Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Svetur studijuoti pigiau ir įdomiau

Egzaminus pradėjusi laikyti Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos abiturientė V.Freigofaitė jau yra įstojusi į universitetą Anglijoje.
Ginos Kubiliūtės/15min.lt nuotr. / Egzaminus pradėjusi laikyti Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos abiturientė V.Freigofaitė jau yra įstojusi į universitetą Anglijoje.
Šaltinis: 15min
0
A A

Prasidėjus egzaminų maratonui ne visi abiturientai jaudinasi dėl rezultatų – kai kurie jau užsitikrinę vietą užsienio universitetuose. Kiek iš daugiau nei 3 tūkstančių Klaipėdos mokyklas baigiančių jaunuolių krims mokslus svetur, kol kas nežinoma, tačiau kasmet vis daugiau abiturientų išvyksta studijuoti svetur.

Abitūros egzaminus Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijoje laikanti Viktorija Freigofaitė iškeliaus studijuoti į Angliją. Ji pasirinko tarptautinio verslo vadybos studijas.

„Lietuvoje sunku įstoti į nemokamas studijas. Anglijoje gavau paskolą be palūkanų mokslams. Ten galima studijas su darbu suderinti ir yra žymiai įdomiau”, – tikino Viktorija.

Klaipėdos Aukuro gimnazijos dvyliktokė Augusta Pociūtė dar prieš abitūros egzaminus jau žinojo, kad įstojo į pagal reitingavimus geriausiu Ispanijoje laikomą privatų Navaros universitetą. Mergina gerai moka ispanų kalbą, todėl šios šalies aukštieji mokslai ją labiausiai viliojo. Jai reikėjo pateikti paskutinių dvejų metų pažymius bei išlaikyti anglų kalbos testą, išspręsti ispanų kalba pateiktus loginius uždavinius. Į šį universitetą patenka moksleiviai, kurių vidurkis yra aukštesnis nei 7 balai.
 

Asmeninio archyvo nuotr./Gimnazistė Augusta studijas pasirinko Ispanijos Navaros universitete.
Asmeninio archyvo nuotr./Gimnazistė Augusta studijas pasirinko Ispanijos Navaros universitete.

Žiemą Augusta sužinojo, kad įstojo į vadybos specialybę su sąlyga, kad išlaikys abitūros egzaminus Lietuvoje. Klaipėdietė taip pat užsitikrino ispanišką stipendiją, kurios užteks sumokėti už mokslą. Studijuoti Navaros universitete metams kainuoja nuo 7 tūkst. eurų. Pragyvenimui mergina taip pat iš anksto susirado darbą, kuris bus suderintas su studijomis.

Emigruoja vis daugiau

Oficialios statistikos, kiek lietuvių kasmet išvažiuoja svetur studijuoti, nėra. Kiekviena mokykla skaičiuoja tik savus abiturientus, ketinančius išvykti užsienin.

Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos direktorius Stasys Ruiba konkretizavo, kad pernai iš 247 dvyliktokų krimsti mokslų į užsienį išvažiavo 15. Šiųmetiniai skaičiai kol kas dar preliminarūs: tarp 236 abiturientų studijuoti svetur nori apie 20. Populiariausios kryptys yra į Jungtinę Karalystę bei Švediją.

„Moksleivių pagrindiniai argumentai tokie, kad užsienio universitetuose yra palankesnės mokymosi ir finansavimo sąlygos. Mes teikiame įvairiapusę informaciją apie stojimo galimybes tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Mokinys pats renkasi pagal savo norus ir galimybes “, – teigė S.Ruiba.

Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Laimos Prižgintienės teigimu, išvažiuojančių į užsienį studijuoti klaipėdiečių kasmet daugėja.

„Tikslios statistikos nėra, bet tendencijos tokios, kad vis daugiau abiturientų renkasi studijas užsienyje. Klaipėda yra kiek specifinis miestas, nes turime rusakalbių mokyklų, kurių moksleiviai važiuoja studijuoti į Peterburgą, Maskvą“, –  sakė L.Prižgintienė.

Būsimieji studentai iš Klaipėdos dažniausiai išvažiuoja studijuoti į Jungtinę Karalystę, Daniją, Vokietiją. Anot pašnekovės, jaunuolius užsienis vilioja didesnėmis galimybėmis.  

Klaipėdietė taip pat užsitikrino ispanišką stipendiją, kurios užteks sumokėti už mokslą. Studijuoti Navaros universitete metams kainuoja nuo 7 tūkst. eurų.

„Europos universitetuose yra didesnė galimybė gauti paskolas, suderinti mokslus su darbu. Be to, moksleiviai renkasi tokias studijas, kurių nėra Lietuvoje. Populiariuosiuose pasaulio universitetuose yra tikslingiau orientuotos studijų programos“, – teigė L.Prižgintienė.

JAV populiarumas blėsta

Studijų užsienyje informacijos centro direktorė Žaneta Savickienė pastebėjo, kad pastaruosius trejus metus į užsienį studijuoti išvažiuojančių jaunuolių skaičius stipriai auga. Nuo Nepriklausomybės atkūrimo abiturientai labiausiai traukdavo studijuoti į Jungtines Amerikos Valstijas, o Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą dažniau renkasi mokslus Senajame žemyne.

Populiariasios šalys tos, kurių aukštosiose mokyklose dėstoma anglų kalba. Dažniausiai jaunuoliai išvažiuoja į Didžiąją Britaniją, Olandiją, Daniją, tie, kurie moka vokiečių kalbą, renkasi Vokietiją.

„Pagrindinės priežastys, kodėl moksleiviai renkasi studijas užsienyje, – tarptautinė patirtis, jei išsirenka gerą universitetą – kokybiškesnis išsilavinimas. Nežinau, ar finansiškai yra pigiau. Ir Lietuvoje, jei jaunuolis išvažiuoja studijuoti į kitą miestą, reikia pinigų ir maistui, ir gyvenimo vietai, mokslams“, – kalbėjo Ž.Savickienė.

Anot jos, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare, mokslas lietuvaičiams tapo labiau prieinamas. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje aukštasis mokslas lietuviams kainuoja tiek pat kaip ir britams, o anksčiau tokios studijos svetur buvo labai brangios.

Norinčiųjų studijuoti užsienyje augimas prasidėjo atgavus Nepriklausomybę. „Iki tol trūko informacijos apie tokią galimybę. Jaunimas pradėjo suvokti, kad įmanoma studijuoti kitur, ko jų tėvai negalėjo padaryti. Taip kasmet vis daugiau jaunuolių pradėjo keliauti studijuoti svetur”, – sakė Ž.Savickienė.

Nuo 1991 m. dešimtmetį traukos centras buvo JAV. Ten studijuoti kasmet išvykdavo apie 800 lietuvių.  2008-2009 mokslo metais norinčiųjų beliko 420, 2009-2010 m. – 361. Srautai į Ameriką pradėjo mažėti atsivėrus keliams į Europos Sąjungos šalis. Pavyzdžiui, pastarųjų trejų metų Didžiojoje Britanijoje studijuojančių lietuvių statistika rodo kreivės kilstelėjimą. Į Didžiąją Britaniją 2008 m. išvažiavo studijuoti 185, 2009 – 1101, 2010 – 1521 lietuvių.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min