Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 gruodžio 7d. 10:45

Valstybės finansinė parama studentams atveria galimybių duris

Studentai prie VSF stendo
VSF / Studentai prie VSF stendo

Valstybinis studijų fondas (toliau – VSF) kasmet sulaukia tūkstančių studentų prašymų skirti vienos ar kitos rūšies finansinę paramą. VSF direktorius Ernestas Jasaitis portalui 15min.lt atskleidė, kad valstybės finansinė parama yra tarsi galimybių durys savo svajonės – aukštojo mokslo teikiamų žinių ir galimybių siekiančiam jaunimui.

- Trumpai papasakokite dar nežinantiems, kokias paslaugas teikia VSF

- Pagrindinės mūsų veiklos sritys: valstybės remiamos paskolos, socialinės stipendijos, parama užsienio lietuviams, studijų kainos kompensavimas, studijų krepšelio gražinimas, kompensavimas karo tarnybą atlikusiems asmenims, studijų stipendijos, tikslinės išmokos studentams, turintiems negalią.

- Ar visi studentai, besikreipiantys dėl valstybės remiamos paskolos, ją gauna?

Studentai turėtų nelaukti neigiamo kredito įstaigos atsakymo, bet pasitikrinti savo kredito istoriją dar prieš einant pasirašyti sutarties.

- Valstybės remiamos paskolos su valstybės garantija išduodamos per kredito įstaigas (Bankus). Prieš pasirašant paskolos sutartį Bankai įvertina studento kredito istoriją, duomenis apie tai, ar asmuo laiku atsiskaitęs už paslaugas, moka įmokas už išsimokėtinai įsigytus daiktus, kitą informaciją. Jei studentas turi pradelstų mokėjimų, paskola jam gali būti nesuteikta. Todėl studentai turėtų nelaukti neigiamo kredito įstaigos atsakymo, bet pasitikrinti savo kredito istoriją dar prieš einant pasirašyti sutarties. Pasitikrinti paskolos istoriją galima savitarnos sistemoje „Mano Creditinfo“.

- Kokie dar iššūkiai laukia studentų, norinčių gauti vienos ar kitos rūšies paramą?

VSF/VSF direktorius E.Jasaitis parodoje Studijos 2016
VSF/VSF direktorius E.Jasaitis parodoje Studijos 2016

- Studentai turėtų ne tik domėtis valstybės finansinės paramos teikiamomis galimybėmis, bet ir žinoti apie atsirandančius įsipareigojimus. Kiekvieną semestrą VSF tvirtina sąrašus asmenų, kuriems suteikiama valstybės garantija paskoloms gauti. Tiems, kurie nevykdo prisiimtų įsipareigojimų, valstybės garantijos naujai paskolai suteikti negalima.

VSF administruoja ne tik įvairias paramos rūšis, paskolas, bet ir studijų krepšelių grąžinimą. Lėšas grąžinti privalo valstybės finansuojamose vietose studijavę, tačiau studijas nutraukę ar iš jų pašalinti asmenys. Šiemet įspėjimo raštus išsiuntėme daugiau nei 2,5 tūkst. naujų skolininkų. Pasitaiko atvejų, kai lėšas tenka išsiieškoti ir teisminiu keliu.

- VSF teikia išties daug paslaugų studentams. Ar visos paslaugos vienodai svarbios?

- Negalėčiau išskirti vienos srities – visos jos vienodai svarbios ir reikalingos studentams. Tarkim vienas studentas pritrūko pinigų sumokėti už mokslą – jis prašo valstybės remiamos paskolos. Kitas, būdamas socialiai remtinas, pretenduoja į socialinę stipendiją. Trečiasis – lietuvių kilmės užsienietis ir prašys užsienio lietuviams skirtos paramos.

Asmenys, įstoję į valstybės nefinansuojamas studijų vietas su teise į studijų stipendiją ir pasirašę studijų sutartis su aukštąja mokykla, gali teikti prašymus studijų stipendijai gauti. Taip pat nuo šių metų studijų stipendijas gaunantys doktorantai turi teisę gauti paramą doktorantams.

Daugiausia studentų kreipiasi dėl valstybės remiamų paskolų (šiemet jas gavo 5724 studentai), socialinių stipendijų.

Žinoma, besikreipiančiųjų dėl skirtingų paslaugų skaičiai skiriasi. Daugiausia studentų kreipiasi dėl valstybės remiamų paskolų (šiemet jas gavo 5724 studentai), socialinių stipendijų (šiemet pavasario semestre jas gavo 3344 studentai, rudens – jau 2713 studentų). Kitose srityse, tokiose kaip parama užsienio lietuviams, besikreipiančiųjų gerokai mažiau (šiemet parama suteikta 310 studentų). Tačiau niekas neabejoja, kad nepaprastai svarbu užtikrinti lietuvių kultūrinės tapatybės tęstinumą skatinant užsienio lietuvius studijuoti Lietuvoje.

- Ar daugeliui studentų kompensuojama už studijas sumokėta kaina?

- Už studijas sumokėtas lėšas šiemet atgaus 2375 geriausius rezultatus pasiekę studentai ir alumnai, studijavę valstybės nefinansuojamose studijų vietose. Aukštųjų mokyklų pateiktais asmenų elektroninio pašto adresais jau išsiųsti pranešimai apie paskirtas kompensacijas. Dėl asmens duomenų saugumo negalime skelbti viešų kompensacijas gavusių asmenų sąrašų, todėl VSF siunčia pranešimus apie paskirtą kompensaciją elektroniniu paštu.

Asmenys, kuriems skirtos už studijas sumokėtos kainos kompensacijos, informacinėje sistemoje „Parama“ turi suskubti pateikti elektroninius prašymus šiai kompensacijai išmokėti. Jei asmuo iki gruodžio 11 d. (imtinai) tokio prašymo nepateiks, jis kompensacijos negaus. Todėl kviečiu nedelsti – laiku užpildžiusiems prašymus kompensacijos bus išmokėtos iki gruodžio 20 d. Geriausiai besimokantieji studentai tarsi pasidovanos sau kalėdinę dovaną.

- VSF įgyvendina projektą „Studijų prieinamumo didinimas“. Kuo jis svarbus?

- Projektas „Studijų prieinamumo didinimas“ (toliau – Projektas) – itin reikšminga mūsų veiklos sritis. Džiugu, kad vis daugiau studentų, turinčių negalią, siekia aukštojo mokslo. Šio projekto veiklomis didinamas studentų, turinčių negalią, studijų prieinamumas Lietuvos aukštosiose mokyklose. Kiekvieną mėnesį studentams mokamos 152 Eur tikslinės išmokos, skirtos įsigyti priemonėms ir paslaugoms, gerinančioms jų studijų procesą. Nuo 2015 m. rugsėjo 1 d. bent kartą tikslinę išmoką gavo 1136 studentai, turintys negalią.

Projekte taip pat numatyta įsigyti ir aukštosioms mokykloms perduoti turtą, skirtą informacinės ir fizinės aplinkos gerinimui. Šiais metais projekto lėšomis įsigyta ir projekto partneriams planuojama perduoti regos negalios kompensacinės įrangos už 86 433,31 Eur.

Projekto vykdomus aukštųjų mokyklų darbuotojų mokymus baigė 83 projekto partnerių deleguoti atstovai.

Be to, šiais metais projektas „Studijų prieinamumo didinimas“ pažangiausių ir aktualiausių 2014-2020 m. laikotarpio Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamų projektų rinkimuose „Europos burės 2017“ išrinktas laimėtoju nominacijoje „Už investicijas į žmogų“. Antrus metus iš eilės Projekto dalyvio sėkmės istorija pateka į geriausiųjų sėkmės istorijų dešimtuką ir yra apdovanojama konkurse „Žingsniai“, kurį organizuoja Europos socialinio fondo agentūra. Šiais metais ypatingai džiaugiamės Projekto dalyviais – mūsų šalies studentais, garsinančiais Lietuvos vardą sporto pasaulyje.

Augusto Četkausko nuotr./Lietuvos kurčiųjų krepšinio rinktinė
Augusto Četkausko nuotr./Lietuvos kurčiųjų krepšinio rinktinė

- Kaip jaunimas sužino apie Jūsų veiklą ir paslaugas?

- Vykdome įvairias veiklos viešinimo kampanijas, dalyvaujame parodoje „Studijos“, bendradarbiaujame su studentų organizacijomis, nuolat atnaujiname informaciją VSF tinklalapyje (vsf.lrv.lt) ir socialinėje paskyroje.

Daugiau nei 22 tūkstančiai būsimųjų studentų elektroniniuose pakvietimuose studijuoti rado informaciją ir apie valstybės finansinės paramos studentams galimybes.

Ypač norisi pasidžiaugti šios vasaros „derliumi“ – bendradarbiavimo su Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) dėka šiemet pirmą kartą apie VSF paslaugas informuoti visi įstojusieji į aukštąsias mokyklas. Daugiau nei 22 tūkstančiai būsimųjų studentų elektroniniuose pakvietimuose studijuoti rado informaciją ir apie valstybės finansinės paramos studentams galimybes.

Kuo anksčiau studentai sužinos apie VSF teikiamas paslaugas ir atsirandančius finansinius įsipareigojimus, tuo jiems bus lengviau planuoti savo ateitį ir būsimas studijas. Juk ši parama – tai galimybių durys, kurias gali atverti kiekvienas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Lietuvos ašaros Briuselio nesuminkštino: ES nusprendė nebausti „Gazprom“ už aukštas dujų kainas

15min iš Romos Aktualu

Naujas Italijos politikos automobilis: vairuoja naujokas, gazą spaudžia populistai

Aktualu

Bendrovės vadovas apie sunkvežimio ir traukinio avariją Italijoje: vietiniai apšaukė policiją už netvarką pervažoje

Aktualu

Tyrėjai: MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos rusų kariškių raketa

Verslas

Lietuvos bankas stipriau verš apynasrį bankams – geri laikai amžinai nesitęs

Sportas

Smūgis žemiau juostos dviračių sportui – dopingo šešėlis seka paskui tituluotą trenerį

Paryžiuje Sena prašvilpė virš vandens skriejantis upės taksi „SeaBubble“

Vardai

Atlikėja Paula švenčia 18-ąjį gimtadienį: „Yra vienas dalykas, dėl kurio laukiau šios dienos“

Aktualu

Alisa Miniotaitė: 4-oji pramonės revoliucija. Jie ateis mūsų pasiimti

Aktualu

Paskutinio skambučio šventė Kaune baigėsi liūdnai: 18-metis su BMW partrenkė nepilnametį

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Aktualu

Opoziciniai socialdemokratai inicijuoja interpeliaciją aplinkos ministrui K.Navickui

Aktualu

Skęstanti Laisvės alėja: valdininkė ragina prisiminti vaikystę, kai lakstydavome po balas kaime

24sek

Kevino Pangoso vasaros tikslai – NBA ir vestuvės

Aktualu

Šiaurės Korėja grasina: arba viršūnių susitikimas, arba branduolinių ginklų mūšis

Vardai

Kur dingo Victorios Beckham šypsena per karališkas vestuves?

Gazas

Keturiolikos lietuvių komanda išvyksta šturmuoti Ladogos bekelės: išleistuvės – ketvirtadienį

Idealus variantas Šarūno Jasikevičiaus sistemai: gali žaisti per kelias pozicijas, turi taiklią ranką, yra neblogas kūrėjas, puikiai ginasi. Tik kyla klausimas, vietoj ko: gal ruošiamas atsarginis planas Edgarui Ulanovui?
24sek

Rimti užmojai: „Žalgirio“ radare – dar vienas Lietuvos rinktinės narys

Vardai

Inga Valinskienė uždainavo japoniškai: įvertinkite

Verslas

LNK valdybai vietoje R.Kurlianskio vadovauja V.Lazickas

Naujienos

Verslas

Lietuvos ašaros Briuselio nesuminkštino: ES nusprendė nebausti „Gazprom“ už aukštas dujų kainas

Verslas

Skundo dėl „Gazprom“ kainų autorius Arvydas Sekmokas: tai Lietuvos pralaimėjimas

15min iš Romos Aktualu

Naujas Italijos politikos automobilis: vairuoja naujokas, gazą spaudžia populistai

Aktualu

Avarija geležinkelyje: italų prokuroras pareiškė įtarimus lietuviui vairuotojui, vyksta jo apklausa

Aktualu

Seimo „valstiečiai“ siekia valstybinio pripažinimo R.Karbauskio puoselėjamai senovės baltų religijai

Aktualu

Tyrėjai: MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos rusų kariškių raketa

Paryžiuje Sena prašvilpė virš vandens skriejantis upės taksi „SeaBubble“

Gazas

„Formula Junior“ atvyksta į Kauną: 10 įdomių faktų

Aktualu

Alisa Miniotaitė: 4-oji pramonės revoliucija. Jie ateis mūsų pasiimti

Aktualu

Bendrovės vadovas apie sunkvežimio ir traukinio avariją Italijoje: vietiniai apšaukė policiją už netvarką pervažoje

Kultūra

Skaitykloje po atviru dangumi – žymių vilniečių mėgstamos knygos

Vardai

„X Faktoriuje“ išgarsėjusi Paulina Paulauskaitė pristato sceninį vardą Paola Hart ir pirmą dainą

Verslas

Lietuvos bankas stipriau verš apynasrį bankams – geri laikai amžinai nesitęs

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Sportas

Smūgis žemiau juostos dviračių sportui – dopingo šešėlis seka paskui tituluotą trenerį

24sek

Kevino Pangoso vasaros tikslai – NBA ir vestuvės

Vardai

Kur dingo Victorios Beckham šypsena per karališkas vestuves?

Gazas

Keturiolikos lietuvių komanda išvyksta šturmuoti Ladogos bekelės: išleistuvės – ketvirtadienį

Vardai

Atlikėja Paula švenčia 18-ąjį gimtadienį: „Yra vienas dalykas, dėl kurio laukiau šios dienos“

Aktualu

Paskutinio skambučio šventė Kaune baigėsi liūdnai: 18-metis su BMW partrenkė nepilnametį

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min