Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2010 gruodžio 8d. 08:26

Skandinaviškas šaltis ir aukštasis mokslas. Kas už?

Neseniai, lapkričio 26-ąją, atšventėme stipriausios pasaulio mergaitės – Pepės Ilgakojinės – 65-ąjį gimtadienį. Spėk, iš kur ji kilusi? Taip taip, garsiausias vaikų pasakų personažas, Astrid Lindgren fantazijos vaisius, gyvena Švedijoje, nors apie ją paskaityti galima net 76 kalbomis.

Tai tik vienas pavyzdys, kuo garsėja Švedija. Dar ji žinoma už modernaus užtrauktuko dizaino sukūrimą, šaldytuvą ir kompiuterio pelę bei, žinoma, Alfredą Nobelį, išradusį dinamitą bei išgarsinusį savo šalį pasaulinio masto apdovanojimais. Nebijantys šalčio lietuvaičiai vis dažniau renkasi Švediją aukštojo mokslo diplomui įgyti.

Justina Gudelytė (magistro studijos, rinkodaros ir vartojimo specialybė, School of Business, Economics and Law, Giotenburgo Universitetas (www.hgu.gu.se)) teigia, kad jai studijos Švedijoje – labai gera patirtis: „Vienas iš pagrindinių privalumų yra tas, kad studijų metu įgijau neapsakomai daug komandinio darbo ir viešo kalbėjimo patirties, taip pat daug praktinių žinių, nes studijos paremtos projektiniais darbais, kurie atliekami bendradarbiaujant su vietinėmis, tačiau savo srityje pripažintomis, kompanijomis. Švedija garsėja savo industrija, dizainu ir puikiais prekės ženklais, tokiais kaip IKEA, Volvo, SAAB, H&M, Sony-Ericsson, Electrolux, SKF, SCA, Tetra Pak ir kt. Studijų metu aš drauge su savo komanda gavome užduotį sukurti reklaminę kampaniją 2012 m. rinkai pristatomam naujam Volvo automobiliui. Man, kaip būsimai rinkodaros specialistei, šis projektas buvo neįkainojama patirtis. Giotenburgo universitetas siūlo įvairias studentų mainų programas. Praėjusią vasarą nuostabiai praleidau studijuodama Hong Konge (Kinija)“.

Noriu stoti!

Jei jau nusprendei, kad nori įgyti bakalauro laipsnį Švedijoje, turi tris galimybes, priklausomai nuo dabartinės situacijos:

Jei jau moki švedų kalbą ir turi brandos atestatą, gali stoti į bet kurio Švedijos universiteto studijų programas lygiavertiškai su pačiais švedais. Studijų programas peržiūrėti gali svetainėje www.studera.nu. Išsirinkęs tinkamą, patikrink studijų programos informaciją, kad sužinotum apie specifinius reikalavimus stojant. Paprastai paraiškos pateikiamos centralizuotai internetu per studera.nu. Vienintelis skirtumas, ko stodami švedai neturės daryti, o Tu turėsi, yra TISUS (Test in Swedish for University Studies) švedų kalbos testas, taip pat skiriasi taisyklės studentų paskolų skyrimui. Apie tai daugiau informacijos gali rasti: http://www.csn.se/en/2.135/2.624/2.625/2.710/villkor

Jei nekalbi švediškai ir jau turi brandos atestatą, yra keli universitetai, kurie pirma mielai išmokys Tave švedų kalbos. Daugiau informacijos čia: http://www.studyinsweden.se/Learn-Swedish/University-courses-in-Sweden/

Taip pat yra tam tikras skaičius bakalauro studijų programų, kurias akademinės institucijos siūlo anglų kalba. Šias galimybes gali peržiūrėti šioje duomenų bazėje: http://www.studyinsweden.se/Course-search/. Žinoma, dėl išsamesnės informacijos gali susisiekti su institucijų administracija.
Primename, kad norint gyventi šalyje ilgiau negu 3 mėnesius, yra reikalingas leidimas. Išsami informacija apie tai: http://www.swedenabroad.com/Page____19586.aspx

Piniginiai reikalai

Švedijoje mokslas nemokamas tiek patiems švedams, tiek užsienio studentams (gyvenantiesm ES arba EEE šalyse), tačiau išlaidų vis tiek atsiranda. Pavyzdžiui, studentai Švedijoje dažniausiai jungiasi į studentų sąjungą ir moka jai narystės mokestį. Mokestis skiriasi priklausomai nuo sąjungos, tačiau vidutiniškai yra 50-350 SEK per semestrą. Taip pat Švedijoje nėra nacionalinės sistemos, kuri rūpintųsi studentų apgyvendinimu. Studentų sąjunga gali padėti, tačiau tai ne visada gali pateisinti lūkesčius. Svarbu nepamiršti, kad mažesniuose miestuose tikimybė rasti būstą gerokai didesnė, o ruošiantis studijuoti didmiestyje svarbu iš anksto pasirūpinti, kur gyventi.

„Nors studijos Švedijoje paprastai nekainuoja, gyvenimo lygis čia kur kas aukštesnis nei Lietuvoje. Būstas kainuoja nuo 3000 iki 5000 SEK, dauguma maisto produktų, vaistai ir drabužiai kainuoja panašiai kaip Lietuvoje. Kitos prekės maždaug 30-50 proc. brangesnės nei Tėvynėje. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad universitetas nesuteikia vadovėlių, tad, jei reikiamos literatūros nerasite bibliotekose, teks ją pirkti. Vadovėlius studentai paprastai perka internetu (www.adlibris.se, www.bokus.se), o jų kaina svyruoja nuo 300 iki 500 SEK, - pasakojo Justina. Besiruošiantiems studijuoti Švedijoje siūlyčiau pirmiausia pasirūpinti apgyvendinimu, nes tai yra didžiausia problema. Jeigu universitetas nesuteikia bendrabučio, siūlyčiau butuko ar kambario ieškotis šiose svetainėse: www.blocket.se, www.studentlya.se ir www.boplats.se. Taip pat prieš atvykstant į Švediją ar jau studijuojant Švedijoje patarčiau pramokti švedų kalbą. Nors dauguma švedų kuo puikiausiai kalba angliškai, norintiems susirasti darbą prireiks švedų kalbos. Įvadiniai švedų kalbos kursai paprastai yra nemokami“, - patirtimi dalinosi mergina.

Paraiškos pateikimo procesas

Švedija turi vieną centralizuotą sistemą priėmimui į aukštąsias mokyklas vykdyti. Tai reiškia, kad būsimieji studentai gali teikti pageidavimus studijuoti į visų šalies universitetų ir kolegijų studijų programas toje pačioje paraiškoje.

Kartu su paraiška į universitetą yra siunčiami tam tikri dokumentai. Tai gali būti ir vidurinės mokyklos baigiamųjų metų pažymių išrašas, ir brandos atestato kopija, ir anglų kalbos testo (dažniausiai – TOEFL arba IELTS) rezultatai. Visi gauti dokumentai yra nuskanuojami (šis procesas gali užtrukti net iki 6 savaičių, priklausomai nuo paraiškos dydžio) ir įkeliami į interneto sistemą, kad universitetų darbuotojai galėtų juos peržiūrėti. Reikia siųsti tik vieną dokumentų rinkinį, taip pat tik tuos dokumentus, kurių prašoma. Išsami informacija, ką reikia pateikti stojant: https://www.studera.nu/studera/1637.html

Viso paraiškų tikrinimo metu stojančiajam teikiama informacija apie paraiškos būseną ir universitetų padarytus sprendimus. Paskelbus atrankos rezultatus, jie bus prieinami tiek internetu, tiek PDF formatu. Jeigu Tau pasiūlyta studijų vieta, svarbu perskaityti instrukcijas, kaip gauti leidimą gyventi šalyje studijų metu bei apie įžanginius universiteto organizuojamus susitikimus.

Taip pat svarbu nepamiršti atsakyti universitetui internetu taip patvirtinant apsisprendimą studijuoti pasirinktoje vietoje. Neatsakius laiku yra rizikos prarasti pasiūlytą vietą.

Kandidatai studijuoti pagal tarptautines studijų programas bei dalykams, mokomiems anglų kalba, turi pateikti prašymus (tiek bakalauro, tiek magistro studijų pakopai) iki 2011 m. sausio 15 d. rudens semestrui ir iki 2011 m. rugpjūčio 15 d. pavasario semestro studijoms.

Daugiau informacijos:

Švedų institutas turi surinkęs daugybę reikalingų nuorodų į interneto svetaines, kuriose gali rasti bendros informacijos apie studijas ir gyvenimą Švedijoje. Informaciją rasi čia: http://www.studyinsweden.se/

Eurodesk Lietuva siūlo naudotis galimybe užduoti klausimą el. paštu eurodesk@eurodesk.lt ir sulaukti atsakymo per tris darbo dienas.

Justina Gudelytė palieka savo el. pašto adresą tiems, kurie norėtų plačiau pasikalbėti apie studijas Švedijoje: justina.gudelyte@gmail.com.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nepatenkintos klientės skundžia „Boutique guru“: kodėl grąžinus prekę pinigų tenka laukti mėnesius?

Pasaulis kišenėje

Atidėto „Small Planet Airlines“ skrydžio keleivis: nuplaukė viena atostogų para

Aktualu

70 populiariausių gatvių pavadinimų Lietuvoje: Vytautą Didįjį ir sodus mylime labiau už viską

Sportas

Futbolo sekmadienis: angliškas katės ir pelės žaidimas bei bekompromisė išlikimo kova H grupėje

Gyvenimas

Vasaros garderobas: A.Gilytė – apie didžiausias moterų ir vyrų klaidas

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Kultūra

Valdo Papievio „Brydė“: (Ne)išbrendantieji

„Vieni vartai“: Vokietijos stebuklas, žūtbutinis mūšis lenkams ir tornado grėsmė Panamai

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: saulėgrąžų rutulėliai su kokosu

Sportas

„Skrieja kamuolys“: vokiečiai išsigelbėjo, bet problemų žaidime – gausybė

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Sportas

Prie šlykščių įpročių grįžęs J.Lowas gyrė auklėtinius už išlaikytus šaltus nervus

Gyvenimas

Psichologai įrodė: laimingi laiko neskaičiuoja

Vardai

Po pusmečio draugystės Monika Marija kartu su mylimuoju išsitatuiravo dopaminą

Aktualu

Aiškėja gaisro Lazdijuose aplinkybės – žaisdami su degtukais padegė vaikai

Verslas

Į Klaipėdą atplaukia didžiausias uosto istorijoje konteinerių laivas

Vardai

55-ąjį gimtadienį netrukus švęsianti aktorė Brigitte Nielsen pagimdė penktą vaiką

Aktualu

Vokietijoje per sprogimą pastate sužeisti 25 žmonės

Vardai

Pirmagimės susilaukusi N.Zelandijos premjerė išsakė poziciją apie gimdančias valstybės lyderes

Aktualu

Baltųjų rūmų atstovė spaudai sako buvusi išprašyta iš Virdžinijos restorano

Naujienos

Verslas

Nepatenkintos klientės skundžia „Boutique guru“: kodėl grąžinus prekę pinigų tenka laukti mėnesius?

Verslas

Klaipėda planuoja, prancūzai jau stato: Kalė kyla išorinis uostas už 863 mln. eurų

Aktualu

Seimas ėmėsi naminukės legalizavimo, kontrolės departamentas pasigenda nuoseklumo

Pasaulis kišenėje

Atidėto „Small Planet Airlines“ skrydžio keleivis: nuplaukė viena atostogų para

Sportas

Futbolo sekmadienis: angliškas katės ir pelės žaidimas bei bekompromisė išlikimo kova H grupėje

24sek

Slovėnų vaikį sodina į D.Nowitzkio sostą: su L.Dončičiumi „Mavericks“ planuoja atgimimą

Aktualu

70 populiariausių gatvių pavadinimų Lietuvoje: Vytautą Didįjį ir sodus mylime labiau už viską

Gyvenimas

Vasaros garderobas: A.Gilytė – apie didžiausias moterų ir vyrų klaidas

Sportas

Agresyvi kritika: Kanados žurnalistas iškoneveikė „vidutinioką“ L.Messi

Sportas

„Skrieja kamuolys“: vokiečiai išsigelbėjo, bet problemų žaidime – gausybė

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: saulėgrąžų rutulėliai su kokosu

Sportas

Prie šlykščių įpročių grįžęs J.Lowas gyrė auklėtinius už išlaikytus šaltus nervus

Vardai

Po pusmečio draugystės Monika Marija kartu su mylimuoju išsitatuiravo dopaminą

Verslas

Į Klaipėdą atplaukia didžiausias uosto istorijoje konteinerių laivas

Vardai

55-ąjį gimtadienį netrukus švęsianti aktorė Brigitte Nielsen pagimdė penktą vaiką

„Vieni vartai“: Vokietijos stebuklas, žūtbutinis mūšis lenkams ir tornado grėsmė Panamai

Kultūra

Valdo Papievio „Brydė“: (Ne)išbrendantieji

Aktualu

Vokietijoje per sprogimą pastate sužeisti 25 žmonės

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min