Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 16d. 12:23

„LT Big Brother“ dalyvė Ramunė Šabanienė: mentorystė gyvybiškai svarbi karjeroje

Justina Petraitytė ir Ramunė Šabanienė
„LT Big Brother“ nuotr. / Justina Petraitytė ir Ramunė Šabanienė

Visai netrukus prasidės septintasis profesinės mentorystės projekto LT Big Brother sezonas. Kol laukiame naujienų, naujų mentorių ir studentų, kviečiame prisiminti buvusių projekto dalyvių patirtis. Pristatome Jungtinės Karalystės regiono dalyves – Ramunę Šabanienę ir Justiną Petraitytę. Jos pasidalino savo mintimis apie projektą, mentorystę ir bendradarbiavimą.

„Mentoriavimas yra gyvybiškai svarbus visuose karjeros etapuose“ – sako Ramunė Šabanienė, projekte dalyvaujanti jau trejus metus. Ramunė dirba vyriausiąja konsultante kompanijoje „Ebiquity“, teikiančioje investavimo veiklų vertinimo paslaugas įvairioms Europos korporacijoms. Ji dirba su rinkodaros, finansų specialistais. Jiems padeda įvertinti bei optimizuoti marketingo  bei  kainodaros biudžetus, nuo mažmeninės prekybos, greito vartojimo prekių (FMCG) iki telekomunikacijų, asmeninių finansinių produktų, kelionių sektorių. 

Justina Petraitytė – Vilniaus universiteto Matematikos ir Informatikos fakulteto studentė, šiuo metu studijuojanti paskutiniame Ekonometrijos bakalauro programos kurse. Justina su studijomis derina ir verslo anlitikės darbą „Seesam Insurance AS“ kompanijoje.

Į klausimus atsako Ramunė Šabanienė:

„LT Big Brother“ nuotr./Ramunė Šabanienė
„LT Big Brother“ nuotr./Ramunė Šabanienė

– Visų pirma, kas jus paskatino prisijungti prie LT Big Brother projekto?

– Mentoriavimas yra gyvybiškai svarbus visuose karjeros etapuose. Mentorius suteikia kitokios perspektyvos, papasakoja apie savo patirtį bei gali pasidalinti naudinga informacija, kuri dažnai nebūna prieinama viešai. Kartais studentų tenka klausti ir nelengvų klausimų, įsigilinti, kodėl jie nusistatę vienokį, o ne kitokį tikslą, padėti naujai pažvelgti į esamą situaciją. Taip pereinama į diskusijas apie tolimesnius planus. Žinoma, nereikėtų praleisti pro akis ir ne taip akivaizdžiai matomos naudos, pavyzdžiui, emocinio intelekto lavinimo, kuris reikalauja pasitikėjimo tarp mentoriaus ir besimokančiojo, atskaitomybės, kontaktų išplėtimo bei įkvėpimo, padrąsinimo, entuziazmo.

Taip padedame tautiečiams išnaudoti profesinį potencialą bei siekiame prisidėti prie Lietuvos vystymo ir geresnės ateities kūrimo.

Mane dalyvauti projekte atvedė paprastas tikslas – noras per neformalų asmenišką bendravimą perduoti žinias ir patirtį perspektyviam Lietuvos jaunimui. Taip padedame tautiečiams išnaudoti profesinį potencialą bei siekiame prisidėti prie Lietuvos vystymo ir geresnės ateities kūrimo. Profesionalai Jungtinėje Karalystėje yra labai aukštai vertinami, o šis projektas įgalina dar didesnį kiekį jaunų žmonių sėkmingai siekti savo tikslų gaunant informacijos iš pirmų lūpų. Ja naudodamiesi studentai žengia pirmus žingsnius į stabilią, sėkmingą ir ilgalaikę karjerą.

– Kaip vertinate bendravimą su Justina? Kaip jis vyko?

– Su Justina iš karto radom bendrų sąlyčio taškų. Aš pati mokiausi Vilniaus universiteto Matematikos ir Informatikos fakultete, taigi neblogai žinau kelią, kuriuo Justina ėjo iki mūsų pažinties, kokius žingsnius tenka žengti norint įgyvendinti savo ambicijas. Man buvo ir yra nuoširdžiai įdomu kaip Justinai sekasi, su kokiomis problemomis ir sprendimais ji susiduria ir tai, manyčiau, padeda tiek išgirsti klausimus, tiek į juos tikslingai, konkrečiai atsakyti. Bendravome dažniausiai internetu – elektroniniais laiškais, skambučiais, internetiniais pokalbiais bei pasitaikius progai susitikdavome Vilniuje.

– Ar galite įvardinti Justinos gebėjimų ir asmeninių savybių, kurios jums labiausiai įsiminė?

 Justina įsiminė entuziazmu, darbštumu bei žinojimu, ko nori. Pastarasis ypatingai svarbus – padeda nepamesti pasirinkto kelio.

– Žinoma. Justina įsiminė entuziazmu, darbštumu bei žinojimu, ko nori. Pastarasis ypatingai svarbus – padeda nepamesti pasirinkto kelio. Šios savybės, asmeninė šiluma ir sugebėjimas pasinaudoti (geriausia šito žodžio prasme) suteikiamais patarimais, manau, labiausiai padėjo Justinai įsisavinti žinias, o man – suteikti jai reikalingą atspirtį.

– Ar buvo kažkas, ko išmokote iš Justinos?

– Vienareikšmiškai taip. Bendravimas su kiekvienu studentu pakylėja, padeda pažvelgti į savo karjeros kelią iš kitos perspektyvos. Taip pat priverčia pamąstyti apie tai, kaip aplinka keičiasi ir kuri patirtis šiandien yra naudinga, o kuri jau atgyvenusi, netinka šiandienos kontekste. Neretai lengva paskęsti kasdieniuose darbuose ir projektuose, o mentorystė, studentų keliami klausimai priverčia pažvelgti į savo patirtį iš šalies bei ją sistemizuoti. Galiausiai, kadangi Justina dirba Lietuvoje, o aš Londone, man smalsu išgirsti apie mane dominančios industrijos situaciją Lietuvoje.

– Ar Justinos sėkmė yra unikali? Ko reikia, kad ir daugiau studentų pavyktų pasiekti tokių produktyvių rezultatų?

– Justina yra unikali tuo, kad pasirinko industriją, kuri 2014-aisiais Vakarų pasaulyje augo dviženkliais skaičiais – sisteminta duomenų analizė (angl. analytics), gausieji duomenys (angl. big data). Įgūdžių, kuriuos turi Justina paklausą lemia didėjantis duomenų kiekis, kuriam apdoroti ir kuo tikslingiau panaudoti reikalingi kaip tik tokie žmonės. Vis daugiau kompanijų vadovų darydami sprendimus remiasi ne tik savo srities ekspertize, bet ir kiekybiniais metodais (duomenų analize, statistinio modeliavimo rekomendacijomis ir kt.). Tai leidžia ženkliai sumažinti riziką ir paprasčiausiai padidinti kompanijų pelningumą darant geresnius sprendimus nei konkurentai. Taigi,  studentai taip pat turėtų pirmiausia išsiaiškinti, pasibandyti (per praktikas, mentorystės programas, rekomendacijas ar savanoriavimą), kokio darbo jie labiausiai trokšta, kaip gali prie jo prisidėti ir būti naudingi tobulinant vieną ar kitą sritį. Ši sinergija dažniausia duoda stebinančiai pozityvių rezultatų.

„LT Big Brother“ nuotr./Justina Petraitytė ir Ramunė Šabanienė
„LT Big Brother“ nuotr./Justina Petraitytė ir Ramunė Šabanienė

– Jei dabar pati būtumėte Mažoji Sesė, kokio patarimo norėtumėte sulaukti?

– Nobelio taikos premijos laureatė, vienas žymiausių lyderystės pavyzdžių Ellen Johnson Sirleaf  savo kalboje Harvardo universiteto studentams patarė: „Jei jūsų svajonė jūsų negąsdina – ji yra per maža“. Iš tiesų, yra labai daug žmonių, kurie nori ir gali perduoti savo patirtį, padėti siekti tikslų. Reikia tik būti akyliems ir atviriems patarimams bei idėjoms.

Į klausimus atsako Justina Petraitytė:

– Kodėl savo Didžiąja Sese pasirinkai būtent Ramunę?

– Studijuoju ekonometriją, todėl labai norėjosi turėti mentorių, kuris galėtų pasidalinti savo patirtimi ir supažindinti su karjeros galimybėmis būtent šioje srityje. Ramunės patirtis ir sritis, kurioje ji dirba, buvo artimiausia tam, ką aš pati norėčiau daryti ateityje. Taip pat žavėjo tai, kad Ramunė priklausė Jungtinės Karalystės regionui – gavau platesnį suvokimą apie karjeros galimybes ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

– Kokią didžiausią pamoką išmokai iš savo Didžiosios Sesės?

– Nenurimti tol, kol pasieksi tai, ko iš tiesų nori. Pokalbiai su mentore padėjo suvokti, kad svarbiausia suprasti, kokią karjeros kryptį nori pasirinkti, o tada daryti viską, kad pasiektum savo užsibrėžtų tikslų. Žinoma, ne visi sprendimai visada geri ir ne visi bandymai būna sėkmingi, svarbiausia į kiekvieną nesėkmę žiūrėti kaip į pamoką, nenuleisti rankų.

„LT Big Brother“ nuotr./Justina Petraitytė
„LT Big Brother“ nuotr./Justina Petraitytė

– Kokius pokyčius tavo gyvenime padėjo pasiekti LT Big Brother?

– Dalyvavimas projekte ne tik nuolat skatino galvoti, kokią karjeros kryptį pasirinkti, bet ir pakeitė mąstymą nuo „aš norėčiau“ iki „aš galiu“. Būtent šio projekto dėka pradėjau priimti sprendimus, tiesiogiai orientuotus į mano ateitį. Kartu su šio projekto pradžia įvyko nemažai pokyčių profesiniame gyvenime – sėkmingai atlikau vasaros praktiką, o dabar jau ir dirbu. Turbūt be dalyvavimo projekte būtų buvę žymiai daugiau abejonių, neužtrikrintumo, nepasitikėjimo savo jėgomis.

– Ar LT Big Brother metu susidūrei su kokiais netikėtumais?

– Mane labai maloniai nustebino tai, kad projektas neapsiriboja tik Mažųjų Sesių/Brolių bendravimu su mentoriais. Projekto eigoje teko sudalyvauti daugelyje diskusijų ir susitikimų su kitais projekto dalyviais. Tai buvo puiki proga semtis idėjų ir plėsti savo pažinčių ratą aktyvių ir motyvuotų žmonių tarpe.

Nors projektas trunka aštuonis mėnesius, tas laikas labai greitai prabėga, todėl turbūt stengčiausi dar efektyviau išnaudoti projekto laiką pokalbiams su mentore, stengčiausi pabendrauti su kuo daugiau projekto dalyvių.

– Jei projekte dalyvautum dar kartą, darytum ką kitaip?

– Nors projektas trunka aštuonis mėnesius, tas laikas labai greitai prabėga, todėl turbūt stengčiausi dar efektyviau išnaudoti projekto laiką pokalbiams su mentore, stengčiausi pabendrauti su kuo daugiau projekto dalyvių.

– Pasidalink, kas tave labiausiai motyvuoja pasirinktoje karjeros kryptyje?

– Labai plačios karjeros galimybės. Pastaruoju metu ne tik užsienio, bet ir Lietuvos įmonėse sparčiai didėja duomenų analitikų, gebančių priimti statistine duomenų analize pagrįstus sprendimus, poreikis. Yra labai daug sričių, kuriose dirba tokie specialistai ir kiekviena iš jų reikalauja specifinių žinių bei įgūdžių. Analitiko darbas yra labai įdomus ir nemonotoniškas, o karjeros perspektyvos – labai plačios.

Vienintelė savanoriška mentorystės programa

LT Big Brother – tai pirma ir vienintelė savanoriška profesinės mentorystės programa lietuviams visame pasaulyje. Jos tikslas – suburti į tandemus ir per neformalų asmenišką bendravimą perduoti įvairiose profesinėse srityse įsitvirtinusių lietuvių profesionalų žinias ir patirtį perspektyviam visame pasaulyje studijuojančiam Lietuvos jaunimui. Taip padedame tautiečiams išnaudoti profesinį potencialą bei siekiame prisidėti prie Lietuvos vystymosi ir geresnės ateities kūrimo.

LT Big Brother projektas buvo pradėtas Londone 2009 metais LCLC klubo iniciatyva, kurio vienas iš pradininkų buvo Rytis Vitkauskas, ilgametis LT Big Brother mentorius ir YPlan įkūrėjas. Nuo 2011 metų projektą organizuoja LCLC kartu su Global Lithuanian Leaders, o 2012 metais prie projekto partnerių prisidėjo ir Lithuanian Wallstreet Club. Šiuo metu visos trys organizacijos yra lygiavertės projekto partnerės. Prie LT Big Brother įgyvendinimo šiuo metu prisideda daugiau nei 20 puikių profesionalų-savanorių.

Septintasis LT Big Brother sezonas prasidės balandžio mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gazas

Baudomis apdalinti Justiniškių gyventojai: „Prasidėjo raudonų lapelių akcija“

Gyvenimas

Vėžiu serganti moteris – apie draudimo bendrovės akibrokštą: teigia apkaltinta melavimu

Aktualu

Rastinėnuose vyras vijo vilką iš kiemo, bet jis grįžo atgal: „Gaila, neturiu šautuvo“

Verslas

Lietuva turi biudžetą: „milijonas lauks milijardo“, protestai lėmė kosmetinius pataisymus

Sportas

Naujo futbolo rinktinės trenerio paieška: favoritai – lietuviai, bet visko gali būti

Aktualu

2019-ųjų biudžetas: kiek „į rankas“ gaus pensininkas, mokytojas, prezidentė

Aktualu

Balsavime dėl biudžeto valdančiuosius parėmė du valstietiški liberalai, N.Puteikis atsuko nugarą

Gazas

Planuojama gatvės rekonstrukcija Akademijoje kelia abejonių: bus apsemti rūsiai?

Aktualu

S.Skvernelis džiaugėsi priimtu biudžetu ir išsižadėjo kaltinimų konservatoriams

Sportas

D.Rapšys apie triumfo Kinijoje priežastis: „Darbas ir tikėjimas savimi“

Vardai

Kalėdinė dvasia – Natalijos Bunkės namuose: neįprastą eglę puošė ir sūnus, ir mylimasis Edgaras

Gazas

Šventinė eismo karštinė didmiesčiuose: sunkiausia bus kitą savaitę

24sek

Po Virginijaus Šeškaus tirados – rimta LKL bausmė teisėjams

Aktualu

Žvalgyba ir teisėsauga gavo Sauliaus Skvernelio pranešimą, bet neaišku apie ką

Vardai

TV „gelbėtoja“ Sandra Žutautienė namus puoš pačios kurta eglute: tokią padovanojo ir senolių porai

Maistas

Nidos receptas: šventinis sūrio pyragas su marcipanais

Vardai

Asta Valentaitė spindėjo Britų mados apdovanojimuose: ant raudono kilimo – su užsienio žvaigždėmis

Aktualu

Skuode per buto gaisrą nukentėjo žmogus: 60-mečio atgaivinti nepavyko

Aktualu

A.Merkel: galimybių pakeisti „Brexit“ susitarimą nėra

Pasaulis kišenėje

Krakių šviesuolis neturi laiko skųstis gyvenimu – laukia kelionės

Naujienos

Gyvenimas

Vėžiu serganti moteris – apie draudimo bendrovės akibrokštą: teigia apkaltinta melavimu

Vaikai ir jaunuoliai gatvėje: pagalba ateina

Pasaulis kišenėje

Originali Klaipėda: viena eglė sužibo po vandeniu, kita nunerta iš 14 km siūlų

Gazas

Baudomis apdalinti Justiniškių gyventojai: „Prasidėjo raudonų lapelių akcija“

Aktualu

Rastinėnuose vyras vijo vilką iš kiemo, bet jis grįžo atgal: „Gaila, neturiu šautuvo“

Vardai

Kalėdų grojaraštis be „Baby, It's Cold Outside“? Tik dabar į dainos tekstą įsiklausę žmonės nustėro

Mokslas.IT

Diskriminacijos radaras. LOGIN žinutė feisbuke sukėlė įtarimų dėl diskriminacijos: pradėtas tyrimas

Aktualu

Socialiniai jaunimo eksperimentai Kaune: ar esame pasiruošę priimti kitokį?

„Ginčas“: kaip vertinti V.Šeškaus isteriją dėl teisėjų?

Gazas

Kodėl automobilio vairas nepakeičiamas? „Ford“ bandymas surasti alternatyvą nustumtas į šalį

Sportas

Naujo futbolo rinktinės trenerio paieška: favoritai – lietuviai, bet visko gali būti

Aktualu

Balsavime dėl biudžeto valdančiuosius parėmė du valstietiški liberalai, N.Puteikis atsuko nugarą

Vardai

Kalėdinė dvasia – Natalijos Bunkės namuose: neįprastą eglę puošė ir sūnus, ir mylimasis Edgaras

Gazas

Planuojama gatvės rekonstrukcija Akademijoje kelia abejonių: bus apsemti rūsiai?

Verslas

Lietuva turi biudžetą: „milijonas lauks milijardo“, protestai lėmė kosmetinius pataisymus

Sportas

D.Rapšys apie triumfo Kinijoje priežastis: „Darbas ir tikėjimas savimi“

Vardai

TV „gelbėtoja“ Sandra Žutautienė namus puoš pačios kurta eglute: tokią padovanojo ir senolių porai

Aktualu

Katedroje prie San Paulo užpuolikas nušovė penkis žmones ir nusižudė

Vardai

Asta Valentaitė spindėjo Britų mados apdovanojimuose: ant raudono kilimo – su užsienio žvaigždėmis

Aktualu

S.Skvernelis džiaugėsi priimtu biudžetu ir išsižadėjo kaltinimų konservatoriams

Vardai

Ypatingos

03:17
07:15

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min