Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 21d. 07:00

Teisėsaugos žaizdos – visuomenės veidrodis

Teisėsauga - visuomenės atspindys
"15min" montažas / Teisėsauga – visuomenės atspindys

Tragedija Kaune, kurios epicentre atsidūrė Drąsius Kedys, apnuogino Lietuvos teisėsaugos sistemos bėdas. Tačiau tai tik viena iš sudėtingos visuomenės raidos pasekmių.

„Dabartinę teisėsaugos situaciją palyginčiau su „Sekundės“ bei panašių bankų klestėjimo ir griūties laikotarpiu. Tai vienas juodžiausių teisėsaugos periodų. Vyrauja visiškas nebaudžiamumas“, – įsitikinęs buvęs teisėjas, Asmenų, nukentėjusių nuo teismų, prokuratūros ir kitų pareigūnų, asociacijos pirmininkas Saulius Vaišnoras.

Advokatas, buvęs prokuroras ir Seimo narys Egidijus Bičkauskas sutiko, kad situacija nėra pati geriausia, bet ragino nedramatizuoti situacijos. „Nežinau nė vienos valstybės su tuo idealiu teisėsaugos ir teisėtvarkos variantu. Greičiausiai tik mums savo kieme atrodo, kad esame blogiausi ir padėtis pati tragiškiausia. Ir korupcijos, ir skandalų gana daug yra visur. Be to, palyginti su situacija, kurioje buvo valstybė 1993–1994 metais, drąsiai galėtume pasakyti, kad šios dienos procesai – tai uogelės“, – dėstė buvęs parlamentaras, vienas nepriklausomos Lietuvos teisinės sistemos reformatorių.

E.Bičkauskas nepritarė teiginiams, jog dėl dabartinės padėties galima kaltinti sovietmečio palikimą. „Jau ne vieną kartą skambėjo teisingi žodžiai: pati teisėtvarka yra mūsų visos visuomenės atspindys. Eliminuoti sovietmečio palikimo negalima, bet nereikia ir hiperbolizuoti. Kalti mes patys, dabartinė Lietuva, baikime viską kabinti ant to sovietmečio. Mes turėjome 20 metų – pakankamai laiko susitvarkyti. Turime bėdų, kurios ateina galbūt jau ne iš sovietmečio, o iš Vakarų, su nauja patirtimi ir tradicijomis“, – mano pašnekovas. Kaip vieną pavyzdžių jis minėjo visuomenėje įsivyravusį pernelyg pragmatinį mąstymą: „Mano nuomone, tarp pareigūnų neliko užsidegimo. Tau sumokėjo – dirbsi, nemoka – nedirbsi.“

„Matau, ką reikia keisti, bet tai susiję su visa visuomene. Jeigu nesikeis korupcijos mąstas tarp valstybės pareigūnų, nesikeis ir teisėsaugos sistemoje“, – kalbėjo E.Bičkauskas.

Buvęs Seimo narys pripažino, kad atgavus nepriklausomybę padaryta klaidų reformuojant sistemą. „Sudėtinga atsakyti kvalifikuotai ir išsamiai, tačiau galiu paminėti kelis epizodinius dalykus, kurie, mano nuomone, labai svarbūs. Kalbant apie baudžiamąjį procesą – akivaizdus atsakomybės ištrynimas. Dabar labai sunku rasti galutinai atsakingą už tą ar kitą bylą: tyrėją, prokurorą ar jų grupę. Tai platesnis, atsakomybės klausimas, kuris susijęs ne tik teisine sistema,bet ir  visa valstybe“, – svarstė teisininkas.

Taip pat, pasak E.Bičkausko, padaryta klaida, kai buvo atsisakyta griežtų kontrolinių baudžiamosios bylos tyrimo terminų – tai sudaro sąlygas vilkinti procesus.

Sistema pernelyg uždara

S.Vaišnoras kaip vieną pagrindinių problemų minėjo teisinės sistemos uždarumą. Visuomenės veikėjai dirba teisėjų atrankos komisijoje, bet vėliau procese praktiškai nedalyvauja. Teisėjams keliama per mažai drausmės bylų, o jų pažeidimus svarsto iš pačių teisėjų sudarytas Garbės teismas.

E.Bičkausko nuomone, nuo žmonių nutolo visa sistema, prokurorai – taip pat: „Jie už straipsnių paragrafų, įstatymų ir instrukcijų nebemato žmonių, jų likimų, nejaučia atsakomybės, kad vienas ar kitas jų sprendimas ar jo nedarymas sugriaus daugybės žmonių gyvenimą.“

„Pati teismų savivaldos vadovybė privedė prie tos tragedijos Kaune. Dabar jau aišku, kad Kauno apygardos teismo pirmininkas žinojo apie Jono Furmanavičiaus situaciją, bet nieko nedarė. Ir pats teisėjas turėjo būti triskart aktyvesnis norėdamas apsiginti, jei jautė, kad jį šmeižia. O pirmininkas turėjo būti dar aktyvesnis, nes jis turi žiūrėti, kuo kvėpuoja jo vadovaujami teisėjai. Jis privalėjo pasikalbėti su J.Furmanavičiumi, paraginti viešai gintis nuo kaltinimų“,– mano S.Vaišnoras.

Buvęs teisėjas akibrokštu vadino teisėjų sprendimą išimti savo atvaizdus iš internetinio tinklalapio. „Tokiu būdu teisėjo nušalinimo institutas tampa niekinis. Gal pamatysiu tą teisėją draugiškai apsikabinus su savo profesiniu priešininku byloje, tačiau nepažinsiu ir negalėsiu apie tai pranešti“, – kalbėjo pašnekovas.

S.Vaišnoras taip pat mano, jog praverstų viešas teisėjų drausmės registras – visi norintys galėtų sužinoti, kuo anksčiau yra nusižengęs su jų byla dirbantis teisėjas, ir kontroliuoti, kad jis nekartotų savo klaidų.

„Kol mūsų valstybei nebus pakankamai baudžiamumo, tol mes niekada nerasime teisingumo. Dėl teisingumo sistemos netobulumo auga ir emigracija: gal koks kas dešimtas žmogus kovoja kovoja, nerando teisingumo ir išvažiuoja. Nepriklausomybės pradžioje degė patriotizmas, idealai, žmonės kovojo. O dabar pamatė: kas ir ką darytume, visiems vienodai, visi turi savo interesų. Mūsų visuomenė tokia, kad dabar visi tapo abejingi, nes pamatė, kad nieko nepadarys – vieni emigruoja, kiti nusižudo. Valdžia tik deklaruoja: būkime pilietiški, aktyvūs. O pati elgiasi visiškai priešingai“, – mano nukentėjusius nuo teisėsaugos asmenis ginantis teisininkas.

E.Bičkauskas nusiteikęs optimistiškiau, anot jo, situacija gali gerėti, tačiau reikia tam tikrų postūmių. „Vieno žmogaus pastangos – ar tai bus prezidentas, ar kitas valstybės veikėjas – rezultatų neduos. Bet jeigu nebus pastangų kad ir to vieno žmogaus, tada viskas rutuliosis į bloga. O jeigu ne vieno, o daugiau žmonių...“ – kalbėjo vienas iš Lietuvos teisinės sistemos architektų.

Transparency International" Lietuvos skyriaus (TILS) vadovo Sergejaus Muravjovo komentaras:

„Daugelis Lietuvos žmonių mano, kad teismai ir teisėsaugos institucijos yra vienos iš labiausiai korumpuotų Lietuvoje. Pavyzdžiui, 2008 metų TILS atlikto „Lietuvos korupcijos žemėlapio“ duomenimis, net 50 proc. verslininkų, 49 proc. gyventojų ir 25 proc. valstybės tarnautojų mano, kad teismai yra labiausiai korumpuotos įstaigos šalyje. Maža to, daug žmonių tiesiog nepasitiki teismais ir mano, jog jie dažnai pažeidžia jų teises. Iš 2008 metais Pilietinės visuomenės instituto atlikto tyrimo matyti, kad 34 proc. žmonių tiesiog nepasitiki Lietuvos teismais. Remiantis Žmogaus teisių stebėjimo instituto 2008 metų ataskaita, Lietuvos gyventojai laiko teismus viena iš trijų labiausiai žmogaus teises pažeidžiančių institucijų. Gyventojų nuomone, labiausiai pažeidžiama žmogaus teisė yra teisė į teisingą teismą.

Palyginti su šalimis kaimynėmis, Lietuvos situacija atrodo gana prastai, o gyventojų nuomonė apie teismų korumpuotumą yra artimesnė Rusijos nei Suomijos gyventojų nuomonei. 2008 metų „Transparency International“ pasaulinio barometro duomenimis, 32 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad teismų sistema yra labai korumpuota. Tuo tarpu taip manančių Lenkijoje yra 15 proc., Rusijoje – 36 proc., Ukrainoje – 63 proc., o Suomijoje – tik 2 proc. gyventojų.

Kita vertus, Lietuvos žmonės nemano, kad korupcija yra lietuviams įgimtas reiškinys ar tiesiog sovietmečio palikimas. Anot „Lietuvos korupcijos žemėlapio 2008“, dauguma žmonių tiki, kad korupcija yra prasto demokratinio valdymo stoka ir visuomenės moralės nuosmukio rezultatas, o žmonės įsitraukia į korumpuotus veiksmus, nes nebijo pasekmių, korumpuoti asmenys nesigėdija savo veiksmų, o visuomenė atlaidžiai žiūri į korumpuotus asmenis.

2006 metais Jungtinių Tautų vystymo programos inicijuotoje Lietuvos antikorupcinės teisinės ir institucinės sistemos atitikties apžvalgoje pastebima, kad Lietuvos „teismų sistema yra kritikuojama kaip pernelyg uždara, stokojanti skaidrumo, ypač vidaus drausminių procedūrų ir bylų skirstymo atžvilgiu“. Viena iš konkrečių šios analizės rekomendacijų teismų atžvilgiu buvo tai, kad „bylų skirstymas turėtų būti labiau automatizuotas, skaidresnis ir numatomas“.

Be abejo, vienas iš žingsnių kovoje su korupcija bet kokiam sektoriuje gali būti ir žmonių pasitikėjimo institucijomis atkūrimas. Tai įmanoma tik skatinant žmones įsitraukti į antikorupcinę veiklą bei apsaugojant juos nuo galimo persekiojimo, pranešant apie galimą korupcinę veiklą.

Temos: 1 Prokuratūra

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Ankstyvas rytas Palangos tvarkytojams: konteineriai medžiuose ir rutulių žvejyba

Aktualu

Regina Statkuvienė: Ar tikrai valstybė apgins vaikus?

Pasaulis kišenėje

Vilkaviškietis senoviniu „Moskvičiumi“ įveikia tūkstančius kilometrų

Aktualu

Orai.lt: tvankus ir šiltas oras nesitrauks

Vardai

Princui George'ui suėjo penkeri: mielas būsimo karaliaus albumas ir nauja, nuginkluojanti šypsena

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 liepos 15 – 21 d.)

Aktualu

Gerasis nacis: Vilniuje šimtus žydų išgelbėjęs vokietis tapo filmo herojumi

Gazas

Palangos lenktynėse pergalę išplėšė „Porsche“ vairavusi „Palanga Spa Hotel by EMG Motorsport“ komanda

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Kolumbija. Rytų Andų pabėgėliai

Vardai

Palangoje – vienintelis solinis Jazzu koncertas: gerbėjų antplūdis ir „kietos moterys“ scenoje

Verslas

Pabėgimas į gamtą: Baltijos saloje suartėjo skandinaviškos ir japoniškos tradicijos

Gyvenimas

Ką daryti, kai vaikas užsimano šuniuko ar kačiuko

Mokslas.IT

Vienišiausias žmogus Žemėje: Amazonės džiunglėse nufilmuotas 22-ejus metus čia gyvenantis vyras

Vardai

Kodėl Meghan Markle ir Kate Middleton negali avėti batų su platforma šalia karalienės

Gyvenimas

„Frida“ įkūrėja D.Baranauskė apie smurto šeimoje mastą: vyrai naudojasi moterų meile

Vardai

Palangos lenktynėse – variklių gausmui neabejingos garsenybės: tarp jų – Eglė ir Jonas Valančiūnai

Kultūra

Septynios Dano Browno knygos – nuo geriausios iki blogiausios

Naktinis reidas Vilniaus gatvėse

24sek

LaVaras Ballas išdėstė savo požiūrį išsilavinimo svarbą: „Sportininkui jis visiškai nereikalingas“

Aktualu

Išgelbėk draugą: jaunieji medikai pajūryje poilsiautojus moko pirminio gaivinimo 

Naujienos

Aktualu

Ankstyvas rytas Palangos tvarkytojams: konteineriai medžiuose ir rutulių žvejyba

Aktualu

Regina Statkuvienė: Ar tikrai valstybė apgins vaikus?

Aktualu

Orai.lt: tvankus ir šiltas oras nesitrauks

Vardai

Princui George'ui suėjo penkeri: mielas būsimo karaliaus albumas ir nauja, nuginkluojanti šypsena

Pasaulis kišenėje

Vilkaviškietis senoviniu „Moskvičiumi“ įveikia tūkstančius kilometrų

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 liepos 15 – 21 d.)

Aktualu

Per įkaitų dramą Los Andžele nušauta moteris, įtariamasis pasidavė policijai

Aktualu

Gerasis nacis: Vilniuje šimtus žydų išgelbėjęs vokietis tapo filmo herojumi

Gazas

Palangos lenktynėse pergalę išplėšė „Porsche“ vairavusi „Palanga Spa Hotel by EMG Motorsport“ komanda

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Kolumbija. Rytų Andų pabėgėliai

Vardai

Palangoje – vienintelis solinis Jazzu koncertas: gerbėjų antplūdis ir „kietos moterys“ scenoje

Verslas

Pabėgimas į gamtą: Baltijos saloje suartėjo skandinaviškos ir japoniškos tradicijos

24sek

Vos atidengta Los Andžele išniekinta dar viena LeBronui Jamesui skirta freska

Gyvenimas

Ką daryti, kai vaikas užsimano šuniuko ar kačiuko

Mokslas.IT

Vienišiausias žmogus Žemėje: Amazonės džiunglėse nufilmuotas 22-ejus metus čia gyvenantis vyras

Vardai

Kodėl Meghan Markle ir Kate Middleton negali avėti batų su platforma šalia karalienės

Gyvenimas

„Frida“ įkūrėja D.Baranauskė apie smurto šeimoje mastą: vyrai naudojasi moterų meile

Vardai

Palangos lenktynėse – variklių gausmui neabejingos garsenybės: tarp jų – Eglė ir Jonas Valančiūnai

Kultūra

Septynios Dano Browno knygos – nuo geriausios iki blogiausios

Naktinis reidas Vilniaus gatvėse

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min