Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kasmet vis daugiau Gruzijos jaunimo žvalgosi galimybių studijuoti Lietuvoje: kuo pranašesnės mūsų aukštosios mokyklos

Gruzinės
Reginos Jegorovos nuotr. / Gruzinės
Šaltinis: Specialiai 15min.lt iš Tbilisio
0
A A

Iki stojimo į aukštąsias mokyklas ir kolegijas liko mažiau nei pusmetis ir kol abiturientai suka galvas, kokią specialybę pasirinkti, specialistai skaičiuoja, kad universitetai ir kolegijos šįmet sulauks maždaug dviem tūkstančiais mažiau pirmakursių nei pernai. Būtent todėl vis dažniau potencialių studentų šalies aukštosios mokyklos ieško užsienio valstybėse. Praėjusį savaitgalį Švietimo mainų paramos fondo komanda, kartu su 20 šalies aukštųjų mokyklų atstovais viešėjo Gruzijos sostinėje Tbilisyje. Pasirodo, Lietuva tarp jaunųjų gruzinų kasmet tampa vis populiaresnė.

„Aš svajoju apie tarptautinių santykių ir politikos mokslų programą Lietuvoje. O aš norėčiau rinktis tarptautinės teisės studijas Vilniuje. Aš domiuosi farmacijos studijų galimybe“, – viena per kitą lietuviškai man pasakoja jaunos gruzinės Keti, Ruska, Ana ir Lorena. Jos jau antrus metus lanko lietuvių kalbos paskaitas Lituanistikos centre Tbilisyje, pasirinkusios šią kalbą kaip pasirenkamąjį dalyką. Nei viena iš šių merginų neturi nei šaknų, nei giminaičių Lietuvoje, o studijas mūsų šalyje vertina kaip puikią galimybę pasižvalgyti po pasaulį bei gauti europinį diplomą. Pasilikti gyventi Lietuvoje po studijų merginos neplanuoja. Jos žada grįžti į Gruziją ir čia, namuose, pritaikyti Lietuvoje įgautą patirtį ir žinias.

Su tuo, kad norinčiųjų studijuoti Lietuvoje gruzinų skaičius kasmet vis auga, sutinka ir Švietimo mainų paramos fondo Aukštojo mokslo programų skyriaus vadovė Ilona Kazlauskaitė. Anot jos, ne visi jauni gruzinai turi galimybę mokėti už studijas Lietuvoje, todėl vis daugiau jų dalyvauja konkurse Lietuvos valstybinėms stipendijoms gauti. Keliems konkursą laimėjusiems studentams Lietuva suteikia galimybę pasirinkti bet kurią Lietuvos aukštąją mokyklą, garantuoja nemokamą studijų vietą bei kas mėnesį mokamą stipendiją. Pasak I.Kazlauskaitės, kasmet auga jaunųjų gruzinų paraiškų šioms stipendijoms gauti skaičius. Pernai jų buvo daugiausiai iš visų konkurse dalyvaujančių šalių.

Šiuo metu mūsų šalyje pagal pilnas studijų programas mokosi 57 gruzinai – iki šiol šis skaičius kasmet tik augo. Augti žada jis ir toliau, mat 2012-ųjų spalį Gruzijos technikos universitete atsiradus Lituanistikos centrui, kuriame lietuvių kalbos mokosi Gruzijos studentai, susidomėjimas Lietuva ir aukštuoju mokslu joje auga kaip ant mielių. Lietuvių kalbą čia šiuo metu studijuoja apie 40 gruzinų iš 5 vietos aukštųjų mokyklų. Pasak Lituanistikos centro vadovo Vido Kavaliausko, susidomėjimas lietuvių kalba ir kultūra nuolat auga, o Lituanistikos centro durys atviros visų Gruzijos universitetų studentams. Lietuvių kalbos kursai Tbilisyje yra nemokami, juos finansuoja Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerija. Dauguma lietuvių kalbą Gruzijoje studijuojančių studentų galvoja apie galimybę studijas tęsti Lietuvoje.

Atvykę studijuoti gruzinai gauna laikiną leidimą gyventi tik aukštojo mokslo laikotarpiui. Ir nors tikslių skaičių neturiu, žinau, kad didžioji jų dalis baigusi mokslus tikrai grįžta į namus, – tikina Švietimo mainų paramos fondo atstovė.

Lietuvos universitetus ir kolegijas jau ketvirtus metus iš eilės Gruzijoje garsina ir pačios aukštosios mokyklos. Šiemet į Tarptautinę studijų parodą Tbilisyje atvyko Švietimo mainų paramos fondo ir 20 universitetų ir kolegijų atstovai. Jie studijas mūsų šalyje gruzinams pristatė bendrame stende „StudyinLithuania“.

Reginos Jegorovos nuotr./Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus
Reginos Jegorovos nuotr./Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus

Kartu su aukštųjų mokyklų delegacija šiemet į Gruziją vyko ir Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus. Per keletą dienų Lietuvos aukštojo mokslo programos ir studijų galimybės mūsų šalyje buvo pristatytos Gruzijos akademinei bendruomenei, studentams bei žiniasklaidos atstovams.

„Be to, universitetų ir kolegijų atstovai, atvykę į parodą Tbilisyje, susitinka čia ir su savo partneriais, užmezga naujų ryšių, pasirašo tarpuniversitetinių bendradarbiavimo sutarčių. Visa tai ir bendras stendas parodoje padeda garsinti mūsų šalį ir studijų galimybes joje. Taip Lietuva tampa matomesnė ir žinomesnė“, – pasakoja I.Kazlauskaitė. Anot jos, šiemet bendras Lietuvos aukštųjų mokyklų stendas yra didžiausias iš visų parodoje prisistatančių užsienio šalių.

Gruzinams studijos Lietuvoje patrauklios dėl galimybės gauti Europos Sąjungos diplomą, be to, studijų kaina Lietuvoje jiems priimtinesnė nei daugelyje Vakarų Europos valstybių. Pliusų prideda ir tai, kad Lietuvos universitetai užsienio studentams gali pasiūlyti bendrabučius, ko negali padaryti Gruzijos universitetai. Be to, gruzinai, studijuodami Lietuvoje, turi lygias galimybes su lietuviais išvykti „Erasmus“ programos studijoms į kitą Europos šalį, gauti tokią pačią stipendiją.

Lietuvoje dažnai sklandančias kalbas ir baimes, apie tai, jog mūsų šalis gruzinų jaunimui – tik tarpinė stotelė į Europą arba ekonominis prieglobstis, neigia ir I.Kazlauskaitė ir jaunos gruzinės, planuojančios tęsti studijas Lietuvoje. „Atvykę studijuoti gruzinai gauna laikiną leidimą gyventi tik aukštojo mokslo laikotarpiui. Ir nors tikslių skaičių neturiu, žinau, kad didžioji jų dalis baigusi mokslus tikrai grįžta į namus“, – tikina Švietimo mainų paramos fondo atstovė.

Šiemet Tarptautinės studijų parodos Tbilisyje dalyviai labiausiai domėjosi inžinerinėmis, vadybos, ekonomikos bei rinkodaros, tarptautinių santykių ir kalbų, psichologijos ir tarptautinės teisės studijų programomis.

Reginos Jegorovos nuotr./Švietimo mainų paramos fondo komanda kartu su 20 šalies aukštųjų mokyklų atstovais viešėjo Gruzijos sostinėje Tbilisyje
Reginos Jegorovos nuotr./Švietimo mainų paramos fondo komanda kartu su 20 šalies aukštųjų mokyklų atstovais viešėjo Gruzijos sostinėje Tbilisyje

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min