Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugpjūčio 25d. 07:15

„WikiLeaks“: Jurijaus Borisovo firmai neleista treniruoti Irano pilotų

Sraigtasparniai
123rf.com / Sraigtasparniai

JAV ambasadai Lietuvoje didelį nerimą kėlė sraigtasparnių remontu užsiimančios bendrovei „Avia Baltika“ priklausančios įmonės „Sparc JSC“ planai apmokyti sraigtasparnių pilotus iš Irano. „WikiLeaks“ duomenų bazėje saugomi ambasados darbuotojų parengti dokumentai atskleidžia: ši atstovybė prieš keletą metų labai rūpinosi, kad prieštaringai vertinamo verslininko Jurijaus Borisovo bendrovei nebūtų išduotas leidimas tai daryti.

Iki 2015 metų įslaptintoje JAV ambasados ataskaitoje teigiama, esą Lietuvos Vyriausybė svarsto, ar išduoti „Avia Baltikai“ licenciją, kuri leistų apmokyti sraigtasparnių pilotus. Dokumente pažymima, kad šią veiklą vykdytų „Avia Baltikai“ priklausanti Sankt Peterburge įsikūrusi įmonė „Sparc JSC“.

Irano pilotų apmokymai buvo planuojami šios bendrovės bazėje Rusijoje, tuo tarpu „Avia Baltika“, prašydama licencijos, jai tarpininkavo. Pažymoje aiškinama, kad bendrovė yra prastos reputacijos, nes palaiko ryšius su Sudano valdžia, be to, minima pašalinto prezidento Rolando Pakso skandale.

„Daugelis detalių mums nėra žinomos, taip pat pilotų vardai ir pavardės“, – rašoma ataskaitoje. Taip pat atkreipiamas dėmesys, jog sprendimą dėl licencijos išdavimo priims vienas Ūkio ministerijos skyrius.

JAV ambasados darbuotojai ataskaitoje teigia sulaukę Užsienio reikalų ministerijos Ginklų kontrolės, neplatinimo ir nusiginklavimo skyriaus atstovo Martyno Lukoševičiaus pasiūlymo susitikti ir pasikalbėti šia tema.

Rašoma, kad „Sparc JSC“ kliente taptų Irano bendrovė „Balgardan Qeshm“, o pilotai būtų apmokomi ekstremaliomis sąlygomis valdyti  MI-171 sraigtasparnius.

„Daugiau detalių apie Irano bendrovę M.Lukoševičius pateikti negalėjo. Jis taip pat nežinojo, kas tie pilotai, kurie dalyvautų mokymuose. Tačiau jis pažadėjo pateikti dokumento kopiją, kurioje būtų nurodyta apmokymų programa ir kaina“, – rašo JAV ambasados darbuotojai. Ir čia pat prideda komentarą: „URM supranta, kad tai sukels nerimą Vašingtonui, todėl nori sudaryti galimybę JAV ambasadai būti išgirstai. Kad taip būtų, turime veikti skubiai.“

Kitame susitikime, anot dokumento, M.Lukoševičius teigė, kad URM rekomenduos Ūkio ministerijai neišduoti leidimo. Jis sakė pats abejojantis, kad licencija bus išduota. M.Lukoševičius taip pat pridūrė, kad Krašto apsaugos ministerija paprašė įmonės „Avia Baltika“ papildomos informacijos, taip pat ir pilotų tapatybių, tačiau atsakymo negavo.

Dar vienoje ataskaitoje, įslaptintoje iki 2016-ųjų metų, URM atstovas M.Lukoševičius ambasados darbuotojams pranešė, kad Vyriausybė nepritaria licencijos išdavimui, taigi bendrovė jos negaus. Be to, anot dokumento, KAM negavo prašomos informacijos iš firmos „Avia Baltika“. Būtent tai ir pasmerkė bendrovės ketinimus. Svarbiausia, kad Vyriausybei nebuvo pateikta informacija apie pilotų tapatybes, ir kad ji negalėjo patikrinti jų priklausymo įvairioms organizacijoms.

Kaip teigiama dokumente, M.Lukoševičius teigė, kad KAM atstovams atrodė keista, jog Rusijos įmonei „Sparc JSC“ reikia, kad Lietuvos bendrovė tarpininkautų apmokant Irano pilotus. Mat „Avia Baltika“ vaidmuo čia yra labai menkas, pelno dalis būtų buvusi labai maža.

„Mes teiravomės, kodėl Rusijos bendrovė apskritai įtraukė lietuvius į šį reikalą, nes lietuviai glaudžiai bendradarbiauja su JAV vyriausybe ir tokie dalykai atkreiptų JAV dėmesį bei pasirodytų įtartini. M.Lukoševičius teigė, URM sau užduoda tą patį klausimą“, – rašoma ataskaitoje.

Originalius dokumentus galite skaityti čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min