Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 16d. 19:06

Vyriausybė ramina dėl pertvarkos išsigandusius institutus: į vidaus politiką nesikiš, turto nenusavins

Vileišių rūmai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vileišių rūmai

Vyriausybės numatytas humanitarinės krypties institutų jungimo į Humanitarinių tyrimų centrą projektas sukėlė šurmulį ir privertė kai kuriuos institutus jaudintis dėl savo ateities. Baiminamasi ne tik to, kad liks atstovaujamos tam tikros mokslinės sritys, bet ir kad reorganizacijos procesas bus panaudotas turto nusavinimui.

Lietuvių kalbos instituto direktorė, profesorė daktarė Jolanta Zabarskaitė teigė, kad Vyriausybės sudaryta darbo grupė, turėjusi kalbėti apie kokybės gerinimą ir humanitarinių mokslų ateitį, buvo susitikusi tik kartą ir tame susitikime nebuvo kalbėta apie labai svarbius reorganizacijos proceso aspektus.

„Tai buvo mūsų monologai. Mes pakalbėjome apie savo institutų specifiką, bet dialogo nebuvo“, – pasakojo profesorė.

„Darbo grupė rėmėsi formaliais skaičiavimais ir matavimais, bet galimybės pakalbėti apie strateginius tikslus, uždavinius nebuvo“, – pridūrė ji.

Argumentai neįtikino

Jos teigimu, išsakyti argumentai buvo aptakūs. Buvo kalbama apie tarptautinių tyrimų, tarpdisciplininių projektų proveržio galimybę. J.Zabarskaitė pasakojo, kad Vyriausybės atstovai jungimo būtinybę motyvavo ir demografine padėtimi.

Jų manymu, Humanitarinių tyrimų centro stiprumas galėtų būti paskata jauniems žmonėms rinktis šios pakraipos studijas.

„Galėčiau kalbėti apie Lietuvių kalbos instituto poziciją. Tokie institutai pasaulyje turi labai aiškų modelį, aiškią tyrimų struktūrą. Tie tyrimai yra palaikomojo pobūdžio, o tai reiškia, kad institute nėra galimybės išeliminuoti vieną ar kitą mokslinių tyrimų sritį, kas galėtų atsitikti dideliame centre ar universitete“, – kalbėjo LKI vadovė.

Prof. dr. Jolanta Zabarskaitė / KSU nuotr.
Prof. dr. Jolanta Zabarskaitė / KSU nuotr.

„Kitas argumentas prieš būtų kognityvinis. Kalba yra struktūra, kuri labai stipriai susijusi su pasaulėkūra ir LKI šiame procese atlieka simbolinę kognityvinę funkciją“, – dėstė prof. J.Zabarskaitė.

Ji pabrėžė, kad LKI tyrimai susiję su kultūra, bet įsiterpia ir į socialinę, politinę, net verslo sritis. „Mes tiriame kalbą ne tik kaip kultūros fenomeną, bet ir dirbame su konkrečia gyva kalba, jos funkcionavimu, vartojimu, raida“, – pasakojo instituto direktorė.

J.Zabarskaitė pasakojo, kad labiausiai nerimą kelia juntamas nepasitikėjimas ir dialogo trūkumas. Jos manymu, yra ir interesų grupių, kurios nėra patenkintos LKI egzistavimu bei tam tikra veikla. Tai, pasak jos, gali veikti ir sprendimus jungimo procese.

Kalbėdama apie kitų šalių pavyzdžius LKI direktorė priminė, kad institutą galima lyginti su Vokietijos pavyzdžiu, kur valstybė išlaiko kalbos institutą, kuriame veikia 140 mokslininkų. Panašus klausimas buvo sprendžiamas ir Estijoje, kur nuspręsta institutą išsaugoti.

„Pernai pragmatiškieji olandai įsteigė olandų kalbos institutą, kuris tapo mūsų partneriu“, – pažymėjo ji.

Didžioji problema – pagarbaus dialogo nebuvimas.

Paklausta, ką ketina daryti, jei instituto nuomonė nebus išklausyta, J.Zabarskaitė teigė, kad tiki dialogu ir norėtų, jog būtinybė nuolat konfliktuoti ir aiškintis pranyktų.

„Didžioji problema – pagarbaus dialogo nebuvimas. Ir kai jo nėra, tai viskas vyksta per įvairius galios demonstravimus, dažnus auditus ir panašius dalykus, tai pasitikėjimas pamažu pranyksta. Mes nesame kažkokie bukagalviai, kurie laikytųsi įsitvėrę senų struktūrų. Bet turime matyti aiškiai suformuluotus tikslus ir norą tartis“, – tikino profesorė.

Baiminasi, kad nusitaikyta į turtą

Nerimą dėl būsimo institutų sujungimo ir jo pasekmių socialiniame tinkle išreiškė ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkas, buvęs švietimo ministras Darius Kuolys.

„Ilgai žadėta pažanga pagaliau pasiekė ir lituanistikos mokslus: iš keturių humanitarinių institutų švietimo ir mokslo ministrės komanda pasiūlė padaryti vieną centrą“, – ironizavo jis.

Organizatorių nuotr./Darius Kuolys
Organizatorių nuotr./Darius Kuolys

„Ministrės Jurgitos Petrauskienės vadovaujamos darbo grupės pagrindą sudaro ministerijos ir Vyriausybės kanceliarijos darbuotojai, kurių dauguma niekad gyvenime su lituanistiniais tyrimais nėra susidūrę. Tad vargu ar būtų korektiška prašyti jų paaiškinti: kaip sunaikinus lituanistinius institutus „būtų sprendžiami esminiai valstybei tautos tapatybės ir identiteto plėtojimo“ uždaviniai?

Kaip „stiprins lietuviškąjį ir europietiškąjį pilietiškumą“, „atlieps į hibridinės grėsmės nacionaliniam saugumui iššūkį“ po vienu stogu pakišti, vieno ministrės paskirto vadybininko valdomi ir vienu „centru“ paversti keturi lituanistiniai institutai ir Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimų centras?“ – retoriškai klausė jis.

„Apie tai 12 puslapių tekste nieko nerašoma. Beje, visai humanitarinių institutų „reformai pagrįsti“ skirtos tik dvi pakilios retorikos pastraipos“, – pabrėžė D.Kuolys.

D.Kuolys išreiškė viešą nerimą, kad Vileišių rūmai, kuriuose įsikūręs Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, taps „nekilnojamojo turto vystytojų taikiniu“.

Viceministras G.Viliūnas tikina, kad į pastabas atsižvelgta

Švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas nesutiko su teiginiu, kad darbo grupė beveik nebendravo su institutų atstovais. Jo teigimu, įžanginis susitikimas ir apibendrinamasis vyko su visų institutų vadovais, įskaitant ir lituanistinių institutų atstovus.

„Pradžioje daugiau kalbėjome patys, nes norėjome paaiškinti uždavinius. Paskui direktoriai išsakė požiūrius, kurie buvo tikrai naudingi. Su direktoriais, tarybų nariais, mokslininkais buvo kalbama ir daugiau, įvairiais formatais“, – pasakojo viceministras, tikindamas, kad to tikrai negalima pavadinti monologu.

Kalbėdamas apie paskutinį darbo grupės susitikimą jis sakė, kad siūlymai priimti pakankamai palankiai ir pasirengta tolesniam svarstymui.

„Direktoriai išsakė aiškias pastabas, kad turi būti užtikrintas lituanistinių tradicijų tęstinumas. Tai suprantama, nes kai kurios disciplinos, kaip tautosakos mokslas, neturi atitikmenų universitetuose, programų lygyje. Jie pritarė mūsų siūlymui sieti institutų pertvarką su ilgalaikės lituanistinių mokslų strategijos parengimu“, – pažymėjo G.Viliūnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Viliūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Viliūnas

Jo teigimu, institutų veiklos koregavimas yra būtinas, nes institutai „sėda į inerciją“, sunkiai atsinaujina, jiems pritrūksta investicijų, patrauklumo. Tai supranta ir dauguma jų direktorių.

Atsakydamas į argumentą apie kalbos instituto autonomiją ir pavyzdžius kitose valstybėse G.Viliūnas pripažino, kad diskusija dėl šios pozicijos galima.

„Bet reikia žiūrėti, ką reiškia terminas institutas, nes kai kuriais atvejais jie neturi mokslinio profilio ir tiesiog atlieka tarnybos funkciją. Lietuvoje jau yra dvi tarnybos, kurios veikia kalbos srityje – Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir Valstybinė kalbos inspekcija. Institutas mūsų sistemoje yra susijęs su moksliniais tyrimais. Suprantame tęstinumo užtikrinimo būtinybę, bet matome ir koordinacijos poreikį“, – kalbėjo švietimo ir mokslo viceministras.

„Kalbos tyrimai glaudžiai persipynę ir su politika, ir su istorija, ir su šaltinių leidyba“, – pažymėjo jis.

G.Viliūnas ramino, kad etatų mažinimo ar skyrių naikinimo ministerija jungimo metu nevykdys. Tai bus instituto vidaus veiklos, vadybos reikalas, už kurį atsako instituto taryba ir direktorius.

„Ministerija tik formuluoja uždavinius, bet nesikiša į įgyvendinimą“, – ramino jis ir pridūrė, kad lituanistika yra valstybės mokslo politikos prioritetas. „Tai yra išeities taškas, nuo kurio pradėjome diskusiją“, – sakė viceministras.

Turto nelies

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėja švietimo klausimais Unė Kaunaitė paneigė gandus, kad reforma kaip nors siejasi su bandymu nusavinti turtą ar iškraustyti institutus iš jų patalpų.

„Nors bandoma bet kokius siūlymus susieti su nekilnojamuoju turtu, tikrai niekada negirdėjau jokios su tuo susijusios diskusijos. Juo labiau nėra minčių iškelti Lietuvių literatūros ir tautosakos institutą iš Vileišių rūmų“, – pabrėžė ji.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Unė Kaunaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Unė Kaunaitė

„Nesinorėtų, kad bandant diskredituoti diskusiją apie institutų veiklą, ji būtų pasukta šia linkme. Noras kaip tik yra sustiprinti institutus skatinant jų sąsajas, atnaujinti infrastruktūrą, archyvus, bet jokiu būdu ne iškeldinti institutus iš šios istorinės vietos“, – užtikrino premjero patarėja.

Paklaustas, kas bus, jei institutų vadovų nuomonės, visgi, nepavyks suderinti, G.Viliūnas pripažino, kad jungimas vis tiek būtų vykdomas.

„Institutai nėra juose dirbančių darbuotojų nuosavybė, nors jiems kartais susidaro įspūdis, kad čia jie patys yra kaip viduramžių cechas ar universitetas, kuris save įsteigęs ir gyvuoja pats sau“, – teigė viceministras.

„Kad ir kaip tai skambėtų šventvagiškai, bet ne patys mokslininkai nustato, kokios tos valstybės mokslo politikos problemos yra. Lituanistikoje ir humanitariniuose moksluose, prozine kalba sakant, užsakovas ir jo gebėjimas išreikšti poreikį yra problemiški.

Institutas nėra pats sau ir jis turi tarnauti tam tikrai misijai.

Čia ne Energetikos instituto atvejis, kai yra Energetikos ministerija. Šiuo atveju suinteresuotos ir Kultūros, ir Švietimo ir mokslo ministerijos, ir kitos institucijos, kurioms rūpi kalbos paveldas“, – kalbėjo G.Viliūnas.

„Institutas nėra pats sau ir jis turi tarnauti tam tikrai misijai. Jei žvelgsime į misijas ar iššūkius, kurie kyla kultūrai, mūsų tapatybei šiuolaikiniame pasaulyje, tai jie nėra disciplininiai. Tai nėra tik lingvistiniai ar kalbos mokslo iššūkiai. Tai iššūkiai visai kultūrai, visai visuomenei, jos tapatybei, todėl koordinuotas visų šių sričių specialistų veikimas yra žymiai naudingesnis. O dėl koordinavimo būdų dabar ir vyksta diskusija“, – pridūrė jis.

Švietimo ir mokslo viceministras pabrėžė, kad po darbo grupės siūlymų aišku, kad būtina plačiau įtraukti institucijas ir suinteresuotas grupes.

„Ką mes ir darysime“, – žadėjo G.Viliūnas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Dalia Grybauskaitė ir Ramūnas Karbauskis išėjo į atvirą kovą – kuo tai gresia valstybei?

Verslas

JAV pradėjo kriminalinį tyrimą dėl manipuliavimo bitkoinų kainomis

Aktualu

VRK nusprendė: iš DPI mokymų naudos turėjo jo dalininkas konservatorius M.Adomėnas, bet partija niekuo nenusižengė

Verslas

S.Skvernelis neabejoja, kad Žemės ūkio ministerija atsidurs Kaune, dėl Aplinkos ministerijos – neaišku

24sek

D.Motiejūnas – apie susidomėjimą iš NBA, „Žalgirį“ ir Lietuvos rinktinę

Aktualu

Laurai Matjošaitytei teko pasiaiškinti dėl slapto pasimatymo su „valstiečiais“

Kultūra

Birželio pradžioje Lietuvoje vyks Pasaulio viktorinos čempionatas: pasitikrinti žinias gali visi norintys

Atmintinė vartotojui: 8 būdai, kaip apriboti arba uždrausti asmeninių duomenų rinkimą

Aktualu

Donaldas Trumpas atšaukė planuotą susitikimą su Kim Jong Unu: paskelbė atvirą laišką Pirmininkui

Verslas

15min studijoje: ką galime veikti su savo duomenimis, įsigaliojus įmones gąsdinančiam reglamentui

Aktualu

Avarija geležinkelyje: italų prokuroras pareiškė įtarimus lietuviui vairuotojui, vyksta jo apklausa

N-18 Aktualu

Apsaugininką „Akropolyje“ nužudžiusio M.Orlovskio paskutinis žodis: „Neprisipažinsiu tokių nesąmonių“

Aktualu

Jungtinė Karalystė pasmerkė rusų pokštininkų skambutį užsienio reikalų sekretoriui B.Johnsonui: ką jis pasakė?

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

24sek

Rimantas Kaukėnas sportbačių ant vinies nekabina: „Esu labai neapsisprendęs“

Maistas

„iittala restoranų radaras“: naujiena Vilniuje – „Šventaragio sodas“

Vardai

„Pikaso“ narys Rokas Laureckis susituokė su čiuožimo trenere Aida Rybalko

Kultūra

Poetui V.Stankui – premija už kūrybą apie Vilnių

Aktualu

Kauno policija ieško be žinios dingusio kauniečio Jono Valančiaus

Pasaulis kišenėje

Naujosios Zelandijos ministras priverstas teisintis, kodėl kalbėjo telefonu lėktuve

Naujienos

Gyvenimas

Smurtą tėvų šeimoje mačiusi Loreta ėmėsi socialinės iniciatyvos: „Pabandykime tas moteris suprasti“

Pasaulis kišenėje

Palanga laukia antplūdžio: gelbėtojai primena, jog Baltija klastinga

Aktualu

Dalia Grybauskaitė ir Ramūnas Karbauskis išėjo į atvirą kovą – kuo tai gresia valstybei?

Aktualu

Avarija geležinkelyje: prieš apklausą lietuviui prireikė medikų pagalbos, italų advokatui jis paaiškino savo veiksmus katastrofos metu

Verslas

JAV pradėjo kriminalinį tyrimą dėl manipuliavimo bitkoinų kainomis

Paskutinis sezono „Ginčas“: ar Kaunas pajėgus surengti Finalo ketvertą?

Gazas

„Toyota“ britų norą įteisinti tik tuos automobilius, kurie galės elektra įveikti 80 km, vadina neapgalvotu

Atmintinė vartotojui: 8 būdai, kaip apriboti arba uždrausti asmeninių duomenų rinkimą

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Umbrijos dvelksmas: du pagrindiniai pirmieji patiekalai – gnocchi ir strangozzi

Aktualu

Donaldas Trumpas atšaukė planuotą susitikimą su Kim Jong Unu: paskelbė atvirą laišką Pirmininkui

24sek

D.Motiejūnas – apie susidomėjimą iš NBA, „Žalgirį“ ir Lietuvos rinktinę

Aktualu

Laurai Matjošaitytei teko pasiaiškinti dėl slapto pasimatymo su „valstiečiais“

Kultūra

Birželio pradžioje Lietuvoje vyks Pasaulio viktorinos čempionatas: pasitikrinti žinias gali visi norintys

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Verslas

15min studijoje: ką galime veikti su savo duomenimis, įsigaliojus įmones gąsdinančiam reglamentui

24sek

Rimantas Kaukėnas sportbačių ant vinies nekabina: „Esu labai neapsisprendęs“

Vardai

„Pikaso“ narys Rokas Laureckis susituokė su čiuožimo trenere Aida Rybalko

Verslas

S.Skvernelis neabejoja, kad Žemės ūkio ministerija atsidurs Kaune, dėl Aplinkos ministerijos – neaišku

Aktualu

Jungtinė Karalystė pasmerkė rusų pokštininkų skambutį užsienio reikalų sekretoriui B.Johnsonui: ką jis pasakė?

Aktualu

Gabiausius ISM studentus „100 talentų“ stipendija motyvuoja likti Lietuvoje

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min