Dabar populiaru
Publikuota: 2011 liepos 20d. 14:23

Skundžiamasi dėl nevienodų priėmimo sąlygų į aukštąsias mokyklas

Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba gavo kelis studijuoti ketinančių asmenų skundus ir padėjo tyrimus dėl nevienodų priėmimo sąlygų į aukštąsias mokyklas.

Skunduose nurodoma, jog stojant į Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto magistrantūrą, papildomi 4 balai pridedami tiems, kurie turi ne mažesnį kaip 20 mėn. darbo stažą pagal specialybę, gavus pirmos pakopos ekonomikos ar vadybos ir verslo administravimo krypčių universitetinį išsilavinimą. Stažas, įgytas prieš bakalaurą ar studijuojant bakalauro studijose, neskaičiuojamas ir papildomi balai nepridedami. Stojant iškart po bakalauro į magistrantūrą, papildomi balai irgi nesuteikiami.

Stojantys į ISM (Vadybos ir ekonomikos universitetą), vidurinį išsilavinimą įgiję 2011 m. ir surinkę 20 bei daugiau konkursinių balų, kviečiami studijuoti nemokamai. Ankstesniais metais baigusiems mokyklas ši lengvata esą netaikoma. Tyrimai pradėti dėl galimos diskriminacijos.

Lygių galimybių įstatyme nurodoma, jog švietimo įstaigos privalo užtikrinti vienodas priėmimo mokytis sąlygas asmenims nepaisant lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos.

Lygių galimybių įstatyme socialinė padėtis apibrėžiama kaip fizinio asmens įgytas išsilavinimas, kvalifikacija ar mokymasis ir studijos mokslo ir studijų sistemai priklausančiose įstaigose, turima nuosavybė, gaunamos pajamos, teisės aktuose nustatytos valstybės paramos poreikis ir (arba) kiti su asmens finansine (ekonomine) padėtimi susiję veiksniai.

Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė teigia: „Vienoje aukštojoje mokykloje pirmenybė teikiama anksčiau baigusiems bei turintiems stažą, o kitoje geresnės sąlygos sudaromos tik šiais metais baigusiems mokyklas. Todėl asmenims, norintiems įgyti aukštąjį išsilavinimą, gali atsirasti nevienodos konkuravimo sąlygos.“

Paprastai dėl galimos diskriminacijos švietimo ir mokslo srityje skundžiamasi rečiau, nei kitose lygių galimybių įstatymo taikymo srityse. 2010 m. dėl galimų pažeidimų buvo pateikti 55 skundai darbo santykių srityje, dėl valdžios ir valdymo institucijų veiklos skųstasi 37 kartus, dėl prekių ir paslaugų – 29 kartus. Mažiausiai skųstasi dėl švietimo įstaigų veiklos – 10 kartų.

Skundai švietimo srityje dažniausiai gaunami dėl vadovėlių turinio, egzaminų temų, reorganizuojamų mokyklų, mokytojams keliamų papildomų reikalavimų, pedagogų elgesio, amžiaus diskriminacijos priimant į darbą, priėmimo į doktorantūros studijas ir kt.

2008 m. liepos 5 d. įsigaliojo Lygių galimybių įstatymo pataisos, išplėtusios diskriminacijos sąrašą pagrindais dėl kalbos, kilmės, socialinės padėties.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min