Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„WikiLeaks“: premjero patarėjo Virgio Valentinavičiaus paslaptys – viešos

Virgis Valentinavičius
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / V.Valentinavičius nepamena, ką papasakojo JAV ambasadorei.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos politikai ir jų patarėjai, kalbėdamiesi akis į akį su užsienio šalių ambasadų darbuotojais, turėtų žinoti, kad jų ištarti žodžiai gula į slaptus pranešimus, kurie vieną dieną gali patekti į viešumą ir sukelti skandalą. Bene įtakingiausias premjero Andriaus Kubiliaus patarėjas Virgis Valentinavičius, nepraėjus nė dvejiems metams, turi aiškintis dėl konfidencialaus pokalbio su JAV ambasadore Lietuvoje.

Iš šio pokalbio aiškėja, kad konservatoriai, nors oficialiai to nepripažįsta, siekia nuversti visuomeninio transliuotojo Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) generalinį direktorių Audrių Siaurusevičių. „15min“ turimas JAV ambasados Lietuvoje darbuotojų  parengtas dokumentas rodo, kad A.Siaurusevičiaus klausimas buvo aptarinėjamas net su šios šalies ambasadore Lietuvoje Anne Elizabeth Derse.

2009 m. gruodžio pradžioje premjero patarėju politikos klausimais tapęs žinomas žurnalistas V.Valentinavičius netrukus susitiko su Jungtinių Valstijų ambasadore Lietuvoje A.E.Derse. Šio pokalbio atpasakojimas nugulė į įslaptintą dokumentą (Nr. 000711), kuris, kartu su tūkstančiais kitų, atsidūrė „WikiLeaks“ duomenų bazėje. V.Valentinavičius tikina nepamenantis nei tokio pokalbio, nei tokio susitikimo. JAV ambasada „WikiLeaks“ skelbiamų dokumentų nekomentuoja.

„Generalinį direktorių reikia pakeisti“

Pokalbyje su A.E.Derse V.Valentinavičius esą palietė daugybę temų. Anot dokumento, pasakodamas apie žiniasklaidos padėtį Lietuvoje, premjero patarėjas apgailestavo, kad LRT esą įtaką vis dar daro anksčiau valdžioje buvę socialdemokratai. „Jis (nacionalinis transliuotojas, – aut.) yra per daug įsitraukęs į politiką ir išsibalansavęs. Generalinį direktorių reikia pakeisti, tačiau tai sudėtinga, nes jis turi tvirtą užnugarį, saugantį jį nuo pakeitimo dėl politinių priežasčių“, – dokumente cituojamas V.Valentinavičius.„Generalinį direktorių reikia pakeisti, tačiau tai sudėtinga, nes jis turi tvirtą užnugarį, saugantį jį nuo pakeitimo dėl politinių priežasčių“.

„15min“ paklaustas, kodėl apie A.Siaurusevičių kalbėjęsis su JAV ambasadore Lietuvoje, V.Valentinavičius teigė nenorintis nieko komentuoti. „Kas tie „nutekėję“ dokumentai? Jūs garantuojate jų autentiškumą? Aš turiu pagrindo jais netikėti. Aš nieko panašaus neprisimenu, todėl nieko nekomentuosiu“, – sakė jis.

Paklaustas, ar apskritai įvyko susitikimas su A.E.Derse, V.Valentinavičius tikino tokio susitikimo nepamenantis.

LRT generalinis direktorius A.Siaurusevičius „15min“ stebėjosi, kodėl V.Valentinavičius apie jį užsiminė ambasadorei. „Buvo taip, jis visą laiką darė taip, kad pakeistų direktorių vienokiu ar kitokiu būdu. Aišku, tai garbės nedaro nei premjerui, nei jo patarėjui, – sakė A.Siaurusevičius. – Apskritai nenoriu komentuoti. Man atrodo, kad tas tekstas toks iškalbingas, jog komentarų net nereikia. Tas tekstas geresnis už bet kokius komentarus.“

Dokumento originalą galite perskaityti čia.

Mito iš mokesčių mokėtojų

Anot dokumento, V.Valentinavičius A.E.Derse papasakojo, kad Lietuvos žiniasklaida susiduria su dideliais finansiniais sunkumais. Premjero patarėjo žodžiais, taip yra dėl to, kad visuomenės informavimo priemonės įprato gyventi mokesčių mokėtojų pinigais – ilgą laiką jas „maitino“ institucijos, mokėdamos už reklamą ir taip nusipirkdamos teigiamą nuomonę apie save.

„Pagrindiniai šalies dienraščiai „Lietuvos rytas“ ir „Respublika“ įprato gyventi iš mokesčių mokėtojų pinigų. Žiniasklaidos rinkos neproporcingumas yra tiesiog milžiniškas. Aš nežinau, kaip atitaisyti tokios praktikos padarytą žalą“, – cituojamas V.Valentinavičius. Anot jo, A.Kubiliaus Vyriausybė esą viską pakeitė – pinigų srautai žiniasklaidai, tikintis jos palankumo, išseko. Patarėjas taip pat pabrėžė, kad pagrindinis lietuvių naujienų šaltinis – televizijos ir interneto portalai, tuo metu spaudos įtaka ir toliau silpsta.

Jo teigimu, Lietuvai labai svarbu turėti finansiškai gyvybingas žiniasklaidos priemones. Didele grėsme patarėjas pavadino tai, kad Rusijos kapitalas gali labai lengvai investuoti į lietuvišką žiniasklaidą. V.Valentinavičius pateikė pavyzdį – Rusijos kapitalo valdomas bankas „Snoras“ turi dienraščio „Lietuvos rytas“ akcijų.

D.Grybauskaitė greitai mokosi  

Su ambasadore, anot dokumento, V.Valentinavičius aptarė ir prezidentės pareigas 2009-ųjų liepą pradėjusią eiti Dalią Grybauskaitę. Premjero patarėjas kalbėjo, kad D.Grybauskaitė – stipri asmenybė, norinti, kad viskas vyktų labai greitai.

„Tačiau jai trūksta žinių, kaip veikti Lietuvos politinėje sistemoje, ir ypač, kaip bendrauti su Seimu. Žinoma, racionaliai mąstančiam žmogui labai sunku suvokti ir priimti tai, ką daro Seimas“, – cituojamas V.Valentinavičius. Jis esą pridūrė, kad nors prezidentei bendraujant su Seimu dar teks daug ko išmokti ir suprasti, ji mokosi labai greitai.

Pasak dokumento autorių, V.Valentinavičius pabrėžė, kad suformavus naują Vyriausybę ir į prezidentūrą atėjus D.Grybauskaitei, Lietuvos užsienio politika buvo pakreipta visai kita linkme. Jo teigimu, Valdo Adamkaus prezidentavimo metais buvo laikomasi antirusiškos ir proamerikietiškos krypties.

Anot V.Valentinavičiaus, tais laikais Lietuva nebuvo laikoma patikima NATO partnere, nes V.Adamkus apie Rusiją pasisakydavo žymiai griežčiau nei kitų šalių narių atstovai. Patarėjo įsitikinimu, atmušti Rusijos keliamas grėsmes Lietuva gali stengdamasi būti gera ES ir NATO narė. Dabar, anot jo, antirusiškos retorikos atsisakyta ir tai padėjo pagerinti santykius su ES ir NATO partneriais.

Reputaciją teršia homofobai

V.Valentinavičius, anot dokumento, A.Derse tikino, kad Seimo atliekamas tyrimas dėl Lietuvoje prieš kelerius metus galbūt veikusio slapto JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo nereiškia, kad norima peržiūrėti Lietuvos santykius su JAV.

Pasak patarėjo, aiškinamasi,  ar šioje istorijoje nebuvo neteisėtų lietuvių veiksmų. „Mūsų specialiosios tarnybos pratusios savarankiškai priimti sprendimus. Mes norime rasti asmenis, kurie atsakingi už sprendimus, pažeidusius Lietuvos tarptautinę reputaciją“, – anot dokumento, ambasadorei sakė premjero patarėjas.

Dar vienas dalykas, kenkiantis Lietuvos įvaizdžiui, anot V.Valentinavičiaus, – Seimo svarstomas įstatymo projektas dėl homoseksualių santykių propagavimo. Tačiau, jo teigimu, šiuo klausimu į priekį bus judama labai lėtai. „Mes turime nerangų politinį procesą – yra „zoologiniai“ homofobai ir karingi liberalai. Bet reikia turėti omenyje, kad Lietuva – katalikiškas ir labai konservatyvus kraštas. Į priekį reikia judėti labai lėtai“, – dokumente cituojamas V.Valentinavičius. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min