Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl studijų kainų mažinti negalima, o studentus „plėšti“ būtina?

Studetai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Studetai
Šaltinis: Žinių radijas
0
A A

Lietuvos universitetų rektoriai palaiko visuotinai mokamo aukštojo mokslo idėją, tuo tarpu studentai, ypač gerai besimokantys, piktinasi, kad juos siekiama apmokestinti 100 proc.


Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ tikino, kad Švietimo ir mokslo ministerijos tikslas buvo ne apmokestinti visus studentus, o ieškoti galimybių, kaip būtų galima sumažinti studijų kainas.

„Jos iš tikrųjų dabar yra pernelyg didelės tiems, kurie studijuoja savo lėšomis. Viena iš siūlomų versijų – įvesti fikstuoto dydžio studijų įmoką, tačiau daugelis dalyvavusiųjų posėdyje suprato, kad vienintelis galimas būdas yra pakeisti Konstituciją ir įvesti visiems privalomą mokestį“, – teigė R.Vaitkus.

Toks principas yra pats teisingiausias. Bet pagal mūsų tradiciją, kuri formavosi per du dešimtmečius Lietuvos aukštajame moksle, sakyčiau, jis mūsų socialiniam partneriam būtų nepriimtinas.

Pašnekovo teigimu, tik tokiu būdu būtų išlyginama mokesčio našta. Tuomet tiek geriausieji, tiek prasčiau išlaikę brandos egzaminus turėtų vienodas galimybes studijuoti universitete.

R.Vaitkaus teigimu, čia turėtų būti didelis visuomenės sutarimas, ar tokiu keliu galima eiti, ar tikrai studentai bus pasiryžę, net ir tie, kurie gerai mokosi, mokėti už savo studijas.

„Toks principas yra pats teisingiausias. Bet pagal mūsų tradiciją, kuri formavosi per du dešimtmečius Lietuvos aukštajame moksle, sakyčiau, jis mūsų socialiniam partneriam būtų nepriimtinas“, – svarstė švietimo ir mokslo ministras.

„Visi sako, kad gabius studentus mes turėtume remti, užtikrinti jiems nemokamą mokslą. Bet gabumo kriterijus pas mus yra vienas vienintelis – valstybinių brandos egzaminų rezultatas. Iš spaudoje paskelbtų atvejų matėme, kad pasitaiko visokių atsitiktinių klaidų, kurios nulemia finansavimo pobūdį“, – kėlė klausimą pašnekovas.

Dabartinė sistema, pasak švietimo ir mokslo viceministro, yra neteisinga, nes rotacija neveikia, o į kaltinimus, kad studijų kainos yra per didelės – pašnekovas turi kontrargumentų.

Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus
Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus

„Mes negalime sumažinti studijų kainų, nes yra tam tikti studijų kaštai. Pavyzdžiui, orlaivio pilotavime asmuo turi išskraidyti 200 val. su lėktuvu, kuris naudoja tiek ir tiek kuro, prie jo dar sėdi instruktorius, tai taip ir kainuoja, nieko čia nepadarysi. Treniruokliai kainuoja, jie nusidėvi ir t.t.“, – dėstė pašnekovas.

R.Vaitkaus nuomone, kad dabartinė situacija funkcionuotų, reikia didesnės valstybės paramos, ji turėtų subsidijuoti studijas, skirti daugiau lėšų, kad būtų sumažinta kaina.

„Nes dabar kainų skirtumai yra didžiuliai, arba tu moki 18 tūkst. litų, arba nemoki nieko. Jeigu būtų fiksuota studijų įmoka ir nebūtų galima jos viršyti, kaip pavyzdžiui 2400 Lt, tai ta rotacija nebūtų tokia skausminga, koki ji atrodo dabar“, – dar kartą patikino R. Vaitkus.

Laida „Dienos klausimas“ transliuojama darbo dienomis 13.10 val.

Žinių radijas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min