Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaulių moksleiviai dėl sutrikusios elektroninių pažymėjimų sistemos liko alkani

Klaustukas
„Photos.com“ nuotr. / Klaustukas
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiaulių miesto mokiniams pagaliau pradėti dalyti elektroniniai mokinio pažymėjimai. Kol kas jie primena baltą popieriaus lapą, kurį laikui bėgant bus bandoma užpildyti. Šiaulių miesto valdžia jau išsirinko „bandomuosius triušius“ – tris eksperimentines įstaigas, kuriose bus diegiama elektroninės apskaitos sistema. Esą taip bus galima pasimokyti iš klaidų ir jų nekartoti kitose įstaigose. Panašu, kad tokių klaidų išvengti gali būti sunku, nes mokyklose, kuriose elektroninis mokinio pažymėjimas įdiegtas kiek anksčiau, sustreikavus sistemai mokiniai lieka gurgiančiais pilvais.


Viena kortelė – daug funkcijų

Nors Šiaulių miesto valdžia žadėjo, kad elektroniniai mokinio pažymėjimai vaikus pasieks dar spalio mėnesio pradžioje, jie pradėti dalyti tik dabar. „Jau yra atspausdinti visi 13 tūkst. elektroninių mokinio pažymėjimų. Šiuo metu vyksta atidavimo procesas mokykloms“, – vakar žurnalistams sakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus Veiklos analizės ir neformaliojo ugdymo poskyrio vedėja Asta Lesauskienė.

Šiaulių miesto valdžia nori, kad elektroniniai mokinio pažymėjimai atliktų kuo daugiau funkcijų.

Pagrindinius duomenis, kurie yra mokinio pažymėjime, duomenų bazėje saugo Šiaulių miesto savivaldybė. Jeigu bendrojo ugdymo mokyklos norės valgykloje, bibliotekoje ir pan. įvesti elektroninę apskaitą, turės kreiptis į Administracijos direktorių, kad šis leistų prieiti prie saugomų duomenų.

Šiaulių miesto valdžia nori, kad elektroniniai mokinio pažymėjimai atliktų kuo daugiau funkcijų. Esą jeigu vaikai negalėtų išsiversti be šios kortelės, nekiltų pagundos sukčiauti, paduoti jos draugams ir pan. Šiuo metu, pasak A. Lesauskienės, elektroniniame mokinio pažymėjime yra 34 vadinami stalčiukai, kuriuos galima užpildyti įvairiomis funkcijomis.

„Jau dabar matome, kad elektroninis mokinio pažymėjimas, kurį kiekvienam Šiaulių miesto mokiniui nupirko Šiaulių miesto savivaldybė, yra daugiafunkcinis. Tų funkcijų tikrai gali būti daug: tiek lengvatinis važiavimas mūsų miesto transportu, apskaitos sistema gali būti įdiegta mokyklų valgyklose, bibliotekose. Gali būti įdiegiama įvairių kitokių paslaugų panaudojant elektroninį mokinio pažymėjimą, todėl tikimės, kad piktnaudžiavimų, kai vaikai perduoda vieni kitiems korteles, nebus, nes vaikas šį pažymėjimą turės nešiotis ir daug kur panaudoti“, – teigė A. Lesauskienė.

Kortelėmis pasipildys ne tik mokinių piniginės

Šiaulių miesto savivaldybė jau pasirinko tris eksperimentines neformaliojo ugdymo įstaigas, kuriose per mėnesį bandys įdiegti elektroninės apskaitos sistemą. Pirmosios savo kailiu naujoves išbandys plaukimo mokykla „Delfinas“, 1-oji muzikos mokykla ir Jaunųjų technikų centras.

„Norėjome pabandyti skirtingų tipų įrangą. „Delfino“ baseine bus diegiama ne tik apskaita, bet ir  praėjimo kontrolė. Tokiu pačiu principu bus apskaitomi ne tik būreliai, bet ir mokamos gyventojų paslaugos šiame baseine. 1-ojoje muzikos mokykloje bus diegiama elektroninio mokinio pažymėjimo skenavimo sistema prie kiekvieno kabineto.

Mokytojai taip pat turės savo pažymėjimus. Taigi mokytojas, kuriam bus paskirtas užsiėmimas tam tikrame kabinete, ateis ir pasižymės, kad jis atėjo į pamoką. Taip pat ir visi vaikai, kurie ateis į tą kabinetą, pasižymės, kad atvyko į užsiėmimą. Tos įrangos bus įdiegta gana daug, kadangi muzikos mokykloje vyksta ne tik bendri, bet ir individualūs užsiėmimai. Na, o Jaunųjų technikų centre bus naudojami mobilūs įrenginiai, t. y. kada užsiėmimai vyksta ne tik centro patalpose, bet ir lauke, kitoje aplinkoje. Tai tiesiog bus nešiojami mobilūs įrenginiai“, – aiškino A. Lesauskienė.

Šiaulių miesto savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas suskubo papildyti, kad naujoji sistema padės bus naudojama ne tik vaikų kontrolės apskaitai, bet ir mokamų paslaugų apskaitai.

„Ši sistema tarnaus ir gyventojams. Panašios kortelės bus išduodamos ir gyventojams, kurie naudojasi šiomis mokamomis paslaugomis. Pavyzdžiui, sporto srityje mes apie 600 tūkst. litų per metus sugeneruojame iš plaukimo baseino, teniso kortų, kitų mokyklų. Taigi, įstaigos taip galės tiksliau administruoti paslaugų teikimą, jų apskaitą, o Savivaldybės administracijai bus lengviau matyti tikrą vaizdą“, – teigė jis, pridurdamas, kad už šias korteles gyventojams teks susimokėti patiems.

Kilnoti ir skaičiuoti rankas – sunkus darbas?

Pagal valdžios atstovų planą, elektroninės apskaitos sistema turėtų būti įdiegta aštuoniolikoje įstaigų, kurios vykdo neformaliojo švietimo programas. Tiesa, kaip tai pavyks padaryti, dar neaišku.

„Priklausys nuo to, kiek lėšų skirs Šiaulių miesto savivaldybė. Šių metų biudžete šiai sistemai įdiegti buvo suplanuota 290 tūkst. litų. Kad sistema būtų įdiegta dar penkiolikoje įstaigų, 2015 metams reikėtų dar 470 tūkst. litų“, – sakė A. Lesauskienė.

Atbėgo valgyklos vedėja ir pranešė, kad neveikia sistema. Iškvietėme kompiuterininką, kad pažiūrėtų, kas nutiko. Ir įsivaizduokite, kai atsitiko tokia bėda, ko gero, šiandien tie vaikai negalėjo pavalgyti, - pripažino direktorius.

Paklausta, kokiu tikslu Šiaulių miesto savivaldybė diegia elektroninę apskaitos sistemą ir skiria nemažus pinigus, A. Lesauskienė aiškina, kad daug patogiau, kai vaikus skaičiuoja sistema, o ne  žmonės: „Daug metų mums nepavyko, ar tiesiog neturėjome kitokio būdo, kaip tik ranka skaičiuoti ir rašyti, kaip mūsų vaikai lanko neformaliojo švietimo užsiėmimus. Taip pat buvo gana sudėtinga neturint elektroninės apskaitos apskaityti ir mokamas paslaugas mūsų biudžetinėse įstaigose. Tikimės, kad įdiegus šią sistemą, investavus į tai, mums pavyks tiksliau stebėti ir matyti neformaliojo švietimo užsiėmimų lankomumo dažnį. Pagal tai galėsime skaičiuoti ir Savivaldybės biudžeto lėšas.“

Streikuoja sistemos, streikuoja ir pilvai

Kaip rodo pavyzdžiai, prie gero – greitai priprantama. Primename, kad praėjusią savaitę Šiaulių miesto tarybos nariai sugedus elektroninio balsavimo sistemai, patingėjo kilnoti ir skaičiuoti rankas, todėl atidėjo posėdį. Galima tik spėlioti, kas bus, jeigu naujosios sistemos pradės streikuoti ir mokyklose.

Kelios Šiaulių miesto mokyklos elektroninį mokinio pažymėjimą „įsileido“ kiek anksčiau. Šiaulių Jovaro progimnazijos direktorius Arvydas Kukanauza „Šiaulių naujienoms“ pasakojo, kad jų mokykloje elektroninio pažymėjimo įdiegimas – dalinis. „Mes vykdėme maitinimo apskaitą. Nei kokių įėjimo kortelių, nei, sakykime, kokios kitos apskaitos mes nevykdome“, – sakė jis.

Jo teigimu, šia paslauga susidomėjo nedidelė dalis tėvų. „Tai buvo laisvas pasirinkimas. Tikslaus skaičiaus nežinau, bet nėra tiek daug, kiek mes tikėjomės. Todėl kad vaikai, žinote, geriau nori grynus pinigus matyti ir panaudoti juos ten, kur jiems norisi, o ne ten, kur tėveliai nori“, – teigė  A. Kukanauza.

Paklaustas, ar mokyklai pavyksta išvengti sistemos trikdžių, A. Kukanauza neslepia – būna visko. „Va ir šiandien atbėgo valgyklos vedėja ir pranešė, kad neveikia sistema. Iškvietėme kompiuterininką, kad pažiūrėtų, kas nutiko. Ir įsivaizduokite, kai atsitiko tokia bėda, ko gero, šiandien tie vaikai negalėjo pavalgyti. Taigi, kuo daugiau technikos, tuo tikimybė, kad ji suges, yra didesnė“, – sakė jis.

„Šiaulių naujienos“
Komentarai
Temos Šiauliai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min