Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 12d. 10:00

N.Cesiulis apie Tūkstantmečio mokyklas: su mumis nesikalba, ministerija – tai netiesa

Mokykla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Mokykla
Gegužės vidury Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) pristatė ilgai paslapčių suptą Tūkstantmečio mokyklų programą. Tačiau kai kurių savivaldybių atstovai sako, kad esą ne daug kas jiems paaiškėjo. Informacija – nebent tik per medijas, o ŠMSM atstovai neva lanko tik selektyviai. Ministerijos atstovai pabrėžia – virtualūs susitikimai vyksta nuo balandžio, tačiau ne visi juose dalyvauja.

Ketvirtadienį opozicinė Seimo Socialdemokratų partijos frakcija surengė spaudos konferenciją, kurioje partijai priklausantys savivaldos atstovai aptarė Tūkstantmečio mokyklų programą.

Ką galima nuveikti su vienu milijonu?

Alytaus mero Nerijaus Cesiulio teigimu, informacija apie Tūkstantmečio mokyklų viziją kai kurias savivaldybes, tarp jų Alytaus miesto ir rajono, pasiekia tik internetu, tiesioginio ministerijos bendravimo iki šiol esą nėra.

„Priimdami reformas, pasakydami garsiai ir skambiai, kol kas nepasakome labai daug dedamųjų, kurios turėtų būti, nors girdime, kad yra tariamasi su merais, nežinau su kuriais, su mumis tai ne“, – teigė jis.

Pasak Alytaus mero, nors programai numatomos lėšos – 210 mln. eurų – iš pirmo žvilgsnio atrodo solidžiai, tačiau paskirsčius jas 150 mokyklų kiekvienai jų tenka tik kiek daugiau nei milijonas eurų.

„Pažiūrėkime, kas ten bus daroma, juk sporto aikštynas praktiškai kainuoja milijoną“, – pažymėjo jis.

Ir kėlė klausimą, ar vienoje mokykloje nupirkus naują autobusą, įrengus naują aikštyną ir sutvarkius tris kabinetus, pagerės pasiekimai.

Pasigenda atsakymų

Pasak N.Cesiulio, klausimų yra daugiau nei atsakymų: „Girdime apie pinigus, girdime apie mokyklas, tačiau aiškių kriterijų, kaip bus atrinktos mokyklos, į kurias bus investuota, kol kas mes nežinome.“

Jis minėjo ir sudėtingą švietimo tinklo pertvarką, kuria žadama uždaryti arba pertvarkyti gimnazijas, kuriose nesusidaro bent dvi III-iosios gimnazinės klasės po 31 mokinį.

„Kalbantis su Alytaus rajono meru, išgirdau jo nuogąstavimus, kad praktiškai visos mokyklos Alytaus rajone turėtų būti uždarytos. Kaip čia atrodys, kokia tai bus sistema, ar švietimas bus priartintas arčiau žmonių, ar švietimas atitols“, – svarstė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nerijus Cesiulis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nerijus Cesiulis

Ir, dar papildė meras, labai mažai kalbama apie pedagogų pritraukimą į regionus, ko išties reikėtų.

Valdžios reformų nelaukia

Pakruojo vicemeras Virginijus Kacilevičius pritarė N.Cesiului, kad yra labai daug neatsakytų klausimų, todėl kategoriškai pasakyti, ar ši programa atneš naudos, ar pakenks, esą sudėtinga.

Tačiau, anot jo, bent Pakruojo savivaldybėje lokalios mokyklų tinklo pertvarkos ir taip yra daromos, nelaukiama, kol nauja valdžia ateis su naujomis reformomis.

„Vaikų skaičius regione mažėja, mažėja ir mokyklų skaičius. Ne mokykla, ne geri mokytojai, ne vien pastatai, bet esmė yra vaikai ir mokiniai.

Šiandien rajone turime 18 mokyklų, turėjome 23, žiūrime, optimizuojame, nes negali būti mokykla su 7 vaikais, mes tą suprantame. Tėvai, bendruomenės ne visada supranta, bet čia ir yra mūsų įdirbis“, – dėstė jis.

Rajonai gali nukraujuoti

Tūkstantmečio programos sėkmė esą priklauso nuo to, kaip viskas bus „diriguojama“, tačiau balandį pristatyti planai dėl mažesnių gimnazijų uždarymo rajoną paliestų skaudžiai, sakė V.Kacilevičius.

„Mūsų rajone iš esmės neliktų nė vienos gimnazijos. Išimtis daroma rajono centre kuriamai gimnazijai. Bet ta gimnazija ne guminė, atrankos nedarant visi vaikai netilps“, – teigė Pakruojo r. savivaldybės vicemeras.

Svarbiausia, anot jo, kalbėtis, diskutuoti ir į švietimo pertvarką kuo mažiau kišti politikos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mokykla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mokykla

„Jeigu bus daroma ne vien politikuojant, ne vien galvojant apie būsimų rinkimų rezultatus, o galvojant apie mūsų ateitį, vaikų išsimokslinimą ir kokybę, lygias teises ir vienodas starto pozicijas, manau, kad skiriami pinigai bus panaudoti tinkamai“, – viltį išsakė jis.

Tačiau, kaip ir Alytaus meras, V.Kacilevičius pasigedo tiesioginių pokalbių su programos iniciatoriais, esą birželis jau beveik įpusėjo, o su Pakruojo r. savivaldybe susitikimas kol kas nėra numatytas.

Mūsų rajone iš esmės neliktų nei vienos gimnazijos.

Meras susitikime nedalyvavo?

15min susisiekus su ŠMSM, jos atstovė perdavė informaciją, kad virtualūs susitikimai dėl Tūkstantmečio programos su skirtingomis savivaldybėmis yra rengiami jau nuo balandžio mėnesio.

Jų metu aptariama savivaldybių švietimo būklė, vizija dėl švietimo kokybės gerinimo.

„Virtualus susitikimas su Pakruojo rajono savivaldybe vyko balandžio 16 d., su Alytaus m. ir Alytaus r. savivaldybėmis – gegužės 14 d. Nežinome, dėl kokios priežasties nedalyvavo Alytaus miesto meras“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ ŠMSM
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ ŠMSM

Šį mėnesį ministrė Jurgita Šiugždinienė ir jos komanda jau lankėsi Šiaulių, Marijampolės, Molėtų, Jonavos, Ukmergės rajonų bei Kazlų rūdos savivaldybėse.

Ateityje esą siekiama aplankyti kuo daugiau savivaldybių.

„Orientacinės lėšų sumos, kurių įgyvendindamos Tūkstantmečio mokyklų programą galėtų tikėtis savivaldybės, žinomos visiems, jos nurodytos viešai paskelbtoje ir visuomenei pristatytoje programos koncepcijoje“, – į klausimą, kodėl kai kurios savivaldybės teigia nesančios informuotos apie lėšų paskirstymą, atsakė ministerija.

Ne visur reikės aikštynų

Atsakydama į N.Cesiulio kritiką dėl to, kad paskirsčius programų lėšas ugdymo įstaigos jų gaus nepakankamai, ministerija nurodė, kad pinigai nebus dalijami principu „visiems po mažai ir po lygiai“ – lėšos bus skiriamos konkrečiai numatytiems darbams, jie savivaldybėse skirsis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mokykla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mokykla

„Vienur galbūt reikės investicijų į mokyklos pritaikymą neįgaliųjų ugdymui, kitur – mokytojų kompetencijoms tobulinti. Mokyklos juk nevienodos, vienur reikia stiprinti vieną sritį, kitur – kitą. Nebūtinai kiekvienoje mokykloje reikės aikštynų.

Kai kurios savivaldybės jau pateikia savo scenarijus ir įsivaizdavimus, kaip jos galėtų įsitraukti į programą ir pagerinti vaikų ugdymosi sąlygas bei rezultatus“, – rašoma ŠMSM atsakyme.

Taip pat pažymima, kad kol kas yra parengta ir visuomenei pristatyta tik programos koncepcija. Pati programa yra ir bus tobulinama, konkretinama, tariantis su ekspertais, savivaldybėmis, socialiniais partneriais.

Taip pat skaitykite: Tūkstantmečio mokyklų idėja virsta kūnu: startuos su 150 mokyklų, tapsiančių mokslo centrais, ateities tikslas – 1000

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

07:38
00:50
01:14

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min