Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 gegužės 13d. 15:17

Studijos Australijoje – ko tikėtis?

Auksinė pakrantė Australijoje
123rf.com nuotr. / Auksinė pakrantė Australijoje
Kengūros. Vienas pirmųjų vaizdinių, iškylančių daugumos vaizduotėje, išgirdus žodį „Australija“. Šeštoji pagal dydį valstybė tolimame pasaulio krašte šiai dienai pritraukia ne tik keliautojų, bet ir studentų dėmesį. Į studijų mugę, skirtą moksleiviams ir studentams, jau keletą metų atvyksta įvairūs Australijos universitetų atstovai pristatyti studijų programų bei galimybių mokytis šiame egzotiškame krašte. Kodėl verta rinktis studijas Australijoje? Kiek šios studijos kainuoja? Kiek kainuoja pragyvenimas? Ar yra galimybė po studijų susirasti darbą ir likti Australijoje?

Į visus šiuos klausimus 15min.lt skaitytojams atsako projekto "Svajonių Australija"  įkūrėjas Artūras Mickus.

- Kodėl iš viso verta svarstyti apie studijas Australijoje?

- Australija yra egzotiškas kraštas. Manau, kad tai yra daugelio žmonių svajonių šalis, išsiskirianti tiek savo gamtos grožiu, tiek stabilia ekonomika. Pabaigus studijas Australijoje, pagal specialybę galima susirasti gerai apmokamą darbą.

Australijoje pati valstybė reguliuoja atlyginimus. Tarkime, jeigu esi inžinierius, gauni atlygį, nemažesnį nei valstybės nustatyta suma. Dėl to ir pačių studijų kainos skiriasi.

Artūras Mickus, projekto
Artūras Mickus, projekto "Svajonių Australija" įkūrėjas

- Studijos mokamos ar gali būti finansuojamos, priklausomai nuo stojančiojo pažymių, motyvacijos?

- Studijos yra mokomos, bet visada galima gauti stipendiją. Studentai, kurie yra iniciatyvūs, gerai mokosi, aktyviai dalyvauja akademinėje veikloje gali gauti paramą: pilną finansavimą visoms studijoms ir dar (papildomai) paramą būstui ir stipendiją pragyvenimui.

- Iš kiek aukštųjų mokyklų galima rinktis? Kaip rinktis?

- Koledžų ir universitetų Australijoje yra labai daug: universitetų apie 12, koledžų 50 – 100 (didelis skaičius). Rinktis yra iš ko, tiek pagal kainą, tiek pagal norus. Siūlau pradžioje žvalgytis į koledžus, kadangi studijos Australijoje yra brangios, o studijos koledže yra pigesnės nei universitete.

Žmogui, atsimokiusiam 2 metus koledže, užsiskaito metai (kartais – pusantrų metų) universitetinių studijų (priklausomai nuo universiteto lygio). Taip galima sutaupyti pinigų, gaunant tuos pačius kreditus žymiai mažesne kaina.

- Ar galite preliminariai pasakyti, kokios vidutinės studijų kainos yra koledže ir kokios universitete?

Koledžų ir universitetų Australijoje yra labai daug: universitetų apie 12, koledžų 50 – 100 (didelis skaičius). Rinktis yra iš ko, tiek pagal kainą, tiek pagal norus. 

- Studijų kaina koledžuose prasideda nuo 6000 dolerių per metus ir gali siekti 20 000 dolerių per metus, priklausomai nuo pasirenkamos specialybės (galima studijuoti medicinos kai kurias kryptis, ir šios studijos yra brangesnės).

Universitetinių studijų kaina startuoja nuo 18 000 dolerių per metus ir gali siekti labai dideles sumas. Tarkime, medicinos mokslai yra brangūs, ir norinčiam tapti kardiochirurgu, reikėtų už rezidentūrą pakloti apie 200 000 dolerių per du metus. Kita vertus, tas pats mikrochirurgas ar kardiochirurgas uždirba 150 000 – 200 000 dolerių per metus, tad, susiradus darbą pagal profesiją, tie pinigai sugrįžta.

- Ar yra galimybė po studijų pasilikti šalyje? Kai kurios šalys (pavyzdžiui, Kanada), ribodamos emogracijos srautus, dažniausiai vizą išduoda tik studijų metams.

- Australija yra skirtinga nuo visų šalių (ir ypač nuo Kanados). Čia pagal profesijų/specialistų, kurių trūksta šalyje, sąrašą gali susirasti darbą ir likti šalyje dar dvejiems metams. Kai kurie žmonės tuos metus keliauja, kiti dirba, susistaupo pinigų universitetui, vėl stoja, po studijų vėl pasilieka dvejiems metams, ir jau tada gauna Australijos pilietybę.

Shutterstock nuotr./Didžiausias Australijos miestas Sidnėjus
Shutterstock nuotr./Didžiausias Australijos miestas Sidnėjus

Kitas dalykas, galima gauti vadinamąją darbo vizą ir likti Australijoje. Jeigu jūs gerai dirbate atitinkamoje srityje, įmonė gali pasiūlyti jums darbo vizą. Tai yra saugus dalykas, kadangi įmonė, norinti suteikti šią vizą, privalo jums mokėti mažiausiai 52 000 dolerių atlyginimo per metus.

Aišku, būtina suvokti, kad įdėti pastangų tikrai reikės. Yra lietuvaičių, kurie atvažiuoja  galvodami, kad viskas ateis savaime, ir grįžta po to į Lietuvą nukabinę nosis. Čia, kaip ir visur, reikia dirbti.

VIDEO: There's Nothing Like Australia (2014)

- Ar sudėtinga patekti į aukštąsias mokyklas? Kokių dokumentų reikia?

- Tikrai nesudėtinga. Pagrindinis dalykas – anglų kalbos žinios. Norint patekti į universitetą, reikia būti išlaikius IELTS egzaminą mažiausiai 6.5 balo. Koledžai iš IELTS prašo tik 5.5 balų, nors, tiesa, jie dar kartais siunčia papildomai ir savo testus, bet, iš esmės, patekti tikrai ganėtinai nesudėtinga.

- Kaip kilo idėja projektui „Svajonių Australija“?

- Beveik prieš 4 metus aš pats išvykau studijuoti į Australiją. Tuo metu informacijos internete praktiškai nebuvo. Dvi kompanijos Lietuvoje organizavo vizas ir dokumentų ruošą studijoms. Aišku, išvažiavome į savotišką nežinią: turėdami tik vizas (studijoms) ir kur apsistoti pirmą mėnesį. Tačiau viskas susiklostė tikrai gerai, ir per pirmą mėnesį susiradome darbus, susipažinome su daugybe žmonių.

Šio projekto esmė – mes dovanojame studijas vienam žmogui, kuris laisvai komunikuoja, rašo ir nori studijuoti mūsų siūlomame koledže, kuris ir finansuoja studijas. 

Po kiek laiko kilmo mintis, kad reikia suteikti tokią paslaugą (kurios mums patiems (savo laiku) labai trūko) ir kitiems studentams. Pradėjome dirbti su įvairiais koledžais, bendrauti su studentais.

Šiandien organizuojame visokius susibūrimus su Lietuviais, bandome lipdyti visus kaip komandą. Tenka kartais pabūti ir psichologu (juokiasi), motyvuoti tuos, kurie, likę vieni, jaučiasi pasimetę.

- Ką siūlo Jūsų projektas „Svajonių Australija“?

- Šio projekto esmė – mes dovanojame studijas vienam žmogui, kuris laisvai komunikuoja, rašo ir nori studijuoti mūsų siūlomame koledže, kuris ir finansuoja studijas. Viskas, ko reikia, - parašyti du straipsnius arba padaryti vieną filmuką. Galima pateikti tiek straipsnius, tiek filmuką.

Svarbiausia, kad žmogus parodytų savo iniciatyvumą ir motyvuotumą. Per ateinančius du metus jis rašytis savo blogą, darys filmukus, kels nuotraukas – bus korespondetas Australijoje.

Registracijos formą rasite čia.

VIDEO: Study abroad Gold Coast, Australia. Part 1

- Planuojančiam studijas Australijoje, kiek apytikriai reikėtų atsidėti pinigų skrydžiui, nuomai ir maistui bei kitoms išlaidoms? Kitaip tariant, kiek minimaliai reikia turėti santaupų pačiai pradžiai?

- Esu paskaičiavęs sąmatą, kiek preliminariai reikia turėti pinigų, pasirenkant studijas koledže - tai būtų apie 17 000 LT. Šios sumos pakanka nusipirkti bilietui į vieną pusę, vizai, draudimui, transporto bilietams, nuomai ir maistui bei pačioms studijoms dviems mėnesiams. Per tą laiką tikrai įmanoma susirasti darbą.

- Susiradus darbą, kokio minimalaus atlygio galima tikėtis?

- Vidutiniškai lietuvaičiai uždirba apie 650 dolerių per savaitę. Šios sumos pilnai užtenka pragyvenimui ir dar lieka kelionėms. Minimalus atlyginimas Australijoje yra 16,68 dolerio per valandą. Bet yra uždirbančių ir 1000 (ir daugiau) dolerių per savaitę.

- Pabaigus studijas Australijoje ir neketinant pasilikti šalyje – kokios galimybės įsidarbinti kitose šalyse? Ar šios šalies aukštųjų mokyklų diplomas pripažįstamas kituose kontinentuose?

- Australijos (kaip Anglijos buvusios kolonijos) mokymosi sistema yra kilusi iš anglosaksų tradicijos. Taigi, Australijos aukštųjų mokyklų baigimo diplomus pripažįsta Anglija, Amerika, dauguma Europos šalių, kurių universitetai bendradarbiauja su Australijos universitetais per mainų programas. Taigi, mokslas yra tikrai pripažįstamas. 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:29
21:57
01:27:07

15min metų knygų rinkimai

Naujas testas

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min