Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 26d. 10:17

„Valstiečiai“ registravo savo projektą dėl narkotikų dekriminalizavimo

Aurelijus Veryga
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Aurelijus Veryga
Parlamentarai iš opozicinės „valstiečių“ frakcijos antradienį registravo Baudžiamojo kodekso ir Baudžiamojo proceso kodekso įstatymų projektus, kuriais siūlo nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti narkotinėmis medžiagomis disponavusius asmenis, jei jie pradėjo gydytis priklausomybę nuo narkotinių medžiagų ar ėmė lankyti kursus apie narkotikų vartojimo žalą.

Pataisas dėl narkotikų dekriminalizavimo registravo Seimo „valstiečiai“ Aurelijus Veryga, Agnė Širinskienė, Saulius Skvernelis, Aušrinė Norkienė, Algimantas Dumbrava, Gintautas Kindurys, Algirdas Stončaitis, Lukas Savickas, Dainius Gaižauskas, Asta Kubilienė ir Guoda Burokienė.

Registruotus įstatymo projektus jie vadina alternatyva tiems, kuriuos narkotikų dekriminalizavimo klausimu inicijavo Laisvės partija.

Siekiama tokius asmenis paskatinti keisti savo elgesį, užuot juos nubaudus.

„Siekiama surasti narkotikų dekriminalizavimo alternatyvas kartu pasiekiant tą patį tikslą – sudaryti sąlygas žmonėms išvengti Baudžiamojo kodekso pasekmių, jei jie narkotines ar psichotropines medžiagas vartoja epizodiškai, nedideliais kiekiais, laiko ar kitaip disponuoja jas savo reikmėms bei sutinka gydytis priklausomybę nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų (esant diagnozuotai priklausomybei), arba sutinka lankyti ir lanko teisės aktų nustatyta tvarka rengiamus kursus apie narkotinių ir psichotropinių medžiagų žalą.

Projektais siekiama tokius asmenis paskatinti keisti savo elgesį, užuot juos nubaudus“, – rašoma „valstiečių“ registruotų pataisų aiškinamajame rašte.

Turėtų lankyti kursus

Politikai nuo baudžiamosios atsakomybės siūlo atleisti asmenis, kurie įtariami neteisėtai gaminę, perdirbę, įgiję, laikę, gabenę ar siuntę narkotines medžiagas neturėdami tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, jei jie kreiptųsi į valstybės instituciją norėdami atiduoti turimas narkotines medžiagas, jei prisipažintų darę neteisėtą veiklą ir jei savo noru kreiptųsi į sveikatos priežiūros įstaigą bei pradėtų priklausomybės nuo narkotinių medžiagų gydymą ar jį tęstų.

O jei tokios priklausomybės nėra – savanoriškai sutiktų lankyti teisės aktų nustatyta tvarka rengiamus kursus apie narkotikų vartojimo žalą.

Numatoma, kad nuo baudžiamosios atsakomybės negalėtų būti atleistas asmuo, padaręs kelias nusikalstamas veikas arba kuris yra pavojingas recidyvistas, arba asmuo, kuris turi teistumą, arba asmuo, kuris dėl disponavimo narkotikais nuo baudžiamosios atsakomybės jau buvo atleistas.

Jei dėl disponavimo narkotikais nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas asmuo per vienerius metus nusižengtų pakartotinai arba nutrauktų pradėtą priklausomybės nuo narkotinių medžiagų gydymą, arba nebaigtų lankyti kursų apie narkotinių medžiagų vartojimo žalą, sprendimas jį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės nustotų galioti.

Būtų sprendžiama dėl tokio asmens baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas nusikalstamas veikas.

Siūloma, kad Baudžiamojo kodekso ir Baudžiamojo proceso kodekso įstatymų pataisos įsigaliotų nuo 2022 metų sausio 1 dienos.

Valdančiųjų pataisos praėjo pateikimą

Seime jau yra svarstomos vienos valdančiųjų teiktos pataisos, susijusios su narkotikų dekriminalizavimu – jomis atsakomybė už neteisėtą disponavimą nedideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų be tikslo jas platinti iš Baudžiamojo kodekso perkeliama į Administracinių nusižengimų kodeksą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Seimas apsvarstė siūlymą dėl narkotikų dekriminalizavimo: iniciatyva pralaužė ledus.

Siūloma, kad nedidelio kiekio narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ir siuntimasis be tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, užtrauktų įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 100 eurų, rašo BNS.

Tokio pat dydžio bauda grėstų ir įkliuvus svaiginantis viešoje vietoje.

Jeigu asmuo pakartotinai įkliūtų su kvaišalais, jis galėtų būti įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programose.

123RF.com nuotr./Narkotikų vartojimas
123RF.com nuotr./Narkotikų vartojimas

Be to, jam gali būti uždrausta lankytis viešoje vietoje vykstančiuose renginiuose nuo vieno mėnesio iki vienerių metų.

Šiuo metu už narkotikų turėjimą be tikslo platinti baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Panaikinti baudžiamąją atsakomybę už psichoaktyvių medžiagų nedidelio kiekio turėjimą be tikslo jas platinti valdantieji konservatoriai, Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis sutarė pasirašydami koalicijos sutartį.

Tiesa, partijos pabrėžė, jog dėl to dalies jų narių nuomonės išsiskiria.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:27:07
01:32
01:48

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min