TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Studentų darbuose – siūlymai ilginti pensinį amžių, mažinti „Sodros“ įtaką, į kaupimą įtraukti darbdavius

„Sodra“
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / „Sodra“
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) organizuojamame studentų mokslinių darbų konkurse „Lietuvos pensijų sistemos vizija“ dalyvauja 33 studentai iš 4 šalies aukštųjų mokyklų, pateikę iš viso 19 mokslo darbų.

Studentai įvardijo įvairiausių aspektų, kaip būtų galima siekti didesnių pensijų ateityje: tai ir darbdavių įtraukimas į darbuotojų pensijos kaupimą, kaupiamosios pensijų dalies didinimas, dabartinės „Sodros“ reformavimas, pensinio amžiaus didinimas ir kita.

LIPFA, siekdama gerinti pensijų sistemos padėtį Lietuvoje, studentus iš visų Lietuvos universitetų kvietė prisijungti kuriant pensijų sistemos viziją, kuri galėtų tapti realiu projektu, skirtu gerinti pensijų sistemą Lietuvoje. Visi pateikti darbai atitinka universitetų keliamus reikalavimus mokslo darbams.

Iš pateiktų mokslo darbų iki balandžio 1 d. komisija, sudaryta iš LIPFA narių, išrinks vieną geriausią darbą, kuris bus pripažintas projekto nugalėtoju, o darbo autorius bus apdovanotas pinigine premija. Aktyviausiai konkurse dalyvauja Šiaulių universitetas, pateikęs net 9 darbus, taip pat darbus konkursui pateikė Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto ir Vytauto Didžiojo Universiteto studentai.

„Būta ir daugiau studentų darbų, tačiau patys universitetai padarė pirminę atranką ir asociacijai pateikė gabiausių bei aktyviausių studentų darbus. Mes labiausiai vertinsime praktinį pateiktų mokslo darbų pritaikomumą rengiant pensijų sistemos reformą Lietuvoje – dabar vyksta audringos diskusijos dėl esamų resursų paskirstymo tarp dabartinių ir būsimų pensininkų. Studentai pateikė labai daug naudingų įžvalgų ir pademonstravo sistemos bėdų išmanymą ir ryžtą, kurio kartais pritrūksta sprendimų priėmėjams“, – teigia Šarūnas Ruzgys, LIPFA prezidentas.

Anot jo, mokslo darbuose apstu ir jaunatviško maksimalizmo – siekdami kiek įmanoma didesnių pensijų studentai dažnai siūlė visiškai pereiti prie kaupiamosios pensijų sistemos, atsisakant dabartinės „Sodros“ sistemos.

„Studentų skaičiavimai, kad kaupiamoji pensijų sistema labiau apsimoka, yra teisingi, tačiau praktikoje valstybės socialinė sistema turi atlikti ir apsaugos nuo skurdo funkciją, todėl jos negalima visiškai atsisakyti. „Sodra“ ateityje turės užtikrinti bent minimalų pragyvenimo lygį senatvėje tiems, kurių karjera, asmeninis gyvenimas susiklostė ne taip sėkmingai. O kaupiamoji pensijų sistema, žinoma, orientuota į kuo didesnį asmeninės naudos siekimą ir ji geriau atitinka individualius asmens poreikius“, – aiškina Š. Ruzgys.

Tarp kitų studentų pasiūlymų, siekiant stabilios ir adekvačios pensijų sistemos, yra ir palaipsnis pensinio amžiaus didinimas iki 71 metų, taip pat darbdavių įtraukimas į privalomąjį kaupimą pensijų fonduose. Studentai vertina, kad vien reformavus „Sodrą“ pagal taškų sistemą, kaip yra Vokietijoje, pensijų sistemos tvarumas vis tiek nebus užtikrintas, kadangi pagrindinis veiksnys, lemiantis nuolatinį lėšų trūkumą – demografinės problemos. Anot studentų pateiktų darbų, pensijų sistema turėtų užtikrinti didesnį asmens suinteresuotumą pensijos kaupimu.

„Akademinė visuomenė, politikai ir visuomenės atstovai vieningai sutaria, kad dabartinė pensijų sistema Lietuvoje nėra teisinga būsimųjų pensininkų atžvilgiu, todėl ją būtina koreguoti, tobulinti. Tačiau nesutariama kokiu būdu tai daryti ir kaip turėtų veikti sistema ilgalaikėje perspektyvoje, kad būsimiesiems pensininkams būtų užtikrinta pastovi, pakankama pensija senatvėje“, - tikina Š. Ruzgys.

Viso rudens semestro metu LIPFA nariai, kurie yra vieni iš stipriausių ekonomikos ir investavimo ekspertų Lietuvoje, atstovaujantys bankams ir privačioms investicinėms bendrovėms, nemokamai skaitė pranešimus vadybos ir ekonomikos studijų krypčių studentams ir numato patirtimi dalintis ir kitais semestrais.

Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) buvo įkurta 2003 m. ir tuomet vadinosi Investicijų valdymo įmonių asociacija (IVĮA). LIPFA – nepriklausoma organizacija, vienijanti šalies privačias investicijų valdymo bendroves ir komercinių bankų padalinius, užsiimančius investicine veikla.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Sodra

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min