Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 3d. 14:51

ŠMM atstovas: geras mokytojo atlyginimas profesijos prestižo neatkurtų

Matematika
123rf nuotr. / Matematika

Klaidinga manyti, kad geras mokytojo atlyginimas atkurtų šios profesijos prestižą, mano Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento vadovas Aidas Aldakauskas. Jo nuomone, kartais šios profesijos prestižą sumenkina patys mokytojai, korepetitoriais dirbdami su savo mokomais vaikais.

Nors tokių mokytojų nėra daug, šaukštas deguto sugadina visą statinę medaus, sako ŠMM atstovas. Jis vis dėlto pabrėžia, kad dauguma mokytojų, ypač vyresnių, vis dar esą savo darbo entuziastai. „Bėda yra ta, kad, mažėjant krūviams, mažėja atlyginimai. Žmogus, eidamas į darbą, galvoja, iš kur gauti pinigų“, – teigia A. Aldakauskas.

– Kokia šiuo metu mokytojų situacija Lietuvoje? Kokio amžiaus žmonės dirba mokyklose?

– Maždaug pusė Lietuvos mokytojų yra perkopę 50 metų amžiaus ribą. Atsitiktinai sutiktas mokytojas bus apie 48 metų, tikimybė, kad tai bus moteris – 88 proc. Jaunesnių negu 25 metai mokytojų, dirbančių mokyklose, turime apie 1 proc., o mokytojų, kurie yra 25–29 m. amžiaus, – dar apie 4 proc. Statistika rodo, kad per paskutinius metus naujai pradedančių dirbti jaunų mokytojų buvo apie 2 proc.

– Taigi kodėl tiek nedaug tų jaunų mokytojų?

– Vienas iš atsakymų yra labai paprastas – nėra kur, nėra krūvio. Apibendrinant statistiką, būtų galima pasakyti, kad per metus pedagogas, norintis įsidarbinti mokytoju, gali tikėtis vidutiniškai apie 7–8 valandų, t. y. mažiau negu 1000 litų algos. Jauno žmogaus tai netraukia. O tas mažas krūvis, kuriuo gali įsidarbinti, rodo, kad visą krūvį išsidalinę vyresnieji, labiau patyrę mokytojai, kurie taip pat vis dažniau pasisako, kad jų krūvis nėra didelis. Tai, kad statistiškai mokytojo pamokų vidutinis skaičius yra apie 18, sakytume, lyg ir normalu. Tačiau, panagrinėjus duomenis, matyti, kad apie 40 proc. kaime dirbančių mokytojų šio skaičiaus nepasiekia,  t. y. turi iki 18 valandų krūvius. Taigi šiek tiek geresnė situacija miestuose, kaime – prasčiau.

Bėda yra ta, kad, mažėjant krūviams, mažėja atlyginimai. Žmogus, eidamas į darbą, galvoja, iš kur gauti pinigų, – teigia A. Aldakauskas.

– Ar vyresnio amžiaus mokytojų kolektyvai yra geras dalykas? Ar nėra poreikio tų jaunų mokytojų, kurie į mokyklą atsineša naują požiūrį, naujų idėjų?

– Bet kuriam kolektyvui (nebūtinai mokyklos) naujas požiūris ir nauji žmonės, kurie ateina dirbti į organizaciją, yra naudingi. Atsinaujinimas yra naudingas. Tačiau ką padarysi – nėra kur. O mūsų teisės aktai paskatinamųjų priemonių, kad galima išleisti net pensijoje esančius mokytojus į pensiją, nenumato. Mes šiandien turime tų, kurie sėkmingai dirba mokykloje iki 85 metų. Tokių, tiesa, nedaug, bet yra.

– Kaip reikėtų kovoti su šia problema: Lietuvos edukologijos universitetas išleidžia tikrai nemažai pedagogų, bet jie neturi darbo, neturi, kur dėtis?

– Noriu patikslinti. Kadangi tai yra karšta tema, apie tai diskutuojame ir su profesinėmis sąjungomis. Pedagogines studijas baigia apie 2,5 tūkst. žmonių. Apie 10 proc. tais metais baigusiųjų įsidarbina švietimo įstaigose. Prieš keletą metų pedagogų rengimo studentų skaičius buvo sumažintas beveik 2 kartus, tai jau mažiau priimama. Bet dar ir tie, kurie baigia mokslus, neturi, kur įsidarbinti.

Klausimas yra rimtas. Kovoti su tuo tikrai nereikia, bet tartis, kaip mums reikia gyventi, kad bent po dešimt metų pajaustume bent kažkokį rimtesnį pokytį, reikia visiems: Vyriausybei, ministerijai, profesinėms sąjungoms ir kitiems, kurie yra suinteresuoti švietimu.

– Yra įsigalėjęs stereotipinis įvaizdis, kad mokytojo profesija yra neprestižinė. Tą dalyką studijuoja tik turintys labai gilų pašaukimą tapti mokytojais. Kai kurie įstoja, nes neįstojo į kitus universitetus ir kitas specialybes, kurios jiems atrodė patrauklios. Ar tai turi įtakos tam, kad, pabaigę mokslus, jie negali susirasti darbo? Ar tai ir mažina profesijos prestižą ir gerą įvaizdį?

– Turbūt galima atsakyti ir taip, ir ne. Juolab kad prieš keletą metų į valstybės finansuojamas vietas stojantiems studentams, kurie galvoja ateityje galbūt dirbti mokytojais, buvo įvestas motyvacinis testas, šiek tiek pamatuojantis vertybines nuostatas ir gilesnį norą būti mokytoju. Deja, pedagogines studijas baigia ir tie žmonės, kurie stoja į valstybės nefinansuojamas vietas ir tokio motyvacinio testo neatlieka. Tiek vienų, tiek kitų įsidarbinimo galimybės yra vienodos.

Kaip tai gali atsiliepti profesijos prestižui? Žinoma, galėtume labai lietuviškai pasakyti, kad tik geras mokytojo atlyginimas sukurs gerą šios profesijos prestižą. Bet manau, kad taip pasakyti būtų klaida. Kartais ir patys mokytojai savo profesijos prestižą sumenkina  po pamokų saviems mokiniams dirbdami korepetitoriais Tokie dalykai nepuošia. Šaukštas deguto sugadina medaus statinę. Nemanau, kad yra daug mokytojų, vaikščiojančių su nuodėme. Dauguma jų (ypač – vyresnių) dar yra savo darbo entuziastai. Bėda yra ta, kad, mažėjant krūviams, mažėja atlyginimai. Žmogus, eidamas į darbą, galvoja, iš kur gauti pinigų.

– Kai būna priimami jauni mokytojai, kaip jie patenka į mokyklas? Pasirodo įvairių komentarų, straipsnių apie tai, kad regionų, provincijos mokykloms nereikia jaunų mokytojų, kad dažnai vyresni užsibarikaduoja psichologine siena, nenori priimti naujų, jaunų mokytojų atsineštų metodų. Taigi kaip yra iš tikrųjų?

– Konkuravimo kultūra Lietuvoje yra labai įsigalėjusi – ir ne vien tik mokyklose. Kad ir kaip mes pasisakytume prieš liberalizmą, atrodo, rinkos ideologijai pritariame labiau negu norime būti socialiai orientuota visuomene. Kitaip sakant, klausimas, ar mokyklose ir mokytojų bendruomenėse vyrauja dalijimosi patirtimi kultūra, kai jaunas atėjęs žmogus yra laukiamas. Klausimas, ar vyresni mokytojai galvoja – po to, kai nebus manęs, ačiū Dievui, jis galės toliau vesti vaikus taip gerai, kaip tai dariau aš. Manau, kad tokio požiūrio mokyklose nėra. Bet negaliu pasakyti, kad visose.

– O ar pastebima, kad didžiuosiuose miestuose dirba atviresni mokytojai, o kaimuose – konservatyvesni?

– Manau, kad kaimo vietovėse mokytojai labiau saugo savo darbo vietą negu mieste. Jei didmiesčiuose (pavyzdžiui, Vilniuje, Kaune) dar gali pafantazuoti, kur gali dirbti kitur, arba, dirbdamas mokykloje, kitur užsidirbti papildomai pinigų, kaime tokių galimybių neturi. Dėl to žmonės dar labiau saugo savo darbo vietas. Man asmeniškai, važinėjant su ministru po savivaldybes, vienoje mokykloje teko girdėti vieną mokytoją pensininkę sakančią – dirbu tam, kad padėčiau savo dukrai, kuri gyvena Vilniuje. Ji tos vietos niekam neatiduos, nes jai reikia pinigų tam, kad padėtų savo vaikams. Lietuvoje tai atrodo keistai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

24sek

Šaras pasirinko įžaidėją: Leo Westermannas grįžta į „Žalgirį“

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Popiežiaus vizitas Aktualu

R.Doveika: popiežius kritikuoja tuos, kurie gyvenimą nori paversti sterilia institucija

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

Verslas

Ekologinio ūkio savininkas: man gaila, bet turiu absoliučiai viską eksportuoti

24sek

Pažiūrėti į Ballus Jonavoje studentai ir senjorai galės nemokamai

Gazas

Atlikti „Tesla Model 3“ saugumo bandymai: ar elektromobiliai yra saugesni už automobilius su vidaus degimo varikliais?

Mokslas.IT

Surastas paskutinis Marso vandenynas

Popiežiaus vizitas Aktualu

Vytautas Landsbergis: per popiežiaus vizitą Lietuva įgijo draugą

Aktualu

Norvegijoje sulaikytas šnipinėjimu įtariamas Rusijos pilietis

Popiežiaus vizitas Aktualu

Sigitas Tamkevičius: popiežius įsijautė į lietuvių kančią

Sportas

A.Novikovo įvartis užkėlė „Jaga“ į lentelės viršūnę

Aktualu

Popiežius Kaune kvietė kunigus būti arčiau žmonių: „Sako: žmonės neateina. Eik juos atrasti“

24sek

Galingai puolę Prienų veteranai susitvarkė su „Lietkabeliu“

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

24sek

Šaras pasirinko įžaidėją: Leo Westermannas grįžta į „Žalgirį“

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Gyvenimas

5 dalykai, kurie labiausiai gadina jūsų seksualinį gyvenimą

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Popiežiaus vizitas Aktualu

R.Doveika: popiežius kritikuoja tuos, kurie gyvenimą nori paversti sterilia institucija

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min