2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2022 03 10

Auginame daigus: kokie indeliai patinka ir augalui, ir daržininkui?

Kad ir kaip būtume nusiteikę, pavasaris atėjo, o daržininkams parūpo sėklos ir daigai. Vieni dar tik sėja, o paskubėjusieji galbūt jau dairosi pikiuoti daigus atskiruose indeliuose. Specialistai atkreipia dėmesį į įvairių indelių privalumus bei trūkumus, o tvarumo šalininkai primena dar ne visų išbandytas alternatyvas ir galimybes.
VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė.
VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė. / PTO nuotr.

Kūrybiškumas plius atsargumo priemonės

„Daigų auginimo metas – gera proga suteikti antrą gyvenimą įvairioms pakuotėms ar dalykams, kuriuos labai dažnai vertiname tik kaip atliekas. Nebe pirmi metai daržininkai dalijasi patirtimi, augindami daigus popieriniuose kiaušinių dėkluose, kai kurie daigams panaudoja tualetinio popieriaus ar popierinių rankšluosčių ritinėlius, gėrimų pakuotes, kiaušinių lukštus ar išspaustų citrusinių vaisių žievės puseles. Išradingi žmonės puodelius daigams gaminasi tiesiog iš senų žurnalų, sukdami popierių aplink stiklinę – sutvirtina ritinio šoną, užlanksto apačią. Vienas iš kelių tvarumo kryptimi – kūrybiškumas“, – sako VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė.

Tuo tarpu daržininkystės specialistai atkreipia dėmesį, kad norint užauginti sveikus daigus kai kurias pakuotes reikėtų naudoti atsargiai.

„Daigams auginti nerekomenduojama naudoti indelių nuo jogurto, grietinės, kefyro, nes pieno rūgšties bakterijos, likusios ant indelių sienelių, gali sukelti šaknų ligas. Galima naudoti indelius nuo sulčių, pieno, tik jų dugne būtina padaryti skylutę“, – sako Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Sodininkystės ir daržininkystės instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr.Julė Jankauskienė.

Pasak mokslininkės, geriausiai daigams auginti tinka 10–12 cm skersmens polimeriniai puodeliai su skyle dugne. Tokius polimerinius puodelius galima naudoti daug kartų, tik po panaudojimo augalų vegetacijai juos reikėtų plauti ir dezinfekuoti.

Durpiniai indeliai – ne visi vienodi

Daržininkus, kurie daigų auginimui ruošiasi įsigyti durpinių puodelių, dr. J.Jankauskienė irgi perspėja, nes ir šiuo atveju galima apsigauti. Pasirodo, tokie puodeliai nėra vienodos sudėties, o tai lemia ir skirtingas jų savybes. Visų tokių indelių bendras privalumas yra tas, kad jie lengvi, pagaminti iš ekologiškų medžiagų, gerai praleidžia vandenį ir orą. Vis dėlto yra ir minusų: durpiniai puodeliai greitai paranda pirminę išvaizdą, substratas juose greičiau išdžiūsta negu polimeriniuose puodeliuose.

PTO iliustracija/Auginame daigus: kokie indeliai patinka ir augalui, ir daržininkui?
PTO iliustracija/Auginame daigus: kokie indeliai patinka ir augalui, ir daržininkui?

„Vieni gamintojai nurodo, kad durpių puodeliai yra pagaminti iš 70–80 proc. durpių ir 20–30 proc. popieriaus. Kiti nurodo durpių puodelius gaminantys iš 50 proc. lengvų kiminų durpių ir 50 proc. medienos atliekų su šiek tiek kalkių pH sureguliavimui. Dar kitas klausimas – kokia šių puodelių kokybė. Geros kokybės durpinis puodelis, pasodinus su juo daigą į dirvą, turi suirti ir netrukdyti vystytis šaknims. Vis dėlto ne visi dabar esantys prekyboje taip vadinami durpiniai puodeliai pasodinus daigą į dirvą suyra – juos tenka perplėšti“, – atkreipia dėmesį dr. J.Jankauskienė.

Ji taip pat pabrėžia, kad puodelius daigų auginimui reiktų parinkti atsižvelgiant į kultūrą ir daigų auginimo trukmę. Pavyzdžiui, pomidorų daigams geriausiai tiktų 12–17 cm aukščio 0,5–1 litro talpos puodeliai, agurkams pakaks ir 7–10 cm aukščio 0,3–0,5 l talpos puodelių, o kopūstams tiks ir 6–8 centimetrų aukščio 0,2–0,4 l talpos puodeliai. Kopūstų , brokolių, salotų daigus galima auginti polimerinėse daigyklose, kurios gali būti naudojamos kelis metus. Be to, daigų auginimui galima naudoti ir durpių tabletes, tačiau vėliau daigus reiktų persodinti į atitinkamo dydžio puodelius.

Paaiškino, kur išmesti nebetinkamus

PTO atstovė E.Razbadauskaitė pastebi, kad dalis daržininkų tik pavasariop ima daryti tvarką savo sandėliukuose, ten randa nebetinkamų daigams panaudotų indelių, bet ne visada žino, kur juos dėti.

„Šiuos indelius reikėtų mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius arba pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikšteles. Jei tai polipropileno indeliai, jų atliekos perdirbama žaliava. Be to, tokie indeliai gali būti daugkartinio naudojimo, tad geriausia, jeigu juos pavyktų panaudoti antrą kartą“, – sako E.Razbadauskaitė. Kas kita yra parduotuvėse kartu su salotomis ar prieskoniais pirkti plastikiniai indeliai, kurie, jei tik neketiname jų panaudoti dar sykį, turėtų keliauti į plastiko pakuotėms skirtus konteinerius. Jei tokie indeliai pagaminti iš durpių, tokius parduotuvėse pirktus augalus galima sodinti į dirvą kartu su indeliais.

Kuo ypatingi indeliai, kuriuose auginsime daigus?

  • Specialūs polimeriniai indeliai daigams. Įvertinkime jų dydį. Jei sykį naudojome, išplaukime ir išdezinfekuokime.
  • Skardinės su skylute dugne. Jei naudojame antrą sykį – plaukime, dezinfekuokime. Kad lengviau būtų išimti daigus, į indelį įklokime marlės – su ja galėsime ir pasodinti.
  • Indeliai nuo grietinės, jogurto, kefyro. Rizikuojame: ant sienelių likusios pieno rūgšties bakterijos gali apsargdinti augalus.
  • Durpiniai puodeliai. Rinkimės kokybiškus, atkreipkime dėmesį į sudėtį. Daigus laistykime, bet neperlaistykime: įsimes pelėsis, augalas apsirgs.
  • Kiaušinių lukštai, citrusinių vaisių žievelių puselės. Tinka tik trumpai auginti daigus. Nepamirškime skylutės ar pjūvio drenažui.
  • Kavos aparatų filtrai. Teks ieškoti jiems tinkamo padėklo.
  • Popierinių rankšluosčių ir tualetinio popieriaus ritinėliai. Turėsime pasistengti stabilizuoti juos ant patvaraus, drėgmei atsparaus padėklo.
  • Puodeliai iš senų laikraščių ar žurnalų. Užims šiek tiek laiko susukant ir sutvirtinant. Gali nepavykti išlaikyti stabilius per visa daigo augimo laiką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min