Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Geriausi pinigų taupymo būdai pagal G.Nausėdą

Studentų brolija ir seserija barake.lt kalbina Gitaną Nausėdą, mokslininką, finansų analitiką, SEB banko prezidento patarėją. Apie geriausius pinigų taupymo būdus, ekonominės krizės teigiamas ir neigiamas puses, emigraciją.
Gitanas Nausėda
G. Nausėda / „Scanpix“ nuotr.

- Nuo kelių metų reiktų pradėti kaupti santaupas?

- Kuo anksčiau tai pradėsite daryti, tuo geriau. Santaupos yra žmogaus gebėjimas atsisakyti kažko, ką galėtum įsigyti šiandien vardan to, kad galėtum tvirčiau jaustis ir daugiau sau leisti ateityje. Jaunam žmogui tai padaryti yra dar sunkiau nei pagyvenusiam, tačiau tuo daugiau pagarbos gebėjimas sutaupyti kelia.

- Kokie geriausi taupymo būdai?

- Nėra universalių receptų. Daug kas priklauso nuo to, kuriam laikui taupote. Jei pinigus galima atidėti 5–10 ar daugiau metų, skirčiau juos investicijoms į akcijas. Skirtingai nei nekilnojamasis turtas, tokios investicijos nereikalauja didelio pradinio kapitalo – gali užtekti ir 100 litų. Jei atidėtų pinigų Jums prireiks jau po kelių mėnesių, pasitenkinčiau terminuotuoju indėliu banke arba lengvai parduodamomis obligacijomis.

- Kaip Jūs taupėte studijų metais?

- Štai čia turėčiau nuleisti akis žemyn ir lengvai nurausti... Gyvenau nuo stipendijos iki stipendijos, todėl bendrabutyje neturėjome nei atliekamų pinigų, nei atliekamo maisto. Viskas buvo suvartojama iš karto. Tačiau tai nereiškia, kad reikia sekti mano blogu pavyzdžiu. Juk mes studijavome gūdžiais sovietiniais laikais.

- Nuo ko priklauso Lietuvoje tvyrančio sunkmečio trukmė?

- Nuo mums svarbių eksporto rinkų atsigavimo. Galime kalti prie kryžiaus dabartinę vyriausybę už jos nepadarytus arba blogus darbus, tačiau kol nepakils mūsų lietuviškų prekių pardavimo rinkos užsienyje, nepakilsime ir mes. Manau, kad jau po 6–12 mėnesių gyvensime daug optimistiškesnėmis nuotaikomis, o tikrasis atsigavimas turėtų prasidėti 2011 metais.

- Ar galima išnaudoti krizę?

- Krizė įveikia žmonės, kurie gyvena principu – „jei sumažėjo mano pajamos, privalau ne karpyti savo išlaidas, o didinti savo pajamas!“ Vienas tiesiog pradeda dar daugiau dirbti, kitam, žiūrėk, kyla puiki verslo idėja.

- Ką patartumėte jauniems žmonės, kurie jau kraunasi lagaminus?

- Sunkus klausimas... Nenoriu moralizuoti, nes neturiu tam teisės. Išvažiuojama ne iš gero gyvenimo. Dažnai išvažiuojama mokytis, studijuoti. Pastaruoju atveju sveikinu, linkiu sėkmės, tačiau raginu sugrįžti. Kai važiuojama tiesiog užsidirbti, vėlgi kodėl reikia stabdyti, jei žmogus tiesiog neturi pasirinkimo. Tačiau ir susiklosčius tokioms aplinkybėms – nepamirškite Lietuvos! Ne visada čia bus taip sunku, kaip dabar!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius