Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 lapkričio 6d. 19:35

Už lietuvių pinigus Vakarų Afrikoje pastatytos mokyklos duris užtrenkė Ebolos virusas

Mokyklos statybos Kortor kaime jau baigtos
Runningforchange.lt nuotr. / Mokyklos statybos Kortoro kaime jau baigtos

Prieš kelerius metus subrandinta mintis Vakarų Afrikoje pastatyti mokyklą „Made in Lithuania“ („Pagaminta Lietuvoje“ – liet.) virto realybe. Didžiąją dalį pinigų paaukojo būtent Lietuvos žmonės, patikėję šia iniciatyva. Kompiuterio ekrane labdaros fondo „Running For Change“ įkūrėjas Benas Harvey, susitikęs su 15min.lt žurnaliste Vilniuje, rodo pabaigtos mokyklos Kortor kaime vaizdus. Joje mokytis galės maždaug 100 vaikų, su jais dirbs keturi mokytojai.

Kortoro kaimas yra atokiame Tambakhamos rajone, šiaurinėje Siera Leonės dalyje, kur žmonės iš tiesų gyvena labai vargingai. Vis dėlto kol kas vaikai negali savo krykštavimu pripildyti tuščių mokyklos klasių – Ebolos virusas, šienaujantis gyvybes Vakarų Afrikoje, privertė neribotam laikui užverti mokyklos duris.

„Mokykla šiuo metu uždaryta. Visos Siera Leonės mokyklos yra uždarytos dėl Ebolos viruso. Laukiame, kol jis bus suvaldytas. Kada tai įvyks, nežinau. Žinau tik tai, kad Kortoro kaimas kol kas yra saugus nuo šio viruso“, – rodydamas nuotraukas sako B.Harvey.

Žinau tik tai, kad Kortoro kaimas kol kas yra saugus nuo Ebolos viruso, – rodydamas nuotraukas sako B.Harvey.

Viskas prasidėjo nuo maratono

O kaip kilo mintis pastatyti mokyklą Siera Leonės vaikams?

Istorija siekia dar 2011 m. gruodį, kai po Kalėdų lietuviai, pasiryžę bėgti Afrikoje vyksiančiame maratone, kuriuo siekiama pakeisti bent dalies Siera Leonės gatvėse gyvenančių vaikų likimą ir pažadėti jiems geresnį rytojų, susirinko į pirmąjį susitikimą. Buvo įkurtas paramos fondas „Running for Change“, kurio vienas iš sumanytojų – B.Harvey.

2012-ųjų vasarą šeši bėgikai iš Lietuvos, tarp kurių buvo ir Benas, nuvyko į Sierą Leonę ir įveikė 42 kilometrų maratoną per jos kaimus ir kaimelius. Saulei kylant, kilo ir temperatūra, didėjo drėgmė, atitinkamai pasiekdamos 35 laipsnius Celsijaus ir 85 proc. Į Sierą Leonę B.Harvey grįžo 2013 m. ir šįmet – vėl dalyvauti maratone, taip pat į Tambakhos rajoną, kuriame už surinktus pinigus dabar jau pastatyta mokykla „Made in Lithuania“.

Runningforchange.lt nuotr. /Bėgikai iš Lietuvos Siera Leonėje
Runningforchange.lt nuotr. /Bėgikai iš Lietuvos Siera Leonėje

B.Harvey sako, kad jau po pirmosios kelionės ten vykusius bėgikus iš Lietuvos taip paveikė ši šalis, kad jie suvokė tik viena – norintys padaryti kažką daugiau ir tuomet gimė mintis pastatyti mokyklą Siera Leonės vaikams.

Runningforchange.lt nuotr. /Plynas laukas Kortor kaime
Runningforchange.lt nuotr. /Plynas laukas Kortor kaime

„Mus be galo paveikė ši šalis ir jos žmonės. Jie nuostabūs. Taigi grįžę ėmėme rodyti nuotraukas, kalbėti apie kelionę ir rinkome paramą. Iš labdaros fondo „Street Child of Sierra Leone“ sužinojome, kokia suma reikalinga, kad būtų galima pastatyti mokyklą, nes iš pradžių tai nebuvo įtraukta į mūsų planus. Gavome skaičių ir jo siekėme“, – pasakojo B.Harvey.

Runningforchange.lt nuotr. /Jis galės mokytis Kortor kaime pastatytoje mokykloje
Runningforchange.lt nuotr. /Jis galės mokytis Kortoro kaime pastatytoje mokykloje

Lietuvoje įkurtas paramos fondas „Running for Change“ visus pinigus skiria labdaros fondui „Street Child of Sierra Leone“, registruotam Didžiojoje Britanijoje.

Pastarasis Siera Leonėje vykdo dvi svarbiausias veiklas. Viena jų – gatvėje gyvenančius vaikus grąžinti į šeimas ir mokyklas. Kita – mokyklų statyba pačiuose tolimiausiuose ir vargingiausiuose rajonuose.

Apie šį fondą B.Harvey sužinojo iš bičiulio, gyvenančio Londone. Jį sužavėjo mintis aplankyti Vakarų Afriką ir palaikyti artimus ryšius su nedideliu labdaros fondu, kurio veikla turi ilgalaikį poveikį.

Kalėdinis stebuklas – sukaupta reikalinga suma

Besibaigiant 2013-iesiems, apie Kalėdas, buvo sukaupta reikalinga suma mokyklai – 25 tūkst. eurų. „Labai džiaugiausi ir didžiavausi tuo, ką pavyko padaryti. Mokykla pradėta statyti šįmet kovą. Kai nuvykau ten gegužę, ji dar nebuvo baigta, buvo likę uždengti stogą. Savo akimis pamačiau sumūrytą pastatą, darbininkus, mokinius...“ – prisimena B.Harvey. Tuomet Benui buvo pažadėta, kad mokykla galutinai bus baigta statyti iki rugsėjo 1-osios.

Runningforchange.lt nuotr. /Statoma mokykla Kortor kaime
Runningforchange.lt nuotr. /Statoma mokykla Kortor kaime

„Gavau nuotrauką, kurioje matyti, kad mokykla baigta. Na, beveik baigta“, – kompiuterio ekrane rodydamas fotografiją, kuriame matyti pastatas su jau uždengtu stogu, džiaugiasi pašnekovas. Artimiausius trejus metus šiai mokyklai bus garantuojamas visiškas išlaikymas. Vaikus mokys vietos mokytojai, kuriais gyventojai pasitiki. Kodėl mokykla pavadinta „Made in Lithuania“? B.Harvey teigia, kad kitaip ir būti negalėjo – daugiausia pinigų jos statyboms paaukojo būtent lietuviai – maždaug 75 proc.

„Norėjau panaudoti šią frazę, kad žmonės užsikabintų, pagalvotų, kas tai? Visoms labdaros organizacijoms nelengva surinkti pinigų. Lietuvoje irgi sunku. Norėjau, kad tai būtų lietuviškas projektas, ateityje ketinu pasiimti lietuvių drauge vykti į tą šalį, kad ją pamiltų taip, kaip aš“, – teigia B.Harvey.

Runningforchange.lt nuotr. /Darbas Kortor kaime
Runningforchange.lt nuotr. /Darbas Kortor kaime

Atsakas Ebolos padarytai žalai

Šiuo metu tiek B.Harvey, tiek „Street Child of Sierra Leone“ susitelkę ties tuo, kaip padėti kovoti su Ebola ir sumažinti jos sukeltą žalą. Socialiniai „Street Child of Sierra Leone“ darbuotojai, kurių Vakarų Afrikoje yra daugybė, moko vietinius, kaip apsisaugoti nuo šio viruso.

Trūksta maisto. Ūkininkai nustojo ūkininkauti. Smulkus verslas miršta. Taigi tai kur kas daugiau, nei tai, kad žmonės užsikrečia ir miršta. Visa šalis miršta, – emocingai kalba B.Harvey.

„Taip pat teikia maistą, nes šiuo metu ten jo labai trūksta. Ūkininkai nustojo ūkininkauti. Smulkus verslas miršta. Taigi tai kur kas daugiau, nei tai, kad žmonės užsikrečia ir miršta. Visa šalis miršta“, – emocingai kalba B.Harvey.

Pats pašnekovas suka galvą, kaip surinkti pinigų specialiai Ebolos padarytai žalai sumažinti, padėti vaikams, kurie neteko artimiausių žmonių.

„Vaikai netenka savo tėvų, mirštančių dėl Ebolos. Problema yra ta, kad dėl išsilavinimo trūkumo žmonės bijo tokius vaikus liesti. O jų daugybė...“ – sako B.Harvey. Šiais likimo nuskriaustais vaikais šiuo metu ir rūpinasi „Street Child of Sierra Leone“ socialiniai darbuotojai. Didžiausias iššūkis socialiniams darbuotojams pelnyti tokių vaikų pasitikėjimą. Našlaičiais likusių vaikų skaičius nuolat auga – prognozuojama, kad našlaičiais likusių vaikų, kurių tėvai Liberijoje ir Siera Leonėje mirė nuo Ebolos, skaičius iki Kalėdų pasieks 10 tūkst.

Būtinai sugrįš į Sierą Leonę

Pašnekovas yra įsitikinęs, kad kitąmet vėl grįš į Sierą Leonę. Kartu norėtų pasiimti ir lietuvių. Žinoma, bręstanti mintis apie kelionę į Vakarų Afriką kol kas atrodo beveik neįtikėtina.

„Nebijau ten vykti, nebijau užsikrėsti. Vis dėlto kartu pasiimdamas grupę jautiesi už tuos žmones atsakingas“, – teigia jis, pridurdamas, kad bet kokiu atveju tikrai grįš, tik nežinia, kada tiksliai – juk „Ebolos greitai sustabdyti nepavyks“.

***

Po mūsų pokalbio su B.Harvey naujausia jį pasiekusi informacija yra ta, kad Kortoro kaimas vis dar saugus – į jį Ebola dar neįžengė.

Deja, bet šiuo metu mokykla „Made in Lithuania“ uždaryta. Visoje šalyje įvestas susibūrimų viešose vietose draudimas. Dalyje Siera Leonės įvesta nepaprastoji padėtis, – teigia M.Forsythas.

„Kol kas Ebola nepasiekė Kortoro kaimo, tačiau labai lengvai žmonės gali kirsti sieną iš Gvinėjos, kurioje Ebola plinta ir kuri ribojasi su Siera Leone. Labai sunku sukontroliuoti žmonių srautus“, – sakė jis.

„Street Child of Sierra Leone“ komunikacijos vadovas Martinas Forsythas taip pat atsiuntė trumpą komentarą 15min.lt.

Jis rašo: „Šiuo metu mokykla „Made in Lithuania“ uždaryta. Visoje šalyje įvestas susibūrimų viešose vietose draudimas. Dalyje Siera Leonės įvesta nepaprastoji padėtis. Todėl, liūdna, bet šiuo metu visos mokyklos šalyje yra uždarytos. Kalbant apie tai, kaip Ebolos virusas paveikė regioną, turiu tokią naujausią informaciją iš Tambakhos rajono:

„Tambakhoje viskas gerai. Truputį jaudinamasi dėl galimų Ebolos viruso atvejų, kurie galėtų atkeliauti iš Pietų Gvinėjos. Atrodo, jie gali prasiskverbti į Tambakhą“.

Visa naujausia informacija, kurią pateikia „Street Child of Sierra Leone“, yra čia.

VIDEO: „Street Child“ vaizdo įrašas: Ebola atėmė iš jo tėvus – našlaitis pasakoja savo istoriją.
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Mokslas.IT

Žmonių mulkinimas: kaip iš lengvatikių vien Lietuvoje kasmet išviliojami milijonai

Tiesiogiai Sportas

Be teisės pralaimėti: Kolumbija guldo lenkus ant menčių

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Aktualu

Frakcija „Kartu“ reiškia palaikymą nušalintam Panevėžio merui R.M.Račkauskui

Maistas

Iš uosto – į desertų studiją: aistra konditerijai apvertė klaipėdietės gyvenimą

Kultūra

Gabija Grušaitė: apie Stasį Šaltoką, būsimą knygą ir Marcelio Prousto įkvėpimą

Aktualu

Besikeičiantis profesinis mokymas: daugiau prestižo, lankstumo ir mobilumo

Mokslas.IT

„Facebook“ patobulino „Messenger“: neabejotinai sukels naują pasipiktinimų bangą

Sportas

Netikėtų H grupės lyderių akistatoje – rezultatyvios lygiosios

Gyvenimas

Dėl meilės mylimą miestą ir karjerą palikusi Toma: „Iš to šulinio dabar geriu iki dugno“

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Pasaulis kišenėje

Kolumbas atrado Ameriką, o aš – Ruandą

Vardai

Aktorės karjeros pabaiga su trenksmu: hercogienė Meghan gali laimėti „Emmy“

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Aktualu

R.T.Erdoganas pirmauja Turkijos prezidento rinkimuose

Sportas

Pakoregavo futbolo metraštį: pabirę anglų įvarčiai atnešė virtinę rekordų

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Sportas

Lietuvos konkūrų čempionu antrus metus iš eilės tapo Matas Petraitis

Vardai

Po pusmečio draugystės Monika Marija kartu su mylimuoju išsitatuiravo dopaminą

Gyvenimas

9 moksliniai įrodymai, kad tėvystė daro įtaką jūsų finansinei sėkmei

Naujienos

Aktualu

Kova dėl sankcijų: kas ir kodėl skalbia nešvarius Rusijos oligarchų baltinius?

Tiesiogiai Sportas

Be teisės pralaimėti: Kolumbija guldo lenkus ant menčių

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Aktualu

I.Šimonytė įžvelgia politinę korupciją: partijų finansavimas keičiamas mainais į paramą

Vardai

Joninių atgarsiai socialiniuose tinkluose: vainikai, laužai ir Rytis Cicinas su Jonu Valančiūnu

15min tema Mokslas.IT

Žmonių mulkinimas: kaip iš lengvatikių vien Lietuvoje kasmet išviliojami milijonai

Aktualu

Frakcija „Kartu“ reiškia palaikymą nušalintam Panevėžio merui R.M.Račkauskui

Maistas

Iš uosto – į desertų studiją: aistra konditerijai apvertė klaipėdietės gyvenimą

Sportas

Žūtbūtinį Lenkijos ir Kolumbijos mūšį papuošė moteriškos grožybės

Kultūra

Gabija Grušaitė: apie Stasį Šaltoką, būsimą knygą ir Marcelio Prousto įkvėpimą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Verslas

Nauji Budapešto vartai: tiltą per Dunojų projektuos olandų ir britų tandemas

Aktualu

Besikeičiantis profesinis mokymas: daugiau prestižo, lankstumo ir mobilumo

Mokslas.IT

„Facebook“ patobulino „Messenger“: neabejotinai sukels naują pasipiktinimų bangą

Everesto link: ko tikėtis iš nakvynės vietų Himalajuose

Gyvenimas

Dėl meilės mylimą miestą ir karjerą palikusi Toma: „Iš to šulinio dabar geriu iki dugno“

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Sportas

Netikėtų H grupės lyderių akistatoje – rezultatyvios lygiosios

Pasaulis kišenėje

Kolumbas atrado Ameriką, o aš – Ruandą

Aktualu

R.T.Erdoganas pirmauja Turkijos prezidento rinkimuose

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min