Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 04 21, 15:57

Dešimtokams ir jaunesniems šįmet egzaminų nebus: pinigai užduotims rengti – į balą?

Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas (PUPP) dešimtokams ir nacionaliniai mokinių pasiekimų patikrinimai (NMPP) šįmet dėl karantino neįvyks. Tačiau, sprendžiant iš sudarytų pirkimų sutarčių, dėl šių užduočių rengimo su fiziniais asmenimis jau buvo susitarta, tam numatyti tūkstančiai eurų. Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) ramina, kad užduotys bus panaudotos.
Matematikos egzaminas
Egzaminas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Centriniame viešųjų pirkimų portale galima rasti praėjusių metų kovą ir gegužę Nacionalinio egzaminų centro (NEC) ir fizinių asmenų sudarytas sutartis dėl PUPP anglų kalbos, socialinių mokslų, matematikos, gamtos mokslų ir lietuvių kalbos rengimo ekspertų paslaugų, kurios galioja iki 2021 metų balandžio. Jų vertė siekia 11,6 tūkst., 11,9 tūkst. arba 17,9 tūkst. eurų.

NEC taip pat pasirašė sutartis dėl lenkų ir rusų PUPP užduočių rengimo, kurių kiekvienos vertė – 10,8 tūkst. eurų. Sutartys galioja iki 2021 metų rugpjūčio.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./ Mokiniai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./ Mokiniai

Iš fizinių asmenų pirktos pradinio ugdymo NMPP lygmens užduočių rengimo ekspertų paslaugos. Sutarties, kuri galioja iki 2021-ųjų balandžio, vertė – 71,5 tūkst. eurų.

Praėjusių metų kovą NEC, be kita ko, patvirtino sutartis dėl gamtos mokslų ir socialinių mokslų NMPP lygmens užduočių rengimo ekspertų paslaugų, kurių kiekvienos vertė – 23,9 tūkst. eurų.

Taip pat – matematikos ir skaitymo NMPP lygmens užduočių rengimo ekspertų paslaugų. Kiekviena jų verta 47,7 tūkst. eurų. Sutartys galioja iki 2021 metų balandžio.

Užduotys kaupiamos

15min pasidomėjo NŠA, kuri po įstaigų pertvarkos atlieka ir NEC funkcijas, ar šįmet turėjusiems įvykti pasiekimų patikrinimams užduotys jau buvo parengtos ir kaip jos dabar bus panaudotos.

NŠA nurodė, kad užduotys atsidurs „banke“: „Šios, kaip ir visos kitos parengtos užduotys, taps užduočių banko, kuris jau keletą metų intensyviai yra kuriamas, dalimi, taigi jos bus tikslingai panaudotos mokinių pasiekimų patikrinimams ateityje.“

Agentūra nenurodė tikslių lėšų sumų, kurios išleistos rengiant, redaguojant ir recenzuojant pasiekimų patikrinimų užduotis, taip pat nenurodė, ar lėšos šias paslaugas teikusiems asmenims jau sumokėtos.

„Tiek VBE (valstybinių brandos egzaminų, – 15min), tiek PUPP, tiek NMPP rengėjams yra mokama už sukurtą produktą, kuris, net ir nesant karantinui, nebūtinai panaudojamas tais pačiais metais, tai leidžia lėšas panaudoti efektyviai, nes užduotys ir jų komplektai kuriami ne vieneriems metams“, – atsakyme išdėstė NŠA.

Nors jaunesniems mokiniams šįmet žinių tikrintis nereiks, brandos egzaminų atšaukti neplanuojama. Kai kurių jų vertė ir kiek didesnė nei PUPP užduočių, pavyzdžiui, praėjusiais metais matematikos užduočių III–IV gimnazijos klasėms rengimo ekspertų paslaugos įsigytos už 50 tūkst. eurų.

Už VBE užduotis dar neatsiskaitė

Kiek iš viso kainavo šių metų VBE užduočių rengimo, recenzavimo ir redagavimo paslaugos, NŠA taip pat nenurodė – esą ne už visas paslaugas atsiskaityta.

„Užduočių rengimo paslaugas atlieka paslaugų teikimo sutartį pasirašę dalyko specialistai. Norime atkreipti dėmesį į tai, kad dar ne visos pasirašytų sutarčių sąlygos įvykdytos, taigi sakyti, kas ir kiek kainavo, negalime – atsiskaitymas už atliktas paslaugas dar nėra įvykęs“, – dėstoma atsakyme.

Dar ne visos pasirašytų sutarčių sąlygos įvykdytos, taigi sakyti, kas ir kiek kainavo, negalime.

NŠA nesutiko atskleisti, ar VBE užduotys jau parengtos, nes tai esą – įslaptinta informacija, turinti „Riboto naudojimo“ žymą, bet neatmetė galimybės, kad užduotys, atsižvelgiant į tai, kad mokiniai egzaminams ruošiasi nuotoliniu būdu, bus keičiamos.

„Situacija analizuojama, tačiau norėtume atkreipti dėmesį į tai, kad ugdymo procese mokytojai neprivalo mokyti mokomųjų dalykų medžiagos pagal vieningą ilgalaikį planą, galiojantį visoje Lietuvoje. Todėl vieni mokytojai tam tikras temas dėsto vienu metu, kiti – kitu.

Gali būti taip, kad tų pačių temų mokymas tam tikrose mokyklose skiriasi. Be to, ir šiuo metu vyksta ugdymo procesas, kurio metu nemaža dalis baigiamųjų klasių mokytojų jau kartoja kursą su savo mokiniais ir padeda jiems įtvirtinti mokomąją medžiagą.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./ Egzaminas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./ Egzaminas

Egzaminų užduotys yra rengiamos vadovaujantis brandos egzaminų programomis, šie dokumentai, su kuriais mokiniai yra supažindinti daugiau kaip prieš metus, suteikia mokiniams ir juos mokantiems pedagogams saugumo – jie žino, kokios egzamino struktūros, užduočių tipų ir tematikos tikėtis per brandos egzaminus“, – nurodė NŠA.

Tarp stalų – 2 metrai ir kita apsauga

Siekiant užtikrinti mokinių ir mokytojų, dalyvausiančių laikant brandos egzaminus, saugumą, planuojama keisti brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą – tarp stalų patalpose turės būti ne metro, o dviejų metrų atstumas, atsiras reikalavimas vykdytojams ir kandidatams, jei bus būtinybė, egzamino metu naudoti saugos priemones: veido saugos kaukes, vienkartines pirštines ir panašiai.

VBE sesija Lietuvoje paskelbus karantiną dėl koronaviruso ir sustabdžius įprastą ugdymo įstaigų veiklą buvo pavėlinta – egzaminų laikymas prasidės birželio 22 dieną ir tęsis iki liepos 21-osios. Visą jų grafiką galite rasti čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min