Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 27d. 09:58 , Atnaujinta: 2017 balandžio 27d. 11:34

Telšių Žemaitės gimnazijos mokytoja išvadino homoseksualus žudikais ir kanibalais

Pamokos skaidrės
Indrės Pabijonavičiūtės nuotr. / Pamokos skaidrės
Telšių Žemaitės gimnaziją krečia skandalas – dorinio ugdymo pamokoje dešimtokams mokytojos pateiktoje informacijoje homoseksualai išvadinti žudikais ir kanibalais.

Paviešintoje skaidrėje iš pamokos matyti teiginiai, kad homoseksualai neva praktikuoja sadomazochizmą pasilinksminimo vardan, taip pat homoseksualai esą prievartauja vaikus. Maža to, skaidrėje iš pamokos tvirtinama, kad nustatyta, jog beveik visi serijiniai žudikai, kurie savo aukas nužudė ir po to suvalgė jų kūno dalis, buvo gėjai.

Skaidres iš pamokos paviešino gimnazijos moksleivė Indrė Pabijonavičiūtė. Socialiniame tinkle „Facebook“ ji rašė: „Kartais net tie, kuriuos labiausiai myli, nuvilia, sako moderni lietuvių liaudies išmintis. Šįsyk tai – mano gimnazija. Nuotraukos pristatymo, pateikto 10-okams tikybos pamokoje. Prieš porą metų, kai mokiausi 10-oj klasėj, pamenu, per tikybos pamokas vyko diskusijos, kurių metu mokytoja reiškė priešišką poziciją homoseksualų atžvilgiu, bet viskas nebuvo TAIP radikalu.“ Ji teigė nė nenorinti bandyti įsivaizduoti, kaip jaučiasi homoseksualus paauglys, sėdėdamas dorinio ugdymo pamokoje ir girdėdamas tokį mokytojos pranešimą. „Matant neaišku kuo pagrįstus tekstus labai koktu. Nenumanau, kaip geriausia būtų pasielgti šitokioj situacijoje, gal turit idėjų?“ – klausė ji.

Socialiniuose tinkluose kilo didžiulė pasipiktinimo banga, kaip XXI a. pamokoje galėjo pasirodyti tokia informacija. Prabilta apie tai, kad Telšių Žemaitės gimnazijoje turėtų „lėkti galvos“.

Su mokytoja dar nesikalbėjo

Tiesa, „kapoti galvų“ gimnazijos vadovas neskuba. Telšių Žemaitės gimnazijos direktorius Žydrūnas Želnys 15min patvirtino matęs šią informaciją socialiniame tinkle, tačiau kol kas nei su ją paviešinusia moksleive, nei su mokytoja nekalbėjęs.

„Dabar ir aiškinsimės. Mokytoja šiandien neturi pamokų ir kol kas negaliu išsikviesti. Nenoriu dabar veltis į plačius komentarus. Nesusitikau nei su moksleive, kuri įkėlė informaciją, nei su vaikais pasikalbėjau. Turiu peržiūrėti ilgalaikius planus, kas ten per temos buvo įrašytos“, – sakė jis. Jeigu paaiškės, kad informacija tiesa, gimnazijos direktorius kalbėsis su meru ir priims sprendimą. 15min žiniomis, tikybos gimnazijos moksleivius moko Loreta Raudytė. Su ja kol kas susisiekti nepavyko.

„Pasibaisėtina situacija“

Lietuvos gėjų lygos (LGL) valdybos pirmininkas Vladimiras Simonko 15min teigė, kad visa ši situacija, iškelta socialiniame tinkle, jiems seniai žinoma.

„Dar 2013-aisiais į mūsų organizaciją kreipėsi viena motina, kuri atnešė konspektą iš religijos pamokų apie homoseksualumą ir mes turim šį konspektą – jis baisus. Tekstai labai panašūs. Mes kreipėmės į tą mokyklą, bet situacija tokia, kad mokyklos vadovybė daug čia padaryti negali, nes jie nenori kištis į religijos pamokas“, – komentavo V.Simonko.

Moksleiviai gali rinktis tarp dorinio ugdymo ir etikos pamokų. Anot LGL valdybos pirmininko, dauguma pasirenka religijos pamoką, kadangi tai – naujas trendas. „Moksleivis neturi pasirinkimo, jeigu jis mąsto kitaip ir į jo norimas pamokas nesusidarys grupė. Ir jis vaikšto į tokias pamokas, kurios baigiasi tokiomis skaidrėmis...“ – kalbėjo V.Simonko.

Mes tokiais teiginiais ir po tokių pamokų galime tikėtis dar didesnės problemos, nes tas pagrindas, kurį gauna mokiniai mokykloje, jie su šiuo bagažu įsilieja į mūsų visuomenę ir dalis iš jų tampa prijaučiantys homofobinėms pažiūroms.

Pašnekovas priminė, kad Lietuvoje galioja Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos įstatymas.

„Jame, paprastai kalbant, bet kokia informacija apie LGBT bendruomenę prilyginama žalingai informacijai. Štai jums to įstatymo pasekmė. Jis uždega žalią šviesą panašiems teiginiams“, – teigė V.Simonko.

Anot jo, mokytojai jaučiasi pakankamai laisvai disponuodami tokia informacija, nes bet kokia pozityvi informacija apie LGBT bendruomenę būtų sukėlusi moksleivių tėvų ar net mokyklos vadovybės pasipriešinimą. „Todėl ši situacija pasibaisėtina. Man kaip vadovui labai gaila, kad praėjus ketveriems, netgi penkeriems, metams situacija nesikeičia. Ši situacija, be abejo, padidina atskirtį tarp LGBT moksleivių, kurių, be abejo, yra mokykloje“, – sakė V.Simonko.

Jis priminė, kad daug problemų mokyklose kelia patyčios dėl seksualinės orientacijos, dėl translyčių asmenų. „Mes tokiais teiginiais ir po tokių pamokų galime tikėtis dar didesnės problemos, nes tas pagrindas, kurį gauna mokiniai mokykloje, jie su šiuo bagažu įsilieja į mūsų visuomenę ir dalis iš jų tampa prijaučiantys homofobinėms pažiūroms.“

Pradėtas tyrimas

Lygių galimybių kontrolierė pradėjo tyrimą savo iniciatyva dėl galimos diskriminacijos lytinės orientacijos pagrindu Telšių Žemaitės gimnazijos dorinio ugdymo pamokos dešimtokams programoje. Tyrimo metu bus siekiama nustatyti, ar Telšių Žemaitės gimnazija įgyvendino Lygių galimybių įstatyme numatytą pareigą užtikrinti, kad švietimo programose, vadovėliuose ir mokymo priemonėse nebūtų diskriminavimo ir diskriminavimo propagavimo lytinės orientacijos pagrindu.

„Priklausomai nuo tyrimo rezultatų, kontrolierė gali priimti kelis sprendimus: jeigu bus nustatyti nusikalstamos veikos požymiai, medžiaga bus perduota ikiteisminio tyrimo įstaigai, siūlyti nutraukti lygias galimybes pažeidžiančius veiksmus, įspėti dėl padaryto pažeidimo. Jų galimų yra ir daugiau, bet sunku dabar pakomentuoti, kai nėra tyrimo išvadų“, – teigiama 15min atsiųstame Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos komentare.

Tarnybos nuomone, moksleiviai, girdėdami tokią informaciją, turėtų jaustis labai blogai: „Toks pamokos turinys galėtų turėti sunkius ir rimtus padarinius psichologinei būsenai ir sveikatai. Daugiau pakomentuoti galėtų vaikų psichiatrai ir psichologai.“

Neturėtų mokyti apskritai

Žmogaus teisių centrui vadovaujanti Birutė Sabatauskaitė sakė, kad, kai esi paauglys nedideliam miestelyje ir galvoji, kad apskritai visi tavęs nepriima ir nekenčia, toks neapykantos kurstymas iš mokytojų pusės gali žaloti.

„Ji gali turėti itin neigiamų pasekmių moksleivių gyvenimui, ir turėti įtakos ne tik moksleivių mokymosi rezultatams, apskritai norui lankyti mokyklą, gali būti vienas iš veiksnių, privedantis prie savižudybės“, – komentavo B.Sabatauskaitė. Deja, anot jos, tai nėra pirmas toks atvejis.

„Galbūt vienas pirmųjų, kuris taip paviešintas ir užfiksuotas. Ir čia, manau, ypač reikia palaikyti tokius atvejus viešinančius moksleivius. Dar neseniai dėl panašaus turinio buvo kreipęsi moksleiviai iš Klaipėdos, kurie buvo jau parašę skundą ir klausė, kaip elgtis toliau. Kas turėtų būti mokytojai už tai? Manyčiau, kad toks žmogus apskritai neturėtų būti mokytoju. Nes tokia skleidžiama informacija žaloja ne tik LGBT paauglius, tačiau skleidžia neapykantą, už kurią numatyta baudžiamoji atsakomybė“, – savo nuomonę dėstė B.Sabatauskaitė.

Todėl mokytojos elgesys, jos manymu, turėtų būti įvertinamas ir pagal baudžiamąją teisę. Tačiau, pasak B.Sabatauskaitės, svarbu kalbėti ir apie bendrą klimatą, kuriame esame: „Kai neigiama informacija yra laikoma informacija apskritai apie LGBT asmenis, kaip „Baltic Pride“ klipas ar pasakos, kuriose kalbama apie tos pačios lyties asmenų santuoką, bet ne tokie pareiškimai. Todėl čia ne tik mokytojos, bet ir mūsų bendrai švietimo sistemos, o kartu ir politikų atsakomybė.“

Tokie pareiškimai, kaip ir trečiadienį Seime vykusi pseudomokslinė konferencija, anot Žmogaus teisių centro vadovės, prisideda prie neapykantos skatinimo ir mūsų pačių gyventojų žalojimo.

„Nekalbu apie tai, kad tikrai nepadeda bendrai visuomenės gerovei. Man turbūt liūdniausia yra tai, kad aš nenustebau dėl tos informacijos. Praėjusiais metais, kai rinkome LGBT* paauglių iš mokyklų istorijas, be daugybės pavyzdžių, išgirdome tikrai siaubingų mokytojų pasisakymų, kai moksleiviai pasakojo, kad išeidavo iš pamokų, nebegalėdavo iš baimės sugrįžti į mokyklą kurį laiką, bijojo, kad visi sužinos apie jų seksualinę orientaciją ir tada bus dar sunkiau mokytis“, – prisiminė B.Sabatauskaitė.

Iš esmės, būtent tokia informacija, anot jos, turėtų būti laikoma žalinga nepilnamečiams.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min