Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 8d. 05:59

Viešojo transporto lengvatos gena studentus į aukštąsias mokyklas?

Vilniečio kortelė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vilniečio kortelė

Studento pažymėjimo teikiamos lengvatos viešajam transportui kai kuriuos jaunuolius esą verčia stoti į aukštąsias mokyklas. Neva taip jie nemažai sutaupo. Tuo tarpu vienos atsitiktinai pasirinktos kolegijos – Alytaus – direktorės dr. Danutės Remeikienės nuomone, daroma viskas, kad tokių fiktyvių studentų nebūtų. Ji siūlo ištaisyti neteisybę ir suteikti tas pačias lengvatas tiek nuosekliųjų, tiek ištęstinių studijų studentams. Panašios nuomonės laikosi ir Lietuvos studentų sąjungos (LSS) vadovas Paulius Baltokas.

Anonimu norėjęs likti studentas 15min.lt patarė atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurie jaunuoliai tiesiog negali nepasinaudoti galimybe gauti 80 proc. nuolaidą viešojo transporto bilietams.

„Kai yra galimybė, kodėl nepasinaudojus? Aš daug važinėju viešuoju transportu, taip pat keliauju po Lietuvą ir transporto lengvatos man leidžia nemažai sutaupyti“, – sakė studentas, teigiantis, kad atsiranda tokių, kurie įstoja į aukštąsias mokyklas vien dėl šios lengvatos, o paskaitose nė nepasirodo. Jaunuolio teigimu, reikėtų kaltinti ne nesąžiningus studentus, o sistemą, kurios spragos leidžia taip elgtis.

Įstoji, nesirodai paskaitose, o kai kurios mokslo įstaigos, ypač mažesniuose miesteliuose, prikuria pažymių vien dėl to, kad išlaikytų tam tikrą studentų, kad ir fiktyvių, skaičių, kad galėtų išmokėti savo darbuotojams atlyginimus, – tęsė jis.

„Įstoji, nesirodai paskaitose, o kai kurios mokslo įstaigos, ypač mažesniuose miesteliuose, prikuria pažymių vien dėl to, kad išlaikytų tam tikrą studentų, kad ir fiktyvių, skaičių, kad galėtų išmokėti savo darbuotojams atlyginimus“, – tęsė jis.

Priminsime plačiai nuskambėjusį atvejį, kai socialiniame tinkle „Facebook“ žaibiškai plito Justino Butkevičiaus įrašas apie „studijas“ Alytaus profesinio rengimo centro Mykolo Krupavičiaus žemės ūkio ir verslo skyriuje. J.Butkevičius tikino diplomą gavęs be jokių pastangų ir net nelankydamas paskaitų.

Jei nestudijuoja, lengvatomis džiaugiasi pusmetį

Štai Alytaus kolegijos (ši kolegija pasirinkta atsitiktinai) direktorė dr. Danutė Remeikienė 15min.lt teigė, kad teoriškai galima manyti, kad per pirmojo kurso pirmąjį semestrą nelankantys studijų studentai gali naudotis transporto lengvatomis. Jos teigimu, Alytaus mieste atstumai nėra dideli, todėl viešuoju transportu dažnai naudotis netenka, o jeigu naudojamasi – tai ne ilgiau kaip vieną semestrą, jei žmogus iš tiesų nestudijuoja.

„Jeigu per pirmąsias dvi savaites studentas, įstojęs į valstybės finansuojamą ar nefinansuojamą vietą, neatvyksta į paskaitas ar praktinius užsiėmimus, su juo visuomet susisiekiama ir tikslinamasi, ar nepasikeitė planai dėl studijų. Pokalbio metu akcentuojamas reikalavimas lankyti paskaitas ir praktikumus“, – tvirtino Alytaus kolegijos direktorė dr. D.Remeikienė.

Pasak jos, išsiaiškinus situaciją nuosekliai vykdomi kiti veiksmai ir imamasi atitinkamų procedūrų, kurios užtikrintų sėkmingą ir sąžiningą mokymąsi.

„Kiekvienai grupei yra priskirti grupių kuratoriai, kurie yra atsakingi už lankomumą, tarpinius akademinius atsiskaitymus bei betarpišką bendravimą su kiekvienu studentu ir programose dirbančiais dėstytojais. Tai labai įpareigoja kiekvieną studentą bei žadina motyvaciją, todėl atvejų, kai reikia braukti iš studentų sąrašų gerokai mažėja“, – apie tai, kas užkerta kelią jaunuoliams būti fiktyviais studentais, besinaudojančiais viešojo transporto lengvatomis, kalbėjo D.Remeikienė.

Vien Vilniaus mieste studentų bilietų kompensavimui skiriama apie 7,5 mln. eurų. Tuo tarpu ištęstinių studijų studentai, kurie į paskaitas dažnai eina kartu su nuolatinių studijų studentais, iš viso neturi nuolaidų viešajam transportui, o moksleiviai neturi tarpmiestinių nuolaidų, – teigė LSS prezidentas P.Baltokas.

Alytaus kolegijos direktorė taip pat teigė matanti kitą neteisybę – būtų tikslinga suteikti tas pačias lengvatas tiek nuosekliųjų, tiek ištęstinių studijų studentams. Šiuo metu lengvatas gauna tik nuosekliųjų studijų studentai.

Valstybei atsieina milijonus

Panašios nuomonės laikosi ir LSS vadovas P.Baltokas. Pasak jo, Lietuvoje iki šiol nėra sutvarkytas transporto lengvatų įstatymas, transporto lengvatos teikiamos asmenims, besinaudojantiems visokiomis nuolaidų kortelėmis, išduodamomis privačių verslų ir tai valstybei kasmet atsieina milijonus.

„Vien Vilniaus mieste studentų bilietų kompensavimui skiriama apie 7,5 mln. eurų. Tuo tarpu ištęstinių studijų studentai, kurie į paskaitas dažnai eina kartu su nuolatinių studijų studentais, iš viso neturi nuolaidų viešajam transportui, o moksleiviai neturi tarpmiestinių nuolaidų“, – teigė LSS prezidentas P.Baltokas.

Tuo metu Švietimo ir mokslo ministerija teigė neturinti duomenų apie studentus, kurie galimai galėtų stoti į aukštąsias mokyklas vien dėl lengvatų transportui, todėl situacijos nekomentavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min