Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2015 gegužės 11d. 17:23

Dizaineris: malonumas studijuoti ir kurti

Studentės savo darbus pristato Aukštelkės pagrindinės mokyklos (Šiaulių r.), kuriai vadovauja buvęs Švietimo ir mokslo viceministras  V. Bacys, bendruomenei. Z. Ripinskio nuotr.
Studentės savo darbus pristato Aukštelkės pagrindinės mokyklos (Šiaulių r.), kuriai vadovauja buvęs Švietimo ir mokslo viceministras V. Bacys, bendruomenei. Z. Ripinskio nuotr.

Vos tik įėjus į Šiaulių universiteto Menų fakulteto pastatą, kuriame įsikūrusi Dizaino katedra, žvilgsnis iškart fiksuoja didelio formato grafikos, fotografijos, dizaino studentų darbus. Jaukūs fakulteto koridoriai gegužės pradžioje tampa dar gražesni – mat dėstytojai ir studentai, palaikydami Lietuvos dizaino forumo iniciatyvą, dalyvauja kasmetinėse „Dizaino savaitės“ renginiuose, pristato savo kūrybinių darbų parodas, skaito paskaitas visuomenei dizaino tema. Be to, šiemet Dizaino katedra skaičiuoja 15-uosius veiklos metus. Apie dizainerio specialybę, ją studijuoti pasirinkusius studentus ir studijų galimybes pasakoja Dizaino katedros docentas Adas Toleikis.

Unikalios studijų programos

Per penkiolika metų nuo Dizaino katedros įkūrimo Šiaulių universiteto Menų fakultete daug kas pasikeitė: pakito ne tik studijų bazė ir sąlygos, bet ir siūlomų bakalauro programų kiekis bei apskritai požiūris į dizainerius kaip specialistus – mažai kas šiandien išsiverčia be jų paslaugų.

Dizainerio specialybė vilioja įvairaus amžiaus žmones, nes atrodo patraukli, romantiška, teikianti kūrybinio džiaugsmo. Juk malonu kurti aplinkos objektus, dekoruoti erdves gražiais stilingais daiktais, paveikslais ir tokiu būdu realizuoti savo kūrybinius sumanymus. Ši specialybė, nepaisant kitos dizainerio darbo pusės (kūrybinės kančios, rizika neįtikti klientui, nuovargis, ilgos darbo valandos ir t. t.), pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo – jau nebeįsivaizduojame savo gyvenimo be profesionalo paslaugų. Todėl studijuoti įvairias su dizainu susijusias programas stoja ne tik gimnazijų abiturientai, bet ir dirbantys asmenys bei senjorai. 

Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dizaino katedros doc. Adas Toleikis. Z. Ripinskio nuotr.
Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dizaino katedros doc. Adas Toleikis. Z. Ripinskio nuotr.

Veiklos pradžioje Menų fakultetas siūlė tik vieną dizaino krypties programą. Tuomet konkursai į šias studijas buvo vieni didžiausių Šiaulių universitete. Dabar siūlomos trys studijų programos: Dailė ir dizainas, Taikomoji dailė ir verslas, Aplinkos objektų dizainas.

Baigę Dailės ir dizaino studijų programą specialistai turi galimybę dirbti pedagogais (kai kurios Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklos dėsto mokiniams dizaino dalyką kaip pasirenkamąjį), nes studijuodami įgyja ir pedagogo kvalifikaciją. Aplinkos objektų dizaino specialybė irgi patraukli, neturinti analogų Lietuvoje. Ją baigusieji tampa plataus profilio dizaineriais, gebančiais projektuoti įvairius interjero ir eksterjero objektus: kavines, poilsio zonas, minimalistinius miesto akcentus, reklamos objektus. Tokių specialistų poreikis didžiulis, nes jie savo galimybėmis pranoksta interjero dizainerius. Studijų programa Taikomoji dailė ir verslas labiau susieta su verslo technologijomis bei meniniu odos apdirbimu. Juk Šiauliai – odininkų miestas! Šią studijų programą baigę absolventai yra unikalūs savo srities specialistai, jie neturi konkurentų Lietuvoje.

Privalumu laikoma ir galimybė tęsti studijas menų srities magistrantūroje tame pačiame Šiaulių universitete. Studentui tai patogu, nes galima planuoti savo karjerą ir augti kaip specialistui konkrečioje srityje.

Amžius studijoms netrukdo

Dizaino subtilybes Šiaulių universiteto Menų fakultete kasmet kremta vidutiniškai per 50 studentų. Stojančiųjų daugiausia atvyksta iš Šiaulių regiono, bet pasitaiko ir iš atokesnių vietovių – Marijampolės, Panevėžio, Šilutės, Klaipėdos. Manų fakultete studijuoja ne tik jaunimas po mokyklos. Štai vienai Dizaino katedros studentei jau beveik 60, tačiau jos motyvacija ir profesinės ambicijos nepaliauja stebinti dėstytojų ir gerokai pranoksta jaunų studentų entuziazmą. Kita studentė – jau daug metų mokykloje dirbanti mokytoja, kuri nusprendė praplėsti savo karjeros galimybes. Yra ir daugiau studentų, įgijusių kitos aukštosios mokyklos diplomą ir keičiančių profesiją arba siekiančių praplėsti savo žinias.

Aukštesniųjų kursų studentai pripažįsta, kad rinkdamiesi dizainerio kelią įsivaizduoja būsimas studijas šiek tiek kitaip, romantiškiau, tačiau naujas suvokimas jų neišgąsdina. Studijuodami jie išmoksta įveikti profesinius iššūkius, planuoti savo veiklą, bendrauti ir bendradarbiauti, įgyja vadybinių įgūdžių, kurie taip reikalingi dirbant, įgunda pristatyti save ir savo kūrybą.

Šiaulių universitetas. Šiaulių universiteto nuotr.
Šiaulių universitetas. Šiaulių universiteto nuotr.

75 proc. dirba pagal įgytą specialybę

Menų fakultetas studijoms turi puikią materialinę bazę: atskirą pastatą, daug auditorijų, projekto lėšomis atnaujintų klasių, įdiegta šiuolaikiška įranga, įsigyta naujausių kompiuterių. Studijomis patenkinti ne tik mūsų šalies studentai, bet ir pagal ERASMUS programą į Šiaulių universitetą atvykę studentai iš Amerikos, Japonijos, P. Korėjos, Turkijos ar Europos šalių. Šiauliečiai, išvykę studijų į užsienį, taip pat nepatiria esminių permainų ir nenuvilia tenykščių dėstytojų – jų pasirengimas prilygsta europietiškam.

Dauguma Dizaino katedros dėstytojų yra praktikai ir gerai žino, kokios naudingos yra praktikų paskaitos studentams. Praktinių įgūdžių studentai įgyja ne tik sėdėdami suoluose prie kompiuterių, bet ir dalyvaudami įvairiuose projektuose, konkursuose, kurdami pastatų interjerus, aplinkos zonų sutvarkymo, fasadų renovavimo projektus. Dažniausiai tai yra jų baigiamųjų darbų užduotys.

Be to, būsimi dizaineriai aktyviai rengia studijų darbų parodas, bendradarbiauja su Šiaulių miesto savivaldybės dizaineriais, palaiko kūrybinius ir socialinius ryšius su mokyklų bendruomenėmis. Šį pavasarį bendri projektai buvo vykdomi su Aukštelkės pagrindinės (Šiaulių r.), Šiaulių dailės, Radviliškio dailės, Panevėžio dailės mokyklomis, Šilalės viešąja biblioteka. Studentai įtraukiami ir į Menų fakultete veikiančios Mažosios menų akademijos veiklą: čia rengiami užsiėmimai aukštesniųjų klasių mokiniams, ketinantiems studijuoti menų srities dalykus.

Geros studijų sąlygos, dalyvavimas bendruose su verslo ir valstybės institucijomis projektuose, konkursuose padeda studentams greičiau atrasti save kurioje nors konkrečioje srityje. Studijų metais „išsigryninę“ specializaciją, po studijų vieni studentai sukuria savo įmones, kiti dirba samdomą darbą. Dizaino katedros dėstytojus bene labiausiai džiugina, kad net 75 proc. absolventų dirba pagal specialybę, t. y. dizaineriais.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min