- Kas yra kampanija „A8tuoni“ ir kodėl ją organizuojate?
- Kampanija „A8tuoni“ – tai LSS projektas, kurio svarbiausias tikslas – paskatinti studentus balsuoti. Neseniai atlikome apklausą, kuri parodė, kad balsuoti ketina bent trečdalis studentų. Tačiau taip pat sužinojome, kad daugiau nei pusė nėra apsisprendę, už ką atiduos savo balsą. Taigi jiems sukūrėme įrankį – internete patalpintą testą, kurį atlikdami studentai atsako į klausimus apie studijų kokybę, įsidarbinimo galimybes ir kitus aktualius jiems dalykus ir tokiu būdu išsiaiškina, kurios politinės partijos pozicija jiems artimiausia.
- Kodėl kampanijos pavadinimas – „A8tuoni“?
- Kampanija skirta ne tik studentų motyvacijai didinti – siekiame šia iniciatyva patraukti ir politikų dėmesį. Siekiame atkreipti jų dėmesį į studentų poreikius, problemas ir joms siūlomus sprendimo būdus. Aktualiausius studentams siūlymus mes sudėjome į 8 punktų programą, kurią, mūsų nuomone, visiškai realu įgyvendinti per 8 metus. Apie ją jau diskutavome su politikais. Pagrindinių partijų atstovai daugumai Sąjungos siūlymų pritarė. Kitą savaitę vyks debatai tarp penkių politinių partijų lyderių, tikimės aktyvaus studentų dalyvavimo juose.
- Ar pritarimo sulaukėte visiems savo siūlymams? Kaip skyrėsi įvairių partijų atstovų požiūris į Jūsų programą?
- Daugumai pasiūlymų pritarė visi politinių partijų nariai, su kuriais diskutavome – į diskusijas kvietėme penkių didžiųjų parlamentinių partijų atstovus.
Pritarimo nesulaukė vienintelis siūlymas – užtikrinti, kad aukštųjų mokyklų bendrabučiai būtų naudojami efektyviai, o bendrabučių negavusiems studentams (numatant atitinkamus saugiklius) skirti subsidijas gyvenamojo ploto nuomai.
Išgirdome politikų argumentaciją, esą bendrabučių Lietuvoje užtenka, o efektyviai juos išnaudoti – tai kiekvienos aukštosios reikalas. Tačiau Studentų sąjungos įsitikinimu, būstas yra vienas svarbiausių dalykų studentams. Neteisinga, kad negavę vietos bendrabutyje jie turi gerokai brangiau mokėti už buto nuomą.
Be to, ir esamų bendrabučių būklė yra apverktina. Metai iš metų girdime apie antisanitarines sąlygas ir kosmetiniu remontu apsiribojančią renovaciją. Valstybė, kaip aukštųjų mokyklų steigėja neturėtų atsiriboti nuo šio klausimo sprendimo.
- O kuris punktas iš aštuonių sulaukė didžiausio pritarimo?
- Politikai vienbalsiai pritarė, kad valstybė turėtų skirti ypatingą dėmesį ir paramą, kad vidinės studijų kokybės sistemos Lietuvos aukštosiose mokyklose veiktų ir būtų efektyvios, o konsultuoti šių sistemų kūrimo ir įgyvendinimo klausimais turėtų Studijų kokybės vertinimo centras.
Ši programos dalis yra ypač svarbi kuriant kokybės kultūrą Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje studijų kokybės gerinimas matomas per vertinimo prizmę, tačiau juk vertinimas jau yra pasekmė proceso, kuris greičiausiai sueikvojo daug lėšų ir išteklių. Studijų kokybės gerinimas ir užtikrinimas turi susidaryti ne tik iš vertinimo, kaip rezultato patikrinimo, bet ir iš mechanizmų kūrimo ir proceso priežiūros.
- Kaip į kampaniją reaguoja studentai? Ar jaučiate augantį Jų susidomėjimą politiniu valstybės gyvenimu?
- Visoje šalyje nuolat vyksta kampanijai „A8tuoni“ skirtos studentų akcijos. Galbūt ne visos jos – masinės, tačiau mums svarbiausia, kad studentai išgirstų ir įsiklausytų į tai, ką bandome pasakyti – kad ne tik eitų balsuoti, bet darytų tai atsakingai ir apgalvotai. Tikime, kad visi studentai, kurie šiandien prisideda prie kampanijos žinutės platinimo, naujojo Lietuvos Parlamento narius rinks atsakingai.
- Kaip ir prieš kiekvienus rinkimus, kyla klausimas – kaip užtikrinti, kad studentai aktyviai balsuotų, jei jie mokosi ne gimtajame mieste? Kokios galimybės balsuoti patogiai yra numatytos studentams?
- Studentai, kaip ir visi šalies piliečiai gali balsuoti spalio 14-ąją arba per išankstinius rinkimus spalio 10 – 11 dienomis 8 – 20 val. bet kurios savivaldybės pastate. Taip pat jiems suteikiama galimybė tą pačią spalio 14-ąją balsuoti savo studijų mieste – tereikia, kad aukštoji mokykla įtrauktų studentą į sąrašus, kuriuos pateiks Vyriausiajai rinkimų komisijai. Tai turėtų būti ypač patrauklus variantas studentams, kurie studijuoja ne gimtajame mieste, jei jie negali arba nenori rinkimų dieną grįžti namo.
- Ką daryti studentui, jei jis nori rinkimų dieną balsuoti savo studijų mieste?
- Reikėtų kreiptis į savo aukštosios mokyklos administraciją arba studentų atstovybę. Pasirinkę šį balsavimo variantą studentai bus perregistruoti į tą rinkimų apygardą, kuriai priklauso aukštoji mokykla. Svarbu pažymėti, kad, persirašęs į kitus rinkėjų sąrašus, studentas galės balsuoti tik aukštosios mokyklos apygardoje, į kurią persirašė. Pasikeis ir vienmandatės apygardos kandidatų sąrašas.
