Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 15d. 08:01

Kaip juda Lietuvos sporto universiteto reorganizacija?

Lietuvos sporto universitetas
LSU nuotr. / Lietuvos sporto universitetas

Seimo sprendimas prijungti Lietuvos sporto universitetą (LSU) prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prieštarauja Konstitucijai, birželį nusprendė Konstitucinis teismas (KT). Nuo to laiko šis klausimas pajudėjo nedaug – iš naujo Seimui teikiamus dokumentus įvertino Teisingumo ministerija, klausimą svarstė viena iš Seimo komisijų. Švietimo ir mokslo ministrė kol kas šia tema viešai komentarų nedalija.

Komisija – už autonomišką LSU

Trečiadienį posėdžiavusi Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisija, vadovaujama valdančiųjų atstovo Kęstučio Smirnovo, pasiūlė LSU išlaikyti autonomišką, ir prijungiant prie LSMU, LSU nereorganizuoti.

Praėjusį ketvirtadienį Seimo posėdžio metu atsakydama į konservatoriaus Sergejaus Jovaišos klausimą, kokį LSU pertvarkos kelią mato ministerija, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė atsakė, kad „yra organizuojami susitikimai su mokslo bendruomenėmis, taip pat parengti dokumentai, reorganizavimo projektai, todėl tik pirma apsvarsčius Vyriausybei“ ji galėsianti atsakyti į pateiktą klausimą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Teisme
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Teisme

Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad Seimo sprendimas prijungti LSU prie LSMU prieštarauja Konstitucijai, nes nebuvo įvertina pačios aukštosios mokyklos nuomonė, Seimo nutarimas priimtas nesant Vyriausybės teikimo. Konstitucijai, anot teismo, taip pat prieštarauja kai kurios Mokslo ir studijų įstatymo nuostatos. Daugiau apie tai – čia.

Nepaisant universiteto organų prieštaravimų, Seimas LSU reorganizacijai prijungiant jį prie LSMU pritarė sausio 12-ąją. Parlamentas siūlė šioms aukštosioms mokykloms suformuoti universitetų reorganizavimo planą ir reorganizavimo sąlygas.

Teisingumo ministerija siūlo keisti formuluotę

Šiuo metu Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) derina nutarimo projektus, teikiamus Vyriausybei ir Seimui, dėl universiteto reorganizacijos.

Juos įvertinusi Teisingumo ministerija pažymėjo, kad Mokslo ir studijų įstatymą derėtų keisti, „jame detaliau reglamentuojant aukštųjų mokyklų reorganizavimo procedūras, taip užpildant reguliavimo neišbaigtumą ir prieštaringumą“.

Ministerija taip pat pateikė pastabų dėl universitetų valdymo organų formavimo, rekomendavo pasisakyti dėl lėšų, kurių reikės reorganizacijai, tiek bendrai, tiek atskirai 2018 metais.

„LSMU ir LSU yra reorganizuojami prijungimo būdu“, – taip Teisingumo ministerija pasiūlė keisti esminę pertvarkos formuluotę.

Ministerija pažymėjo, kad taip pat liko neaiškus LSU valdomo valstybės turto perdavimo LSMU „mechanizmas ir momentas“.

Mato Miežonio / 15min nuotr./Teisingumo ministerija
Mato Miežonio / 15min nuotr./Teisingumo ministerija

Reorganizaciją planuoja pradėti kitų metų rugsėjį

Seimo nutarimu LSU, prijungimo prie LSMU būdu, siūloma reorganizuoti nuo 2019 metų rugsėjo 1-osios, patvirtinti reorganizavimo sąlygas, planą, LSMU statutą.

Vasario 14-ąją parengtame LSU reorganizacijos plane rašoma, kad aukštoji mokykla prie LSMU prijungiama akademijos teisėmis – turės tokį patį autonomijos lygį kaip Medicinos akademija ir Veterinarijos akademija.

„Papildomai pereinamuoju laikotarpiu Sporto akademija turės finansinę autonomiją, su sąlyga, kad finansinis akademijos rezultatas bus teigiamas“, – teigia plano rengėjai.

Anot jų, LSMU ir LSU specializacija medicinos ir sporto srityse skiriasi, o šie išskirtinumai vieni kitus esą gali sėkmingai papildyti.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./LSMU Farmacijos fakultetas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./LSMU Farmacijos fakultetas

„Bendras tikslas – didinti studijų ir mokslinių tyrimų kokybę bei tapti stipriausiu sveikatos ir gyvybės mokslus plėtojančiu universitetu Europoje, konsoliduojant LSMU ir LSU mokslo, studijų ir inovacijų potencialą“, – rašoma plane.

Pertvarkai prireiktų 11 mln. eurų

Bendras Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto investicijų poreikis reorganizacijai – 10,8 mln. eurų.

Remiantis dokumentu, įvykdžius universitetų pertvarką, atsiras galimybės:

 • steigti Dopingo tyrimų ir konsultacijų centrą;
 • vykdyti specializuotos mitybos tyrimus ir plėtrą sportininkams;
 • rengti kūno kultūros ir sporto pedagogus atsižvelgiant į pasikeitusias šiandienines aktualijas;
 • mokyti per sveikos gyvensenos prizmę;
 • vykdyti sporto traumų prevenciją, sportininkų sveikatos priežiūrą ir reabilitaciją;
 • plėsti santykius su sporto federacijomis, vykdyti partnerystę sporto medicinos srityje;
 • steigti bendrą alumnų tinklą.

Pertvarkius aukštąsias mokyklas, planuojama didinti mokslinių tyrimų kokybę šiose srityse:

 • sporto medicina;
 • sporto psichologija;
 • fizinio krūvio poveikis organizmui.

Taip pat ketinama gerinti studijų kokybę apjungiant panašias studijų programas:

 • kineziterapiją (LSU ir LSMU) (I pakopa);
 • fizinis aktyvumą ir visuomenės sveikatą (LSU) su visuomenės sveikata (LSMU) (I ir II pakopos).

„Universiteto senato sprendimu galima dalies programų („Kineziterapijos“, „Visuomenės sveikatos“ ir kt.) integracija iš Medicinos akademijos į Sporto akademiją“, – nurodoma reorganizacijos plane.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./ LSMU
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./ LSMU

Pagal jį, universitetai reorganizaciją turėjo pradėti jau liepą, užbaigti – 2020 metų gruodžio pabaigoje.

LSU teigia negalinti siūlomai pertvarkai pritarti

„Bendrai priimti studentai pradės studijas 2019 metų rugsėjo mėnesį“, – rašyta vasarį sukurtame dokumente.

Seimui pritarus LSU reorganizacijai, kovą universiteto taryba parengė nutarimą. Taryba, „matydama neatitikimus kultūriniuose, vertybiniuose ir strateginiuose lygmenyse“, teigia negalinti siūlomai pertvarkai pritarti.

„LSU siekė ir siekia aktyviai dalyvauti valstybinių universitetų tinklo optimizavime, – dėsto taryba.

– Kitų šalių geroji patirtis rodo, kad sporto mokslas, kaip tarpdisciplininis, neturi būti išskaidytas į socialinę ir biomedicinos kryptis. Su sportu susijusių studijų programų sutelkimas LSU užtikrintų tyrėjų ir dėstytojų potencialo išlaikymą ir plėtrą, studijų kokybę ir didintų tarptautinį sporto mokslo konkurencingumą.“

Anot universiteto organo, „jungimo dokumentuose nėra siekiama išsaugoti daugiau kaip 80 metų puoselėtų kūno kultūros bei sporto vertybių ir tradicijų“.

Baiminasi, kad bus išskaidytas sporto mokslo potencialas

„Rengiama reorganizacija neužtikrina sporto mokslo ir studijų tęstinumo ir neišskaidymo, tuo pačiu ir turėtos akademinės laisvės priimti sprendimus susijusius su mokslo krypčių pasirinkimu, studijų programų tvirtinimu, žmogiškųjų išteklių, reikalingų vieningam sporto mokslo ir studijų išsaugojimui, atranka ir skatinimu, bei lėšų reikalingų šiems procesams užtikrinti paskirstymu.

Tokios reorganizavimo sąlygos neužtikrina ir kūno kultūros pedagogų rengimo koncepcijos ir veda prie jos išskaidymo į kitas aukštąsias mokyklas, neužtikrinant kokybės“, – pažymi taryba.

LSU nuotr./Lietuvos sporto universitetas
LSU nuotr./Lietuvos sporto universitetas

Anot jos, „įgyvendinus šią reorganizaciją bus išskaidytas tarpdisciplininis sporto mokslo potencialas, prarasta ilgalaikėmis tradicijomis ir šiuolaikiniu mokslu grįsta trenerių, kitų sporto bei su juo susijusių specialistų rengimo sistema, nes LSMU nė į vieną iš vykdomų mokslinių tyrimų krypčių neįtraukti sporto, ugdymo, fizinio aktyvumo, neįgaliųjų, rekreacijos, laisvalaikio bei sporto vadybos tyrimai“.

Jungiami ir kiti universitetai

LSU tarybos įsitikinimu, galimybių įtvirtinti Sporto akademijos savarankiškumą nebuvo ieškoma.

Vyriausybė praėjusių metų lapkritį patvirtino visų Lietuvos universitetų tinklo pertvarkos planą. Pagal jį, šalyje iš keturiolikos universitetų liks devyni.

Universitetų tinklo pertvarkai planuojama skirti 123 mln. eurų, iš kurių 106 mln. eurų – Europos Sąjungos investicijos.

Seimas jau yra prijungęs Lietuvos edukologijos ir Aleksandro Stulginskio universitetus prie Vytauto Didžiojo universiteto, vyks Šiaulių universiteto jungimas prie Vilniaus universiteto, parlamentarai šiuo metu sprendžia Mykolo Romerio universiteto prijungimo prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto klausimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min