Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 6d. 12:03

Aštuntokų streikas prieš ilgus mokslo metus: „Nežmoniškai tvanku, kvapas vimdantis“

Vaikas malšina troškulį
123RF.com nuotr. / Vaikas malšina troškulį

Prailginti mokslo metai ir pamokos tvankiose klasėse kelia mokinių maištą. Vieni savo mintis lieja laiškuose redakcijai, o kiti ima veikti aktyviai ir netgi organizuoja piketus. Ketvirtadienio rytą Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos aštuntokai nuaidėjus skambučiui neskubėjo į klases – mokyklos fojė surengė, kaip patys sako, streiką „Norim vasaros!“.

„Norėčiau perduoti didelę žinutę iš mokinio pusės, kaip atrodo mokymasis per karščius, ir norėčiau, kad tai pamatytų kuo daugiau žmonių, nes atsiranda tokių, kurie sako, kad mokytis per karščius nėra sunku, kad mokslo metus prailginti būtų galima dar“, – 15min rašė aštuntokė.

Ji pažymėjo: „Mokykloje turime sėdėti iki birželio 19 dienos (pirmūnams tai nepriklauso, jie jau dabar gali nebeeiti į mokyklą ir nebesėdėti užtvinkusiose klasėse kaip kokie agurkai šiltnamyje). Klasėse būna nežmoniškai dušna, visi vaikai suprakaitavę, kvapas vimdantis... Dėl karščio, susikaupti yra nebeįmanomas dalykas, todėl vaikai tiesiog ,,durniuoja” per pamokas, mokytojai kaip bausmę uždaro langus ir duris ir palieka sėdėti...

Klasėse būna nežmoniškai dušna, visi vaikai suprakaitavę, kvapas vimdantis...

Mokykloje būti vaikams tampa visišku pragaru, bet to nesupranta Švietimo ministerija, pas juos tikriausiai kabinetuose yra ventiliatoriai ir oro kondicionieriai... Ir, tikiuosi, nebeatsiras tų, kurie sakys, kad visi pervertina tą karštį, nes, patikėkite manimi, klasėse jaučiamės kaip pirtyje... O ir tas netradicinis mokymasis yra visiškai nereikšmingas, visi ateina pasėdėti su telefonais arba pamiegoti ant suolų ar koridoriuose ant palangių prie lango, nes mokytis yra paprasčiausiai neįmanoma.“

Mintimis pasidalijusi aštuntokė labai prašė užtikrinti jos anonimiškumą. Ji neatskleidė ir mokyklos, kurioje lanko pamokas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karštis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karštis

Tačiau Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos aštuntokai buvo drąsesni. Redakcijai jie atsiuntė telefonu filmuotos medžiagos, kaip boikotuoja pamoką ir užtvindo mokyklos fojė.

„Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijoje 2019-06-06 įvyko streikas dėl prailgintų mokslo metų ir nepakeliamų karščių klasėje“, – trumpą video filmukų paaiškinimą atsiuntė moksleiviai.

Žaidimas demokratija

Progimnazijos direktorius Arūnas Aleksandravičius neneigė, kad mokiniai surengė akciją, kurią vadovas prilygina ne streikui, bet flashmobui.

„Apie savo ketinimus mokiniai neįspėjo, susiorganizavo uždaroje grupėje feisbuke, todėl akcija buvo chaotiška, be aiškių reikalavimų ir transparantų“, – 15min sakė direktorius.

Akcijos pradžioje vadovas net nebuvo mokykloje. Grįžęs pamatė pilną fojė šūkaliojančių mokinių.

„Pasikviečiau mokinių atstovus į kabinetą ir pasikalbėjome. Paprašiau viską daryti korektiškai ir tvarkingai. Sakau, kalbėkimės ir diskutuokime, ką galime daryti, tačiau laikykimės tvarkos“, – pasakojo A.Aleksandravičius.

Kalbėkimės ir diskutuokime, ką galime daryti, tačiau laikykimės tvarkos.

Jo teigimu, po pokalbio mokiniai išėjo į fojė ir patys paprašė bendramokslių išsiskirstyti ir grįžti į kabinetus. A.Aleksandravičius auklėtinių poelgį traktuoja kaip demokratijos žaidimą.

„Priimu geranoriškai, juk demokratija. Duokime vaikams galimybę suvokti, kas tai yra. Per pilietiškumo pamoką mokytojai bus proga jiems paaiškinti, kaip iš tikrųjų turėtų būti organizuojami tokie streikai, kad reikia įspėti iš anksto, susitarti dėl konkretaus laiko“, – svarstė direktorius.

Ne mokymasis, o apsimetinėjimas

A.Aleksandravičius sakė, kad iki vidurdienio klasėse temperatūra siekia apie 22–23 laipsnius, tačiau atsisukus pietinei saulei, kyla.

„Ugdymo procesą organizuojame taip, kad mokytojai vestų pamokas kitoje aplinkoje, šalia mokyklos yra du parkeliai, be to, nemažai kabinetų šiaurinėje, vakarinėje pusėje, todėl mokytojams sudaryti grafikai, kada ir į kuriuos kabinetus persivesti vaikus. Kūno kultūros pamokose dabar kalbama apie sveiką gyvenseną“, – pasakojo progimnazijos vadovas.

Vis dėlto jis neslėpė, kad per karščius mokyklose labiau imituojamos pamokos nei iš tikrųjų ko nors išmokstama: „Turime apsimetinėti, kad vyksta mokymas.“

Daugiau nei 30 proc. vaikų gauna nemokamą maitinimą, apie 40 proc. vaikų yra pavežamų.

Direktorius pažymėjo, kad mažuose miesteliuose organizuoti veiklas už mokyklos ribų nėra labai paprasta: „Vilniuje ir Kaune faina, sėdai į miesto autobusą ir nuvykai į muziejų, galeriją. O Šilalėje turint beveik 900 mokinių daug sudėtingiau viską organizuoti, nors šiandien mūsų progimnazijos visos pradinės klasės išvykusios į turizmo dieną.“

Dėl karščių trumpinti pamokų direktorius nėra linkęs dėl objektyvių priežasčių: „Daugiau nei 30 proc. vaikų gauna nemokamą maitinimą, apie 40 proc. vaikų yra pavežamų.“

Mokykloje pamokos vyks dar dvi savaites – iki birželio 21 dienos.

Siūlo būti lankstiems

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena, kad esant karštiems orams, kai patalpose temperatūra didesnė negu 28 laipsniai, ugdymo procesas gali būti koreguojamas, t.y. užsiėmimus patariama rengti kitose erdvėse – lauke, parke ar vėsesnėse patalpose.

Taip pat mokyklų bendruomenėms rekomenduojama, atsižvelgus į iš anksto numatomą karštesnį orą, trumpinti pamokas, rengti jas tik iki pakylant minėtai temperatūrai. Apie trumpesnį laiką mokykloje turėtų būti informuojami mokinių tėvai.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius pažymi, kad karštuoju periodu būtina suderinti vaikų ugdymą su jiems sveika ir saugia aplinka.

„Šalyje esant didesniems karščiams kviečiame mokyklas lanksčiai derinti ugdymo procesą su vaikų sveikos aplinkos užtikrinimu. Pamokos gali būti trumpinamos, daugiau veiklų organizuojamos ten, kur nėra tvanku ir neplieskia saulė“, – teigia ministras A. Monkevičius.

Pamokos gali būti trumpinamos, daugiau veiklų organizuojamos ten, kur nėra tvanku ir neplieskia saulė.

Pasak ministro, higienos normose reikėtų platesnio reglamentavimo, kaip elgtis esant karščiams. Būtent todėl su Sveikatos apsaugos ministerija bus svarstoma, kaip aiškiau reglamentuoti, kada mokiniams neberekomenduojama būti lauke, mokykloms nebeorganizuoti pamokų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:57
02:07
04:15

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min