Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 13d. 13:46

Eugenijus Jovaiša: studijos neturėtų baigtis įgijus bakalauro laipsnį

Eugenijus Jovaiša
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Eugenijus Jovaiša

„Šiandien pas mus yra tik pirmas karjeros kelio žingsnis – profesinis bakalauras. Viskas. Taip būti negali. Norime užpildyti visą kelią ir žengti du kitus žingsnius – profesinį magistrą ir profesinį daktarą“, – studijų parodos „Studijos 2018“ metu, vykusios vasario 8–10 dienomis, kalbėjo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas prof. Eugenijus Jovaiša.

„Profesinį magistrą plėtos kolegijos, tačiau profesinę magistrantūrą pasiekti be universitetų pagalbos bus sunku arba neįmanoma. Su tuo sutinka visų kolegijų direktoriai. Nesakau, kad tai bus organizacinis, fizinis suliejimas. Čia kalbu apie programinį suliejimą dėl kokybiško mokslo.

Žinoma, turime daug diskutuoti, koks tai bus profesinis magistras laiko apimties, santykio su akademiniu magistru, galimybėmis pereiti į akademinį magistrą ir atgal, ir dar daug kitų klausimų. Turime išgryninti supratimą, kas tai yra ir kur tai veda.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Eugenijus Jovaiša
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Eugenijus Jovaiša

Taip pat turime suprasti, kad nė vienas nesame guru. Turime sudaryti galimybę, kad Lietuvoje būtų sąlygos naujam žmogui formuotis. Šis naujas kvalifikacinis laipsnis su jo aprašytomis darbinėmis kompetencijomis, aukštomis kompetencijomis, kurios vers žmogų programuoti, organizuoti, analizuoti, padės to siekti“, – pridūrė parlamentaras.

Dėl profesinės magistrantūros būtinybės E.Jovaišai atitarė Švietimo ir mokslo viceministras dr. Giedrius Viliūnas.

Čia turime kalbėti ne apie akademinį laipsnį, o kvalifikaciją, kuri patvirtina tam tikras kompetencijas, reikalingas darbo rinkai.

„Kol kas turime tik fragmentuotą profesinę magistrantūrą. Reikia žiūrėti į visą absolventų karjeros kelią, taip pat, ar visa skalė universitetinių studijų yra akademinio pobūdžio, su kuo susiduriame darydami krypčių vertinimą. Pavyzdžiui, į kokį mokslą pretenduoja slauga – praktinį ar teorinį. Yra ir daugiau tokių sričių. Remsimės tarptautine patirtimi.

Čia turime kalbėti ne apie akademinį laipsnį, o kvalifikaciją, kuri patvirtina tam tikras kompetencijas, reikalingas darbo rinkai. Tai kvalifikacinis laipsnis. Pagrindinis instrumentas to siekti – sektoriniai standartai, nes profesinis magistras turi vesti labai arti profesijos ir kvalifikaciniai reikalavimai turi būti padiktuoti užsakovo“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas jis.

Kauno technikos kolegijos (KTK) direktoriaus Nerijaus Varno teigimu, profesinė magistrantūra yra ta kryptis, kurią remia ir skatina verslas, kurios reikia rinkai ir šiuo keliu būtina žengti artimiausiu metu.

„Profesinė magistrantūra turi itin daug potencialo. Kolegijos turi modernias mokslo bazes, naujausią įrangą, į kurią investuoja ne tik valstybė, bet ir privatus sektorius. Artimai dirbdami su verslu matome jo poreikius, kokių specialistų su kokiomis kompetencijomis reikia.

Žinoma, nauja studijų pakopa turi būti naudinga ne tik verslui, bet ir studentams. Kasdien susiduriame su tuo, kad verslas nori aukštesnio lygio specialistų, kurie atliktų tyrimus pagal realias problemas įmonėse, spręstų konkrečią įmonės problematiką. Čia turi atsirasti galimybė studentams įgyti aukštesnę ir į praktiką orientuotą kvalifikaciją“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas N.Varnas.

Profesinės magistrantūros būtinybei pritaria ir didžiųjų Lietuvos universitetų rektoriai. Pasak laikinosios Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorės prof. Jurgitos Šiugždinienės, tai yra geras žingsnis, nes visiems yra suprantama, kad reikia į praktiką labiau orientuotų magistrantūros studijų. Tačiau svarbiausia, anot jos, aiškiai nusakyti, kokie bus reikalavimai, kriterijai bei universitetų ir kolegijų vaidmuo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Juozas Augutis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Juozas Augutis

Panašios nuomonės yra ir Vytauto didžiojo univesiteto (VDU) rektorius prof. Juozas Augutis, kurio teigimu, kol kas trūksta harmoningos ir tvarios aukštojo mokslo sistemos, kur būtų galimybė iš vienos pakopos pereiti į kitą ar grįžti atgal.

„Yra tam tikras ginčas, kad ne visada universitetinis magistras sutampa su verslo poreikiu. Tame yra tiesos. Suprantama, kad reikia aukšto profesinio meistriškumo žmonių ir versle, ir pramonėje, ir valstybės valdyme. Tai pat reikia ir žmonių, kurie turėtų laisvesnę mintį, platesnį išsilavinimą. Profesinė magistrantūra tai išspręstų. Tai galimybių praplėtimas studijuojantiems.

Manau, kad reikia nebedidelio postūmio, kad profesinė magistrantūra pradėtų veikti.

Taip pat reikia pripažinti, kad kolegijos yra arčiau vidutinio, smulkaus verslo. Kitaip sakant, didysis variklis yra artimesnis su kolegijomis ir jos mato šio verslo poreikius. Mes jau net esame bandę teikti pasiūlymą kolegijoms, kur teorinę dalį darytų universitetai. Manau, kad reikia nebedidelio postūmio, kad profesinė magistrantūra pradėtų veikti“, – pasakojo J.Augutis.

Lietuvos studentų sąjungos prezidento Eigirdo Sarkano manymu, profesinė magistrantūra didins aukštojo mokslo konkurencingumą, tačiau nėra aišku, kaip viskas bus įgyvendinta.

„Didžioji dalis Europos valstybių turi profesinį magistrą, tad suprantama, kad jis didintų baigusių studentų konkurencingumą darbo rinkoje. Tačiau kol kas mums trūksta idėjos įgyvendinimo grynumo. Kas pasiims lyderystę, teikiant tas studijas. Manau, kad šioje vietoje galėtų atsirasti didesnis bendradarbiavimas tarp universitetų ir kolegijų“, – dėstė E.Sarkanas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eigirdas Sarkanas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eigirdas Sarkanas

UAB „Elinta“ įkūrėjo dr. Vytauto Jokužio teigimu, profesinė magistrantūra jau veikia, ją beliko įteisinti.

„Apie profesinę magistrantūrą kalbame per vėlai. Visa tai yra seniai, tačiau reikia įteisinimo. Mes kiekvienais metais iš KTU priimame magistrantus, tada patiksliname jų darbų tematiką ir gauname puikių inžinierių, kurie apsigina magistrą.

Tai labai naudinga įmonei, nes daromi tyrimai mums reikalingose srityse. Taip pat, kai darbas yra realus, ir studentai turi visiškai kitą motyvaciją jį rašyti. Laimi abi pusės.

Ta pati situacija būtų, jei studentas ateitų iš kolegijų, nes dažniausiai jie yra arčiau praktinių dalykų. Dabar studentams reikia sudaryti sąlygas prie praktinių žinių pridėti taikomojo mokslo elementą, kuris yra būtinas bet kuriai įmonei, norinčiai tapti konkurencinga“, – tvirtino V.Jokužis.

Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) atstovės Agnės Kudarauskienės teigimu, Lietuvai reikalingas profesinis orientavimas, kad jaunas žmogus žinotų, kodėl renkasi magistrantūros studijas.

Mokyklą baigę žmonės turi žinoti, kodėl eina į aukštąsias mokyklas ir kodėl jiems to reikia.

Pirmiausia turi būti aiškus profesinis orientavimas, kurio Lietuvoje nėra. Žmogus, kuriam 18-a metų, dažniausiai neturi aiškios karjeros vizijos, todėl jam reikia padėti suprasti, o ne skatinti rinktis magistrantūros studijas vien tik todėl, kad gražiai skamba. Mokyklą baigę žmonės turi žinoti, kodėl eina į aukštąsias mokyklas ir kodėl jiems to reikia“, – aiškino A.Kudarauskienė.

Pasak Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidento Roberto Dargio, prasidėjusi 4-oji pramonės revoliucija verčia ieškoti kūrybingų žmonių, kurie gali konkuruoti su mašinomis, o į tai turi būti atsižvelgiama ir ruošiant būsimus specialistus aukštosiose mokyklose.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Robertas Dargis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Robertas Dargis

Visi paprasti darbai, kurie gali būti paimami iš žmonių komunikacinių, informacinių technologijų, yra paimami. Žmogaus vieta keičiasi su visa technologijų revoliucija. Jam reikalavimai auga kasdien. Šiandien reikia kalbėti apie žmogaus vietą ateityje ir ko jam reikės. Profesinis magistras – tai jau nebėra tas kolegijos studentas, kuris buvo iki šiol. Šiuolaikinis specialistas turi turėti pagrindus analitinio mąstymo, duomenų apdorojimo, programavimo ir dar daugelį naujų kompetencijų, kurių seniau nereikėjo. Tai būtinybė, be kurios negalima dirbti“, – sakė jis.

R.Dargio teigimu, mums svarbu suprasti, kokių įgūdžių reikia žmogui, kad jis galėtų konkuruoti su technologijomis: „Situacija tokia, kad mes nebežinome, kas bus toliau, nebėra guru, kurie pasakys, kas tiksliai bus po 10-ties metų. Tačiau, jei žmogus sugebės analizuoti, keistis, dirbti su technologijomis, jis tikrai atras savo nišą, kur galės sėkmingai realizuoti save.

Valstybei reikia kūrybingų žmonių, kurie turi idėjų ir ateities viziją. Lietuvai reikia mąstančių žmonių, o jų sinergija duoda rezultatus. Žmonės turi gebėti adaptuotis prie pokyčio, o potencialas slypi skirtingose kūrybinguose žmonėse ir jų potenciale“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Dirbęs Londono metro emigrantas grįžo su stuburo trauma: bent jau gydymas Lietuvoje nekainavo

Aktualu

Strasbūro atakos įtariamasis buvo stebimųjų sąraše: ką reiškia kategorija „S“?

Pasaulis kišenėje

Staiginės kaime – paaiškinimas, kodėl Berlyne yra Tauragės gatvė

Aktualu

Vladimiras Putinas supranta, kad repo muzikos neuždraus, todėl nori ją kontroliuoti

Sportas

Nelaimė Vokietijoje – po rungtynių stadione mirė Štutgarto kapitono tėvas

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Gyvenimas

Dvidešimt metų neįgaliojo vežimėlyje sėdintis Andrejus: „Ribos yra mūsų galvose“

Aktualu

Kaune – mūšis dėl požeminių konteinerių vietos: gyventojai iškvietė net policiją

Gyvenimas

Išgirdusi Parkinsono ligos diagnozę, moteris atrado antrą kvėpavimą: žmonės dažnai mūsų nesupranta

Vardai

Saulius Prūsaitis surengė finalinį „39“ šou – publika jį vadina metų koncertu

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Dovanų skonis. Turtuoliams, vidutiniokams, taupiems

Vardai

54 kilogramus numetusi R.Antonovienė nepaliauja stebinti: pakeitė šukuoseną ir pasiputlino lūpas

Aktualu

Lietuvis narkotikų prekeivis prisidengė dviem nepilnametėm mergaitėm

Kultūra

Talino kino festivalis: kelionė po savo įsimylėjimų istoriją ir gedulo anatomija

Kultūra

Reta M.Prousto knyga parduota už rekordinę 1,5 mln. eurų sumą

24sek

Rezultatyvus A.Juškevičius pralaimėjo, M.Kalnietis džiaugėsi pergale

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 gruodžio 9 – 15 d.)

Vardai

Naujas reperės Nicki Minaj draugas – už žmogžudystę kalėjęs seksualinis nusikaltėlis

Gyvenimas

Paprasti ir laiko patikrinti būdai, kaip sumažinti stresą

Maistas

Ar iš užšaldytų žalumynų galima daryti kokteilius?

Naujienos

Verslas

Dirbęs Londono metro emigrantas grįžo su stuburo trauma: bent jau gydymas Lietuvoje nekainavo

Gyvenimas

S.Petrunina apie atsakingą vartojimą ir Kalėdas be išlaidų: „Papuošti namus paprasta“

Sportas

Super ketvertas: Lietuvos estafetė pagerino šalies rekordą ir plauks finale

Aktualu

Orai.lt: Į Lietuvą skuba sniego banga

Aktualu

Strasbūro atakos įtariamasis buvo stebimųjų sąraše: ką reiškia kategorija „S“?

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Maistas

Kepame duoną: nuo tradicinės ruginės iki greitai kildytos šviesios. 20 receptų

Pasaulis kišenėje

Butanas – valstybė, kurioje keliauti „paviršiumi“ – neįmanoma

24sek

Istorinis „Lakers“ pasiekimas – L.Jamesas ir L.Ballas pelnė trigubus dublius

Pasaulis kišenėje

Staiginės kaime – paaiškinimas, kodėl Berlyne yra Tauragės gatvė

Aktualu

Vladimiras Putinas supranta, kad repo muzikos neuždraus, todėl nori ją kontroliuoti

Gyvenimas

Išgirdusi Parkinsono ligos diagnozę, moteris atrado antrą kvėpavimą: žmonės dažnai mūsų nesupranta

Vardai

Saulius Prūsaitis surengė finalinį „39“ šou – publika jį vadina metų koncertu

Vardai

54 kilogramus numetusi R.Antonovienė nepaliauja stebinti: pakeitė šukuoseną ir pasiputlino lūpas

Gyvenimas

Darius sukūrė filmuką ir pasipiršo kino teatre: slapta kamera užfiksavo merginos reakciją

Gazas

Dabar viskas aišku: trinktelėsite automobilio durelėmis – pildysite deklaraciją

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Gazas

Įspėjimas vairuotojas: keliuose yra slidžių ruožų

Mokslas.IT

Ar apsimoka pirkti naujausią telefono modelį? Atsakymas jus nustebins

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min