Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 15d. 10:34 , atnaujinta: 2019 balandžio 15d. 11:32

„Tiksliukams“ nemokamų vietų daugiau humanitarinių ir socialinių mokslų sąskaita

Algirdas Monkevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Algirdas Monkevičius

Pirmadienį į posėdį susirinkęs Ministrų kabinetas patvirtino valstybės finansuojamų studijų vietų planą, daugiau nemokamų vietų numatė tiems, kurie rinksis tiksliuosius mokslus, sieks tapti gydytojais rezidentais. Lyginant su ankstesniu planu, mažiau nemokamų studijų vietų paskirta humanitarinių ir socialinių mokslų kryptyse.

Anksčiau kritikavęs sudarytą planą dėl po įvairias aukštąsias mokyklas, pavyzdžiui, Klaipėdos universitetą ar Mykolo Romerio universitetą, „išmėtomų“ valstybės finansuojamų pedagogikos studijų programų, premjeras Saulius Skvernelis posėdžio metu apie tai nė neužsiminė.

Po posėdžio klausiamas, kodėl pritarė planui, kuris suteiks galimybę pedagogus rengti ne tik trijuose centruose, premjeras atsakė, kad buvo rastas kompromisas.

„Į visus klausimus, kurie buvo keliami diskusijose, šiandien atsakyta“, – žurnalistams sakė S.Skvernelis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Jis teigė, kad trys pedagogų rengimo centrai sudarė bendradarbiavimo sutartis su kitomis aukštosiomis mokyklomis ir esą tų centrų „užsakymu, pagal jų poreikį, dar kol pereinamasis laikotarpis yra, tos mokyklos rengs pedagogų labai nedaug“.

Valstybė siekia pedagogų rengimą sutelkti trijuose universitetuose. Pagal 2017 metų liepą Seimo priimtą nutarimą, pedagogų rengimas turėtų būti plėtojamas Kaune Vytauto Didžiojo universitete ir Vilniuje Vilniaus universitete, specialioji pedagogika – Šiauliuose Šiaulių universitete.

Minėti pedagogikos rengimo centrai dėl studentų rengimo kitur ir toliau turės teisę sudaryti sutartis. Pavyzdžiui, 2019 metais vaikystės pedagogikos specialistai ir toliau galės būti rengiami Klaipėdoje, bet įgis Kauno Vytauto Didžiojo universiteto diplomą.

KU nuotr./Klaipėdos universitetas
KU nuotr./Klaipėdos universitetas

„Trys centrai turbūt rengs apie 320 vietų universitetinių studijų ir 145 Vilniaus kolegija šokio pedagogika ir 130 priešmokyklinio, ikimokyklinio ir pradinio“, - po Vyriausybės posėdžio pirmadienį aiškino švietimo ministras.

Kad Lietuvoje būtų stiprūs pedagogų rengimo, kvalifikacijos tobulinimo centrai, reikia tam tikro laiko.

Klausiamas, ar baigusis premjero įvardytam „pereinamajam laikotarpiui“ pedagogų rengimo centrai nepasirašinės bendradarbiavimo sutarčių su kitomis mokyklomis, A.Monkevičius atsakė: „Kad Lietuvoje būtų stiprūs pedagogų rengimo, kvalifikacijos tobulinimo centrai, reikia tam tikro laiko. Paradoksalu, bet tam tikri universitetai turi didelį potencialą ir jis tebėra kituose universitetuose. Tų žmonių panaudojimo klausimas. Jie vertingi [...].“

Vertinant praėjusio ir šio Vyriausybės posėdžio metu pristatytus valstybės finansuojamų studijų vietų planus, medicinos rezidentams numatyta skirti 20 vietų daugiau, tiems, kurie rinksis matematikos, informatikos, inžinerijos, technologijos, fizinių, gyvybės, sveikatos mokslų, veterinarijos, žemės ūkio, sporto krypčių mokslus – 290 vietų daugiau.

Iš viso planuojama, kad išvardytas studijas nemokamai galės krimsti apie 7690 jaunuolių.

Šie pokyčiai, kaip posėdžio metu aiškino švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, daromi mažinant nemokamų vietų skaičių humanitarinių ir socialinių mokslų srityse.

Klausiamas, kiek tiksliai jų mažėjo, ministras tik atsakė, kad lyginant su praėjusių metų įstojimo faktu, valstybės siūlomų nemokamų vietų skaičius nesumažėjo.

„Atsižvelgiant į Vilniaus universiteto pasiūlymus, yra matematikos ir pedagogikos krypties padidintas studijų skaičius, nors praeitais metais iš 60 vietų panaudotos buvo tik 35, visgi [nuspręsta] dar padidinti iki 80“, – kalbėjo švietimo ministras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

Beje, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kaip pirmadienį pranešė ministras Virginijus Sinkevičius, žada finansuoti matematikos, informacinių technologijų, inžinerijos studijas visiems, įstojusiesiems virš Vyriausybės patvirtintos kvotos. Tiesa, šie jaunuoliai po baigimo už nemokamas studijas esą turės „atidirbti“.

Reaguodamas į premjero S.Skvernelio ir kelių ministerijų kritiką, praėjusią savaitę ministras A.Monkevičius nemokamų studijų klausimu inicijavo atskirų ministerijų atstovų pasitarimą. Jo metu buvo sutarta dėl dalies valstybės finansuojamų studijų vietų skaičiaus pokyčių. Apie tai daugiau – čia.

Pasak ministro, valstybės finansuojamų studijų vietų planą ministerija sudarė atsižvelgdama į darbo rinkos poreikius, mažesnį nei praėjusiais metais stojančiųjų skaičių, į tai, kad po priėmimo praėjusiais metais liko nepanaudotų studijų krepšelių, išaugo studentų, besimokančių savo lėšomis, skaičius.

2018 metais valstybė finansavo 7661 universitetinę bakalauro studijų vietą, 2019 metais planuojama finansuoti 7614 vietų.

Komentarai: 6

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:03
03:14
00:37

RESTA 2019

Naviguok į ateitį

Sveikata

Jauskitės gražūs

Parašykite atsiliepimą apie 15min