Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 8d. 17:38

Estijos Sindi miesto istorija: išlaisvinta upė – džiaugsmas ne tik lašišoms, bet ir miesto gyventojams

Atvertos Pernu upės dalies vaizdas iš viršaus Žalias
Estijos aplinkos agentūra / Atvertos Pernu upės dalies vaizdas iš viršaus

Kasmetinė lašišų kelionė iš Baltijos jūros į gimtąsias nerštavietes upėse jau įpusėjo. Šiais metais Lietuvoje šios žuvys gali džiaugtis viena naujai atverta upe. Tai Bražuolė, kurioje liepos mėnesį buvo pašalinta čia stovėjusi apgriuvusi užtvanka. Visgi Estijoje lašišos džiaugiasi net daugiau nei 100 atvertų upių ruožų – tiek užtvankų per paskutinius 12 metų, kol Lietuvoje buvo pašalinta viena, griuvo Estijoje.

Viena didžiausių – Sindi užtvanka, pašalinta iš antros pagal dydį Estijos Pernu upės, kuria šiais metais lašišos plaukia po 45 metų pertraukos.

Atverta Pernu upės dalis naudą teikia ne tik lašišoms, bet ir vietiniams gyventojams, kaip pasakoja Estijos Aplinkos agentūros projektų vadovė Külli Tammur.

Šiais metais demontuota Sindi užtvanka yra pirmoji nuo Baltijos jūros kliūtis Pernu upėje, siekusi beveik 5 m aukščio. Nors moksliniai tyrimai, kuriais bus žiūrima, kiek lašišų džiaugiasi naujais atsivėrusiais plotais, prasidės tik kitais metais, jau šiuo metu Estijos Aplinkos Agentūra gauna nemažai atsiliepimų iš vietinių žvejų. Kaip sako šios agentūros atstovė Külli Tammur, vietiniai žvejai po ilgų dešimtmečių vėl aptinka tiek lašišas, tiek žiobrius jau 60 – 80 km aukščiau buvusios užtvankos.

Žvejai po ilgų dešimtmečių vėl aptinka tiek lašišas, tiek žiobrius jau 60 – 80 km aukščiau buvusios užtvankos.

Sindi – didžiausia Estijoje demontuota užtvanka ir kartu sėkmės istorija, kuri tarp srities specialistų nuskambėjo ir visoje Europoje. Tai sėkmės istorija ne tik lašišoms bei kitoms žuvims ar jų mylėtojams. Laisvai tekantis Pernu upės ruožas ties Sindi miestu pamažu į teigiamą pusę keičia ir šio miesto gyventojų gyvenimo kokybę.

Kadri Kauksi, Estijos aplinkos agentūra/Plaukimas plaustu Pernu upe ties Sindi
Kadri Kauksi, Estijos aplinkos agentūra/Plaukimas plaustu Pernu upe ties Sindi

Sindi užtvanka buvo pastatyta 1975 metais su tikslu tiekti vandenį tuo metu ten įsikūrusiai vilnos pramonei, tačiau jau kuris laikas tokios funkcijos ši užtvanka nebeatliko. “Sindi miestas Estijoje turėjo ne itin gerą įvaizdį – senas pramonės miestas su užsidariusiomis gamyklomis ir daug bedarbių žmonių” – pasakoja pagrindinė Pernu upės atvėrimo projekto vadovė Külli Tammur. Visgi dabar šis įvaizdis keičiasi ir prie to smarkiai prisideda Sindi užtvankos demontavimo istorijos pasakojimas įvairiuose Estijos žiniasklaidos kanaluose. Daugiau žmonių Estijoje žino apie šią vietą, ir, atvėrus upę, dabar Sindi miestas matomas kaip progresyvus ir “žalias”. Įvaizdžio pokytis, kaip sako pašnekovė, svarbus ne tik patiems miesto gyventojams, kurie dabar labiau didžiuojasi savo kraštu, bet žiūrint į priekį yra naudingas ir vietos ekonomikai.

To užuomazgos matomos jau dabar. Sindi aplanko daugiau vietinių turistų, čia sparčiai vystosi vandens sporto paslaugos, ypatingai plaukimas jūros kajakais ir plaustais. Šias sporto šakas Sindi praktikuoja ne tik vietiniai ir atvykę mėgėjai, bet ir Latviją į šį miestą iškeitusios Estijos nacionalinės skirtingų vandens sporto šakų rinktinės. Ir tai tik pradžia, nes Sindi miesto savivaldybės planuose – sporto centro kaip miesto kertinės ašies įkūrimas. “Apie tokias investicijas nebūtų galvojama, jei nebūtume investavę į šios Pernu upės dalies atkūrimą” – teigia Külli Tammur.

“Be vandens sporto, pokyčiai matomi ir tiesiog nuėjus pasivaikščioti prie upės. Palyginus šiuos takus prieš užtvankos demontavimą ir dabar, matome žymiai daugiau žmonių, kurie dabar džiaugiasi laisvalaikiu prie upės – tiek mamos ir jų atžalos, tiek ir dviratininkai” – dalinasi įspūdžiais Estijos Aplinkos agentūros atstovė.

Viena iš didesnių gyventojų baimių dar prieš pradedant projektą buvo tai, jog, nebelikus tvenkinio, nukris ir šalia jo esančio nekilnojamojo turto vertė. Tai aktualiausia šalia buvusio tvenkinio sodo namelius turintiems žmonėms. Tačiau ši baimė nepasiteisino, netgi atvirkščiai. Šių sklypų vertė pakilo, dabar čia statomi nuosavi namai bei atsiranda vis daugiau vandens sporto ar žvejybos entuziastų, kurie domisi sklypų ir namų pirkimu šioje miesto zonoje galimybėmis.

Tokių pokyčių visoje Europoje ir Lietuvoje artimiausią dešimtmetį galime tikėtis ir daugiau.

Taigi pozityvūs pokyčiai gamtai ir žmonėms, atvėrus Pernu upę, matomi jau pirmaisiais metais. Tokių pokyčių visoje Europoje ir Lietuvoje artimiausią dešimtmetį galime tikėtis ir daugiau, kadangi upių atvėrimas ir išlaisvinimas iš senų užtvankų numatomas ES Biologinės įvairovės strategijoje iki 2030 m., kurioje planuojama Europoje atverti apie 25000 km.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

10:00
05:09
01:42

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min