Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paaiškėjo Geriausių disertacijų konkurso pirmojo etapo finalininkai

Rašiklis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Rašiklis.
Šaltinis: 15min
0
A A

Šį savaitgalį paaiškėjo pretendentai Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) apdovanojimams už geriausias 2010 metais Lietuvoje apgintas disertacijas.

Jau penktus metus organizuojamam konkursui iš viso buvo pasiūlyta daugiau nei septyniasdešimt darbų, todėl atrinkti darbus, iš kurių antrajame etape bus išrinktos pačios geriausios disertacijos, buvo sudėtingas uždavinys, pareikalavęs iš vertintojų daugiau nei mėnesio individualaus skaitymo ir vertinimo bei visą dieną trukusių diskusijų bendrame komisijos posėdyje.

Teikti siūlymus apdovanojimams galėjo LJMS nariai ir visi Lietuvos mokslininkai bei doktorantai. Tarp pasiūlytų darbų daugiausiai yra iš socialinių (teisės, ekonomikos, vadybos), fizinių (fizikos, informatikos) bei technologijos mokslų (aplinkos inžinerijos ir kraštotvarkos, mechanikos inžinerijos, statybų inžinerijos ir kt.).

„Šių metų konkursui buvo pasiūlyta šiek tiek mažiau darbų nei pernai, tačiau ir apginta jų buvo apie 70-čia mažiau. Kita vertus, lyginant su dar ankstesniais metais, apgintų darbų padaugėjo (iki 2009 metų kasmet Lietuvoje buvo apginama apie 350 disertacijų, o 2009 ir 2010 metais apginta per 400 darbų), – dalijosi savo mintimis LJMS Tarybos narė, šio konkurso organizatorė dr. Vilma Petrikaitė. – pagal 2010 metais apgintų disertacijų Lietuvoje skaičių pirmauja VU, KTU ir VGTU. Dėl to nekeista, kad būtent šios institucijos aktyviausiai teikė daktaro disertacijas konkursui.“

Komisiją sudarė aktyvūs Lietuvos mokslininkai, po daktaro laipsnio įgijimo paskelbę reikšmingų publikacijų. Dalis komisijos narių savo daktaro disertacijas apgynė ir mokslinį darbą dirba užsienyje, tačiau stengiasi palaikyti ryšius su Lietuvos akademine bendruomene, o kai kurie tęsia aktyvią mokslinę veiklą gimtinėje. Daugelis vertinimo komisijos narių jau yra įgiję naudingos patirties, būdami ankstesniais metais LJMS konkurso „Geriausios disertacijos“ vertintojais. Disertacijas vertino ir pernai geriausių disertacijų autoriais pripažinti fizikas dr. Jūras Mickevičius ir filologas dr. Vytautas Rinkevičius.

Renkant geriausius darbus, atsižvelgta į tokius kriterijus kaip mokslinių tyrimų svarba ir vertė, tyrimų metodologijos efektyvumas ir inovatyvumas, išvadų pagrįstumas, disertacijos originalumas. Didelis dėmesys buvo skiriamas disertacijos tema publikuotų darbų kokybei, atliktų tyrimų svarbai tarptautiniu lygiu.

Vertinimo komisijos sprendimu į antrąjį disertacijų atrankos etapą pateko disertacijos, kurias pernai apgynė fizikai Jan Devenson, Gediminas Molis ir Donatas Narbutis, matematikė Jurgita Židanavičiūtė ir informatikė Indrė Žliobaitė. Apdovanojimą už geriausią humanitarinių ir socialinių mokslų sričių disertaciją gauti toliau pretenduoja filologai Mindaugas Šinkūnas ir Eglė Žilinskaitė, taip pat komunikacijos ir informacijos kryptyje disertaciją apsigynęs Vyautas Michelkevičius.

Net penkios į kitą atrankos etapą patekusios disertacijos buvo parengtos Vilniaus universitete, po vieną – Vilniaus Gedimino technikos uiversitete, Mykolo Romerio universtete ir Vytauto Didžiojo universitete.

Džiugu, kad Lietuvos verslo atstovai nelieka abejingi jauniesiems mokslininkams ir tampa tradiciniais LJMS konkurso rėmėjais. Penktus metus iš eilės konkursą remiantis DnB Nord bankas įsteigė 5000 litų apdovanojimą už geriausią humanitarinių ir socialinių mokslų sričių disertaciją. Geriausios fizinių, technologijos ir biomedicinos sričių disertacijos autoriui 5000 Lt apdovanojimą įsteigė AB TEO LT, jau trečius metus remiantis šį renginį. Visi į antrą turą patekę disertacijų autoriai bus apdovanoti LJMS diplomais ir pažintinio žurnalo GEO prenumeratomis. Šiais metais rėmėjų būrį papildė UAB  „DocLogix“ – elektroninių dokumentų  ir procesų valdymo sprendimų gamintojas, aktyviai palaikantis jaunųjų mokslininkų iniciatyvą, siekiantis didinti jų motyvaciją vykdyti mokslinę veiklą bei prisidedantis prie mokslo ir švietimo kokybės gerinimo.

Europos Parlamento narė Radvilės Morkūnaitė jau antrus metus iš eilės įsteigė apdovanojimą už geriausią disertaciją aplinkosaugos tematika: 1000 Lt piniginį prizą, žurnalo „National Geographic“ prenumeratą ir kvietimą apsilankyti Europos Parlamente.

Antrajame atrankos etape disertacijas vertins didelę mokslinio darbo patirtį sukaupę Lietuvos ir užsienio mokslininkai. Geriausių disertacijų autorius ketinama apdovanoti iškilmingoje ceremonijoje, kuri vyks gegužės mėn. 12 dieną LR Prezidento Rūmuose.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Disertacija
Parašykite atsiliepimą apie 15min