Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 15d. 17:13

Kas bus su Lietuvos universitetais?

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo mitingas
Partnerio nuotr. / Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo mitingas

„Reforma turi keisti – ne naikinti!“ „Mokslas ne piktžolė – nelaistomas neauga.“ „Universitetai – ne kumetynas, mokslininkai – ne baudžiauninkai.“ Šios ir daugybė kitų frazių šiandien buvo išrašytos Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo surengto mitingo plakatuose.

Šis „triukšmas“ – tėra ledkalnio viršūnė, palyginus su chaosu, įsivyravusiu tarp šalies akademinės bendruomenės. Universitetų reakcijos į aukštojo mokslo reformą – skirtingos. Vieni laikosi kategoriškos – išlikti nieko nekeičiant – pozicijos, kiti tyliau ar garsiau diskutuoja savo bendruomenių viduje, treti – imasi veiksmų ir siūlo savo reformos scenarijus.

ASU ir VDU jau yra pasirašę šių dviejų aukštųjų mokyklų integracijos susitarimą, kuriuo sutarė Kaune plėtoti klasikinį, plačios aprėpties, istorines tradicijas ir tarptautinį pripažinimą turintį jungtinį universitetą.

ASU turi aiškų tikslą – Lietuvoje sustiprinti agrokrypčių studijas bei mokslą ir žino, kaip šį tikslą pasiekti. Ir jį įgyvendinti reikia kuo skubiau – vardan egzaminus bebaigiančių ir į šį chaosą ne savo noru įtrauktų šalies abiturientų. Kitu atveju tik padidinsime emigracijos bangą, o juk siekiame ją sustabdyti ir padėti ateities kartoms siekti kokybiško išsilavinimo ir karjeros savo krašte. Toks mūsų tikslas – kokybiškos studijos ir darbo perspektyvos „savo namuose“, o ne svetur.“ – sako ASU rektorius Antanas Maziliauskas.

Partnerio nuotr./Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo mitingas
Partnerio nuotr./Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo mitingas

Pasak jo, šiandien abejonių nėra, kad tikrąjį sinergijos efektą, kitaip tariant naudą ir susijungusiems universitetams, ir šalies visuomenei bei ekonomikai, duotų VDU ir ASU susijungimas. Jeigu, kaip planuojama, prie šio jungtinio universiteto prisijungs Lietuvos edukologijos bei Lietuvos sporto universitetai, nauda bus dar didesnė.

„Bus sukurtas ateities universitetas tikrąja šio žodžio prasme. Artes Liberales principu besivadovaujantis VDU – tai plačios parengties inovatyviai mąstantys ir kuriantys jauni žmonės, turintys tvirtus humanitarinius pagrindus. O ASU šiandien yra atsakingas už šalies išteklius – mišką, žemę, vandenį, bioįvairovės, ekosistemų išsaugojimą, klimato kaitos stabdymą, tvarų žemės ir miško ūkį, bioekonomiką, sveiko maisto užtikrinimą. Prie jungtinio universiteto prisijungus LEU, gautume ir jų stiprybę – ateities žmonių ugdymą, talentų atskleidimą, mokyklos kūrimą. Taigi sujungus visas šias sritis į vieną visumą, sinergijos efektas akivaizdus.

Pasak jo, šiandien niekas neabejoja, kad universiteto absolventas turi būti ne „žinių nešiotojas“, o kūrėjas, gebantys generuoti idėjas ir spręsti problemas. O tam reikia plataus bendrojo parengimo, kurį sustiprins VDU. ASU savo ruožtu pagilins studentų praktinius gebėjimus, suteikdamas modernias eksperimentines laboratorijas, partnerystę su verslu. Sutelkus visų trijų universitetų mokslo potencialą, mokslo projektų pajėgumai taip pat gerokai sustiprės.

Vienas svarbiausių universitetų konsolidacijos tikslų – studijų efektyvumo didinimas. Jungtiniame universitete 33 proc. sumažėtų bakalauro, 40 proc. – magistrantūros ir vientisųjų studijų programų.

Partnerio nuotr./Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo mitingas
Partnerio nuotr./Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo mitingas

„Be abejo, svarbu ir tai, kad universitetų konsolidacija duotų ekonominę ir socialinę naudą. Atlikome pilną jungtinio universiteto kaštų – naudos analizę, mūsų universitetų integracijos atveju nauda akivaizdi, nes didesnę pridėtinę vertę kuria ir aukštesnės kokybės studijas baigę absolventai, ir mokslo grupių bei tarptautiniai projektai, ir partnerystė su verslu. Būtų efektyviau panaudojamos Slėnio „Nemunas“ programos lėšomis sukurtos modernios eksperimentinės laboratorijos, bendrabučiai, mažiau kaštų prireiktų administravimui. Per 3 metus įdėjus 7,8 mln. Eur, šios investicijos atsipirktų jau antrais metais po projekto įgyvendinimo. Esame skaičiavimais pagrindę prognozuojamą sukurtos pridėtinės vertės dydį ir jis išties yra įspūdingas – apie 70 ml. Eur per prognozuojamą 15 metų laikotarpį. Taigi, jungtinio universiteto nauda yra akivaizdi, pagrįsta bei išmatuojama. Vyriausybei ir visuomenei nėra sudėtinga tuo įsitikinti.“, – pabrėžia A. Maziliauskas.

Be abejo, dabartinė neapibrėžta situacija kelia pagrįstą nerimą universitetų bendruomenėms. Tad norisi patikinti, jog dėl jungimosi nenukentės nei esami ar būsimi studentai, nei akademinis personalas. Priešingai – su VDU vadovybe esame sutarę, kad sumažėjus studijų programų skaičiui ir pedagoginio darbo krūviams, bus sudarytos geresnes sąlygos žmonėms dirbti mokslinį darbą. Esami ir būsimi studentai taip pat neturėtų turėti preteksto nerimauti pasirinkę stiprų, tarptautišką ateities universitetą, sukurtą VDU ir ASU pagrindu, atvirkščiai – iš šios integracijos jie „išloš“ daugiausiai.“, – teigia ASU rektorius A. Maziliauskas.

Sudarytos darbo grupės jau rengia integracijos planą ir jungtinio universiteto statuto projektą. Jį patvirtinus Seime, realus universitetų susijungimas turėtų įvykti per 2-3 metus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min