Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 2d. 12:00 , atnaujinta: 2014 gruodžio 2d. 12:28

Švietimo įstaigų darbuotojų streikas vyksta, bet be entuziazmo

Mokytojų streikas
Mokytojų streikas

Neterminuotą streiką antradienį surengusios švietimo profesinės sąjungos ketina jį tęsti, kol sulauks valdžios reakcijos dėl reikalavimų, tačiau dalis Lietuvos darželių ir mokyklų planuoto protesto atsisakė. Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pirmadienį pedagogų reikalavimus vadino nerealiais ir teigė, kad streiko organizatorių veikla – įtartina. Jis atmetė galimybę bandyti per teismą stabdyti streikuotojus.

Švietimo ir mokslo ministerija, remdamasi iš savivaldybių gautais duomenimis, teigia, kad prie streiko prisijungė 30 švietimo įstaigų – 21 bendrojo ugdymo, 7 ikimokyklinio ugdymo ir 2 neformaliojo vaikų švietimo. Antradienį streikuoja 543 pedagoginiai darbuotojai – tai mažiau nei pusė (apie 45,6 proc.) visų streikuojančiose įstaigose dirbančių pedagogų.

Kaip BNS sakė anksčiau streikuoti planavusios Kauno Viktoro Kuprevičiaus pagrindinės mokyklos direktorė Irena Švėgždienė, streikas mokykloje atidėtas iki kito pirmadienio dėl vykstančio išorinio vertinimo.

„Šiandien mokytojai nestreikuoja. Dar vakar klausiau, kas pasiruošę streikuoti, nes žinojau, kad tikrai ne visa mokykla ruošiasi. Man buvo pasakyta, kad nėra streikuojančiųjų. Šiandien atėjus į darbą, visi dirba savo vietose. Pagrindinė priežastis – mes turime išorės vertinimą ir todėl nuspręsta, kad jeigu streikas tęsis, kadangi jis neterminuotas, tai mokyklos darbuotojai, kurie norės streikuoti, prisijungs nuo pirmadienio“, – sakė direktorė.

Kaune taip pat streikuoti iš anksto planavo vienas darželis, tačiau Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas BNS antradienio rytą sakė, darbas ir čia vyksta kaip įprasta.

Žadėjo streikuoti 2 dienas

Buvo kalbėta su mokiniais apie streiką – jie žino mūsų reikalavimus ir iš tikrųjų labai santūriai, draugiškai tai priėmė, pažadėjo mokytis namie, – sakė N.Paliulionienė.

Tuo metu per 300 moksleivių turinčioje rusakalbėje Vilniaus Juventos gimnazijoje antradienį dirbo tik keturi mokytojai iš 39. Sutikti pedagogai tvirtino sutarę iš pradžių streikuoti dvi dienas bei stebėti valdžios reakciją.

Anot ugdymo įstaigos direktorės Irinos Ignatavičienės, dėl streiko nuo pirmadienio pasirašė 60 proc. pedagogų, tačiau dalis esą gali apsispręsti ir vėliau, kiti antradienį neturi pamokų. Gimnazijos profesinės sąjungos vadovė Nerija Paulionienė tikino, kad streikuoja 85 proc. darbuotojų, likusi dalis, nusprendusi dirbti, esą „turi asmeninių priežasčių“.

„Buvo kalbėta su mokiniais apie streiką – jie žino mūsų reikalavimus ir iš tikrųjų labai santūriai, draugiškai tai priėmė, pažadėjo mokytis namie. Kol kas yra streiko pradžia. Kiek jis truks, viskas priklausys nuo to, kaip reaguos valdžia. Kol kas matome, kad reakcija yra šiek tiek pašaipi ir tai skaudina. Mokytojai pavargę nuo tokios retorikos, kuri sklinda iš ministro ir ministro pirmininko lūpų“, – BNS sakė lietuvių kalbos mokytoja dirbanti N.Paulionienė.

Profesinė sąjunga sukruto po laiko

Gimnazijos vadovė tvirtino suprantanti pedagogų problemas, tačiau sprendimui streikuoti nepritarė ir patvirtino, kad už dienas, kurias jie nedirbs, nebus skaičiuojamas atlyginimas.

„Jei mokytojas nori atlyginimo, kaip verslininkas, – tai neįmanoma. Jei norima iš tikrųjų pagerinti sąlygas, manyčiau, kad profsąjungiečių aukščiausia valdžia turėjo anksčiau pradėti judėti, kol dar nebuvo parengtas kitų metų biudžetas“, – sakė ji.

Mitinge dalyvaus ir tėvai

Vilniaus vaikų lopšelio-darželio „Aušrelė“ profesinės sąjungos pirmininkė Onutė Orglauskienė tvirtino, kad antradienį darželyje streikuoja 21 auklėtoja iš 24.

„Mes esame tie žmonės, kurie išugdo vaikus iki Seimo pirmininko, iki prezidento. Tie žmonės lygiai taip pat lankė darželį. Jie turėtų suprasti, už kokį atlyginimą turėtų auklėtoja dirbti darželyje, nes darbas yra be proto sunkus. Siūlau ir ministrui pirmininkui, ir švietimo ir mokslo ministrui padirbti darželyje, ypač su vaikais, kurių grupėje yra 16. Neištvertų nė vienos dienos. Mes neprašome kelti algų, mes prašome grąžinti algas į prieškrizinį lygį. O mums teismais grasina. Mus premjeras kaltina, kad politikuojame. Premjerui tikrai netinka taip kalbėti“, – BNS sakė O.Orlauskienė.

Jos teigimu, apie vykstantį streiką vaikų tėvai buvo įspėti iš anksto, todėl nesklandumų nekilo. Pasak profsąjungos pirmininkės, streikuojantys darželio darbuotojai ir kai kurie solidarumą išreiškę tėvai trečiadienį dalyvaus Lietuvos profesinių sąjungų organizuojamame mitinge.

Tikisi greitų sprendimų

Pirmadienį šalies profesinių sąjungų atstovai skelbė, kad iš viso streikuos apie 120 ugdymo įstaigų, Švietimo ir mokslo ministerija – kad apie 30.  

Lietuvos Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas antradienį BNS patvirtino, kad streikuoti išdrįso ne visi tai daryti planavę pedagogai. Tačiau tikslaus prie protesto prisidėjusių mokyklų ir darželių skaičiaus jis taip pat teigia neturintis.

„Matėte, yra daug gąsdinimų, grasinimų, yra abejojančiųjų. Žiūrėsime, kokie duomenys ateis. Viskas daugiau priklausys nuo valdžios sprendimų – tikimės tiek Vyriausybės, tiek Seimo greitų sprendimų. Vieni kalba, kad iškęs tą spaudimą kelias dienas, gauname skambučių, kad pasiryžę streikuoti tiek, kiek reikės. Laikausi tos nuomonės, kad planuojame nuo savaitės iki dviejų streikuoti, paskui vienaip ar kitaip stabdysime – manome, kad nėra prasmės tai daryti per šventes, Jį, manau, atnaujinsime kitais metais“, – BNS sakė A.Navickas.

Švietimo ir mokslo ministerija skaičiuoja, pedagogų reikalavimams įgyvendinti reikėtų pusės milijardo litų. Tuo metu valstybės finansavimą švietimui kitąmet didinti numatoma 47 mln. litų.

Reikalavimams įgyvendinti reiktų pusės milijardo

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pirmadienį pedagogų reikalavimus vadino nerealiais ir teigė, kad streiko organizatorių veikla – įtartina. Jis atmetė galimybę bandyti per teismą stabdyti streikuotojus.

Streikuojantys pedagogai reikalauja atkurti mokinio krepšelio dydį, buvusį iki 2009 metų – nuo 3348 iki 3774 litų. Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) kitąmet planuoja mokinio krepšelį padidinti 32 litais iki 3380 litų. Taip pat reikalaujama ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus prilyginti bendrojo lavinimo mokytojų atlyginimams, iki 128 litų grąžinti bazinę mėnesio algą, mažinti darželių grupes bei klases mokyklose, sudaryti sąlygas mokytojams išeiti į senatvės pensiją nuo 55 metų. Reikalaujama, kad būtų pasirašyta šakos kolektyvinė sutartis – dėl šios sąlygos įgyvendinimo praėjusią savaitę sutarė premjero sudaryta darbo grupė švietimo klausimams.

Švietimo ir mokslo ministerija skaičiuoja, kad šiems reikalavimams įgyvendinti reikėtų pusės milijardo litų. Tuo metu valstybės finansavimą švietimui kitąmet didinti numatoma 47 mln. litų.

Premjero darbo grupė taip pat yra sutarusi, kad mokinio krepšelis turėtų būti skaičiuojamas ne mokiniui, o klasei. Tarp darbų grupės siūlymų – ir ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo pedagogų valandos darbo įkainio prilyginimas mokytojo darbo valandai. Kitaip nei streikuojantys pedagogai darbo grupė pokyčius siūlo įgyvendinti ne nuo kitų metų, o palaipsniui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Iš Berlyno grįžęs palangiškis tęsia šeimos tradiciją pasitelkęs kavą

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Aktualu

Pagrobtas ir nelegaliai sulaikytas: Kremliaus įkalinto ukrainiečio Pavlo Hrybo istorija

Aktualu

Indonezijos Lomboko salą sukrėtė naujas smarkus 6,3 balo žemės drebėjimas

Maistas

Skanūs ir sveikesni naminiai tepami sūreliai: 4 vasariški receptai

Aktualu

Druskininkų rajone iš varžytinių butą įsigijusio vilniečio laukė šiurpus radinys

Aktualu

Ekonominės krizės vis labiau slegiami turkai skundžiasi aukštomis kainomis ir kaltina JAV

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Sportas

Lionelio Messi magija tęsiasi – dublis ir „Barcelona“ pergalė

Verslas

Būstas, kurio stilistika nesilygiuoja į dabartinius dizaino standartus

Aktualu

Orai: Tik viena gaivesnė diena

24sek

Ateities lyderiai? Europos čempionate dominavo Ą.Tubelis ir A.Marčiulionis

Gyvenimas

Supermodelis Elle Macpherson – apie tai, kas padeda puoselėti puikią išvaizdą

24sek

Oscaras Robertsonas už įspūdingą sumą pardavė NBA čempiono žiedą

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Pasaulis kišenėje

Už 8 val. kelio nuo Lietuvos – turistų dar neatrastas miestas lyg iš distopinės knygos

Aktualu

Sostinės degalinėje darbuotojai iš panosės paaugliai pavogė aukų dėžutę

Aktualu

Kaune įšventinamas naujas vyskupas Algirdas Jurevičius

Gyvenimas

Unikali apklausa: koks seksas patinka šiuolaikinėms moterims ir kokius lūkesčius jos turi

Naujienos

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, kuriuos reikėtų sužinoti apie kalnų vedlį prieš iškeliaujant

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Gyvenimas

J.Varanauskienė apie taupymo gudrybes: kaip sutaupyti, kai tai atrodo neįmanoma

Laisvalaikis

Žygis Karklės festivalio metu pranoko lūkesčius: svaigino gamta ir gera kompanija

Verslas

Iš Berlyno grįžęs palangiškis tęsia šeimos tradiciją pasitelkęs kavą

Aktualu

Pagrobtas ir nelegaliai sulaikytas: Kremliaus įkalinto ukrainiečio Pavlo Hrybo istorija

Vardai

Karklės festivalį vainikavo britų žvaigždės Craigo Davido ir Marijono Mikutavičiaus koncertai

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Aktualu

Indonezijos Lomboko salą sukrėtė naujas smarkus 6,3 balo žemės drebėjimas

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Maistas

Skanūs ir sveikesni naminiai tepami sūreliai: 4 vasariški receptai

Aktualu

Druskininkų rajone iš varžytinių butą įsigijusio vilniečio laukė šiurpus radinys

Sportas

Lionelio Messi magija tęsiasi – dublis ir „Barcelona“ pergalė

Aktualu

Orai: Tik viena gaivesnė diena

24sek

Oscaras Robertsonas už įspūdingą sumą pardavė NBA čempiono žiedą

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Verslas

Būstas, kurio stilistika nesilygiuoja į dabartinius dizaino standartus

Aktualu

D.Grybauskaitė pasveikino Afganistaną su nacionaline švente

Aktualu

Egipto prezidentas pasirašė įstatymą, leisiantį kontroliuoti internetą

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min