Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ateities specialybės: neurotechnologijos

Neurotechnologijos
Projekto partnerio nuotr. / Neurotechnologijos
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Neurotechnologijos – tarpdisciplininė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Gamtos mokslų fakultete (GMF) vykdoma unikalu bakalauro studijų programa. „Neurotechnologijos apjungia kompiuterines technologijas, smegenų skenavimo ir stimuliavimo technologijas, neurofiziologinių signalų registravimo technologijas, signalų apdorojimą ir neurobiologiją“, – apie net keletą mokslo sričių jungiančią programą pasakoja jos vadovas prof. dr. Saulius Šatkauskas.

VDU Gamtos mokslų fakulteto mokslininkas teigia, jog sparčiai vystantis minėtoms technologijoms, įterptinėms sistemoms, informacinėms ir informacinių ryšių technologijoms bei joms artėjant prie žmogaus ir nuolat atsirandant įvairioms išmanioms technologijoms, neurotochnologijos krypties specialistų poreikis auga ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Nervinių sutrikimų daugėja, todėl aktyviai ieškoma sprendimų

Projekto partnerio nuotr./Prof. dr. Saulius Šatkauskas.
Projekto partnerio nuotr./Prof. dr. Saulius Šatkauskas.

Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, senstant visuomenei apie 1 milijardo žmonių yra paveikti ar susiję su sveikatos sutrikimais susijusiais su nervų sistemos ligomis ir sutrikimais. Tai tokios ligos, kaip Alzheimerio, Parkinsono ligos, autizmas, epilepsija, insultas, trauminiai nervų sistemos pažeidimai. „Amerikos Nacionalinis sveikatos institutas pradėjo ilgalaikę nervų sistemos tyrimų, naudojant neurotechnologijas, programą (BRAIN). Šia programa siekiama parengti specialistus sugebančius kurti ir vystyti naujus įrankius ir technologijas, kurios leistų suprasti, diagnozuoti, gydyti įvairias nervų sistemos ligas ir sutrikimus“, – pasakoja prof. S. Šatkauskas.

Neurotechnologijos jau ir dabar nebėra tik futuristinės technologijos – šiandien taikomos tokios technologijos, kaip transkranijinė nuolatinės srovės stimuliacija, transkranijinė magnetinė stimuliacija, kiti įvairūs neurostimuliaciniai prietaisai, skirti smegenų veiklos aktyvinimui ar psichinių lygų gydymui. Privačiame sektoriuje atsiranda vis daugiau neurotechnologijomis grįstų produktų: portatyviniai elektroencefalografai smegenų aktyvumo vertinimo įrankiai, pagrįsti infraraudonųjų spindulių panaudojimu (hemoencefalografai (NIR, PIR)), paprastų ir sudėtingų robotų naudojimas remiantis smegenų aktyvumu ar modeliais.

VDU vykdomos tarpdisciplinės Neurotechnologijų bakalauro studijų programos tikslas – rengti aukštos kvalifikacijos neurotechnologijos specialistus, gebančius pritaikyti matematikos, biofizikos, informatikos, technologijos ir neuromokslų žinias ir vystyti įvairias šiuolaikines įterptinių ir informacinių sistemų technologijas neurofiziologinių signalų efektyviam registravimui, apdorojimui bei analizei. Studentai dirba atnaujintose ir vienose moderniausių Lietuvoje laboratorijų.

Technologijų sritis, kuriai labai reikalingas kūrybiškumas

„Pasaulyje aktyviai vystomi didžiulės apimties projektai, kurių tikslas yra suprasti žmogaus smegenų veikimo principus, taikyti įgytas žinias medicinoje psichinių ir neurologinių ligų individualizuotam gydymui bei kurti ateities informacines ir inžinerines technologijas, paremtas biologinių smegenų veikimo principais“, – supažindina S. Šatkauskas ir priduria, jog pagal MOSTA tarptautinį vertinimą VDU užima pirmą vietą tarp Lietuvos universitetų biotechnologijų mokslo ir studijų srityse.

VDU GMF mokslininkas pasakoja, kad jau šiuo metu skiriamos didelės investicijos ir diegiamos tokios technologijos kaip automatinio paralyžuotų ligonių poreikių sekimo ir tenkinimo sistemos, išmaniojo organizmo būklių sekimo ir koregavimo (monitoringo) sistemos, (pavyzdžiui, naktinis sunkių ligonių būklės sekimas), išmaniosios grėsmingų organizmo būklių greito išankstinio prognozavimo sistemos (epilepsijos priepuolių, insultų, infarktų) ir kitos.

Profesorius pasakoja, kad, pavyzdžiui, Europos projektui „The Human Brain Project“, kurį vienija daugiau kaip 120 mokslinių institucijų, įgyvendinimui 2013–2023 m. skirta 1 milijardas eurų, o JAV mokslinių institucijų ir privačių fondų projektui BRAIN – 100 milijonų JAV dolerių. „Taip pat vykdomi analogiški projektai Japonijoje bei Kanadoje. Akivaizdu, kad tokie platūs, tarpdisciplininiai ir milijonų vertės projektai prisidės prie spartaus neuromokslų ir neurotechnologijų vystymo, todėl šių sričių specialistų poreikis sparčiai didės“, – apie augančią vis daugiau kūrybiškumo ir įgūdžių reikalaujančią neurotechnologijų rinką kalba mokslininkas bei priduria, kad neurotechnologijos specialistai kuria ir taiko produktus bei paslaugas informacijos, elektronikos, biotechnologijos, medicinos ir kitose technologijose, tampriai susietose su neurofiziologinės ir psichinės veiklos bendrais principais.

Paklausus, kur VDU bakalauro programos „Neurotechnologija“ absolventai gali dirbti, programos vadovas S. Šatkauskas teigia, kad neurotechnologijų specialistai orientuoti į plačią darbo rinką, kuri apima tiek neurotechnologijas, informacines technologijas, biotechnologijas, tiek ir socialinių krypčių sritis – neuromarketingą, neuroekonomiką ar kitas. „Neurotechnologijos absolventai taip pat gali dirbti programinės įrangos kūrimo, neuromokslų, neuroinformatikos laboratorijose, pramogų bei reabilitacinių įrankių kūrimo įmonėse. Be to, šie specialistai gali dirbti kuriant biogrįžtamojo ryšio, neurofiziologinių signalų registracijos, virtualios ir papildytos realybės ir kitomis technologijomis, kurios naudoja žmogus-kompiuteris sąsajos principus“, – vardina VDU gamtos mokslų profesorius S. Šatkauskas.

vdu logo
vdu logo

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min