Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 7d. 15:46

Studentų patarimai abiturientams (II): ką būtų norėję žinoti prieš įstojant?

Paroda „Studijos 2019“
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Moksleiviai studijų mugėje

Netrukus abiturientai galės pildyti stojimų į aukštąsias mokyklas prašymus. Vieni jau apsisprendę, ką nori veikti gyvenime, kiti dar svarsto tarp galimų variantų, o kai kurie galbūt visai nežino, kurioje srityje galėtų save įsivaizduoti. 15min kalbinti studentai pasidalijo patarimais, ką patys būtų norėję žinoti prieš tampant studentais.

Medicinos studijas bebaigiant Gabija mano, kad prieš stojant būtų buvę naudinga pasavanoriauti ligoninėje ir susipažinti su gydytojų darbo specifika, kaip yra organizuojamas darbas ligoninėse ir poliklinikose, kaip praktiškai atrodo gydytojo diena.

Psichologijos studijų antrakursė Evelina tvirtina, kad studijos išmoko savarankiškumo.

„Jeigu būčiau žinojusi, kiek pastangų reikalauja vien informacijos studijoms paieška, būčiau jau anksčiau susirūpinusi informacijos atsirinkimo įgūdžių lavinimu“, – dėsto ji.

Studentė priduria, kad pirmas studijų semestras įprastai būna lengviausias per visas studijas, tad siūlo dar šiek tiek atsipalaiduoti.

„Jeigu atvykote studijuoti į nepažįstamą miestą – nepamirškite jo ištyrinėti. Siūlyčiau išbandyti įvairias švietimo įstaigos rengiamas studentiškas veiklas bei savanorystę, mat tai ne tik puikus būdas susirasti naujų draugų, bet ir patirtis, galinti labai praversti ateityje“, – pataria Evelina.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mokslų metų pradžios studentų eisena Gedimino pr.
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Mokslų metų pradžios studentų eisena Gedimino pr.

Nastasija, Pietų Azijos studijų 4 kurso studentė, kalba, kad prieš stojant tikrai reikėtų aplankyti studijuojamos kalbos regioną, nes tai palengvintų studijų procesą.

„Tai, ką pasiimsi iš universiteto ir aukštojo mokslo, beveik visiškai priklauso tik nuo tavęs, tavo požiūrio ir tam skiriamų pastangų. Universitetas nuo mokyklos skiriasi būtent tuo, kad tu esi už viską atsakingas ir kuo anksčiau tą suvoki, tuo kokybiškesnės tampa tavo studijos“, – sako teisę studijuojanti Agnė.

Todėl, anot jos, reiktų siekti išnaudoti visas galimybes ir patirtis: išvažiuoti į užsienį su mainų programa, prisijungti prie būrelių, organizacijų ar klubų, lankyti papildomas paskaitas, galbūt patobulinti užsienio kalbos žinias ir t.t.

„Studijos yra laikas, kurį būtina išnaudoti ir juo pasimėgauti, todėl siūlyčiau, jei tik įmanoma, iškart neskubėti pradėti dirbti – tam dar turėsi visą gyvenimą“, – pataria studentė.

Žurnalistikos antrakursis Justas būtų norėjęs žinoti, kokie yra būtini gebėjimai studijų programai ir kokios konkrečios užduotys laukia. Taip pat būtų pravertusios žinios apie dėstytojus, jų vertinimą tarp studentų.

„Būsimiems studentams siūlyčiau vartoti alkoholį atsakingai, susitaikyti su tuo, kad yra nepalenkiamų dėstytojų, nors jie ir klysta. Kitos taisyklės išmokstamos savaime“, – sako jis.

Studijos yra laikas, kurį būtina išnaudoti ir juo pasimėgauti, todėl siūlyčiau, jei tik įmanoma, iškart neskubėti pradėti dirbti – tam dar turėsi visą gyvenimą, – pataria Evelina.

„Tikriausia labiausiai būčiau norėjusi žinoti faktą, jog universitete viskas nėra „nuklota rožėmis“, čia laukia daugybė iššūkių ir patirčių, per kurias reikia eiti labai drąsiai. Visada lauks išbandymai ir tikai nebus taip lengva, kaip buvo mokykloje. Stojant buvau susidarius idilę, jog universitete viskas eisis taip pat lengvai, kaip ir gimnazijoje, bet nuo to greit teko atprasti. Bet labai ilgai truko, kol su tuo gebėjau susitaikyti.

Todėl patariu stojant turėti ne vien idealistišką viso ko vaizdinį (kas iš esmės yra labai gera metodika!), bet ir atsiminti, jog studijos iš studento reikalauja daug“, – pasakoja Ieva, molekulinę biologiją besimokanti antrakursė.

Multimedijos ir dizaino absolventė Aurelija sako, kad pirmi studijų metai būna bendriniai, tad nereikėtų nusivilt, o jau po to prasideda su specialybe susiję dalykai.

„Nemažai kas išstoja pirmais metais, manydami, kad ne tą specialybę pasirinko. Siūlau nebijoti keisti specialybes, jei tikrai matote, kad jums ten ne vieta. Naudinga pasiskaityt, kokie moduliai laukia studijuojant“, – dėsto ji.

123RF.com nuotr.Studentai
123RF.com nuotr.Studentai

Taikomąją fiziką studijuojantis Ignas dalijasi nerašytomis taisyklėmis baigusiems gimnazijas prieš stojant.

„1. Mokėti susidoroti su tarakonais; 2. Mokėti neprisiveisti tarakonų (tiesiog mokėti būti tvarkingam); 3. Priminimas, kad studentai gali turėti nuolaidų, įsigijus LSP; 4. Nesitikėti daug tvarkos bendrabučiuose; 5. Visada būti pasiruošusiam bendrabučiuose dėl nesusipratimų bei taisyklių nesilaikymo būti iškeldintam į kitą kambarį, blogiausiu atveju – gatvėn. 6. Ir svarbiausia, kad jeigu studentas nepateko į valstybės finansuojamą vietą, visada galima į ją patekti surinkus aukštą semestro vidurkį! Yra retų atvejų, kada studentai ir toliau studijuoja taip ir nežinodami, kad tokia galimybė egzistuoja“, – dėsto studentas.

Italų filologijos studentė Viktorija pasakoja, kad prieš stojant jai būtų pravertęs supratimas, kad gyvenimas nesibaigia išlaikytais ir nelabai egzaminais, mokyklos baigimu. Pasak jos, tai tiesiog ilgas kelias siekiant pažinti save.

„Išlaikyti egzaminai svarbūs iki tol, kol įstoji, po to viską pradedi nuo pradžių, todėl svarbu pernelyg neatsipalaiduoti galvojant, kad pirmakursiams viskas atleistina. Visai ne: jie vertinami kaip ir visi kiti studentai, todėl namų darbus atlikti privalu, o už sukčiavimą atsiskaitymų metu gali ir pašalinti“, – pabrėžia studentė.

Egzamino išlaikymas nėra gyvybės ir mirties klausimas, viskas yra pataisoma.

Jau visuomenės sveikatos magistrantė Patricija turi du patarimus: pirma, nereikėtų iš karto manyti, kad jūsų studijos yra ne tai, ko tikėjotės, nes specifinės temos paliečiamos vėlesniuose kursuose. Antra, ji pati būtų norėjusi žinoti savo specialybės vertę rinkoje: ar tai paklausu, kur paklausu ir kiek už tai moka.

„Jeigu turėčiau galimybę pasikalbėti su savimi-dvyliktoke, patarčiau sau mažiau stresuoti dėl brandos egzaminų ir pasakyčiau, kad tai nėra pats svarbiausias dalykas gyvenime. Nors stresas atsipirko su kaupu, gavau atestatą su pagyrimu, labai savimi didžiavausi, tačiau dabar suprantu, kad mokykla ir abiturientų aplinka kartais pervertina egzaminų svarbą.

Nesakau, kad jiems nereikia ruoštis, tačiau egzamino išlaikymas nėra gyvybės ir mirties klausimas, viskas yra pataisoma, tad svarbu ne tik gauti gerą atestatą, bet ir rūpintis savo sveikata, tiek fizine, tiek psichologine“, – dalijasi politikos mokslų antrakursė Aleksandra.

Ignas, kuris pasirinko kelių ir geležinkelių inžinerijos studijas, sako, kad prieš tapdamas studentu norėjo susipažinti su žmonėmis iš šios srities.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Geležinkelio rekonstrukcijos darbai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Geležinkelio rekonstrukcijos darbai

„Ketvirto kurso bakalauro studento nuomonė nebūtinai gali būti tokia pati, kaip baigusio mokslus. Siūlyčiau susirinkti kuo daugiau pasisakymų. Ne visi žmonės iš studijų pasiima viską, tiek, kiek galėtų. Ne visada neigiami atsiliepimai sako, kad viskas yra blogai. O jei jautiesi netvirtai – palūkėk ir nestok. Susirask darbą ir gal tada greičiau suvoksi savo charakterį“, – pataria jis.

Psichologiją besimokanti Justė būtų norėjus, kad prieš stojant jai būtų atėjęs supratimas, kad nėra čia viskas taip jau kritiškai svarbu, nebus pasaulio pabaigos, jei neįstos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min