Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 vasario 23d. 07:52

Rasau.lt siūlo karjerą ir rengia rašto darbus už pinigus, o jie keliauja į Škotiją

Rasau.lt svetainė
15min nuotr. / Rasau.lt svetainė

Tingite sukurpti rašto darbą? Svetainė Rasau.lt tai padarys už jus. Ar tai legalu? Taip, bet tik tada, jei nesiekiama apgauti mokslo ir studijų institucijos, o darbas nėra pateikiamas kaip rengtas savarankiškai. Jei svetainei dirbantis asmuo žino arba gali žinoti, kad užsakovas parengtą rašto darbą pristatys savo vardu, bendradarbiavimas vertinamas kaip neetiškas ir neteisėtas. „Teksto rašymas nėra neteisėta veikla. Mes neatsakome už tai, ką užsakovas veikia su mūsų parašytu tekstu“, – taip atsigina Rasau.lt.

Užsisakyti rašto darbą svetainėje nesudėtinga – reikia užpildyti anketą nurodant savo kontaktus ir keletą ypatybių apie darbą.

Tą ir padariau – užsisakiau 10–20 psl. darbą tema „Politinės reklamos reglamentavimas“. Atlikimo terminas – kovo 25 diena. Po kelių valandų su manimi susisiekė Rasau.lt dirbanti Asta. Tiesa, kaip žurnalistė jai neprisistačiau.

20 psl. darbas už 240 eurų

Asta pasitikrino, ar svetainėje anksčiau mano pateikta informacija teisinga, o aš jos pasiteiravau apie paslaugų kainą.

„Mes kainą skaičiuojam pagal apimtį. Tarkime, jeigu darbelis iki 20 psl., tai kainuotų apie 240 eurų. Jeigu apsiribojam 10-ties puslapių apimtimi, tai galėtume parengti už 120 eurų“, – dėstė ji.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai

Darbuotoja tikino, kad rašto darbą rengs rašytojai, specialistai, kurie esą yra rengę ir kursinius, bakalauro ar magistro darbus.

„Tai tikrai pakankamai kompetentingi žmonės, žinantys, ką daro“, – sakė ji.

Paklausus, ar galėčiau su asmeniu, kuris rengs mano darbą, bendrauti ir tekstą derinti, Asta aiškino, kad man priklausys vienas nemokamas taisymas: „Mes parengtume tą darbelį. Jeigu jūs matytumėt, kad ką nors reikėtų koreguoti, ar vadovas jums nurodytų, jums priklausytų taisymas.“

„Visi gerai rašo“

Kaip nepatikli studentė neatlyžau: iš kur man žinoti, kad darbą rašys asmuo, besidomintis reklamos reglamentavimu?

Esame suinteresuoti, kad jums darbą atliktume kokybiškai, kad jūs paskui sugrįžtumėte galbūt su kursiniu, galbūt su baigiamuoju.

„Mes esame suinteresuoti, kad jums darbą atliktume kokybiškai, kad jūs paskui sugrįžtumėte galbūt su kursiniu, galbūt su baigiamuoju. Ir tikrai stengiamės, vykdom griežtą rašytojų atranką, tikriname, kad nebūtų jokio plagiato, tikriname kokybę, – pasakojo Asta.

– Nėra taip, kad naujam darbui ieškoma naujo, visiškai nepatikrinto žmogaus. Komandą sudaro patikrinti žmonės – tiesiog paskiriame pagal sritį. Nėra taip, kad vieni blogai rašo, kiti gerai. Visi gerai rašo, nes kitaip mūsų komandoje nebūtų.“

Atsisveikinau su darbuotoja, pasakiusi, kad pasitikslinsiu dėl rašto darbo apimties ir susisieksiu.

Domeną valdė bankrutuojanti „IP grupė“

Iki 2019-02-21 17:03:05, kol 15min apie tai paklausė pačios svetainės, Rasau.lt valdė mažoji bendrija „IP grupė“ bei direktorius Ernestas Jankovičius. Kas ją valdo dabar – viešai neskelbiama.

Nuo 2017 metų gruodžio 28 dienos „IP grupės“ statusas – bankrutuojanti. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, per 2018-ųjų mokestinį laikotarpį mažoji bendrija nedeklaravo prievolių ir nemokėjo mokesčių, jos skola valstybei siekia 4,4 tūkst. eurų.

Tų „pakankamai kompetentingų“, „gerai rašančių“ darbuotojų Rasau.lt ieško darbo skelbimų portale „CVbankas“. Rašytojams-konsultantams darbui iš namų įmonė siūlo 20–1000 eurų algą į rankas.

15min nuotr./Rasau.lt svetainė
15min nuotr./Rasau.lt svetainė

Darbo pobūdis nurodomas kaip bendradarbiavimas, kuris su klientu vyksta per Rasau.lt sistemą nuotoliniu būdu.

„Bendradarbiavimas yra konfidencialus, todėl nė vienas klientas nematys jūsų asmeninių kontaktų.

Kaskart susitarus dėl naujo rašto darbo projekto su kompanija pasirašysite paslaugų teikimo sutartį, kur abi pusės įsipareigos tinkamai vykdyti savo pareigas. Už kiekvieną atliktą darbą kompanija atsiskaito iškart“, – rašoma darbo skelbime.

Keliai veda į Škotiją

Tarp darbuotojui keliamų reikalavimų – aukštasis išsilavinimas, akademinių darbų rašymo patirtis, kalbų išmanymas.

„Mokslinių darbų už kitus asmenis rašymas prieštarauja Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme įtvirtintiems akademinio sąžiningumo ir intelektinės nuosavybės apsaugos principams“, – atsakyme 15min pažymėjo VMI.

Žinoma, tokio ar panašaus sakinio skelbime nėra.

„CVbanke“ rašytojų darbą siūlo ne minėtoji „IP grupė“, o Škotijoje registruota „Mosdel LP“. Pagrindinis jos valdytojas nurodomas tas pats Lietuvos pilietis E.Jankovičius.

Paskutinįjį įmonės dokumentą apie registracijos adreso pokyčius 2019 sausį pasirašė įmonės atstovai – pagrindinis partneris Michaelas Conroy ir ribotos atsakomybės partneris Ruairi Laughlin-McCannas.

Neetiškas ir neteisėtas yra bendradarbiavimas

Administracinė atsakomybė rengiantiems akademinius rašto darbus nėra taikoma, teigia akademinės etikos ir procedūrų kontrolierė Loreta Tauginienė. Taip pat, anot jos, tokių paslaugų teikėjai nėra akademinės bendruomenės nariai, todėl jų elgesys negali būti vertinamas akademinės etikos požiūriu.

Rašytinių mokslo ar studijų darbų rengimo pagalbos teikimas savaime nėra neteisėtas veikimas.

„Tad rašytinių mokslo ar studijų darbų rengimo pagalbos teikimas savaime nėra neteisėtas veikimas, tačiau toks sandoris teisėtumo ir akademinės etikos ribas peržengia, kai rašytinis mokslo ar studijų darbas pateikiamas kaip savarankiškai rengtas siekiant apgauti mokslo ir studijų instituciją, įgyti nepelnytą pranašumą“, – atsakyme 15min pažymėjo kontrolierė.

Šiuo atveju, kaip teigė L.Tauginienė, „svarbu, ar rašytinio mokslo ar studijų darbo rengėjas žinojo (galėjo žinoti), kad akademinės bendruomenės narys, užsakęs parengti rašytinį mokslo ar studijų darbą, jį jai pristatys savo vardu“.

„Toks nesąžiningas rengėjo ir rašytinį mokslo ar studijų darbą užsakiusiojo bendradarbiavimas turėtų būti vertinamas kaip neetiškas ir neteisėtas“, – nurodė ji.

Gresia baudos

Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba, L.Tauginienės teigimu, pernai Seimui siūlė papildyti Administracinių nusižengimų kodeksą nuostata dėl informacijos, skatinančios pažeisti akademinę etiką ar procedūras, sklaidos.

„Scanpix“ nuotr./ Rašymas
„Scanpix“ nuotr./ Rašymas

„Tačiau minėtas pasiūlymas kol kas neįsigaliojęs“, – tvirtino kontrolierė.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, bakalauro ir magistro studijų baigiamųjų darbų, disertacijų, meno projektų neteisėtas pirkimas, pardavimas ir jų pateikimas mokslo ir studijų institucijoms asmenims užtraukia 150–300 eurų baudą, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 800–1800 eurų baudą.

Rasau.lt neatskleidžia, kas ją valdo

Pasikalbėti su „IP grupės“ vadovu ir „Mosdel LP“ valdytoju E.Jankovičiumi 15min nepavyko – Rekvizitai.lt nurodytas mobilusis telefonas neveikia.

Paskambinus Rasau.lt rastu telefono numeriu, atsiliepusi darbuotoja atsisakė suteikti vadovo kontaktus, pasiūlė klausimus rašyti el. paštu info@rasau.lt.

Tuo metu, kai buvo siunčiami klausimai, domenas Rasau.lt dar priklausė mažajai bendrijai „IP grupė“.

– Kiek narių sudaro MB „IP grupė“? Kiek yra darbuotojų?

– Pirmiausia, Rasau.lt svetainė nepriklauso jūsų minėtai MB. Mes neturime informacijos apie jūsų minėtą MB bei jos vadovus.

– Kiek asmenų teikia teksto rašymo paslaugas?

– Skaičius kintantis. Konkretaus skaičiaus įvardinti nenorėtume.

Kalbant apie situaciją Lietuvoje, galite paskaičiuoti peržvelgusi įvairius skelbimų portalus, kuriuose tokios paslaugos yra skelbiamos. Taip gautumėte apytikslius skaičius.

Skaičius kintantis. Konkretaus skaičiaus įvardinti nenorėtume.

– Ar su jais sudaromos darbo sutartys?

– Ko gero, klausimas ne mums, o jūsų minėtai MB. Mes su savo partneriais dirbame pagal kitokias sutartis.

– Iš ko jiems mokamos algos, jei įmonė bankrutuoja ir valstybei yra įsiskolinusi daugiau kaip 4 tūkst. eurų?

– Klausimas ne mums. Nesame bankrutuojanti įmonė, skolų taip pat neturime.

– Ar slepiate mokesčius (VMI duomenimis, mokesčių nemokate nuo 2018 m., nors paslaugas teikiate ir imate už jas užmokestį – man paskambinus savo paslaugas siūlėte teikti už 240 eurų)?

– Ne.

– Ar suprantate, kad skatinate neteisėtą ir neetišką veiklą, o jeigu žinote, kad asmuo mokslo institucijai jūsų rašytą darbą pateiks kaip savo, prisidedate prie neetiškos ir neteisėtos veiklos?

– Teksto rašymas nėra neteisėta veikla. Mes neatsakome už tai, ką užsakovas veikia su mūsų parašytu tekstu. Didžioji dalis užsakovų prašo konsultacijų.

– Dėl kokios priežasties apskritai ėmėtės tekstų rašymo veiklos?

– Veiklą vykdome matydami jos poreikį.

15min tris kartus perklausė, kam priklauso Rasau.lt svetainė, bet atsakymo iš neprisistačiusio asmens nesulaukė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min