Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 24d. 22:16

Dusetos – talentų lopšys: vaikų gabumus atskleidžia dailininkas Romualdas Pučekas

Romualdas Pučekas
Asmeninio albumo nuotr. / Zarasų rajono Dusetų meno mokyklos dailės mokytojas ekspertas Romualdas Pučekas.

Romualdas Pučekas – ne tik dailininkas, bet ir kūrybingas, darbštus bei talentingas pedagogas, padedantis atsiskleisti jauniems talentams.

R.Pučeko nuopelnų galima išvardyti ir daugiau. Jis – vienas iš Dusetų dailės galerijos įkūrimo iniciatorių, surengęs kone dvi dešimtis personalinių parodų. Profesionalia veikla dailininkas aktyviai prisideda apie Dusetų kultūrinio įvaizdžio formavimo: sukūrė dvi skulptūras Dusetų skulptūrų parkui, kuria logotipus.

62 metų menininkas aktyviai dalyvauja ir grupinėse parodose, pleneruose.

„Prieš kelerius metus buvome Sankt Peterburge, Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje“, – vardija Lietuvos dailininkų sąjungai priklausantis vyras.

Norėjo išsaugoti tai, kas sukurta

Sukaupta asmenine patirtimi R.Pučekas mielai dalijasi su vaikais. Jo rūpesčiu ir pastangomis Dusetų meno mokykloje (tuo metu tik muzikos mokykloje) 2006 metais buvo įkurtas dailės skyrius, kurį šiandien lanko vaikai nuo 7 metų.

„Išlošė ir muzika, ir dailė“, – šypsosi R.Pučekas ir neslepia, kad jam buvo labai svarbu išsaugoti įdirbį.

VIDEO: Įdomioji pamoka - dailė

„Mano kolega ir pirmtakas Raimundas Gapšys Dusetose dar 1972 metais įdiegė sustiprintą dailės mokymą. Provincijoje tai buvo neįprastas reiškinys. Trūko dailės pedagogų, todėl 1975 metais į Dusetas atsikėliau ir aš. Išarėme gana plačią vagą: Dusetos iš žirgų lenktynių krašto tapo dailės pedagogikos ir meninio ugdymo centru, drįstu pasakyti, ne tik Šiaurės Rytų regione, bet ir plačiau“, – įsitikinęs pedagogas.

Šio įvaizdžio miestelis nepraranda ir šiandien. „Pasisemti patirties turi atvažiuoti dailės pedagogų iš Marijampolės, vakar skambino iš Radviliškio“, – džiaugiasi R.Pučekas.

Rado savo metodiką

R.Pučekas sako, kad abipusis bendravimas su vaikais naudos duoda ir jiems, ir jam: „Man imponuoja jų laisva, nesuvaržyta saviraiška.“

Dusetos iš žirgų lenktynių krašto tapo dailės pedagogikos ir meninio ugdymo centru, drįstu pasakyti, ne tik Šiaurės Rytų regione, bet ir plačiau.

Tiesa, dailininkas prisipažįsta, kad buvo pasiklydęs pedagogikos labirintuose. „Bandžiau ir vieną metodiką, ir kitą, tačiau darėsi vis neįdomiau dirbti pagal išmoktus standartus. Galiausiai vaikus pradėjau mokyti taip, kaip man atrodo, kad reikia. Radau savo kelią“, – pasakoja R.Pučekas ir džiaugiasi gebantis užmegzti kontaktą su vaikais.

Ne veltui 2011 metais pedagogas buvo apdovanotas Metų mokytojo premija. Ir koks gi jo receptas?

„Į pamoką reikia eiti ne kaip visažiniui ar visagaliui. Eini būti su vaikais ir viską išgyventi per meną, piešimą, keramikos užsiėmimus. Jokiu būdu nesakyti: „Šiandien išmoksime tą ir tą“, – kalba R.Pučekas.

Svarbiausia – drįsti daryti kitaip

Dailininkas pastebėjo, kad vaikams patinka konkretūs darbai – skulptūra, keramika.

„Aš pats pasinėriau į keramiką, tapyba šiuo metu domiuosi mažiau. Pastebiu, kad dalis mokinių meno mokyklą lanko vien dėl keramikos. Dirbame su moliu, vaikai jį minko, gniaužo, išbando jo plastines savybes ir taip prisijaukina medžiagą, pajaučia, kaip ji sušyla rankose, kokia jos konsistencija. Net į molio maigymą reikia žiūrėti kaip į kūrybinį procesą. Juk tai žaidimas su medžiaga: jį galima tempti, suspausti, pradurti, susukti ir t.t.“, – užsidegęs aiškina R.Pučekas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Zarasų rajono Dusetų meno mokyklos dailės mokytojas ekspertas Romualdas Pučekas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Zarasų rajono Dusetų meno mokyklos dailės mokytojas ekspertas Romualdas Pučekas.

Piešti jis siūlo pradėti nuo terlionių: „Svarbiausia, kad vaikas būtų atsipalaidavęs, galėtų laisvai reikšti mintis. Nemokėjimas pavaizduoti tikrovės ir gebėjimas ką nors kurti pagal save yra didelė vertybė. Visada vaikus drąsinu: „Nesijausk suvaržytas popieriaus lape ar molio gabalo!“

Mokė tėvus, dabar – jų vaikus

R.Pučekas sako, kad nei vaizduotės, nei fantazijos šiuolaikiniams vaikams netrūksta.

Anais laikais buvo kalbama, kad vaikus gadina televizija, dabar – kad internetas ir kompiuteriniai žaidimai. Tačiau žmogus prisitaiko prie visko.

„Anais laikais buvo kalbama, kad vaikus gadina televizija, dabar – kad internetas ir kompiuteriniai žaidimai. Tačiau žmogus prisitaiko prie visko“, – šypsosi pedagogas.

Jis džiaugiasi, kad dusetiškiai, kadaise buvę jo mokiniai, šiandien į dailės būrelius siunčia jau savo vaikus.   

„Kartais manęs vaikai klausia: „Mokytojau, mano mama mokėsi pas jus – kaip ji piešė? Ar aš, ar mama geriau?“ Bet ką aš ten prisiminsiu po tiek metų! – juokiasi R.Pučekas. – Tačiau labai gera žinoti, kad praėjus šitiek metų tėvai įvertina, kad iš dailės pamokų kažką gero gavo, pasirodo, jiems tai buvo reikalinga. Todėl ir atsiunčia savo atžalas."

O koks buvo tavo mokytojas?

15min.lt kartu su Švietimo ir mokslo ministerija skelbia konkursą – „Mano nerealus Mokytojas“. Nugalėtojas bus apdovanotas planšetiniu kompiuteriu ASUS.

Fotolia nuotr./Mergaitė piešia
Fotolia nuotr./Mergaitė piešia.

Kviečiame portalo lankytojus pasidalyti šviesiomis mintimis apie savo esamą ar buvusį Mokytoją – asmenybę, kuri ne tik ugdo, bet ir auklėja, skatina intelektualinę brandą bei moko gyvenimiškos išminties.

Konkurso dalyviais gali tapti visi 15min.lt skaitytojai, el. paštu nerealusmokytojas@15min.lt atsiuntę savo rašinius iki š. m. spalio mėn. 27 d.

Kelerius metus šalies mokyklose vyko ES struktūrinių fondų remiamas projektas „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms“ – viena iš kūrybiškumo skatinimo iniciatyvų. Žymiausi Lietuvos menininkai, atstovaujantys 11 meno sričių: dailininkai, rašytojai, vertėjai, architektai, muzikai, fotografai ir kt. - tapo mokytojais, vedė menų pamokas, diskusijas, praktinius užsiėmimus vyresniųjų klasių mokiniams. Edukaciniame projekte dalyvavo daugiau kaip 220 mokyklų iš visos Lietuvos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:51
00:48
01:16

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min