Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 10d. 17:26

Maistu apsinuodiję emigrantai: kas atsakingas dėl salmoneliozės protrūkio Kauno restorane?

Restoranas „Floros simfonija“
Aliaus Koroliovo/15min nuotr. / Restoranas „Floros simfonija“

Liepos 1–5 dienomis Kaune buvo nustatytas ūmios žarnyno infekcijos protrūkis: pranešta apie 8, įtariama, salmonelioze, susirgusius asmenis. Visi jie laikinosios sostinės restorane „Floros simfonija“ valgė UAB „Kavos imperija“ pagamintą tortą „Tiramisu“. Užvirė raganų medžioklė: kas kaltas – deserto gamintojas ar pardavėjas? Ieškodami kaltų, pirštus jie bado vienas į kitą.

Į 15min kreipėsi Gretos vardu prisistačiusi skaitytoja, gyvenanti užsienyje. Ji teigia buvusi viena iš tų asmenų, kurie liepos pirmosiomis dienomis apsinuodijo „Floros simfonijoje“ valgytu maistu. Moteris negailėjo piktų žodžių Kaune veikiančio restorano savininkams. Ji pateikė redakcijai ir liepos 21-osios dienos Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), atlikusio įvykio tyrimą, surašytą raštą.

Kai kurie žmonės, pvz., mažametė mergaitė, nėščia moteris, buvo apnuodytos labai sunkiai ir ilgai gulėjo ligoninėse.

Moteris rašo: „Floros simfonijoje“ vyko giminės susitikimas. Aišku tai, kad maistu apsinuodijo tikrai ne 8 žmonės, kaip rašoma oficialiuose raštuose. Nukentėjusiųjų gal 14–20. Daugelis nesikreipė į gydymo įstaigas, gydėsi namuose įvairiais detoksikuojančiais preparatais. Kai kurie žmonės, pvz., mažametė mergaitė, nėščia moteris, buvo apnuodytos labai sunkiai ir ilgai gulėjo ligoninėse.

Aš pati gydžiausi užsienyje. Dėl to manęs neužfiksavo įvykį tyrusios tarnybos. Pobūvį užsakęs giminaitis iš JAV – senyvo amžiaus žmogus. Jis prašo paviešinti šį įvykį kuo plačiau. Nori perspėti kitus žmones, kad būtų atsargūs šiame restorane. Ir nesvarbu, kur maistas pagamintas, restoranas, kuris jį tiekia, turi garantuoti sveiką ir saugų maistą svečiams, rinktis patikimus tiekėjus, nuolat tikrinti maisto kokybę“, – piktinosi moteris.

Restoranas „Floros simfonija“
Restoranas „Floros simfonija“

Ligos židinys – „Tiramisu“?

NVSC Kauno departamento išvadose rašoma, jog liepos 1–5 d. išties buvo užregistruotas salmoneliozės protrūkis Kaune. Nustatyta, kad į 4 gydymo įstaigas (Kaune, Vilniuje, Vilkaviškyje) kreipėsi 7 asmenys, kuriems įtartos ūmių žarnyno užkrečiamųjų ligų diagnozės, susijusios su tuo pačiu infekcijos perdavimo veiksniu, tai yra liepos 1–4 d. restorane „Floros simfonija“ valgytu tortu „Tiramisu“. Jo gamintojas ir tiekėjas – UAB „Kavos imperija“.

Shutterstock nuotr./Tiramisu desertai/ Asociatyvi nuotr.
Shutterstock nuotr./Tiramisu desertai/ Asociatyvi nuotr.

Specialistų žiniomis, šie susirgę asmenys daugiau jokio bendro patiekalo nevalgė. 3 iš jų dalyvavo restorane vykusiame giminės susitikime, 4 – lankėsi individualiai. Visiems pasireiškė panašūs simptomai: aukšta temperatūra, vėmimas, viduriavimas.

Atliekant tyrimą, iš giminės susitikime dalyvavusių 48 asmenų NVSC darbuotojams pavyko apklausti tik 20. Iš jų, be ligonių, kurie kreipėsi į gydymo įstaigas, dar 4 jautė virškinimo sistemos sutrikimus. Į ligonines jie nesikreipė dėl to, kad gyvena užsienyje ir iškart po susitikimo išvyko iš Lietuvos.

Į 4 gydymo įstaigas (Kaune, Vilniuje, Vilkaviškyje) kreipėsi 7 asmenys, kuriems įtartos ūmių žarnyno užkrečiamųjų ligų diagnozės, susijusios su tuo pačiu infekcijos perdavimo veiksniu, tai yra liepos 1–4 d. restorane „Floros simfonija“ valgytu tortu „Tiramisu“.

Pasak NVSC, apsinuodijo ir vienas iš „Floros simfonijos“ darbuotojų – liepos 1 d. „Tiramisu“ tortą valgęs picų kepėjas. Jis pasijuto blogai jau kitą dieną. Į gydytojus kreipėsi tik liepos 11-ąją, kai laboratoriniai tyrimai atskleidė, jog restorane išties aptiktas salmoneliozės sukėlėjas.

Mano, jog užkrėsta buvo vištiena

Salmoneliozės protrūkio epidemiologinę diagnostiką NVSC atliko kartu su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VNVT). Jų išvada: sukurta hipotezė, kad salmoneliozės protrūkį galėjo sukelti birželio 30 d. „Kavos imperijos“ gamintas tortas „Tiramisu“, kuris susirgusiųjų liepos 1–4 d. buvo skanautas „Floros simfonijoje“.

Tačiau 15min skaitytoja Greta pateikia kitokią versiją: „Mūsų pačių, apsinuodijusių, tyrimas nustatė, kad galimai buvo apnuodyti vištienos patiekalai. Dėl „Tiramisu“ nesame tikri. Sirgo visi tie, kurie valgė vištienos kepsnį. O iš tų, kurie valgė „Tiramisu“ (beveik visi pobūvio svečiai), susirgo tik 20 proc. Manome, kad restorano vadovybė bandė nuslėpti šį įvykį. Jie ilgai neteikė žmonėms jokios informacijos – neva vyksta tyrimas. Nuoširdi informacija galbūt būtų pagelbėjusi žmonėms greičiau apsisaugoti patiems. Restorano savininkai nesirūpino apnuodytais žmonėmis.“

„Tiramisu“ gamintojas: kaltas ne tortas

Tai, kad pats gaminys – „Tiramisu“ desertas – negalėjo būti apsinuodijimų priežastis, 15min tikino ir devynerius metus veikiančios „Kavos imperijos“ vadovė Jolanta Ambrazevičienė: „Tikrai ne gaminio problema. Vyko patikrinimas. Ėmė porą kartų ceche plovinius nuo visų indų, tyrė darbuotojus, likučius tos pačios deserto partijos, ir nieko. Pas mus salmonelė neišaugo iš tos pačios torto partijos, kurio dar turėjome keletą ruošinių.“

Pasak jos, „Tiramisu“ gaminamas beveik nuo pat bendrovės veiklos pradžios ir niekad nebuvę jokių nusiskundimų. Aptariamos partijos (apie 20 kg) gaminiai buvo pardavinėjami ne tik „Floros simfonijoje“, bet ir „Kavos imperijos“ parduotuvėje – apsinuodijimų neužfiksuota. Į juos nesikreipė ir apsinuodiję „Floros simfonijoje“ asmenys.

Wikimedia.org nuotr./Salmonelės bakterija
Wikimedia.org nuotr./Salmonelės bakterija

„Buvo nustatytas užkrato nešiotojas – picų kepėjas. Gal jis pjaustė tą tortą. Juk nešiotojai nejaučia jokių simptomų. Keista, kad darbuotojas vaišinosi 6 eurus kainuojančiu gabalėliu torto. Turėtumėte restoraną ir leistumėte visiems darbuotojams valgyti jame gaminamą maistą? Suprantu, kad vaišintų pietumis, bet desertais?

Manau, norima suversti kaltę tortui, nes jis, kaip įsivaizduoja daugelis, dažniausiai gaminamas iš žalių kiaušinių. Bet mes, norėdami apsisaugoti, ruošiame „Tiramisu“ ne su žaliais kiaušiniais. Trynius pakaitiname iki 90 laipsnių, sudedame baltymus ir tuomet dar kartą užkaitiname. Tad negali kilti jokių problemų“, – savo versiją pateikė J.Ambrazevičienė.

Įtarimų kyla ne pirmą kartą

„Kavos imperijos“ vadovė informavo, jog „Floros simfonijai“ buvo tiekiamas tik „Tiramisu“. Birželio 30 d. buvo atvežta 12 kg šio torto, kurį rekomenduojama pardavinėti iki 6 dienų.

Tyrimų metu gamyba „Kavos imperijos“ ceche buvo sustabdyta visą savaitę.

Tyrimų metu gamyba „Kavos imperijos“ ceche buvo sustabdyta visą savaitę.

„Vasarą ir taip sumažiname produkcijos gamybą. Jei tai būtų nutikę prieš Kalėdas, nuostoliai būtų buvę dideli“, – patikino ji.

Pašnekovė patvirtino, tai – ne pirmas kartas, kai kyla įtarimai dėl įmonės produkcijos. Pernai tirti „Kavos imperijos“ gaminti eklerai – užfiksuoti galimi apsinuodijimai. Tuomet nubausta viena konditerė, nors ir nebuvo įrodyta, kad kaltas produktas, o ne jo laikymo sąlygos Garliavos kavinėje.

„Esame neapsaugoti, kai tiekiame desertus kavinėms. Jei kas blogai, liekame kalti tik mes. Nesvarbu, pardavėjas desertus laikė šalia vištienos, kiaušinių ar kitaip netinkamai. Nežinome, ir kaip „Floros simfonijoje“ „Tiramisu“ buvo laikomi. Nusprendėme nuo šiol neberizikuoti ir bendradarbiauti tik su kavą pardavinėjančiomis kavinukėmis“, – tai, ko pasimokė iš šio atvejo, atskleidė J.Ambrazevičienė.

NVSC: kaltesnis gamintojas

15min pakalbinta Orina Ivanauskienė, NVSC Kauno departamento užkrečiamųjų ligų valdybos skyriaus vedėja, tikina, jog šioje situacijoje iškeltos dvi teorijos, tačiau pažeidimų daugiau rasta „Tiramisu“ gamintojo, o ne „Floros simfonijos“ patalpose.

„Iškelta hipotezė. Dvi teorijos. Viena jų – tarša, atsiradusi dėl gamintojo kaltės. Taip pat padaryti įtaką galėjo vežimo ir laikymo sąlygos. Vis dėlto pagrindinė tarša yra gamintojo. „Floros simfonijoje“ tyrimo metu tiek problemų, kiek „Kavos imperijoje“, nebuvo nustatyta. Jei nebūtų taršos, nebūtų atsiradę daugiau atvejų“, – dėstė O.Ivanauskienė.

Paklausus, kodėl „Kavos imperijos“ vadovė tikina, jog tyrimų bendrovėje rezultatai neparodė jokios taršos, NVSC atstovė patikino, jog laboratoriniai tyrimai „tą momentą“ galėjo neatspindėti to, kas buvo tuo metu, kai žmonės apsinuodijo. Tačiau higieninių pažeidimų, kurie galėjo nulemti ligos sukėlėjo atsiradimą ir išplitimą, „Tiramisu“ gamintojo patalpose VMVT aptiko. Pasidalyti išvadomis specialistė nesutiko: jos pateikiamos tik tiriamoms įmonėms arba teismo prašymu.

Pasak jos, sprendimus dėl nuobaudų priiminėja VMVT. Galutinių išvadų dar nėra, tačiau baudos siekia tūkstančius eurų.

Paklausta, ar ligos pernešėju negalėjo būti picų kepėjas, O.Ivanauskienė atsakė, jog jis pripažintas ne ligos nešiotoju, o ligoniu.

„Floros simfonija“: 100 proc. kaltas „Tiramisu“

O štai vienas iš „Floros simfonijos“ įkūrėjų Henrikas Tautkus įsitikinęs: dėl šios istorijos, kainavusios daug streso ir nemigo naktų, 100 procentų kaltas „Kavos imperijos“ tiektas „Tiramisu“. Tai, anot jo, patvirtina ir gautos NVSC išvados.

„Mūsų darbuotojas taip pat valgė „Tiramisu“ ir susirgo. Taip, gerbiame savo darbuotojus – vaišiname pietumis ir desertais. Kai kuriems, iš kitų miestų, net butus suteikiame. Be to, virėjas privalo ragauti tai, ką tiekia svečiui. Susirgęs jis keletą dienų neatėjo į darbą. O tuomet vėl atlikome tyrimus, net trijose laboratorijose, ir jis buvo jau sveikas. Sirgo nestipriai. Ir ligos kodai rodo, kad jis – ne sukėlėjo nešiotojas.

Tiek daug institucijų tyrė tai. Samdėme ir nepriklausomus ekspertus. Tyrė 10 mūsų patiekalų, tepinėlius nuo stalų, įrankių, mėsą, kiaušinius paėmė. Gavome rezultatus iš laboratorijos, jog virtuvė – ideali.

Laikinojoje sostinėje mūsų įmonė nauja, skiriame daug laiko įvaizdžiui, investuojame į reklamą šimtus tūkstančių, tad rūpinamės maisto kokybe, kovojame už savo vardą. Valdome ne vieną restoraną Lietuvoje, niekad per 13 metų nėra kažkas apsinuodijęs. Laboratorijos atsakymus gavo visi, išvados pateiktos juodu ant balto, tad nežinau, kokie dar klausimai kyla tiekėjui. Mes esame visiškai švarūs“, – teigė H.Tautkus.

Pasak jo, nukentėję asmenys turi kreiptis į deserto gamintojus. Paklaustas, ar žada imtis teisinių priemonių prieš „Kavos imperiją“, pašnekovas patikino, viską paliksiąs likimui. Iškart po to, kai apsinuodijo lankytojai, jie nutraukė bendradarbiavimą su šia įmone.

„Visiems pasitaiko. Kaip yra, taip yra. Dievas ir likimas kiekvienam sudėlioja viską į savas vietas. Esu labai tikintis žmogus“, – pabrėžė Kaune veikiančio restorano įkūrėjas.

Jis įtaria, kas galėjo kreiptis į žiniasklaidą: „Bendravome tiek su amerikiečiu, kuris apmokėjo vaišes giminės pobūviui, tiek su užsakovu lietuviu – jie neturi jokių pretenzijų. Atsirado tik vienas vyras, kuris pats nesusirgo, bet pareikalavo iš mūsų didelės kompensacijos. Pasakėme, kad mes nekalti, nemokėsime. Štai, išvados. Tačiau jis toliau šantažavo mus.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

04:04
02:49
00:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min