Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 17d. 10:20

Mecenatystės tradicijos švietime, arba Kodėl aukštasis mokslas lengviau įkandamas Vakarų studentams?

Šiaulių universiteto absolventės
Zenono Ripinskio nuotr. / Šiaulių universiteto absolventės

Vakarų šalyse, pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose, aukštasis mokslas kainuoja dešimteriopai daugiau nei Lietuvoje, tačiau universitetuose vyrauja praktika – ne tik finansiškai padėti mažiau pasiturintiems gabiems studentams, bet ir leisti jiems studijuoti tiesiog nemokamai. „Pažangiose Vakarų valstybėse galimybę išsimokslinti gabiesiems, net jei finansinė situacija – sudėtingesnė, sukuria jau nusistovėjusios mecenatystės tradicijos, kuomet stiprios, daug pasiekusios asmenybės ar verslai atsisuka į paskui ateinančią kartą ir pasirūpina jos užauginimu, – sakė Šiaulių universiteto rektorius dr. Donatas Jurgaitis.

O, kad mecenatystės tradicijos švietime ima prigyti ir Lietuvoje, liudija ir neseniai Šiaulių universitetui palikimu tekusi Australijos lietuvio parama. Pastaroji padės įsteigti naujas vardines stipendijas gabiausiems studentams.

Pasaulio universitetų gerovę kuria alumnai

Pasak dr. D. Jurgaičio, nors Lietuvos švietimo ir mokslo srityse pastebimi dar tik pirmieji mecenatystės daigai, Vakarų šalyse paramos aukštajam mokslui tradicijos yra itin stiprios. Pavyzdžiui, JAV prestižiniai privatūs Jeilio, Harvardo ar Stanfordo universitetai gali pasigirti dosnia, mecenatystės principais pagrįsta finansine parama. Įdomiausia tai, kad didžiausią materialinę paramą universitetai gauna ne iš verslo sektoriaus, o iš pačios universiteto bendruomenės, t. y. universitetą baigusių absolventų – alumnų.

„Šiuose universitetuose alumnų bendruomenės tradicijos yra bene stipriausios visame pasaulyje, todėl ir baigę studijas absolventai palaiko ryšį su savo Alma Mater bei lieka ištikimais jos ambasadoriais. Alumnai ne tik skleidžia žinią vietos bendruomenei ar pasauliui apie savo universitetą, įsitraukia į jo veiklas, bet ir prisideda lėšomis, – pasakojo dr. D.Jurgaitis. – Finansinė parama universitetui, amerikiečių mentalitetu, laikoma kaip savaime suprantama pareiga ir tradicija, o universitetų gyvavimas ir studijų finansavimas – pagrįstas mecenatyste.“

Projekto partnerio nuotr./Studentė
Projekto partnerio nuotr./Studentė

Perima vakarietišką patirtį

Mecenatystės praktiką mūsų aukštųjų mokyklų sistemoje liudija ir Šiaulių universitete jau ne vienus metus puoselėjamos vardinių ir skatinamųjų stipendijų tradicijos, kurių fondą įsteigė pastarojo absolventai ar su Šiauliais ir šiuo kraštu susiję visuomenės atstovai.

Vardinėmis ir skatinamosiomis stipendijomis didžiausia aukštoji mokykla Šiaurės Lietuvoje kiekvienais metais apdovanoja talentingiausius studentus, garsėjančius aukštais pasiekiamais meno, sporto ir akademinėje veikloje. O bendras 2017 m. stipendijų fondas šiemet sudaro beveik 200 tūkst. eurų.

„Skatinamosiomis ir vardinėmis stipendijomis ne tik atveriame didesnes galimybes studentų saviraiškai ir kūrybinei veiklai, bet ir skatiname gabius jaunuolius būti lojalius savam kraštui – savo studijas ir ateitį sieti su Šiaulių universitetu ir Šiauliais. Džiaugiamės, kad dosnūs kraštiečiai kilniai prisideda prie universiteto tikslų įgyvendinimo“, – sakė dr. D.Jurgaitis.

Vardinių stipendijų šiemet bus daugiau

Šiemet Šiaulių universitetas vienam iš studentų įteiks jau 28-ąją vardinę Povilo Višinskio stipendiją. Dar 1991 m. kultūros mecenatės Laisvydos Martusevičienės įsteigta Povilo Višinskio, žinomo lietuvių rašytojo, režisieriaus, aktyvaus visuomenės ir politikos veikėjo, vardo stipendija kasmet įteikiama geriausiai besimokantiems ir aktyviai įvairiose veiklose dalyvaujantiems humanitarinio profilio studentams. Studentai taip pat bus apdovanoti Vandos bei Vytauto Šliūpų stipendijomis. Pastarosios skirtos iš šio krašto kilusio žymaus lietuvių spaudos ir politikos veikėjo, aušrininko, gydytojo dr. Jono Šliūpo atminimui pagerbti.

A. Jonaičio nuotr./Šiaulių universiteto studentai
A. Jonaičio nuotr./Šiaulių universiteto studentai

Būsimieji Šiaulių universiteto studentai šiais mokslo metais sulauks ir dar vienos, visiškai naujos stipendijos, kurią universitetas įsteigė Kazimiero Butkaus, lietuvių kilmės filantropo, lakūno, baigusio Šiaulių mokytojų seminariją, pokario metais emigravusio į Australiją ir ten praleidusio visą gyvenimą, iniciatyva. „Nuosavo verslo aukštumų svečioje šalyje pasiekęs kraštietis jautėsi skolingas palikęs šalį, todėl net ir gyvendamas Australijoje nuolat rėmė įvairias Šiaulių krašto kultūros institucijas. O štai po mirties dalį palikimo paskyrė ir gabiausiems mūsų universiteto studentams“, – pasakojo dr. D.Jurgaitis.

K.Butkaus vardo fondo stipendijos arba dalinis studijų kainos kompensavimas bus skiriami nuo šių metų rugsėjo į Šiaulių universitetą įstojusiems ir įvairias studijų programas pasirinkusiems Šiaurės Lietuvos regiono gabiausiems abiturientams. Tai yra tiems, kurie per paskutiniuosius mokymosi metus pasižymėjo išskirtiniais pasiekimais mokslo, meno ir sporto srityse (pvz.: tapo dalykinių olimpiadų bei konkursų nugalėtojais ar prizininkais, dalyvavo sportinėje olimpinėje ir kt. veikloje).

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grąžinti verta

„Daugiau šypsenos“

Kuriu ir apsaugau

„Susitikime lauke“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min