Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 11d. 20:29

Mažiau nei mėnuo iki pokyčių mokyklose: nauja sistema veiks, nors ir su trūkumais?

Berniukai mokykloje
123rf.com nuotr. / Berniukai mokykloje

Iki mokslo metų pradžios liko mažiau nei mėnuo. Lygiai tiek pat laiko mokyklų vadovai turi pasiruošti etatinio mokytojų darbo apmokėjimo įvedimui. Pasak mokytojų atstovų, rugsėjį pradėsianti veikti nauja sistema susidurs su kliūtimis, Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai sako, kad tai, ar bus spėta pasiruošti, priklauso nuo skirtingų mokyklų.

Seimas paskutinėmis birželio dienomis pritarė, kad nuo šių mokslo metų pradžios Lietuvos mokyklose būtų įvedamas etatinis pedagogų darbo apmokėjimas. ŠMM jau anksčiau yra skelbusi, kad per ateinančius dvejus metus mokytojų atlyginimams bus papildomai skiriama 95 mln. eurų. Dalis šios sumos – 17,4 mln. eurų – bus skiriama jau nuo rugsėjo 1-osios.

Taip pat skelbta, kad jau kitąmet vidutinis mokytojų darbo užmokestis kils penktadaliu ir peržengs 1000 eurų ribą. Toks augimas numatytas pereinant prie mokytojų etatinio darbo užmokesčio sistemos modelio, kai mokytojams bus atlyginama už visus atliekamus darbus, ne tik už pamokas ir pasiruošimą joms.

Parlamentui priėmus sprendimą, mokykloms buvo palikta vos pora mėnesių pasiruošti naujos darbo apmokėjimo sistemos įvedimui. Jau tada nerimauta, kad likusio laiko neužteks, o atostogų išeinantys mokytojai nežino, ką ras rugsėjį grįžę į darbus. Dabar panašu, kad nors naujovė mokyklose rugsėjį jau veiks, kai kuriems pedagogams vis dar neaišku, ar dėl jos nemažės jų gaunamas atlygis.

Pirmieji metai – pereinamieji

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius teigė, kad mokykloms nieko daugiau nei ankstesniais mokslo metais ruoštis nereikia. Pasak jo, etatai yra paskirstyti, valandų kiekis, klasių komplektai ir ugdymo planas jau žinomi.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Audrius Jurgelevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Audrius Jurgelevičius

Anot A.Jurgelevičiaus, pamokos mokytojams yra paskirstomos išeinant į atostogas, o valandos už papildomus darbus bus paskirstytos mokytojams grįžus po atostogų.

„Realiai viskas susidėlios iki rugsėjo mėnesio 15–20 dienos, kada bus patvirtintos tarifikacijos ir bus pradėti skaičiuoti pilni atlyginimai“, – sakė jis, pridurdamas, kad viešumoje sklindančios kalbos, jog modelio įvedimui nebus spėta pasiruošti, yra iracionalus reiškinys.

Pasak jo, labiausiai nerimauja mokyklų vadovai, kurie turės išsiaiškinti iš pedagogo reikalaujamus darbus ir parengti jų pareigybės aprašymus. Iki šiol, kaip sakė A.Jurgelevičius, visi mokytojai, nepriklausomai nuo to, ar dėstė lietuvių kalbą, ar, tarkime, kūno kultūrą, turėjo vieną pareigybės aprašymą. Įvedus naują sistemą kiekvienas mokytojas turės atskirą pareigybės aprašymą.

Kaip sakė A.Jurgelevičius, mokyklų vadovų nerimą perima mokytojai. Prie kylančios panikos, pasak profsąjungos vadovo, prisideda ir modelio įvedimui nepritariantys politikai. Jo teigimu, etatinio modelio klausimai turėjo būti išspręsti jau seniai: „Tai buvo kraujuojanti žaizda. Manau, kad jie dabar niršta ant „valstiečių“, kad jiems užteko drąsos ir pinigų padaryti tai.“

Visgi A.Jurgelevičius teigė, kad etatinio modelio įvedimas bus ilgalaikis procesas ir tikėtis, kad jau nuo rugsėjo 1-osios jis veiks be kliūčių, nereikėtų.

„Prognozuoju, kad šie mokslo metais bus tokie pereinamieji. Iš esmės etatinis darbo apmokėjimas nėra kažkas naujo, tai dabartinės situacijos sutvarkymas, sunorminimas“, – kalbėjo pašnekovas.

Paklaustas apie kai kurių mokytojų nerimą, kad įvedus naujovę sumažės jų gaunami atlyginimai, A.Jurgelevičius patikino, kad įstatyminių prielaidų tam nėra, nes koeficientai už valandą lieka tokie pat, priedai nebus naikinami, o taip pat atsiranda apmokėjimas už papildomus darbus.

„Be abejo, atsiras tokių, kam sumažės, nes jiems sumažės pamokų. Ar etatinis, ar ne, atlyginimą iš esmės lemia turimų pamokų skaičius. Bus tokių žmonių, bet jiems mažėtų jei ir nebūtų etatinio. Pats etatinis [apmokėjimas], nematau kur galėtų sumažinti atlyginimą, jei viskas bus teisingai skaičiuojama ir dėliojama“, – kalbėjo A.Jurgelevičius.

Neaišku, ar pasieks žadėti pinigai?

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas sakė nemanantis, kad šiuo metu kažkas ruošiasi etatinio modelio įvedimui, nes daugelis mokyklų vadovų atostogauja.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Andrius Navickas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Andrius Navickas

„Nebent atskiri mokyklų vadovai gal gilinasi į tuos dokumentus, kurie buvo priimti birželio pabaigoje. Manau, kad sistema veiks. Nespėti negali. Manau, kad mokyklų vadovai gaus nurodymus, kiek turės tų etatų, juos išdalins pagal vyriausybės nutarimus ir įstatymus.

Ar viskas vyks sklandžiai, ar bus visi patenkinti, tai čia jau kitas klausimas. Atsakymo į jį nesužinosime, kol neprasidės įgyvendinimas“, – sakė A.Navickas.

Daliai mokytojų nuogąstaujant dėl savo atlyginimų, A.Navickas teigia, kad kai kurių pedagogų darbo užmokesčiai mažės, nors, anot jo, ministerija tai ir neigia.

„Jie naudoja tokius argumentus, kad etatiniam skirti 95 mln. eurų. Tų milijonų mes nematome, nes išdėlioti per dvejus metus. Bet ar tie biudžetai bus patvirtinti ateityje, ar tie pinigai pasieks mokyklas – labai tuo abejojame. Manome, kad atlyginimai gali mažėti, bet to nesužinosime, kol neįgyvendins modelio“, – kalbėjo A. Navickas. Pasak jo, pedagogai negali būti tikri, kad Seimas kitais metais pritars papildomų pinigų skyrimui.

Vadovai didelių sunkumų nemato

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos (LMVA) prezidentas dr. Dainius Žvirdauskas sakė, kad daugelio mokyklų vadovai išeidami atostogų sekė visų teisės aktų projektus, jų svarstymus ir patvirtinimus. Anot jo, su bendruomenėmis jau iš dalies aptarti ir kitų metų mokytojų krūviai.

„Kokias klases turės, kiek valandų bus ir t. t. Manau, kad paruošiamąjį darbą daugelis mokyklų, jų vadovai, administracijos yra padarę. Daugelis vadovų planuoja, kad iš atostogų grįš rugpjūčio viduryje, tada sutvarkysime visus likusius dokumentus“, – komentavo D. Žvirdauskas.

Pasak jo, LMVA asociacijos atstovai praėjusį mėnesį buvo pakviesti į susitikimą ŠMM, kuriame su ministre Jurgita Petrauskiene bei ministerijos specialistais tarėsi dėl etatinio modelio įvedimo. Jis teigė, kad ministrė patikino, jog bendruomenės neturėtų nerimauti, o kilus kokiems nesklandumams gali visada konsultuotis su ministerijos atstovais.

„Buvo iškomunikuota, kad tas procesas būtų organiškas, būtų neskubama, pasveriama, nors, aišku, laiko jau nelabai yra“, – kalbėjo LMVA prezidentas.

Paklaustas, kokie sunkumai gali iškilti mokyklų vadovams ruošiantis naujos tvarkos įvedimui, D.Žvirdauskas sakė, kad didelių sunkumų vadovai nemato. Pasak jo, anksčiau mokytojai skaičiuodavo, kiek valandų pradirba per savaitę, bet dabar turės etatą ir į jį įeis kontaktinės, nekontaktinės ir darbo bendruomenei valandos.

„Daugelis vadovų krūvius su savo bendruomenėmis yra aptarę, jau daugmaž žino, kiek bus klasių, mokinių. Mokytojas, ateidamas rugsėjį, jau žinos, su kuriomis klasėmis dirbs, kokių klausių auklėtojais bus, galbūt liks paderinti tokius dalykus, kaip ką jie bendruomenei naudingo darys.

O kalbant apie dokumentus – jei ten reikalingi pareigybių aprašai, tada aišku, kad reikės padirbėti. Daugelis jau projektus turi, tariasi tarpusavyje. LMVA inicijavo, kad reikia parengti paketą, susijusį su duomenų apsauga“, – kalbėjo LMVA prezidentas.

Pasak jo, į naujoves skirtingos organizacijos reaguoja skirtingai, todėl natūralu, kad įvedus etatinį apmokėjimą nutiks įvairių situacijų.

„Jeigu anksčiau pradėsime tai daryti, anksčiau išsikelsime sau tam tikrus uždavinius, kurie yra reglamentuoti nacionaliniuose teisės aktuose, greičiau pasieksime laukiamą kokybę“, – sakė D.Žvirdauskas.

Skirtingose mokyklose – skirtingas pasirengimas

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas teigė, kad ministerija aktyviai stebi, kaip mokykloms ir savivaldybėms sekasi ruoštis etatinio modelio įvedimui. Pasak jo, siekiant sklandaus proceso ŠMM rengia konsultacijas, mokymus, taip pat veikia nemokama telefono linija, parengti aprašai, rekomendacijos.

„Tad informacijos mokykloms ir mokytojams pateikta išties labai daug. Kaip viena kolegė direktorė sakė – „klausimų dėl etatinio jau nebėra, dabar reikia tik sėsti ir dirbti“.

Savivaldybės ir mokyklos pasirinko skirtingas pasirengimo šiems pokyčiams taktikas – vieni tik išvydę teisės aktų projektus pradėjo modeliuoti galimas situacijas, kiti gi nusprendė neskubėti, išėjo atostogauti ir dabar grįžę imasi šių darbų. Visgi pagalbos yra daug ir tikrai nebus nepasiruošusių mokyklų ar savivaldybių šiems pokyčiams“, – komentavo A.Varanauskas.

Jo teigimu, ne visi mokyklų steigėjai, t. y. savivaldybės, skiria pakankamai dėmesio ir pagalbos savo mokykloms. Anot A. Varanausko, ne visos savivaldybės sugeba padėti mokykloms pasiskaičiuoti lėšas ar rasti atsakymus į keliamus klausimus. Nors mokyklos ir savivaldybės dar liepos pirmoje pusėje galėjo apskaičiuoti kiekvienos mokyklos preliminarų biudžetą, ŠMM žiniomis, ne visur taip įvyko.

„Tad siekdami padėti mokykloms, švietimo informacinėje sistemoje sukūrėme galimybę susigeneruoti preliminarias lėšų ataskaitas pagal naujas tvarkas, pagal šių metų mokinių skaičių, nes ateinančių metų mokinių skaičius tikslus bus tik rugsėjo pirmosiomis dienomis.

Mokyklos ir savivaldybės susiduria su skirtingais iššūkiais – vieniems sekasi sunkiau su skaičiavimais, kitiems daugiau iššūkių kyla su krūvio išdalinimu. Mokyklos, kuriose vyravo griežta hierarchija, dabar turi išmokti pereiti prie bendradarbiavimo ir susitarimų kultūros, tai nėra lengva, bet būtina, jei mes norime, kad mokytojai darbo vietoje jaustųsi gerai“, – teigė ministrės patarėjas.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kandidatai be grimo: P.Auštrevičius – apie tris pirties taisykles ir dainą „Už Petrą“

15min iš Ploješčio Sportas

Rumunijos žiniasklaida įvertino pergalę prieš Lietuvą: „Neturėjote jokių šansų“

Interviu 24sek

Andrejus Kirilenka: „Atleiskite, geriausias rungtynes sužaisdavau prieš Lietuvą“

Gyvenimas

Misija (ne)įmanoma: kaip surasti antrąją pusę brandžiame amžiuje

Sportas

Lietuvos futbolui – dar vienas N.Kesmino kirtis: „Moralinė nekrofilija – kas galėjo pagalvoti?“

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Atsarginiai: skandalas čempionų namuose, M.Jordano stilius ir tvanas Klivlende

Maistas

Knygos „Prancūzijos virtuvė“ autorės receptas: bananiniai avižiniai blynai su linų sėmenimis

Vardai

Peliukas Mikis švenčia 90 metų jubiliejų: kaip vietoj triušio Osvaldo „gimė“ ši animacijos legenda?

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

24sek

Domantas Sabonis užfiksavo skaičius, „Pacers“ klube nematytus nuo 1992-ųjų

Aktualu

Šalies vadovai sveikina Latviją 100-ųjų valstybės metinių proga: „Tai lietuvių ir latvių bendra šventė“

Vardai

Popscenos princesė Monique Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Gazas

Renkame „Tautos automobilį 2019“: „Mercedes-Benz A“, jau nebijantis briedžio testo

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

Aktualu

D.Trumpas: artimiausiomis dienomis JAV parengs galutines išvadas dėl J.Khashoggi nužudymo

24sek

Permainos Izraelyje: prie „Maccabi“ vairo stoja Giannis Sfairopoulas

Aktualu

A. Rimkūnas baigia darbą ambasadoriaus Švedijoje pareigose

Naujienos

Gazas

„Autoplius.lt Fast Lap“ lenktynių startas – slidinėjantys automobiliai ir „Honda Civic“ ant stogo

24sek

Europos U16 krepšinio čempionate lietuviai pasiekė pergalę 50 taškų skirtumu

Aktualu

Policija dar nežino, kaip penktadienį automobilyje buvo sužalota mažametė

Sportas

Pabaiga: 31-erių Gerardas Pique Ispanijos rinktinėje daugiau nebežais

Deuce

Sunki vasara: Ričardas Berankis patyrė šeštą nesėkmę iš eilės

Verslas

EK ir menininkai Palangoje gėdija šiukšlintojus: iš atliekų matosi jūsų paveikslas

Aktualu

Į rusų turistus iš Bulgarijos skraidinusį lėktuvą trenkė žaibas

Aktualu

Lietuvoje statomas unikalus Baltijos šalyse karinis objektas

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 5 – 11 d.)

15min iš Berlyno Sportas

Lietuvos rekordą sudaužiusi B.Virbalytė: „Gyvenime apie tai nesvajojau“

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: visiems patinkantis morkų tortas

Aktualu

Netoli HBH kavinės sudegė ūkinis pastatas – dūmų stulpas buvo regimas iš toli

Sportas

Europos čempionas A.Gudžius: „Niekada nebūsiu Alekna, stengiuosi savo kelią eiti“

Gyvenimas

Palangos simboliu tapęs Mindaugas: šoka kasdien, kol nuo kepurės ima varvėti prakaitas

Vardai

Macaulay Culkino planuose – vaikai su Brenda Song: „Turėsiu mažučius azijietiškus kūdikėlius“

Aktualu

Diskusija dėl kovo 11-osios signatarų: ar verta jų atminimą Vilniuje įamžinti gatvių varduose?

Sportas

Šokėjai D.Vėželis ir L.Chatkevičiūtė tapo prestižinių varžybų Vokietijoje nugalėtojais

Verslas

Kvadratų nepakanka: plėtotojai prie projektų stato darželius, mokyklas ir parduotuves

Verslas

Pertvarkant Darbo biržą, darbo neteks 25 darbuotojai

Sportas

Starto išvakarėse – lyderio nerimas ir psichologinės trenerių gudrybės

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min