15min be reklamos

Kodėl jungtinis teisininko ir ekonomisto išsilavinimas šiandien toks vertingas darbo rinkoje? Atsako VU Teisės fakulteto dekanas prof. dr. T.Davulis

Nuo 2016-ųjų metų Vilniaus universitetas (VU) stojantiesiems siūlo dvi disciplinas – verslą ir teisę – jungiančią bakalauro studijų programą. Šios studijos – tai galimybė ne tik įgyti plataus pritaikymo išsilavinimą, bet ir susivokti bei išsigryninti savo interesus vienoje ar kitoje srityje. Tai ypač aktualu tiems, kurie abejoja, sunkiau priima sprendimą dėl studijų krypties.
Tomas Davulis
Tomas Davulis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kokių žinių suteiks naujoji VU „Verslo ir teisės“ studijų programa? Kuo ji ypatinga ir išskirtinė? Kalbamės su VU Teisės fakulteto (TF) dekanu, prof. dr. Tomu Davuliu.

Kaip kilo iniciatyva Vilniaus universitete sukurti „Verslas ir teisė“ programą?

– Tiek versle, tiek moksle jau kurį laiką pastebima tendencija, jog siauros grandies specialistas nebegali būti patrauklus darbo rinkoje. Nutinka ir taip, jog pasirinkta profesija (ar specialybė) dėl vienokių ar kitokių priežasčių sunyksta, ir žmogus tarsi tampa nebereikalingu.

Todėl tarpdiscipliniškumas ir įvairiakryptiškumas tampa svarbiu koziriu. Kelių sričių išmanymas yra savaime darbuotojo vertę bei jo prisitaikymą rinkoje nulemiantys dalykai.

Daugelis puikiai suvokiame, kad teisės žinios yra reikalingos visiems, o ypač verslo pasaulio žmonėms, turintiems išsilaikyti nuolat besikeičiančioje ir konkurencingoje rinkoje. Teisinių žinių bagažo turėjimas vadybininką daro vertingesniu darbdaviui – leidžia optimizuoti kaštus bei išvengti brangiai kainuojančių teisinių klaidų.

Teisės žinios yra reikalingos visiems, o ypač verslo pasaulio žmonėms, turintiems išsilaikyti nuolat besikeičiančioje ir konkurencingoje rinkoje.

Galiausiai, ir patiems teisininkams dažnai trūksta ekonomikos, vadybos žinių. Šią tendenciją patvirtina tai, kad pažangūs teisininkai įgyja antrąjį išsilavinimą ekonomikos ar vadybos srityje. Taigi, mūsų siekis – suteikti galimybę vadybos specialistams įgyti teisės žinių, tam, kad vykdant kasdienę veiklą jiems nereikėtų samdytis teisininko ir jie patys galėtų išspręsti iškilusias teisines problemas.

Įvertinę esamas vadybos studijų programas supratome, jog jose teisės disciplinų labai nedaug, todėl kartu su VU Ekonomikos fakulteto vadovais į verslo studijas nusprendėme integruoti būtiniausias ir reikalingiausias teisės žinias: nuo darbo teisės, konkurencijos teisės, sutarčių sudarymo teisės iki intelektinės nuosavybės ir pan.

Teisinių žinių neturėjimas neretai verslui atneša daug žalos, pavyzdžiui, pradedama veikla vienu pavadinimu, kai tas pavadinimas jau priklauso kitam asmeniui, nežinant, jog taip yra pažeidžiamos autorių teises ir pan.

Todėl manau, jog verslo teisės pagrindai turėtų būti privalomi kiekvienam vadybininkui, nes tai – verslo aplinkos taisyklių rinkinys, kurias privalo išmanyti kiekvienas sprendimus priimantis specialistas be teisininko konsultacijos.

Koks yra dėstomų vadybos ir teisės disciplinų paskirstymo santykis?

– Teisės disciplinų yra šiek tiek daugiau negu trečdalis. Vadybos ir ekonomikos dalykai sudaro apie pusę kursų, o likusią studijų dalį sudaro bendrieji universitetiniai dalykai, kaip filosofija, užsienio kalbos.

Kokias teisines disciplinas studijuos studentai?

– Turbūt pradėti derėtų nuo ginčų sprendimo būdų ir procesų, t. y. kokiu keliu reikėtų spręsti vieną ar kitą ginčą. Šiuo atveju mes sudedame 3-4 disciplinas į vieną ir pateikiame koncentruotas žinias apie tai, kokie ginčai gali būti, kas atsitinka su ginčais, kaip jie galėtų būti sprendžiami, kur reikėtų kreiptis – į arbitražą ar į teismą, kokios pagrindinės taisyklės apeliuojant, ką reikia žinoti prieš pradedant bet kokį bylinėjimąsi ir teismo procesą ir pan.

Teisinių žinių neturėjimas neretai verslui atneša daug žalos.

Taip pat dėstysime ir iš Baudžiamosios teisės atėjusį dalyką, t.y. atsakomybė už ekonominių tipų nusikaltimus; studentams suteiksime žinių apie skirtumą tarp administracinės ir baudžiamosios teisės bei kokios sankcijos gali grėsti už šiuos pažeidimus, ir kaip vyksta procesas.

Toliau labai svarbus dalykas yra teisinės veiklos formos: nuo bendrovių, koncernų, įmonių iki individualių veiklų, savarankiškai dirbančių asmenų. Juk vienos ar kitos veiklos pasirinkimas tam tikra prasme yra verslo sprendimas, ir norint jį teisingai priimti, reikalingos šios žinios.

Neabejotinai reikšmingi yra personalo klausimai, kuriuos sprendžiant reikalinga socialinė ir darbo teisė. Kitaip tariant, nuo profsąjungų iki darbuotojo ir darbdavio tarpusavio santykių, nuo darbo ginčų komisijų iki socialinio draudimo pagrindinių reikalų išmanymo – svarbu suprasti ir žinoti kiek tai yra svarbu verslui.

Ne mažiau svarbi yra ir konkurencijos teisė ar intelektinė nuosavybė. Vadovas, turintis šių žinių, savo veikloje jaučiasi daug saugiau ir yra labiau pasitikintis savimi. Teisės apie intelektinę nuosavybę išmanymas yra būsimasis „ateities arkliukas“ ne tik teisininkų atžvilgiu, bet ir kuriančiojo žmogaus atveju.

Siūlome sutrauktas išgrynintas programas, skirtas būsimiems verslo dalyviams, kuriose yra tik tai, kas reikalinga praktikai, ir tai, ką galima iš karto efektyviai panaudoti.

Užtenka pažiūrėti patentų karus Amerikoje, kurių netrūksta ir pas mus – nuo ginčų dėl tokio paties baro, drabužių parduotuvės pavadinimo iki lietuviškoje reklamoje rodomų dviejų susikabinusių ožiukų identifikavimo, nes kyla įtarimas, jog tai gali būti pavogtas čekų prekės ženklas, bet ne autentiškas lietuviško alaus prekės ženklas.

Šie dalykai yra labai svarbūs versle, todėl mes apie tai norime suteikti išsamių žinių – praktiškai po vieną discipliną per vieną semestrą. Taip pat pridedame ir pasirenkamuosius dalykus, tokius, kaip sutarčių teisės pagrindai. Mes siūlome sutrauktas išgrynintas programas, skirtas būsimiems verslo dalyviams, kuriose yra tik tai, kas reikalinga praktikai, ir tai, ką galima iš karto efektyviai panaudoti.

Svarstant apie antros pakopos (magistro laipsnio) studijas, ar jūsų siūloma bakalauro programa yra labiau orientuota į tolimesnes ekonomikos studijas?

– Mes palikome galimybę studijuoti vadybos ir ekonomikos magistrantūrą, o taip pat po vienerių metų išlyginamųjų studijų stoti į mūsų teisės magistrantūrą ir po 3-jų metų gauti teisininko diplomą.

Jeigu bestudijuodamas studentas suvokia, kad teisės disciplinos jam labiau patinka nei ekonomikos ar vadybos, ir jis ar ji nori būti teisininku (-e), tokiu atveju suteikiame galimybę pereiti į mūsų programą. Ją užbaigus yra įgyjamas teisininko išsilavinimas. Tai – galimybė tiems, kurie „mėtosi tarp teisės ir ekonomikos.

Daugiau apie programą „Verslas ir teisė“ galite sužinoti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip inicijuoti daugiabučio renovaciją?
Reklama
Prasmingai ateičiai: 5 populiariausios vasaros stovyklos jūsų vaikui
Reklama
Iš Kauno į Dominikos Respubliką – studijuoti informatikos
Reklama
Šaltibarščiai pietums – nors ir kasdien: „Iki“ jungiasi prie festivalio ir skelbia specialių pasiūlymą skaniausiam vasaros valgiui
Parašykite atsiliepimą apie 15min