Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Komisija studentams vietoje stipendijų siūlo paskolas

Studentai
Š.Mažeikos/BFL nuotr. / Studentai
Šaltinis: 15min
0
A A

Europos studentija kritikuoja Europos Komisijos (EK) programą „Erasmus visiems“ („Erasmus for All“). Ši programa numato didesnio, nei šiuo metu, žmonių skaičiaus tarptautinį mobilumą, tačiau daug mažesnį finansavimą vienam asmeniui. Be to, patvirtinus programą, siekiantiems studijuoti magistrą kitoje ES šalyje būtų siūloma pasinaudoti nebe stipendijų, bet paskolų sistema.

„Erasmus visiems“ jungia „Grundtvig“, „Erasmus“, „Comenius“ ir kitas tarptautinio mobilumo programas. Pagrindinis jos tikslas yra iki 2020-ųjų pasiekti, kad tarptautinės patirties įgytų iki 5 mln. žmonių. Šiuo metu programa pateikta svarstyti Europos Tarybai (ET) ir Europos Parlamentui (EP). Jei bus patvirtinta, jos įgyvendinimas prasidės 2014-iais.

Nepritarti „Erasmus visiems“ programai nuspręsta Šiaurės ir Baltijos šalių studentų sąjungų bendradarbiavimo sutarties (NOM) sąjungos susitikime, kuris vyko  š.m. kovo 23-25 dienomis Osle (Norvegija). Šią poziciją taip pat pareiškė Europos nacionalinių studentų sąjungų skėtinės organizacijos – Europos studentų sąjungos (ESU) nariai.

Pasak Lietuvos studentų sąjungai NOM susitikime atstovavusio viceprezidento M.Milto, programoje siūloma paskolų schema nėra patraukli studentams. Jo manymu, stipendijas studijoms užsienyje pakeitus paskolomis, bus nepakankamai skatinamas mobilumas. „Tikėtina, kad mažiau pasiturintys studentai nesiryš pasinaudoti paskolų schema, kad studijuotų užsienyje. O labiau pasiturintiems tai bus papildoma mobilumo galimybė. Taigi programa paskatintų mobilumą tų, kuriems tarptautinė patirtis ir taip lengviau pasiekiama“, – teigia jis.

Anot M.Milto, nerimą kelia ir kol kas miglotos paskolų schemos įgyvendinimo gairės. Kaip teigiama EK pranešime, šioje srityje būtų bendradarbiaujama su Europos investicijų banku (EIB). Tačiau kiekvienoje šalyje narėje būtų pasitelktas vietinis komercinis bankas. Kaip būtų užtikrintos palankiausios studentui paskolos sąlygos, sako M.Milto, kol kas nėra žinoma.

Taip pat reiškiamas susirūpinimas dėl per mažų stipendijų studentų mainams įgyvendinti. Padidinus dabartinės „Erasmus“ programos dalyvių skaičių, vienam studentui tektų daug mažesnis finansavimas. Tai žymiai sumažintų galimybes Baltijos šalių studentams išvykti į aukštesnio pragyvenimo lygio šalis.

Vakar, kovo 27 d., Lietuvos studentų sąjunga raštu kreipėsi į Lietuvos deleguotus europarlamentarus. Kiekvienam jų siųstame laiške buvo išsakytos minėtos abejonės dėl „Erasmus visiems“ programos.

Europos studentų sąjunga (ESU) vienija 45 nacionalines organizacijas iš 38 šalių. Šiaurės ir Baltijos šalių studentų sąjungų bendradarbiavimo sutarties sąjunga (NOM) vienija 14 organizacijų iš 8 šalių. Lietuvos studentų sąjunga yra šių organizacijų narė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min