Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugpjūčio 20d. 09:59

Afganas Qaisas Naseri: mano brolis atsisakė dirbti su Talibanu, todėl paskutinį kartą mačiau tik jo kūno dalis

Qaisas
15min.lt nuotr. / Qaisas

Keturiolikmetis afganas Qaisas Naseri iš Afganistano bėgo bijodamas brolio likimo – žūties nuo Talibano rankos. Tačiau, atvykęs į Lietuvą, pakliuvo į kitą košmarą – jam teko 3,5 mėnesio sėdėti Lukiškių kalėjime.

Qaisas sako, kad jam – 14, nors jokių dokumentų, patvirtinančių savo amžių, jis neturi. Šiuo metu vaikas gyvena Ruklos pabėgėlių centre. Nors Qaisas – dar jaunas, apie savo vargus papasakoti gali labai daug.

Jis gimė ir augo Afganistane – šalyje, kur siaučia Talibanas. Tėvui mirus, jis ten gyveno su mama, maža seserimi, mažu broliu ir suaugusiu broliu, kuris dirbo policijos pareigūnu.

„Talibanas Afganistane verbuoja žmones. Talibai atsiuntė broliui laišką į namus, kur pasakyta – jei tu nedirbsi su mumis, mes tave nužudysime. Tiesiog taip. Brolis netikėjo, kad Talibanas gali taip pasielgti, todėl neprisijungė prie jų. Jis Talibano grasinimą palaikė juoku. Ir todėl buvo nužudytas“, – pasakojo Qaisas.

Po to, kai į namus grįžo ne brolis, o atkeliavo dėžė su jo kūno dalimis, Qaisas suprato – laikas bėgti.

„Aš išsigandau – jei nedirbsiu su Talibanu, mane nužudys. Man buvo pasakyta, kad Lietuva padeda žmonėms“, – pasakojo Qaisas.

Su kiek vyresniu – septyniolikmečiu – afganu jis nedelsdamas nusprendė palikti tėvynę. Stabdė pakeleivingus automobilius, ėjo, kol atsidūrė prie Lietuvos sienos. Lietuvoje, dėl neteisėto Lietuvo sienos kirtimo, Qaisas su draugu pateko į Lukiškių kalėjimą, kur praleido tris su puse mėnesio. Vėliau jiems buvo suteiktas prieglobstis Lietuvoje. Vaikinams esant kalėjime, buvo atliktos amžiaus nustatymo procedūros. Iš kaulų rentgenogramų ir nuotraukų buvo padaryta išvada, kad jiems yra 20-24 metai. 

Kilus abejonių dėl nelydimų nepilnamečių amžiaus, kai asmenys nepateikia asmens tapatybę ir amžių patvirtinančių dokumentų, tačiau prisistato kaip nelydimi nepilnamečiai, valstybės institucijos privalo nustatyti užsieniečių amžių. Tais atvejais, kai nėra įmanoma nustatyti asmens amžiaus ir yra priežasčių manyti, kad asmuo yra vaikas, institucijos turi tokį asmenį laikyti vaiku, kuris turi daugiau teisių nei suaugę asmenys. 

Teisines konsultacijas prieglobsčio prašytojams ir pabėgėliams teikiančios advokato padėjėjos Eglės Samuchovaitės manymu, kai prieglobsčio prašytojas neturi asmens tapatybės ir amžiaus patvirtinančių dokumentų, amžius turėtų būti nustatomas iš jo žodžių taikant abejonės privilegijos principą. Taip pat gali būti atliekamas asmens psichologinės brandos tyrimas, kuris nors ir nepatvirtintų tikslios asmens gimimo datos, tačiau leistų įvertinti asmens brandą, t. y. ar asmuo gali pasirūpinti savimi kaip suaugęs. Taip pat reikia įvertinti asmens galimybes parsisiųsti amžių patvirtinančius dokumentus iš kilmės valstybės, tačiau gali kilti nenumatytų sunkumų dėl situacijos kilmės valstybėje.

Šiuo metu tiek Qaisui, tiek jo draugui yra suteiktas prieglobstis – nustatyta, kad dėl nesaugios situacijos Afganistane jie ten grįžti negali.

„Atvažiavę čia, į Rukloje esantį Pabėgėlių priėmimo centrą, mes labai daug kalbamės, nes kalėjime beveik nematėme vienas kito“, – pasakojo vaikinas.

Rukloje esančiame centre Qaisas pradėjo lankyti lietuvių kalbos kursus, jis supažindinamas su Lietuvos kultūra, mokosi naudotis kompiuteriu. Taip pat vaikinas užsiregistravo Jonavos darbo biržoje, ieško galimybės įgyti profesiją ir susirasti darbą.  

Qaiso draugo istoriją portale skaitykite rytoj.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min