TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstybė apmokės valstybės remiamų paskolų palūkanas studijų metu

Gintaras Steponavičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Gintaras Steponavičius
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybės remiamas paskolas pasiėmusiems studentams nereikės mokėti palūkanų studijų metu – jas už studijuojančiuosius sumokės valstybė. Taip apsisprendė Švietimo ir mokslo ministerija, siekdama gerinti studentiškų paskolų sąlygas ir įvertinusi finansines galimybes.

„Valstybės remiamų paskolų sistema startavo 2009 m., per pačią ekonominę krizę. Siekdami padidinti paskolų patrauklumą esame pasiruošę apmokėti visas palūkanas, kol studentai studijuoja, sudarydami jiems kiek galima geresnes sąlygas“, – sako švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

Palūkanos bus apmokamos visiems valstybės remiamomis paskolomis besinaudojantiems studentams – ir tiems, kurie skolinsis naujai, ir tiems, kurie paskolas jau yra pasiėmę. Valstybės remiamų paskolų palūkanos studijų metu bus mokamos iš šias paskolas administruojančiam Valstybiniam studijų fondui skirtų lėšų. Šiuo metu derinamas palūkanų apmokėjimo mechanizmas, kurį turės patvirtinti Vyriausybė.

Palūkanos bus apmokamos visiems valstybės remiamomis paskolomis besinaudojantiems studentams – ir tiems, kurie skolinsis naujai, ir tiems, kurie paskolas jau yra pasiėmę

Iki šiol valstybė apmokėdavo palūkanas daliai paskolas pasiėmusių studentų – 2009–2010 m. jos buvo mokamos už maždaug trečdalį paskolų sutarčių. 2010 m. palūkanos buvo apmokėtos maždaug pusei paskolos prašiusių asmenų. 2009 m. palūkanų nereikėjo mokėti socialiai remtiniems, turintiems sveikatos problemų ir našlaičiams – jie sudarė 0,4 proc. visų studentų, gavusių valstybės remiamas paskolas. Valstybė taip pat yra įsipareigojusi apmokėti palūkanas, jei jos viršytų 5 procentus.

Valstybės remiamos paskolos studentams – tai lengvatinės, su mažesnėmis nei rinkos kaina palūkanomis, paskolos, už kurias garantuoja valstybė. Teikiamos trijų rūšių paskolos: studijų kainai – mokantiems už studijas, gyvenimo išlaidoms, dalinėms studijoms užsienyje. Paskolas galima imti litais arba eurais. Šiuo metu valstybės remiamas paskolas siūlo 6 bankai. 2011 m. valstybės garantinis fondas – 100 mln. litų.

Palūkanos perskaičiuojamos kas trys mėnesiai ir kinta priklausomai nuo tarpbankinių palūkanų normos – VILIBOR litais ar EURIBOR eurais. Bankų 2011 m. pasiūlytos maržos – nuo 1,90 iki 2,50 procentų. Šiuo metu palūkanos nesiekia 5 proc.

2010 m. iš viso pasirašytos 5378 valstybės remiamų paskolų sutartys už 26,5 mln. litų, 2009 m. buvo pasirašytos 4583 sutartys už 22,5 mln. litų.

2010 m. paskolas studijų kainai ėmė 3160 studentai, tai yra apie 3 proc. mokančiųjų už studijas. 2009 m. paskolas buvo pasiėmę 2433 studentai arba apie 2 proc. mokančiųjų už studijas.

Vidutinė metinė paskola studijų kainai kolegijose – 3000 litų, šiuo metu už ją vidutiniškai tenka mokėti 11 litų mėnesines palūkanas, universitetuose – 5000 litų, mėnesinės palūkanos siekia 19 litų.

Paskolas gyvenimo išlaidoms 2010 m. gavo 2195 studentai, o dalinėms studijoms užsienyje – 23 studentai. 2009 m. gyvenimo išlaidoms skolinosi 2120 studentų, o dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis – 30 studentų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min