Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 29d. 12:55

ŠMM atsakas dėl kritikuojamos institutų pertvarkos: skleidžiami mitai

Švietimo ir mokslo ministerija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Švietimo ir mokslo ministerija

Reaguodama į viešas diskusijas apie valstybinių institutų pertvarką, Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) ketvirtadienį išplatino pranešimą, kuriuo stengiasi paaiškinti ir paneigti žiniasklaidoje eskaluojamus mitus apie institutų uždarymą bei mokslininkų atleidimus. ŠMM pozicija – žemiau.

1. Mokslo institutai bus uždaromi

Darbo grupės dėl valstybinių mokslinių tyrimų institutų veiklos kokybės gerinimo ataskaitoje nėra kalbama nė apie vieno iš 13 institutų uždarymą. Kalbama apie potencialo sutelkimą arba galimą institutų optimizavimą sujungimo ar prijungimo būdu.

Kai kurie institutai yra labai nedideli, turintys, skaičiuojant pagal viso darbo laiko ekvivalentą, 10 ar 20 mokslininkų. Valstybinės reikšmės uždaviniams atlikti tokios apimties potencialas yra nepakankamas. Mokslininkų ir tyrėjų potencialo sutelkimas sudarytų galimybes vykdyti didelės apimties mokslinius tyrimus, išlaikyti tyrimų infrastruktūrą.

2. Naikinama lituanistika ir humanistika

Dalis institutų atliekamų tyrimų dubliuojasi tarpusavyje ir su vykdomais universitetuose, trūksta pajėgumų įgyvendinti ambicingesnius ir didesnius projektus. Trūksta šiuolaikiniame moksle būtino tarptautiškumo dėmens. Kai kur nepakankama infrastruktūra. Todėl siūlymais dėl lituanistikos ir humanitarinių mokslų potencialo sutelkimo siekiama sudaryti palankesnes sąlygas plėtoti lituanistikos ir humanitarinių mokslų tyrimus, integruoti šiuose institutuose vykdomas tyrimų kryptis ir sutelkti jų potencialą į Lietuvos humanitarinių tyrimų centrą, kuriame lituanistika būtų pagrindinė kryptis. Į šį centrą siūloma sutelkti Lietuvių kalbos, Lietuvos istorijos, Lietuvių literatūros ir tautosakos, Lietuvos kultūros tyrimų institutus.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerija

3. Pertvarka siūloma norint atimti pastatus

Darbo grupės ataskaitoje nebuvo kalbama apie institutų fizinės infrastruktūros glaudinimą. Priešingai, mokslininkų, tyrėjų ir administracinio potencialo konsolidavimas siejamas su infrastruktūros atnaujinimu, jos moderninimu, kur toks poreikis yra.

Šiuo metu penktadalis iš kiek daugiau nei 24 mln. eurų mokslo institutams skiriamų lėšų panaudojama ūkiui ir administravimui, o kai kuriuose institutuose, pvz., Lietuvos teisės institute, Lietuvos agrarinės ekonomikos institute ši dalis viršija trečdalį. Tai nėra pats efektyviausias moksliniams tyrimams skirtų lėšų panaudojimas.

4. Tyrėjai ir mokslininkai bus atleisti

Darbo grupės ataskaitoje nekalbama apie tyrimų apimčių arba tyrėjų skaičių mažinimą. Tačiau konstatuota, kad tyrėjai ir mokslininkai, kurie dabar vykdo tyrimus institutuose (apie 1100), neretai dirba keliose institucijose, taip yra išskaidomas mokslininko darbo laikas. Potencialo sutelkimas leistų padidinti vienoje vietoje dirbančių mokslo darbuotojų atlyginimus, mokslininkai galėtų atsidėti tyrimams užuot bėgioję per kelias darbo vietas.

Bendras mokslininkų skaičius Lietuvoje yra palyginti nedidelis (apie 7600), būtina ieškoti priemonių, kaip jį padidinti, kaip į mokslą pritraukti jaunus žmones, jiems sudaryti galimybę rinktis tyrėjo karjerą. Todėl darbo grupė teikia siūlymus, kaip sustiprinti mokslo institucijų potencialą, kad jos būtų patrauklios tyrėjams.

5. Tai dar vienas noras atimti pinigus iš mokslo

Kad investicijos į mokslą būtų sėkmingos, jas būtina naudoti tikslingai. Tarptautinė patirtis rodo, kad laisvuosius mokslinius tyrimus paprastai atlieka universitetai, o pagrindinė mokslinių tyrimų institutų paskirtis – vykdyti valstybės, ūkio ar visuomenės plėtrai svarbius tam tikros krypties mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, prisidėti prie pramonėje bei viešajame sektoriuje pritaikomų inovacijų kūrimo.

Darbo grupės požiūriu, investicijos į mokslą turi būti didinamos, ne mažiau kaip 3 procentiniais punktais kasmet, tačiau jas verta investuoti tik į efektyviai veikiančią mokslo institucijų sistemą.

„Scanpix“ nuotr./Paskaita
„Scanpix“ nuotr./Paskaita

6. Bus suardytas humanitarinių mokslų branduolys

Mokslinių tyrimų institutuose sutelkta nedidelė Lietuvos mokslo potencialo dalis – iš viso apie 15 proc. Todėl nerimas dėl institutų veiklos optimizavimo galimo poveikio Lietuvos mokslo sistemos visumai yra perdėtas. Tačiau darbo grupė pripažįsta, kad kai kuriuose institutuose, pirmiausia humanitarinių mokslų, yra susiformavusios pajėgios mokslinių tyrimų mokyklos, plėtojama tam tikrų disciplinų tapatybė, kuri universitetiniuose mokslo centruose nėra tiek sutelkta. Taip pat kaip ir ankstesnių pertvarkymų metu, siūlomas potencialo sutelkimas, tačiau ne panaikinimas, suliejimas arba išsklaidymas. Didesniuose mokslo centruose dabartinė institutų struktūra išliktų, tik būtų bendrai vykdoma administracinė veikla, koordinuojamos tyrimų kryptys, atsirastų daugiau galimybių inicijuoti naujas.

Lituanistika kaip prioritetas yra įtvirtinta įstatymiškai, jai skiriamas ir finansinis prioritetas. Šiuo metu vien per Lietuvos mokslo tarybą finansuojamų projektų humanitarinių mokslų srityje 85 proc. lėšų skiriama lituanistiniams tyrimams – per pastaruosius keletą metų tai sudaro per 10 mln. eurų.

Institutų pertvarkos tikslas – sudaryti kuo geresnes sąlygas plėtoti lituanistinių tyrimų veiklą. Dabartinė fragmentacija ir susiskaidymas žalingas pačiam lituanistikos mokslui. Pavyzdžiui, istoriniai, archeologiniai, kalbos tyrinėjimai yra betarpiškai susiję, tad geriausių rezultatų būtų galima pasiekti tarpdisciplininėje terpėje, kur būtų galima sutelkti skirtingų sričių potencialą.

7. Bus panaikinta mokslininkų tyrimų laisvė

Valstybės mokslo institutų tikslas – spręsti valstybei ir visuomenei reikalingus uždavinius. Neabejotina, kad juos formuluojant, turi dalyvauti ir mokslininkai, tačiau sprendimas dėl jų priimamas valstybiniu lygmeniu. Mokslininko laisvė – pasirinkti būdus, kuriais tie uždaviniai galėtų geriausiai būti sprendžiami.

8. Bus kišamasi į institutų vidaus politiką, naikins skyrius

Darbo grupės uždavinys – pasiūlyti mokslo institutų veiklos gerinimo strategiją, nubrėžti gaires. Vidinis instituto veiklos organizavimas – tai instituto vidaus reikalas, už kurį atsako instituto taryba ir direktorius.

„Scanpix“ nuotr./Paskaita
„Scanpix“ nuotr./Paskaita

9. Nepateikiama jungimo efektyvumo įrodymų

Tiek tarptautiniai pavyzdžiai, tiek anksčiau atlikti Lietuvos institutų jungimai, tiek ekspertų vertinimai rodo, kad konsoliduojant pajėgas, kuriama didesnė tyrimų sinergija, išplečiamos jų galimybės atlikti valstybei reikalingus uždavinius. Darbo grupės ataskaitos teiginiai grindžiami įrodymais ir duomenimis bei remiamasi tarptautinių ekspertizių išvadomis. Technologiškai išsivysčiusiose šalyse dažniausiai sutinkamas institutų tipas yra mokslinių tyrimų ir technologijų organizacija (angl. Research and Technology Organization, RTO). Šie institutai dažnai veikia kaip nacionaliniai tinklai, tenkinantys plačią pramonės ir viešojo sektoriaus technologinių-inovacinių poreikių skalę: Fraunhoferio draugijos institutai (Vokietija), Suomijos technologijos institutas VTT, Švedijos industrinių tyrimų institutas RISE, Nyderlandų taikomųjų mokslinių tyrimų organizacija TNO. Šios organizacijos paprastai yra didelės, įdarbinančios tūkstančius tyrėjų, ir daugiadisciplininės – orientuotos į platų šalies ūkio, valstybės, visuomenės taikomųjų tyrimų ir inovacijų sistemos poreikių spektrą

10. Atliekama reforma dėl reformos

Lietuvos valstybiniai mokslo institutai iki šiol veikia nepakankamai koordinuotai, jų potencialas išnaudojamas ne visa apimtimi. Dėl nepakankamo finansavimo, ribotų investicijų į žmonių išteklius ir strateginio valdymo spragų dabartinė institutų sistema yra nesubalansuota ir netvari ir Lietuvos visuomenės, ūkio ir inovatyvaus verslo poreikius tenkina tik iš dalies. Todėl darbo grupė siūlo:

1) valstybiniai institutai turi atitikti savo paskirtį tenkinti aiškiai apibrėžtus viešojo sektoriaus ir verslo poreikius;

2) stiprinti tyrimų institutų valdymą ir vadybą, kad institutuose vykdomi mokslo tyrimai būtų kryptingi;

3) konsoliduoti jų mokslinį potencialą, būtina kritinė tyrėjų masė;

4) didinti investicijas į tyrėjų atlyginimus ir darbo sąlygas, kad mokslininko karjera būtų patraukli;

5) sutelkti mokslo institucijas, kad mažiau lėšų būtų išleidžiama ūkiui ir administravimui, o daugiau liktų įdarbinti stiprius jaunus mokslininkus.

Antradienį Lietuvos socialinių tyrimų centras (LSTC) viešai sukritikavo ŠMM dėl vykdomos institutų pertvarkos. Apie tai daugiau – čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gazas

Palangos poilsiautojus išgąsdino lietus – prie remontuojamo įvažiavimo spūsčių nėra

Aktualu

„Tvarka ir teisingumas“ valdyba metams sustabdė Petro Gražulio narystę partijoje

Gyvenimas

Vilnietei šokas: tyrimai Kauno klinikose jos močiutei baigėsi operacijomis ir kojos nevaldymu

Aktualu

Iš TS-LKD pašalintas Mantas Adomėnas trauksis iš frakcijos, bet ne iš Seimo

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: paelja iš Menorkos restorano „Cuk-Cuk“

„Vieni vartai“: Neymaro ašaros, maištas Argentinos rinktinėje ir paskutinis šansas vokiečiams

Pasaulis kišenėje

Išbandyta savo kailiu: žygis baidarėmis Šventosios upe kupinas staigmenų

Sportas

„Skrieja kamuolys“: politika Kaliningrade, įsibėgėjantys brazilai ir vokiška krizė

Tradicinė Rasos šventė Verkių parke

Pasaulis kišenėje

Palangos svečiai mėgaujasi ne tik jūra: aktyviai dalyvauja ekskursijose po kurortą

Vardai

„Lietuvos balso“ dalyvė Carol susilaukė dukters: vardą su vyru išrinko jau per antrą pasimatymą

Sportas

Vokietija – Švedija: ar drąsiai svajojantys švedai leis čempionams išsiplauti suteptą mundurą?

Vardai

Mažytės teismo malonės sulaukęs D.Redikas ieškos pelningo sandėrio krepšinio aikštelėje

Kultūra

Sigito Parulskio (ne)laisvojo rašymo pratimas

Vardai

P.Gražulio dukros motina B.Navickaitė: „Nėščios koliojimas man buvo skaudesnis nei kilęs skandalas“

Sportas

Flirtas pasaulio čempionate: Susitikau su penkiomis, visos buvo „už“

Aktualu

Sinoptikas: šeštadienio vakarą oras nebus toks blogas, kaip gali pasirodyti dieną

Deuce

Rogeris Federeris pratęsė įspūdingą pergalių seriją ir žais finale

Aktualu

Nigerijoje per „Boko Haram“ reidą žuvo penki žmonės

Vardai

Airijoje pradedamas filmuoti lietuviškas filmas: tarp aktorių – G.Jaraminaitė ir J.Onaitytė

Naujienos

Aktualu

Vilnių iškeitė į Naująją Akmenę – pokyčius nulėmė elementari matematika

Tiesiogiai Sportas

Tunisas – Belgija: realizuotas baudinys išvedė belgus į priekį vos prasidėjus mačui

Aktualu

Aleksoto aerodrome nukrito akrobatinio skraidymo čempionės pilotuojamas lėktuvas

Aktualu

„Tvarka ir teisingumas“ valdyba metams sustabdė Petro Gražulio narystę partijoje

Vardai

Švėkšnoje susituokė „Ryto“ krepšininkas Arnas Butkevičus ir Laurita Vilkaitė: porą sužavėjo bažnyčia

„Vieni vartai“: Neymaro ašaros, maištas Argentinos rinktinėje ir paskutinis šansas vokiečiams

Gazas

Palangos poilsiautojus išgąsdino lietus – prie remontuojamo įvažiavimo spūsčių nėra

Sportas

„Skrieja kamuolys“: politika Kaliningrade, įsibėgėjantys brazilai ir vokiška krizė

Tradicinė Rasos šventė Verkių parke

Gyvenimas

Vilnietei šokas: tyrimai Kauno klinikose jos močiutei baigėsi operacijomis ir kojos nevaldymu

Vardai

P.Gražulio dukros motina B.Navickaitė: „Nėščios koliojimas man buvo skaudesnis nei kilęs skandalas“

Aktualu

Iš TS-LKD pašalintas Mantas Adomėnas trauksis iš frakcijos, bet ne iš Seimo

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: paelja iš Menorkos restorano „Cuk-Cuk“

Pasaulis kišenėje

Išbandyta savo kailiu: žygis baidarėmis Šventosios upe kupinas staigmenų

Vardai

„Lietuvos balso“ dalyvė Carol susilaukė dukters: vardą su vyru išrinko jau per antrą pasimatymą

Sportas

Vokietija – Švedija: ar drąsiai svajojantys švedai leis čempionams išsiplauti suteptą mundurą?

Sportas

Flirtas pasaulio čempionate: Susitikau su penkiomis, visos buvo „už“

Aktualu

Etiopijoje sprogimas premjero šalininkų mitinge užmušė kelis žmones, per 100 sužeista

Vardai

Mažytės teismo malonės sulaukęs D.Redikas ieškos pelningo sandėrio krepšinio aikštelėje

Aktualu

Sinoptikas: šeštadienio vakarą oras nebus toks blogas, kaip gali pasirodyti dieną

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min