Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 18d. 11:18

Kūrybiški mokymo metodai nupučia dulkes nuo senų žinių

Parodos akimirka
Parodos akimirka

Prieš beveik dešimtmetį sukurtame populiariame filme ekranizuota fantastinė situacija apie tai, kaip naktį atgyja muziejaus eksponatai, šiandien jau nėra fantastika. Stengdamiesi sudominti jaunuosius lankytojus, muziejai vis dažniau išnaudoja šiuolaikinius sprendimus ir, nupūsdami dulkes nuo senų žinių bei mokslo atradimų, prikelia juos naujam gyvenimui. Tiesa, ne tik muziejuose, bet ir mokykloje ar virtuvėje.

Lapkričio 21–23 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančios parodos „Mokykla 2014“ metu antrą kartą veiks Lietuvos muziejų asociacijos sukurta erdvė „MuMo“ (Muziejus – Mokyklai). Šiemet edukacines ir pažintines programas pristatys trečdaliu daugiau muziejų nei pernai - apie tris dešimtis. Be pagrindinės – kūrybinių dirbtuvių – veiks ir „MuMo“ „Super salelė“. Nebus pamirštas ir mokymąsis kitose erdvėse.

Muziejus atsiveria vaikams su specialiais poreikiais

„MuMo“ „Super salelėje“ vyks edukaciniai užsiėmimai, skirti moksleiviams su specialiaisias poreikiais – regos ar klausos negalia. Taip pat bus demonstruojama paroda, skirta taktiliniam pažinimui. Muziejininkai specialiųjų poreikių moksleivių ir juos lydinčių mokytojų laukia šeštadienį, lapkričio 22 d. Tądien „MuMo“ „Super saloje“ bus surengti penki specialieji užsiėmimai. Energetikos ir technikos muziejus pakvies į ekskursiją be žodžių, Gintaro muziejus išmokys pojūčių pagalba pažinti gintarą, o Laikrodžių muziejus turinčius regos negalią supažindins su senoviniais laikrodžiais. Lietuvos liaudies buities muziejus mokys pirštukais atpažinti etnografines sodybas, o Raseinių krašto istorijos muziejus vaikams su regos negalia perteiks šešias lietuvių literatūros klasiko Simono Stanevičiaus pasakas.

„Praplėsti mugės koncepciją dėmesiu moksleiviams, turintiems specialiųjų poreikių, pasiūlė būtent muziejininkai, nes šiai jautriai visuomenės grupei Lietuvos muziejuose dabar skiriamas ypatingas dėmesys. Specializuotos edukacinės programos parengimas tapo kiekvieno muziejaus garbės reikalu“, - teigia Lietuvos jūrų muziejaus ryšių su visuomene skyriaus vedėja Nika Puteikienė.

Penktadienį „MuMo“ „Super saloje“ visą dieną vyksiančioje Idėjų mugėje bus pristatomi geriausi Lietuvos muziejų edukaciniai užsiėmimai. Geriausią edukacinį užsiėmimą sukūręs muziejus bus apdovanotas žalvarine „Bitės“ figūrėle.

Pagrindinėje“ MuMo“ saloje – kūrybinėse dirbtuvėse – nebus dėstoma jokių teorijų. Viskas bus išbandoma, patiriama, sukuriama. Tokiais principais rengdami savo programas vadovaujasi Lietuvos muziejai. „MuMo“ saloje vaikai mokysis pažinti mus supanti pasaulį, jo reiškinius, istoriją, meną, gamtą, kalbą, etnografiją, techniką, literatūrą bei muziką išradingai ir nenuobodžiai. Lankytojai išmoks pinti bučius, gaminti valteles, žiedus, lieti žvakes, galės apsirengti karališkais rūbais.

Jūrines žinias pateiks interaktyviai

Lietuvos jūrų muziejus pristatys neformaliojo ugdymo istorijos programą „Vėjas – laivo padėjėjas“. Pasak muziejaus edukatorės Renatos Treigienės, Jūrų muziejus vienintelis visoje Lietuvoje yra parengęs išvažiuojamąją programą visai mokyklai. Į mokyklą atvykusi 9 edukatorių komanda, dirbdama su visomis moksleivių grupėmis, per dieną sugeba įpūsti jūrinės dvasios net labiausiai nuo Baltijos nutolusiems. Mugės metu mokytojai galės šią programą užsakyti ir savo mokyklai.

Jūrų muziejaus stende jūrinė programa pristatoma aktyviai ir interaktyviai: lankytojai, stebėdami planšetiniuose kompiuteriuose demonstruojamus užsiėmimus bei padedami edukatorių, statys senovinę burvaltę, mokysis rišti jūrinius mazgus, išmoks romantišką jūrinių vėliavėlių kalbą. Interaktyviose mugės klasėse bus pristatyta nauja programa „Ruoniai Baltijos jūroje“, integruojanti biologijos, matematikos ir literatūros užduotis.

Mokytojai mokysis kūrybiškumo

Tačiau inovatyvūs kūrybiški mokymo metodai turėtų prikelti žinias ne tik muziejuose, bet ir mokyklose. Ugdymo plėtotės centras parodoje pristatys projektą „Menų dūzgės“. „Kultūros edukacijos savaitės „Menų dūzgės“ idėja gimė galvojant apie kūrybišką mokytojo darbo prigimtį, apie galimybę pabendrauti su įvairias žmonėmis, apsilankyti naujose erdvėse, pasisemti idėjų. Norėtume, kad bendraudami su kultūros darbuotojais, išmėgindami įvairias edukacines programas, lankydami parodas ir koncertus, seminarus ir kūrybines dirbtuves, mokytojai pasisemtų idėjų, padedančių sukurti įdomų, motyvuojantį, atradimus skatinantį ugdymo procesą“, - teigia Ugdymo plėtotės centro Informacinių technologijų skyriaus metodininkė Alena Gerasimava.

Pirmoji „Menų dūzgių“ savaitė įvyko 2014 metų balandžio 14–18 dienomis. Per ją surengti 157 renginiai 56 skirtingose institucijose. Prie šio sumanymo prisidėjo Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Marijampolės, Kupiškio, Kelmės, Lazdijų, Vilkaviškio ir Zarasų kultūros įstaigos. Antroji kultūros edukacijos savaitė „Menų dūzgės“ vyks 2015 metais, todėl mokytojai parodos metu turės unikalią galimybę susipažinti su projektu.

Virtuvės mitą sugriaus per minutę

Kita vertus, ugdyti kūrybiškumą bei patikrinti žinomas tiesas galima ne tik muziejuose ir mokyklose, bet ir virtuvėse. Virtuvės mitų griovėjas Alfas Ivanauskas parodoje „ Mokykla“ pristatys pirmąjį Lietuvoje kulinarijos vadovėlį 5-12 klasių mokiniams. Vadovėlio tikslas – parodyti mokiniams, kad produktų kelias nuo parduotuvės lentynose iki patiekalo lėkštėje tikrai nėra ilgas ir sudėtingas.

Tikimės mokiniams parodyti, kad mikrobangėje pašildomi pusfabrikačiai niekuo nepranašesni už paties gamintą maistą, ir kad paruošti mėgstamą patiekalą yra lengviau nei galėtų atrodyti

„Tikimės mokiniams parodyti, kad mikrobangėje pašildomi pusfabrikačiai niekuo nepranašesni už paties gamintą maistą, ir kad paruošti mėgstamą patiekalą yra lengviau nei galėtų atrodyti. Na, o kalbant apie praktinius rezultatus – sieksiu parodyti, kuo svarbi ir naudinga vadovėlyje esanti informacija: be receptų, aprašėme ir svarbiausius sezoninius produktus, prieskonius, gėrimus, padažus; taip pat – bazinių ingredientų, tokių kaip įvairios tešlos, gamybą. Be to, aptariame ir svarbiausius virtuvinius įrankius, prietaisus,  stalo etiketą. Kulinarija – tai ištisa kultūra, tad siekėme pasiūlyti bent minimaliai tiek informacijos, kiek jos turėtų žinoti kiekvienas išsilavinęs jaunuolis“, - teigia A. Ivanauskas.

Vadovėlio autorius sugriaus mitą, kad saldumynai yra nesveikas maistas. Parodos metu A. Ivanauskas gamins ledus iš jogurto, uogų ir medaus. Sugriauti šiam mitui prireiks vienos minutės.

Ketvirtą kartą Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO organizuojama paroda „Mokykla 2014“ vyks lapkričio 21-23 dienomis.  Parodoje bus pristatoma mokyklų įranga, naujausios mokymo priemonės ir technologijos. Parodoje dalyvaus daugiau nei 90 įmonių ir organizacijų, vyks per 200 įvairių renginių.

Tradiciškai šalia įsikurs visai šeimai skirta paroda „Vaikų šalis“. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Saulius Balandis apie „Naisių vasaros“ Pijų: „Tai iškart buvo idealizuota R.Karbauskio versija“

Aktualu

JAV sulaikyta Rusijos agentė dėl pasikėsinimo kištis į JAV politiką

Aktualu

Paliko Helsinkį: gėdingu elgesiu kaltinamam D.Trumpui priminta – Rusija nėra sąjungininkė

Pasaulis kišenėje

Draudimų turistams apstu visame pasaulyje: nuo uždarytų paplūdimių iki stovėjimo ant tilto

Sportas

Trylika FIFA 2018 įdomybių: ką sužinojome per šį čempionatą

Gyvenimas

Martynui nustatytas akies vėžys: mama nebegali žiūrėti, kaip sūnus kankinasi

Vardai

Po 8 metų pertraukos grįžę legendiniai „A-ha“ koncertavo Trakuose, bet dėkojo Vilniui

Gyvenimas

Netikėčiausios vestuvių tendencijos: sodybos primirštos – eilė atėjo muziejams

Įspūdingi terasiniai laukai Guidžou provincijoje Kinijoje

Kultūra

Vilniaus savivaldybė neatmeta, kad Reformatų parko atnaujinimo projektas dar gali būti keičiamas

Gyvenimas

Ką daryti, kad po atostogų nereikėtų atostogų

Vardai

„Midsummer Vilnius“ skelbia startą: įkvėpti gaivaus kultūros gūsio atvyko būrys žinomų veidų

Dirbančių mamų byla: kaip apginta teisė į mokamas nėštumo ir gimdymo atostogas

Vardai

Pagrobtos manekenės Chloe Ayling istorija: ištrūko tik privertusi savo pagrobėją ją įsimylėti

Aktualu

Žvejybos pataisos kelia aistras: žvejai mėgėjai ir verslininkai kone kibo į atlapus

Vardai

Socialinių tinklų žvaigždė Karolina Meschino išsiskyrė su mylimuoju Jonu Misevičiumi

Pasaulis kišenėje

Po plaukimo baidare maudžia rankas, pečius ir skauda nugarą? Patarimai jums

Sportas

Emocingas C.Ronaldo: „Mano amžiaus žaidėjai įprastai keliauja į Katarą ar Kiniją“

Kultūra

Panelės Smilos kūrėjas Peteris Høegas: „Aš negaliu būti moterimi, bet galiu sukurti iliuziją“

Vardai

A.Mamontovas su orkestru pradėjo miesto festivalį: minia užgulė Valdovų rūmų kiemą

Naujienos

Aktualu

Saulius Balandis apie „Naisių vasaros“ Pijų: „Tai iškart buvo idealizuota R.Karbauskio versija“

Vardai

Prodiuseris Egmontas Bžeskas pristatė naują širdies draugę – verslininkę Auriką Žaromskytę

Aktualu

JAV sulaikyta Rusijos agentė dėl pasikėsinimo kištis į JAV politiką

Aktualu

Paliko Helsinkį: gėdingu elgesiu kaltinamam D.Trumpui priminta – Rusija nėra sąjungininkė

Pasaulis kišenėje

Draudimų turistams apstu visame pasaulyje: nuo uždarytų paplūdimių iki stovėjimo ant tilto

Aktualu

Orai.lt: bus tvanku ir karšta, liūtys trumpam atsitrauks

Sportas

Trylika FIFA 2018 įdomybių: ką sužinojome per šį čempionatą

Gyvenimas

Martynui nustatytas akies vėžys: mama nebegali žiūrėti, kaip sūnus kankinasi

Įspūdingi terasiniai laukai Guidžou provincijoje Kinijoje

Vardai

Po 8 metų pertraukos grįžę legendiniai „A-ha“ koncertavo Trakuose, bet dėkojo Vilniui

Gyvenimas

Netikėčiausios vestuvių tendencijos: sodybos primirštos – eilė atėjo muziejams

Kultūra

Vilniaus savivaldybė neatmeta, kad Reformatų parko atnaujinimo projektas dar gali būti keičiamas

Dirbančių mamų byla: kaip apginta teisė į mokamas nėštumo ir gimdymo atostogas

Gyvenimas

Ką daryti, kad po atostogų nereikėtų atostogų

Vardai

„Midsummer Vilnius“ skelbia startą: įkvėpti gaivaus kultūros gūsio atvyko būrys žinomų veidų

Vardai

Pagrobtos manekenės Chloe Ayling istorija: ištrūko tik privertusi savo pagrobėją ją įsimylėti

Aktualu

Žvejybos pataisos kelia aistras: žvejai mėgėjai ir verslininkai kone kibo į atlapus

Vardai

Socialinių tinklų žvaigždė Karolina Meschino išsiskyrė su mylimuoju Jonu Misevičiumi

Pasaulis kišenėje

Po plaukimo baidare maudžia rankas, pečius ir skauda nugarą? Patarimai jums

Sportas

Emocingas C.Ronaldo: „Mano amžiaus žaidėjai įprastai keliauja į Katarą ar Kiniją“

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Sveikata

Svajonių virtuvė

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min