Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šešiamečiai mokyklas privalės lankyti nuo kito rugsėjo: ar Vilniuje jiems užteks vietos?

Mokslo metų pradžia Vilniaus Baltupių progimnazijoje
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr. / Priešmokyklinio ugdymo grupė Baltupių progimnazijoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Nuo 2016 metų Lietuvoje ketinama įvesti privalomąjį priešmokyklinį ugdymą, tad į ugdymo įstaigas – mokyklas ir darželius – turės būti atvesti visi šešiamečiai. Vilnius su nerimu laukia šio laiko, kadangi skaičiuojama, jog vaikų bus bent 600 daugiau, nei dabar lanko vaikų darželius. Tad jiems teks rasti vietos tuose pačiuose perpildytuose darželiuose bei mokyklose.

Kai kurios Vilniaus mokyklos jau šiemet skundžiasi nesutalpinančios visų pirmokų. Į mokyklas plūstelėjo vaikai, gimę tuomet, kai gimstamumas Lietuvoje buvo gerokai išaugęs. Kitąmet pirmos klasės turėtų būti dar pilnesnės, o reikės priimti ir visus šešiamečius, ateisiančius į priešmokyklinio ugdymo grupes. Šis ugdymas nuo 2016 metų rudens bus privalomas.

Nepasiruošusi nei ŠMM, nei savivaldybės

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, pareigas pradėjusi eiti gegužės pabaigoje, pripažįsta, kad nors sprendimas dėl privalomo priešmokyklinio ugdymo brendo seniai, nei Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), nei dalis savivaldybių tam nėra pasiruošusios.

„Paprasčiausiai nenumatyta vietų visiems naujai ateisiantiems vaikams, nors tų naujų – vos keli tūkstančiai. Nes jau dabar, nesant privalomo priešmokyklinio ugdymo, šias grupes mokyklose ir darželiuose lanko per 90 proc. šešiamečių“, – tikina ministrė.

A.Pitrėnienė tvirtina visada buvusi ankstyvo ugdymo šalininkė, nes „vaikai į mokyklas turi ateiti jau pasirengę būti kolektyve, bendrauti su bendraamžiais, mokėti susikaupti ir laikytis tam tikrų taisyklių, gebėti klausytis, išgirsti, pasakoti.“

„Mokinių pasiekimų tyrimai rodo, kad priešmokyklines grupes lankiusiems vaikams kur kas geriau sekasi mokytis mokykloje. Ilgalaikiai tarptautiniai tyrimai liudija apie teigiamą ankstyvojo ugdymo naudą visam tolimesniam žmogaus gyvenimui“, – aiškina naujai iškepta švietimo ir mokslo ministrė.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus meras Remigijus Šimašius darželyje „Žilvinėlis“
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus meras Remigijus Šimašius darželyje „Žilvinėlis“

Pinigų nėra

Dėl teigiamos naudos gal niekas ir neabejoja. Vilniaus vaikų tėvai kur kas labiau nerimauja, ar tikrai turės kur savo atžalą vesti, ar šešiametis vaikas galės lankyti grupę, kurioje bus sudarytos sąlygos ne tik ugdymui, bet ir poilsiui, miegui, žaidimams.

Paprasčiausiai nenumatyta vietų visiems naujai ateisiantiems vaikams, nors tų naujų – vos keli tūkstančiai, – tikina A.Pitrėnienė.

Sostinės savivaldybė to nežada. Pernai gana energingai imtasi steigti priešmokyklinio ugdymo grupes mokyklose ir kalbinti tėvus, kad jie savo vaikus leistų į priešmokyklines grupes būtent mokyklose, ne vaikų darželiuose. Patvirtintas planas, pagal kurį nustatyta, kiek tokių naujų grupių atsiras, skirta pinigų pasiruošimui, kai kur buvo įrengtos grupės su miegamaisiais.

Tačiau čia susidurta su didžiuliu tėvų pasipriešinimu – jie kreipėsi į teismus įrodinėdami, kad vaikai privalo likti darželiuose, kuriuos lankė ne vienerius metus. Teismai tęsėsi ilgai, savivaldybės sprendimai buvo stabdomi, procesas užsitęsė, tad per tą laiką vaikai baigė dar vienus metus darželiuose ir nuo rudens jau lankys pirmas klases mokyklose, priešmokyklinio ugdymo jose taip ir neparagavę.

Praėjusios kadencijos vicemeras, kuravęs švietimo klausimus, Jaroslavas Kaminskis tvirtina, kad šiemet to sudaryto plano jau niekas nesilaiko. Jo teigimu, Senamiesčio vidurinė mokykla kreipėsi į Vilniaus savivaldybę prašydama pinigų lovoms pirkti, nes ketino įrengti dvi priešmokyklinio ugdymo grupes. Jai buvo atsakyta, nors suma esą nebuvusi didelė. 

Keturių valandų ugdymas

Pernai šešiamečiai, kviesti į priešmokyklines grupes mokyklose, būtų radę jiems paruoštas grupes su atskirais miegamaisiais. Vilniaus savivaldybė patvirtina, kad šiemet pinigų tam mokyklos jau nebegavo, tad tegali savo lėšomis įrengti priešmokyklinukams grupes, kuriose vaikai leis keturias valandas. Jeigu tėvai dirba ir vidurdienį savo atžalų negali atsiimti, jiems jau siūloma tai, kas mokyklose įprasta, – prailgintos grupes, už kurias tenka mokėti tėvams.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min