Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 17d. 15:46

Buvęs Vilniaus kolegijos studentas: nepasirašiau, bet valstybei likau skolingas

Vilniaus kolegija
Vilniaus kolegijos nuotr. / Vilniaus kolegija

Buvęs Vilniaus kolegijos (VIKO) studentas Aurimas, įstojęs į mokamą studijų vietą, tvirtina be jo sutikimą patvirtinančio parašo buvęs perkeltas studijuoti nemokamai, nors to pagal įstatymus padaryti buvo negalima. Galiausiai jaunuolis dėl šio nesusipratimo liko skolingas valstybei. Šiandien trejus metus siekiančioje istorijoje padėtas taškas – buvusiam VIKO studentui skola panaikinta, o priimtas sprendimas nutraukti ikiteisminį tyrimą, neradus kaltųjų dėl parašo klastojimo.

Aurimo istorija, kurią jis nutarė papasakoti 15min.lt, siekia dar 2012-ųjų pavasarį, kai jaunuolis baigė valstybės dalinai finansuojamas studijas kitoje aukštojoje mokykloje. Iškart po baigimo vasarą jis pateikė dokumentus stoti į VIKO valstybės nefinansuojamas studijas – į finansuojamas studijas antrą kartą pretenduoti pagal įstatymus jis nebeturėjo teisės.

„Įstojau į dieninę programų sistemų studijų programą, kuri buvo nefinansuojama valstybės. Kadangi pirmajame pusmetyje dauguma dalykų man buvo užskaityta, nes juos jau buvau išsilaikęs prieš tai studijuodamas kitoje kolegijoje, pirmąjį pusmetį mokiausi tik vieną dalyką, už kurį turėjau susimokėti 260 Lt (75 EUR)“, – pasakoja jaunuolis.

Studijoms trukdė darbas

Studijų dalykais neapkrautas vaikinas jau pirmojo pusmečio metu įsidarbino programuotoju, o vos sulaukęs antrojo ir prasidėjus paskaitoms, nusprendė studijų nebetęsti.

„Paskaitos dubliavosi su darbu. Paskaitų antrą pusmetį nelankiau ir jokio pranešimo apie studijų nutraukimą kolegijai nepateikiau“, – sako Aurimas.

2013-ųjų vasaros pradžioje jaunuolis sulaukė skambučio iš VIKO – buvo pranešta, kad per antrą pusmetį susikaupė nemenkas skolų kraitis.

„Pasakiau, kad studijų nebenoriu tęsti. Man buvo pasakyta, kad per savaitę turiu ateiti parašyti prašymą, kad studijų nebetęsiu, nes vėliau visi išeis vasaros atostogų. Vis dėlto per darbus nespėjau per tą laiką nuvykti į VIKO ir jokio prašymo nutraukti studijas neparašiau“, – tvirtina jis.

Liko skolingas

Tų pačių metų rudenį už nelankymą ir skolas jis buvo išbrauktas iš VIKO sąrašų ir daugiau į kolegiją kojos kelti neketino. Gruodį „gavo dovanų“ registruotą laišką, kuriame jam pranešta, kad liko skolingas valstybei už vieną studijų pusmetį – apie 2300 Lt (apie 666 EUR).

Sekretorė su skyriaus vedėja sutriko ir pradėjo teisintis, kad pusmečio pabaigoje pažangius mokinius, jeigu tik yra galimybė, perkelia į valstybės finansuojamas studijas ir kviečia juos ateiti pasirašyti naujų sutarčių, – pasakoja jis.

„Antrą pusmetį studijavau valstybės finansuojamoje studijų programoje. Labai nustebau, kodėl aš esu skolingas valstybei už valstybės finansuojamas studijas, jeigu įstojau į valstybės nefinansuojamas studijas ir pagal visus Lietuvos įstatymus net neturiu teisės pretenduoti antrą kartą į valstybės finansuojamas studijas, nes vienas studijas jau esu baigęs valstybės dalinai finansuojamoje studijų programoje. Be to, antro pusmečio paskaitų net nelankiau“, – nesusipratimais dalijasi buvęs VIKO studentas.

Parašo mįslė

Vaikinas nedelsdamas ėmė aiškintis situaciją ir sužinojo, kad VIKO Valstybiniam studijų fondui perdavė jo duomenis ir sutartį, kurioje jis neva kaip pažangus studentas perkeliamas į nemokamą studijų vietą.

Jaunuolis tvirtino, kad jam buvo parodyta kopija sutarties, kurios jis tvirtino anksčiau nė akyse neregėjo ir juolab nepasirašinėjo. Tiesos jis grįžo ieškoti į VIKO – susitikęs su MIF (matematikos ir informatikos fakulteto – 15min.lt) skyriaus vedėja ir sekretore, rengiančia sutartis.

„Pradėjau domėtis, kaip galėjo nutikti, kad aš perkeltas į valstybės finansuojamas studijas ir kodėl turiu grąžinti valstybei pinigų. Mane kolegijoje pradėjo raminti, kad man norėjo gero – jeigu būtų manęs neperkėlę į valstybės finansuojamas studijas, po išbraukimo iš VIKO sąrašų, būčiau turėjęs už antrą pusmetį sumokėti pačiai kolegijai ir dar antstoliams, nes jie nieko nepraneša studentui, o iškart perduoda antstoliams, o jie išsireikalauja tuos pinigus“, – tęsia emocingą pasakojimą vaikinas.

Jaunuolis toliau aiškinosi, kaip gi ant sutarties galėjo atsirasti jo parašas, jeigu tokio savo ranka nebuvo padėjęs.

„Sekretorė su skyriaus vedėja sutriko ir pradėjo teisintis, kad pusmečio pabaigoje pažangius mokinius, jeigu tik yra galimybė, perkelia į valstybės finansuojamas studijas ir kviečia juos ateiti pasirašyti naujų sutarčių“, – dėsto jis ir tvirtina tokio kvietimo negavęs ir jokios naujos sutarties nepasirašęs.

Jaunuolis tvirtino sulaukęs VIKO darbuotojų pasiteisinimų, kad tuo metu praeina labai daug studentų, todėl netyčia kažkuriam iš studentų galbūt galėjo būti pakišta pasirašyti ne jo sutartis.

„Praėjus dar mėnesiui, sulaukiau VIKO skambučio ir man pranešė, kad jie viską padarė iš savo pusės, tačiau Valstybinis studijų fondas nepasiduoda ir teigia, kad jie gavo mano duomenis ir tą pasirašytą sutarties kopiją. Jie nekreipia dėmesio į tokius faktus, kad pagal viską aš net negalėjau būti perkeltas į valstybės finansuojamas studijas ir kad parašas ant tos sutarties galimai ne mano“, – stebisi buvęs kolegijos studentas.

Skola panaikinta

Bandydamas įrodyti savo tiesą, kad parašas yra padirbtas, ir pasiekti tai, jog būtų panaikinta skola valstybei, jaunuolis kreipėsi į teisėsaugą.

Rudenį vis dėlto sulaukiau skambučio iš studijų fondo, kad iš tiesų įvyko klaida ir kad neturėjau būti perkeltas į valstybės finansuojamas studijas, todėl skola valstybei panaikinama, – sako jis.

„Kreipiausi į teisėsaugą, parašiau pareiškimą dėl padirbto parašo ir prasidėjo tyrimas. 2014-ųjų vasarą gavau kvietimą atvykti į policijos komisariatą parašo ekspertizei. Rudenį vis dėlto sulaukiau skambučio iš Valstybinio studijų fondo, kad iš tiesų įvyko klaida ir kad neturėjau būti perkeltas į valstybės finansuojamas studijas, todėl skola valstybei panaikinama“, – sako jis.

2014-ųjų gruodį jaunuolis gavo laišką, kuriame teigiama, kad pareigūnai nutraukia tyrimą dėl parašo klastojimo.

„Jiems nepavyko surasti ir nustatyti, kas parašą suklastojo, todėl ikiteisminis tyrimas nutraukiamas, tačiau per septynias dienas šį sprendimą galėja apskųsti. To nepadariau, nes skola valstybei jau panaikinta ir kaltų, manau, vis tiek neras“, – pasakoja jaunuolis.

VIKO: nepatenkintųjų nėra

VIKO Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Giedrė Radzevičiūtė 15min.lt teigė, kad tokių emocinių studentų laiškų pastaruoju metu vis daugėja ir, jos manymu, tik daugės.

Tai – darbo klaida. Klaida buvo, kad jie pervedė į valstybės finansuojamą vietą, bet tai ištaisyta, – teigia G.Radzevičiūtė.

„Turiu minty tokių atvejų, kai kažkas kažko nepasirašo, neperskaito arba net nelanko paskaitų. Paskui taip sprendžia savo asmenines problemas“, – teigia G.Radzevičiūtė.

Vis dėlto, pasak VIKO atstovės, nepatenkintųjų šioje istorijoje nėra – klaida ištaisyta, o parašo klastojimo atvejis pareigūnų nebuvo nustatytas.

„Elektronikos ir informatikos fakulteto dekanas labai pats norėjo išsiaiškinti ir pats buvo nuvykęs į policijos komisariatą. Iš tikrųjų policija nenustatė parašo padirbimo atvejo“, – sako G.Radzevičiūtė.

Ji pripažino, kad tik neseniai buvo pastebėta klaida, kuri nedelsiant buvo ištaisyta.

„Tai – darbo klaida. Klaida buvo, kad jie pervedė į valstybės finansuojamą vietą, bet tai ištaisyta. Čia neapsižiūrėjimo klaida. Paprasčiausia situacija. Kaip sakoma, gero norėjo, nesulaukė prašymo, perkėlė į nemokamą vietą, tik neapsižiūrėjo, kad jis jau studijavęs“, – žmogiškos klaidos atsiradimą aiškina VIKO atstovė spaudai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Vijūnėlės dvaro savininkams skirta bauda – po 50 eurų kasdien, kol nugriaus statinį

15min iš Belgrado Sportas

E.Jankauskas apie savo ateitį: „Dar nėra tinkamas laikas apie tai kalbėti“

15min iš Maskvos 24sek

Tobulumo paieškos: D.Itoudžio parametrų pasaulyje būtų vietos Š.Jasikevičiui

Aktualu

Interpolo vadovu išrinkus Rusijos kandidatą gali nebelikti paties Interpolo?

Aktualu

Neapsikentę meksikiečiai ragina į karavaną susibūrusius migrantus: „Nešdinkitės!“

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ kelyje dar nenugalėta CSKA su M.Jordano krikštasūniu (2/4)

Vardai

Monika Šalčiūtė prakalbo apie santykius su Donatu Motiejūnu: „Nežinau, ar draugavau, ar buvau meilužė“

Sportas

Agonijos pabaiga: Lietuvos rinktinė sutriuškinta Serbijoje

Aktualu

Orai.lt: anticiklonas žada nedidelį šaltuką

24sek

J.Valančiūnas su „Raptors“ laimėjo trilerį – išgelbėjo pergalingas metimas

Gazas

Renkame „Tautos automobilį 2019“: naujasis „Nissan Leaf“

Interviu Kultūra

Filosofas Nerijus Milerius: arba draudžiame prievartą, arba eksponuojame ją nekritiškai

Vardai

Sukvietęs draugus Žilvinas Grigaitis pristatė savo kūrybos šaukštelius

Prie Pakso buvo...

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

15min iš Belgrado Sportas

Rinktinės saugai po istorinių rungtynių Belgrade: „Nuotaikos dvejopos“

15min iš Maskvos 24sek

Pokštais su Šaru apsikeitęs CSKA generolas įvertino „Žalgirio“ pokyčius

Aktualu

Turkija ragina patraukti atsakomybėn kaltuosius už J.Khashoggi nužudymą

Aktualu

Panevėžio apygardos teismas skelbs verdiktą dėl buvusio teatro vadovo elgesio

Aktualu

Krizės tyrėjai Seime apklaus Andrių Kubilių

Naujienos

Verslas

Vijūnėlės dvaro savininkams skirta bauda – po 50 eurų kasdien, kol nugriaus statinį

Verslas

Legalių nuomotojų daugėja, tačiau dauguma – šešėlyje

Aktualu

Elžbieta Banytė: Kaip mūsų vaikus padaro neraštingais – žvilgsnis iš vidaus

15min iš Belgrado Sportas

E.Jankauskas apie savo ateitį: „Dar nėra tinkamas laikas apie tai kalbėti“

Pasaulis kišenėje

7 vietos, kuriose geriausia stebėti Šiaurės pašvaistę

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ kelyje dar nenugalėta CSKA su M.Jordano krikštasūniu (2/4)

Vardai

Monika Šalčiūtė prakalbo apie santykius su Donatu Motiejūnu: „Nežinau, ar draugavau, ar buvau meilužė“

Sportas

Agonijos pabaiga: Lietuvos rinktinė sutriuškinta Serbijoje

15min iš Maskvos 24sek

Tobulumo paieškos: D.Itoudžio parametrų pasaulyje būtų vietos Š.Jasikevičiui

24sek

J.Valančiūnas su „Raptors“ laimėjo trilerį – išgelbėjo pergalingas metimas

Aktualu

Interpolo vadovu išrinkus Rusijos kandidatą gali nebelikti paties Interpolo?

15min iš Belgrado Sportas

Rinktinės saugai po istorinių rungtynių Belgrade: „Nuotaikos dvejopos“

Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: „Audi 80 B4“

Prie Pakso buvo...

Vardai

Sukvietęs draugus Žilvinas Grigaitis pristatė savo kūrybos šaukštelius

Gyvenimas

10 naudingiausių dalykų, kurių išmokau beveik 20 metų dirbdama su Martha Stewart

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

Aktualu

Neapsikentę meksikiečiai ragina į karavaną susibūrusius migrantus: „Nešdinkitės!“

Aktualu

Turkija ragina patraukti atsakomybėn kaltuosius už J.Khashoggi nužudymą

Aktualu

Panevėžio apygardos teismas skelbs verdiktą dėl buvusio teatro vadovo elgesio

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min