Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 14d. 17:17

Daugėja nelegalių statybų: VTPSI didins dėmesį švietimui, bet neapleis ir kontrolės

Statybos
123rf.com / Statybos

Įstatymai ir numatyta statybų tvarka lietuviams nė motais. Žiniasklaidoje nelegalių statybų istorijos nuskamba garsiai, savavaliai baudžiami nemenkomis baudomis, tačiau norinčiųjų be leidimų ar neleistinose vietose pasistatyti statinius – nemažėja. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) tikina kontrolės tikrai nemažinsianti, tačiau artimiausiuose planuose – kur kas didesnis dėmesys švietimui ir konsultacijoms.

Nelegalių statybų – daugėja

Teritorijų planavimo ir statybos metu nustatytų pažeidimų ir savavališkų statybų atvejų Lietuvoje pastaruoju metu daugėja. 2016 metais VTPSI sulaukė 2 571 skundo ar pranešimo, susijusio su statybos sritimi, ir 661 iš jų buvo pagrįstas.

Praėjusiais metais naujai statomų ir rekonstruojamų statinių planinių patikrinimų metu buvo nustatyta 18 pažeidimų, o savavališkų statybų atvejų užfiksuota net 482. Didžioji dalis minėtų pažeidimų atliekama fizinių asmenų, jiems surašyti net 442 administracinės teisės pažeidimų protokolai, tuo tarpu juridiniams – 47.

2016 metais VTPSI sulaukė 2571 skundo ar pranešimo, susijusio su statybos sritimi, ir 661 iš jų buvo pagrįstas.

Vis dėlto, pasak Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovo spaudai A.Keturkos, vieną teigiamą tendenciją būtų galima įžvelgti – pernai sumažėjo būtent ypatingųjų statinių savavališkos statybos atvejų, jų palyginti su 2015 metais sumažėjo 5 proc. Tai, anot jo, didžiausią reikšmę visuomenei turintys statiniai, todėl specialistai ir šiuo metu, ir ateityje skirs didelį dėmesį tokių statybų kontrolei.

Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas esama statistika nesistebi. Jis tikina, kad daugiausia pažeidimų padaro pavieniai, su liudijimais dirbantys asmenys, nes įmonės paprasčiausiai nerizikuoja prarasti licencijų: „Šiandien statybininkų asociacija vienija pagrindines valstybėje statančias bendroves. Šitos bendrovės pagal oficialią statistiką užima du trečdalius legalios, oficialios statybų rinkos, o statybų darbų apimtis siekia apie 2,7 mlrd. eurų.

Tačiau statybos srityje su verslo liudijimais dirbančių asmenų yra daugiau nei asociacijos narių. Nelegalios statybos neretai ir gimsta ten, kur dirbama su verslo liudijimais, individualiai, o didelės statybos bendrovės, juridiniai vienetai to nedaro, nes bijo prarasti savo veiklos licenciją. Tiesiog nerizikuoja statyti be statybos leidimų. Jeigu norime prevencijos, aš manau, kad pirmiausia reikia susikoncentruoti į tuos pavienius atvejus.“

„Scanpix“ nuotr./Statybininkas (asoc.nuotr.)
„Scanpix“ nuotr./Statybininkas (asoc.nuotr.)

Galiausiai, pasak pašnekovo, šis klausimas yra ir mentaliteto problema. „Pabandykime apie nelegalias statybas pakalbėti su danais, vokiečiais ar skandinavais. Ten tokių aktualijų iš viso nėra. Galvoju, kad nereikia nieko išradinėti. Galima pasinaudoti tų valstybių brandos lygiu, kurį jie jau pasiekė, ir, sakykime, net rengiant teisinį reguliavimą tiesiog atkreipti dėmesį į minėtų šalių patirtį, praktiką“, – siūlė D.Gedvilas.

Pabandykime apie nelegalias statybas pakalbėti su danais, vokiečiais ar skandinavais. Tokių aktualijų iš viso nėra.

Švietimas – efektyviausia priemonė

Matydama tokius nelegalių statybų mastus VTPSI ne tik vykdo statybų kontrolę, bet ir žada dar labiau didinti dėmesį visuomenės švietimui. „VTPSI šiuo keliu po truputį žengė pastaruosius kelerius metus, tačiau ryškesni pokyčiai prasidėjo šį pavasarį, nusprendus didžiausią inspekcijos dėmesį skirti konsultavimui ir švietimui bei ypatingųjų, visuomenei didžiausią reikšmę turinčių objektų statybos kontrolei.

Konsultacijas vertiname kaip vieną efektyviausių priemonių, kuriomis galime pasiekti, kad pažeidimų statybose mažėtų. Tikime, kad informacijos turėjimas ir žinojimas, kaip elgtis nusprendus statyti, remontuoti, rekonstruoti ar atlikti kitus su tuo susijusius veiksmus, yra vienas geriausių būdų išvengti klaidų statybose dar iki joms prasidedant“, – sprendimą didinti dėmesį visuomenės švietimui apie statybų procesus komentavo A.Keturka.

VTPSI atstovas pabrėžė, kad ši institucijos kryptis neturėtų būti suprasta kaip kontrolės mažinimas ar silpninimas: „Tai jokiu būdu nereiškia, kad išnyks kontrolė, nes šios abi sritys, norint užtikrinti tinkamą statybų ir teritorijų planavimo priežiūrą, turi darniai veikti drauge. Mūsų tikslas, kad kiekvienas, norintis vykdyti veiklą statybų sektoriuje, galėtų gauti operatyvią, aiškią ir profesionalią konsultaciją.“

Mūsų tikslas, kad kiekvienas, norintis vykdyti veiklą statybų sektoriuje, galėtų gauti operatyvią, aiškią ir profesionalią konsultaciją.

Konsultuotis statybų klausimais žmonės, aišku, gali ir dabar – telefonu, elektroniniu paštu ar iš anksto užsiregistravę VTPSI interneto svetainėje. Taip pat su visais dokumentais galima apsilankyti ir pačioje institucijoje, konsultacijas įvairiais klausimais užtikrina ir skambučių centras.

Vis dėlto, atstovas atkreipė dėmesį, kad konsultacijų klausimu VTPSI turi kur tobulėti, ką ir ketina daryti. „Didelį dėmesį skirsime konsultantų profesionalumo kėlimui ir pačių konsultacijų įvairovei. Jau netrukus įdiegsime tiesioginių konsultacijų galimybę šiuo metu kuriamame naujame inspekcijos tinklapyje, parengsime ir pakviesime prenumeruoti aktualiausių pranešimų naujienlaiškį, taip pat sukursime video ir grafines instrukcijas, kurios padės geriau suprasti statybų eigos procesus.

Vienas svarbiausių pokyčių institucijos konsultacijų srityje yra tas, kad mūsų inspektoriai vis dažniau į statybų aikšteles vyksta ne nubausti, surašyti aktą ar skirti kitokią nuobaudą, o pateikti pastebėjimus, patarti, kaip reiktų ištaisyti klaidas, jei jų daroma, ar į ką statytojas turėtų atkreipti dėmesį artimiausioje statybos proceso eigoje, kad būtų galima išvengti pažeidimo“, – komentavo pašnekovas.

Didesnė kontrolė leidimams

Vienas iš tiesiausių kelių mažinti statybos pažeidimų skaičių – principingesnė ir skaidresnė statybą leidžiančius dokumentus išduodančių institucijų veikla bei asmeninės tarnautojų atsakomybės už jų neteisėtai priimamus sprendimus klausimas. Vien per praėjusius metus nustatėme 45 atvejus, kai statybą leidžiantis dokumentas buvo išduotas pažeidžiant teisės aktus.

Žinoma, labai didelę reikšmę pažeidimų skaičiaus mažėjimui turi ir visuomenės pilietiškumas: neteisėtos statybos pažeidžia konstitucinį teisės viršenybės principą, viešąjį interesą, daro žalą aplinkai bei darniai teritorijų plėtrai, gali kelti grėsmę žmonių saugumui, todėl būtina statybas pradėti tik įsitikinus, kad jos teisėtos, o pastebėjus galimai neteisėtas statybas – apie tai pranešti inspekcijai.

Vien per praėjusius metus nustatėme 45 atvejus, kai statybą leidžiantis dokumentas buvo išduotas pažeidžiant teisės aktus.

Kalbėdamas apie statybų priežiūros efektyvumą A.Keturka atkreipė dėmesį į tai, kad nuo šių metų pradžios inspekcija, siekdama pašalinti savavališkos statybos padarinius, dėl to nebeturi kreiptis į teismą. Dabar VTPSI iškart perduoda privalomąjį nurodymą pašalinti tokius padarinius antstoliui, todėl jau dabar jaučiama, kad šis procesas vyksta operatyviau, nors ir reikia atlikti daugiau teisės aktų pakeitimų, kad darbas būtų dar efektyvesnis.

Tikimasi kartu su Aplinkos ministerija teisės aktų pakeitimus parengti per šiuos metus. „Objektyvesnį ir greitesnį ginčų nagrinėjimą užtikrins nuo kitų metų pradėsiančios veikti VTPSI ikiteisminių ginčų nagrinėjimo komisijos, o Vyriausybės programoje šiuo metu įrašytas ekonominių sankcijų, proporcingų statybos mastui ir pažeidimo dydžiui, nustatymas prisidės prie pažeidimų prevencijos stiprinimo“, – kalbėjo pašnekovas.

Taip pat numatyta ir gerinti sąlygas piliečiams bei nevyriausybinėms organizacijoms dalyvauti priimant sprendimus teritorijų planavimo ir statybos srityse. Kaip ir minėta, skirti daugiau dėmesio šviečiamajai veiklai, konsultacijoms, metodinei pagalbai statybos dalyviams.

Konsultuoti dėl leidimų

LSA prezidento nuomone, kovoti su nelegaliomis statybos reikia įvairiais būdais. „Priemonių turėtų būti visas kompleksas. Tiems, kurie ignoruoja statybos leidimų sistemą piktybiškai, manau, reikėtų taikyti tam tikras administracines priemones, tačiau ne tik. Manau, kad švietėjiška veikla niekada nekenkia. Jos tikrai turi būti daug, labai daug, kad žmonės tikrai žinotų, kaip ir ką reikia daryti“, – kalbėjo D. Gedvilas.

123rf.com/Statybininkai
123rf.com/Statybininkai

Pašnekovas atkreipė dėmesį ir į, jo nuomone, vieną aktualiausių problemų – leidimo išdavimo procedūrą. „Mano nuomone, viena esminių problemų yra nemaža biurokratija. Dažnai būna, kad užsakovas ne iš piktos valios neišsiima leidimo, o dėl nelengvos pačios procedūros.

Žmogui paprasčiausiai trūksta kantrybės, laiko vaikščioti institucijų koridoriais, o gal paprasčiausiai nesupranta, kaip patalpinti informaciją į informacinę sistemą. Patys samdyti konsultanto žmonės nelabai nori ir atsiranda problema – pradeda statyti be leidimo, tikėdamiesi po to įteisinti ar pan. Būtent iš to kyla labai daug problemų“, – aiškino LSA prezidentas. Jo teigimu, būtų naudinga arba paprastinti patį leidimų išdavimą, arba kurti konsultantų tinklą, į kurį kreipdamasis žmogus gautų visą reikiamą informaciją.

Dažnai būna, kad užsakovas ne iš piktos valios neišsiima leidimo, o todėl, kad tai pakankamai nelengva procedūra.

D.Gedvilo nuomone, sistema turėtų būti tokia, kad dėl nedidelio statinio pačiam žmogui nereikėtų tiek sukti galvos. Pasak LSA prezidento, turėtų būti sukurta arba kokybiška konsultavimo, aptarnavimo sistema, arba pati procedūra būti tokia, kad neatbaidytų žmogaus. Tokie pakeitimai, pasak pašnekovo, sumažintų nelegalių statybų skaičių.

Statybos bus atviresnės

Kitąmet VTSPI numato dar vieną statybų srities pokytį – nuo 2018 metų pradžios bus atskleista dalis su statybų procesais susijusių duomenų. Šio žingsnio tikslas – informuoti visuomenę apie Inspekcijos veiklą, priežiūros procesus, nepatikimus rangovus, ekspertizės įmones, paskatinti visuomenę pranešti apie galimai savavališkas statybas. Gyventojai patys matys, kas yra planuojama statyti šalia jų namų arba galės pasitikrinti vietą, kurioje jie patys planuoja statyti – ar toje vietoje nenustatyti tam tikri apribojimai. Visa tai kartu sudarys galimybes statytojams lengviau pasirinkti patikimus ir kokybiškas paslaugas teikiančius statybos proceso dalyvius, o nepatikimus subjektus skatins gerinti paslaugų kokybę.

Siekiamas efektas – esminių pažeidimų skaičiaus teritorijų planavimo ir statybos srityse mažėjimas, didesnis visuomenės įsitraukimas į priežiūros procesus, aukštesnė darbų statybos srityje kokybė. Šie ir kiti ateityje planuojami žingsniai prisidės prie savavališkos statybos atvejų mažėjimo, sklandesnio verslo ir institucijų bendradarbiavimo bei pilietiškos visuomenės ir aktyvių bendruomenių formavimosi.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min