Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 10 13, 14:59

Ministro išgirta Židikų gimnazija persitvarkė ne dėl per mažo mokinių skaičiaus

Prie Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos prieš maždaug penkerius metus buvo prijungti priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo skyriai. Ir ne dėl to, kad mokykla stokotų mokinių, o dėl to, kad to prašė tėvai, sako ilgametė gimnazijos direktorė Rima Širvinskienė. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, anksčiau apie šią gimnaziją kalbėjo kaip apie pavyzdinę Lietuvoje pertvarkant mokyklų tinklą.
Mokyklos akimirka
Klasė / Arno Strumilos / 15min nuotr.

„[Marijos] Pečkauskaitės gimnazija, kuri yra Židikuose, bus [pavyzdinis] modelis, kaip reikia tinklą tvarkyti – seniūnijoje sujungus mokyklas į vieną gimnaziją, į tokią, kur yra ikimokyklinė įstaiga, integruoti neįgalieji vaikai, viena administracija naudoja visus išteklius tiek pedagogų, tiek ūkio, tiek švietimo pagalbai labai taikliai“, – rugsėjo pabaigoje lankydamasis konservatorių frakcijos posėdyje Seime kalbėjo ministras.

Sekant Židikų gimnazijos pavyzdžiu, anot jo, netektų uždarinėti ugdymo įstaigų, pavyktų sutaupyti lėšų, pritraukti į ikimokyklinį ugdymą daugiau vaikų.

Tiesa, portalo Delfi.lt laidai „Dėmesio centre“ A.Monkevičius teigė, kad tokio modelio nereikėtų skubėti taikyti miestuose.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

„Miestuose trupučiuką situacija sudėtingesnė, nereikėtų tikrai skubėti išgrynintų gimnazijų jungti į šitą tinklą. Bet daug kur mikrorajonuose tai tikrai būtų labai šaunu“, – sakė jis, pridurdamas, kad modelį savivaldybės raginamos pritaikyti savanoriškai.

Turėjo laisvų patalpų

15min pasidomėjo, kokios nuotaikos vyrauja mažo miestelio Židikų gimnazijoje, kodėl apskritai ji persitvarkė ir ar susiduria su nepilnų klasių komplektų problema.

Įstaigos direktorė R.Širvinskienė teigė, kad mokykloje su viena administracija veikia ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės, pagrindinio ugdymo klasės ir ilgoji gimnazija. Šįmet į tinklą, anot jos, įsijungė dar viena kaimo mokykla.

„Nuo rugsėjo yra prijungta Ruzgų pagrindinė mokykla – tapo skyriumi, o ikimokyklinį mes sujungėm prieš maždaug penkerius metus“, – teigė vadovė.

Anot jos, pertvarka įvyko ne dėl per mažo mokinių skaičiaus. To esą prašė tėvai: „Mūsų buvo 300 ir daugiau mokinių, jau tada pradėjom [tvarkyti struktūrą]. Iš tėvų ateina toks noras, gal galite prijungti.“

Iš tėvų ateina toks noras.

Greta mokyklos, kaip pasakojo R.Širvinskienė, veikė bendrabutis, buvo laisvų erdvių, jose esą ir nuspręsta įkurdinti vaikus.

„Pasiteisino, kada atsidarėm ikimokyklinio grupę, netelpam dabar. Norėtumėm prasiplėsti, galbūt gautume lėšų“, – svarstė ji.

Mokiniai nakvoja bendrabutyje

Kitos bendrabučio patalpos, anot direktorės, ir anksčiau, ir dabar išnaudojamos kaip vieta, kur laikinai gali prisiglausti sunkiau besiverčiantieji.

„Vaikai į šitą mokyklą suvažiuoja iš 14 kaimų, dabar turim jau tris autobusėlius. Aš ir visa mūsų bendruomenė esam už tai, kad vaikas būtų šeimoje, bet yra popamokinė veikla, yra sunkiai besiverčiantys. Mes jiems padedame. Šitie vaikai tris dienas, keturias dienas gyvena bendrabutyje, kad arčiau [būtų], arba anksti kažkuriam reikia keltis. Pagalvojus apie tai vaiką, kad iš lovos keltis reikėtų šeštą valandą... Nelabai norės“, – dėstė R.Širvinskienė.

Norinčių apsistoti bendrabutyje, anot jos, padaugėja šaltesniu laikotarpiu: „Ypač žiemą padaugėja vaikų bendrabutyje gyvenančių – kai yra pūgos, didžiuliai purvynai, tai jie čia.“

Šiuo metu pastatas, kuriame veikia bendrabutis, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės, sporto salė ir valgykla, stovi keliasdešimt metrų nuo kito, kur vedamos pamokos. Direktorės manymu, pastatus derėtų sujungti, kad vaikams nereikėtų vaikščioti per lauką.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mokslo šventė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mokslo šventė

„Į valgyklą eina visi, bet visi keliauja per lauką“, – sakė ji.

„Pašalpinių armija“ – įžeidimas

Iš viso Židikų gimnazijoje, R.Širvinskienės teigimu, mokosi apie 280 vaikų. Jie, anot jos, dalyvauja tarptautiniuose projektuose, „Carito“ ir „Misija Sibiras“ akcijose, stengiamasi vaikus „auklėti džiaugsmu“, išugdyti kūrybiškus.

„Labai daug girdim iš išorės, ypatingai Seimo nariai mėgsta pasakyti, kad kaime augina pašalpinių armiją. Tai – toks įžeidimas... Ir aš ministrui sakau: jūs ką matėt, kalbėjotės su vaikais, mokytojais, jūs tą pamatėt šitoje gimnazijoje? Ne. Tiesiog klišių mėtymas“, – piktinosi gimnazijos vadovė.

Mokykloje, anot jos, nėra jungtinių klasių, o mokinių irgi esą netrūksta.

„Antrokai turbūt mažiausia klasė – 11 vaikų“, – teigė ji.

„Ir mokytojams pinigų užtenka. Pritrūksta vadybai ir kam labiausiai – kaip ir visoje Lietuvoje – pagalbos specialistams“, – pridūrė direktorė, bet pažymėjo, kad lėšų pagalbos specialistams klausimą noriai sprendžia savivaldybė.

Pertvarka su pasiekimais nesietina

Teiraujantis, ar pertvarkius mokyklos struktūrą pastebėjo mokinių pasiekimų pokyčių, R.Širvinskienė ryšio neįžvelgė.

„Viena laida būna stipresnė, kuri labiau nori mokytis, kiti išeina koleginio lygio vaikai. Bet jie mokosi. Nė vieno gal nėra mokyklos mokinio išeinančio tinginiuko, kuris nei mokosi, nei dirba. Tikrai ne pašalpinių armija“, – pabrėžė ji.

Židikų gimnazijai R.Širvinskienė pasakojo vadovaujanti jau 27-erius metus.

„Vasarą pasitikrinau kompetencijas ir gavau labai gerą įvertinimą, su nurodymu skleisti savo patirtį. Rugsėjo 11-ąją turėjau konkursą Mažeikiuose, laimėjau atgal savo vietoj, į savo mokyklą“, – teigė ji.

Vadovė sakė labiausiai vertinanti gerus mokinių atsiliepimus apie Židikų gimnaziją, nors įspūdį esą paliko ir ministro apsilankymas.

Gimnazija – kitokia

„Kad iš pašalės atvažiavęs, įvertino puikiai, nors gimnazija – kitokia“, – nurodė R.Širvinskienė.

Mes nesame profesinė mokykla, bet duodame vaikui meškerę.

„Krikščioniškos vertybės, verslumo ugdymas, kuris tiesiog ryškiai matyti. Mes nesame profesinė mokykla, bet duodame vaikui meškerę“, – skirtybes vardijo ji.

Žurnalo „Reitingai“ duomenimis, Lietuvos gimnazijų reitinge Židikų mokyklai šįmet teko 284 vieta, pernai – 328, 2017-aisiais – 317, anksčiau – 372, 370, 256 vietos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min